|
Сабақ: Дүние жүзі тарихы |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Ахметова Гулзира |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Тақырыбы: |
Ежелгі Үндістан мәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
5.2.4.2. ғалымдардың арифметика, геометрия, астрономия, медицина өзгерістерін, ықпалын анықтау.( түсіну) |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын анықтау Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін талдайды. Кейбір оқушылар:Білімдердің шаруашылыққа дамуын әсерін дәлелдейді. |
|
|
Бағалау критерилері: |
|
|
|
Тілдік мақсат |
Термин сөздер:Әулет, болт, аюрведа. Оқылым- мәтінді өз бетінше оқиды, оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады. (жазылым дағдысы). Айтылым –талқылауда бір-бірінің қорытындыларына уәж айтады,тыңдалым-шағын топта талқылап бір-бірін тыңдайды. Талқылауға арналған сұрақтар: - Неліктен ІІ Чандрагупта бүкіл солтүстік Үндістанды жаулап алуға талпынды ? -Не себепті Гупта әулетінің билігі кезінде Үндістанда экономикалық даму қарқынды болды? -Үнділіктерде жыл санауы бойынша жыл қанша күнге бөлінді? |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы ( 6-құндылық) |
|
|
Пән аралық байланыс |
География, Қазақстан тарихы, математика. |
|
|
Алдыңғы білім |
Қазақстан тарихы 5-сынып Тақырыбы: Қазақстандағы ғылым мен білімнің дамуы. |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарланған уақыт 40 минут |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|
Басталуы 3мин 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Атмосфералық ахуал қалыптастыру. Оқушыларды парақшалар арқылы «Ақылдылар», «Зерделілер», «Тапқырлар » тобына біріктіріледі. Әр бір топта топбасшысы сайланады. Әр топқа бағалау парағын таратып беріледі. Үй тапсырмасын сұрау. «Миға шабуыл» әдісі
|
5-сынып оқулық Алматы «Атамұра»-2011ж Түрлі-түсті парақшалар, Топ аты жазылған қағаздар
|
|
Ортасы 3-4 мин мағынаны тану 15мин 5мин |
Жаңа сабақ бойынша тақырыпты ашу үшін видеоролик көрсетіледі. Көргені талқыланады. Топтық жұмыс.Топтағы оқушылар тақырыпты әуелі жеке оқиды сонан соң жұбымен талқылап болған соң топта бірлесе отырып талқылауға тапсырма беріледі. Топтар өз тақырыптағы бойынша постер қорғайды. 1-топ Гупта әулеті кезіндегі Үндістан қандай дәрежеде болды ? 2-топ Гупта мемлекетінің шаруашылығы қалай дамыды? 3-топ Ежелгі үнділіктер қандай білімдерді игерді? Дескрипторлар: 1-топ
2топ
3топ
Жұптық жұмыс
«Графикалық кесте» әдісі Дескрипторлар
Қорытынды «Үнді еліне саяхат» эссе.
|
Видеоролик Плакат Маркер
|
|
4мин Аяқталуы 3 мин |
Қорытынды: Жеке жұмыс «Үнді еліне саяхат» эссе. Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек»әдісі арқылы топты бағалайды
Кері байланыс «Рефлексия пирамидасы»
Оқушылар стикерге жазып жапсырады. |
Оқулық Дүниежүзі тарихы
кітабы |
|
Үйге тапсырма: 2 минут |
тақырыпты оқу, храмның суретін салу. |
|
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделеніруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
||
|
Постермен жұмысбарысында қабілеті жоғары оқушы қабілеті төмен оқушыға ықпал жасайды. Кейбір оқушылар күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Оқушылар Гупта мемлекетінің шаруашылығы қалай дамығанын түсіндіреді. |
||
|
Рефлексия: Сабақ оқу мақсаттары шынайыма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды / оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды / оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? 2. |
||
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Үндістан мәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы
Ежелгі Үндістан мәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы
|
Сабақ: Дүние жүзі тарихы |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Ахметова Гулзира |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Тақырыбы: |
Ежелгі Үндістан мәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
5.2.4.2. ғалымдардың арифметика, геометрия, астрономия, медицина өзгерістерін, ықпалын анықтау.( түсіну) |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын анықтау Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін талдайды. Кейбір оқушылар:Білімдердің шаруашылыққа дамуын әсерін дәлелдейді. |
|
|
Бағалау критерилері: |
|
|
|
Тілдік мақсат |
Термин сөздер:Әулет, болт, аюрведа. Оқылым- мәтінді өз бетінше оқиды, оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады. (жазылым дағдысы). Айтылым –талқылауда бір-бірінің қорытындыларына уәж айтады,тыңдалым-шағын топта талқылап бір-бірін тыңдайды. Талқылауға арналған сұрақтар: - Неліктен ІІ Чандрагупта бүкіл солтүстік Үндістанды жаулап алуға талпынды ? -Не себепті Гупта әулетінің билігі кезінде Үндістанда экономикалық даму қарқынды болды? -Үнділіктерде жыл санауы бойынша жыл қанша күнге бөлінді? |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы ( 6-құндылық) |
|
|
Пән аралық байланыс |
География, Қазақстан тарихы, математика. |
|
|
Алдыңғы білім |
Қазақстан тарихы 5-сынып Тақырыбы: Қазақстандағы ғылым мен білімнің дамуы. |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарланған уақыт 40 минут |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|
Басталуы 3мин 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Атмосфералық ахуал қалыптастыру. Оқушыларды парақшалар арқылы «Ақылдылар», «Зерделілер», «Тапқырлар » тобына біріктіріледі. Әр бір топта топбасшысы сайланады. Әр топқа бағалау парағын таратып беріледі. Үй тапсырмасын сұрау. «Миға шабуыл» әдісі
|
5-сынып оқулық Алматы «Атамұра»-2011ж Түрлі-түсті парақшалар, Топ аты жазылған қағаздар
|
|
Ортасы 3-4 мин мағынаны тану 15мин 5мин |
Жаңа сабақ бойынша тақырыпты ашу үшін видеоролик көрсетіледі. Көргені талқыланады. Топтық жұмыс.Топтағы оқушылар тақырыпты әуелі жеке оқиды сонан соң жұбымен талқылап болған соң топта бірлесе отырып талқылауға тапсырма беріледі. Топтар өз тақырыптағы бойынша постер қорғайды. 1-топ Гупта әулеті кезіндегі Үндістан қандай дәрежеде болды ? 2-топ Гупта мемлекетінің шаруашылығы қалай дамыды? 3-топ Ежелгі үнділіктер қандай білімдерді игерді? Дескрипторлар: 1-топ
2топ
3топ
Жұптық жұмыс
«Графикалық кесте» әдісі Дескрипторлар
Қорытынды «Үнді еліне саяхат» эссе.
|
Видеоролик Плакат Маркер
|
|
4мин Аяқталуы 3 мин |
Қорытынды: Жеке жұмыс «Үнді еліне саяхат» эссе. Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек»әдісі арқылы топты бағалайды
Кері байланыс «Рефлексия пирамидасы»
Оқушылар стикерге жазып жапсырады. |
Оқулық Дүниежүзі тарихы
кітабы |
|
Үйге тапсырма: 2 минут |
тақырыпты оқу, храмның суретін салу. |
|
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделеніруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
||
|
Постермен жұмысбарысында қабілеті жоғары оқушы қабілеті төмен оқушыға ықпал жасайды. Кейбір оқушылар күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Оқушылар Гупта мемлекетінің шаруашылығы қалай дамығанын түсіндіреді. |
||
|
Рефлексия: Сабақ оқу мақсаттары шынайыма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды / оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды / оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? 2. |
||
|
|
||
шағым қалдыра аласыз





















