Бекітілді:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|||||||
|
Пәні: |
Ежелгі заман тарихы |
|||||||
|
Бөлім: |
Ежелгі Грекия |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сағитжан Махаббат Қайратқызы |
|||||||
|
Күні: |
15.02.2023 жыл |
|||||||
|
Сынып: 5 А, Г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Спарта Афиныдан несімен ерекшеленді? |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау; 5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Спарта мемлекетінің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттайды; Спарта қоғамының әлеуметтік ұйымдасуын сипаттайды. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ежелгі тарихты, өзге ұлттың тарихын құрметтеу, тарих сабағына қызығушылықтарын арттыру |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу «Ойлан, тап!» (алдыңғы білім бойынша сұрақтар қою). 1. Афиныдағы шағын қала-мемлекеттерді қалай атады? 2. Ареопаг дегеніміз не? 3. Аристократтардың құқықтары мен міндеттері қандай болды? 4. Перикл деген кім? 5. Демократия дегеніміз не? 6. Борышқорлық құлдықты жойған реформатор? 7. Солон құлдықты қалай жойды? 8. Б.з.д. Ү-ІҮ ғғ. Афиныдағы жоғары өкімет қандай өзгеріске ұшырады? 9. Метекилер дегеніміз кімдер? 10. Афиныдағы құқығы жоқ адамдар? Ой қозғау.
Сабақ тақырыбын анықтау үшін суреттер көрсетіп, ол суреттерді не біріктіретінін сұрап, тақырыпқа болжам жасатамын. Сабақ тақырыбы анықталғаннан кейін оқушыларды оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырамын. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау |
Wordwall платформасы
https://wordwall.net/ru/resource/47890686 Сұрақтар Презентация |
||||
|
Жаңа білім
|
Сабақ презентация арқылы қысқаша түсіндіріледі.
2 – тапсырма. Сәйкестендіру Суреттер мен Спарта тұрғындарының үндеулерін сәйкестендіріңіз.
ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.
3-тапсырма. Сөз иесін тап Афины мен Спарта мемлекетіне қатысты сөздерді жіктеңіздер.
Леонид, Солон, олигархия, бесжүздік кеңес, Перикл, демократия, геруссия, метеки, периэк, Ликург.
4-тапсырма. Венн диаграммасы Афины мен Спартаның басқару жүйесі, қоғамдық құрылысы мен ерекшеліктерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтаңыздар.
ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Суреттері пайдаланып, Спартаның басқару жүйесін анықтайды.
Дескриптор: Суреттерге қарап әлеуметтік топтарын ажыратады; Суреттер мен Спарта тұрғындарының үндеулерін сәйкестендіреді
Афины мен Спарта мемлекеттеріне қатысты сөздерді анықтайды, дұрыс бағанға қояды
Дескриптор: Афины мен Спартаның басқару жүйесіндегі ұқсастық пен айырмашылықты анықтайды; Афинылықтар мен спарталықтардың өмірінің ерекшеліктерін анықтайды.
|
Өзара бағалау
Бағалау парағы
Мадақтау қатар жүреді
Өзін өзі бағалау
Бағалау парағы
Өзара бағалау
Бағалау парағы
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Ьағалау парағы |
Слайд
Үлестірме қағаз
Сәйкестендіру кестесі
Слайд
Үлестірме қағаз
Learningapps платформасы https://learningapps.org/watch?v=prr7hkawa23
Слайд
Венн диаграммасы
Оқулық
|
||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Learningapps платформасындағы тест арқылы
Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақта алған білімдерін Padlet платформасында бөліседі.
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу. Спарталықтардың әскери өнері туралы қосымша материал қарап келу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылайды, тест тапсырмасын ауызша орындайды.
Кері байланыс әрекетін орындайды. |
Мадақтау |
Learningapps Learningapps формасы https://learningapps.org/watch?v=p1e3b3o9523
Padlet платформасы
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Спарта Афиныдан несімен ерекшеленді?
Ежелгі Спарта Афиныдан несімен ерекшеленді?
Бекітілді:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|||||||
|
Пәні: |
Ежелгі заман тарихы |
|||||||
|
Бөлім: |
Ежелгі Грекия |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сағитжан Махаббат Қайратқызы |
|||||||
|
Күні: |
15.02.2023 жыл |
|||||||
|
Сынып: 5 А, Г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Спарта Афиныдан несімен ерекшеленді? |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау; 5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Спарта мемлекетінің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттайды; Спарта қоғамының әлеуметтік ұйымдасуын сипаттайды. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ежелгі тарихты, өзге ұлттың тарихын құрметтеу, тарих сабағына қызығушылықтарын арттыру |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу «Ойлан, тап!» (алдыңғы білім бойынша сұрақтар қою). 1. Афиныдағы шағын қала-мемлекеттерді қалай атады? 2. Ареопаг дегеніміз не? 3. Аристократтардың құқықтары мен міндеттері қандай болды? 4. Перикл деген кім? 5. Демократия дегеніміз не? 6. Борышқорлық құлдықты жойған реформатор? 7. Солон құлдықты қалай жойды? 8. Б.з.д. Ү-ІҮ ғғ. Афиныдағы жоғары өкімет қандай өзгеріске ұшырады? 9. Метекилер дегеніміз кімдер? 10. Афиныдағы құқығы жоқ адамдар? Ой қозғау.
Сабақ тақырыбын анықтау үшін суреттер көрсетіп, ол суреттерді не біріктіретінін сұрап, тақырыпқа болжам жасатамын. Сабақ тақырыбы анықталғаннан кейін оқушыларды оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырамын. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау |
Wordwall платформасы
https://wordwall.net/ru/resource/47890686 Сұрақтар Презентация |
||||
|
Жаңа білім
|
Сабақ презентация арқылы қысқаша түсіндіріледі.
2 – тапсырма. Сәйкестендіру Суреттер мен Спарта тұрғындарының үндеулерін сәйкестендіріңіз.
ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.
3-тапсырма. Сөз иесін тап Афины мен Спарта мемлекетіне қатысты сөздерді жіктеңіздер.
Леонид, Солон, олигархия, бесжүздік кеңес, Перикл, демократия, геруссия, метеки, периэк, Ликург.
4-тапсырма. Венн диаграммасы Афины мен Спартаның басқару жүйесі, қоғамдық құрылысы мен ерекшеліктерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтаңыздар.
ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Суреттері пайдаланып, Спартаның басқару жүйесін анықтайды.
Дескриптор: Суреттерге қарап әлеуметтік топтарын ажыратады; Суреттер мен Спарта тұрғындарының үндеулерін сәйкестендіреді
Афины мен Спарта мемлекеттеріне қатысты сөздерді анықтайды, дұрыс бағанға қояды
Дескриптор: Афины мен Спартаның басқару жүйесіндегі ұқсастық пен айырмашылықты анықтайды; Афинылықтар мен спарталықтардың өмірінің ерекшеліктерін анықтайды.
|
Өзара бағалау
Бағалау парағы
Мадақтау қатар жүреді
Өзін өзі бағалау
Бағалау парағы
Өзара бағалау
Бағалау парағы
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Ьағалау парағы |
Слайд
Үлестірме қағаз
Сәйкестендіру кестесі
Слайд
Үлестірме қағаз
Learningapps платформасы https://learningapps.org/watch?v=prr7hkawa23
Слайд
Венн диаграммасы
Оқулық
|
||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Learningapps платформасындағы тест арқылы
Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақта алған білімдерін Padlet платформасында бөліседі.
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу. Спарталықтардың әскери өнері туралы қосымша материал қарап келу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылайды, тест тапсырмасын ауызша орындайды.
Кері байланыс әрекетін орындайды. |
Мадақтау |
Learningapps Learningapps формасы https://learningapps.org/watch?v=p1e3b3o9523
Padlet платформасы
|
||||
шағым қалдыра аласыз



















