|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: Қазақстан тарихы,5 «в» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
23.12.2024ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Үндістанда ғылыми білімдер қаншалықты дамыды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жасампаздық және жаңашылдық (3-тапсырма) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру
шаралары (сәлемдесу, сынып оқушыларын
түгендеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар
аудару.)
1.Буддизмнің қасиетті кітабы қалай аталады?
(
Трипитака) 6.Ежелгі Үнділіктердің негізгі шаруашылықтары (Мал және егін шаруашылығы)
Жаңа тақырыпқа
өту. Суреттер арқылы
өту |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді Суреттерге қарап оқушылар жаңа тақырыпты, мақсатын анықтайды |
Мадақтау |
Презентация № 1бет суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут 3 минут 2 минут 5 минут 20 минут |
1)Мәтінмен жұмыс.
1)
«Махабхарата»«Рамаяна» 1-тапсырма. Сәйкестендіру
құрылысшылар Жер өңдеушілер ұсталар
3-тапсырма. Ежелгі үнділер меңгерген ғылыми білімдер мен жаңалықтарды анықта
1)Астрономдар жердің шар тәрізді екеніне көздері жетті.Бір
жылды 360 күнге, оны 12 айға, әрбір айды 30 күнге бөлді;
БЖБ №2 |
Дескриптор:
Мәтінмен танысып түсінген ойын
айтады
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: |
Оқушылар бірін-бірі бағалайды
Бағалау. Дұрыс жауаппен тексереді
7 балл
3 балл
5 балл
|
Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық https://www.youtube.com/watch?v=kVAYIgzBdGk
Тапсырма парақшасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут |
Рефлексия.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация № 2 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 минут |
Үй тапсырмасы: тақырыпты оқу |
|
|
Презентация № 3 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Ежелгі Үндістан: буддизмнің
гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы» бөлімі бойынша жиынтық
бағалау
1-тапсырма. Термин сөздермен
анықтамасын сәйкестендір. 5 балл
|
1 |
Синд |
|
Үндістанға солтүстік батыстан келген көшпелі тайпалар |
|
2 |
Арийліктер |
|
Олар Брахма құдайдың аяғынан жаратылған. Ауыр да қиын жұмыстар осы топтардың мойнында. |
|
3 |
Пенджаб |
|
Елді қорғаушы, күзетуші, тәртіпті реттеуші топ. Оларды Брахма өзінің қолдарынан жаратқан. |
|
4 |
Кшатрийлер |
|
Үнді өзенінің төменгі ағысы |
|
5 |
Шудралар |
|
«Бес өзен елі» үнді өзенінің жоғарғы арнасы |
2-тапсырма. Ежелгі қоғамның
дамуындағы діндердің ықпалын анықтап, кестедегі бос орындарды
толтырыңыз. 5 балл
|
Индуизм дініндегі басты құдайлары |
||
|
1) |
2) |
3) |
|
Буддизм діннің негізін салушы |
1) |
|
|
Ашок патша не себепті буддизмді қабылдады? |
2) |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Үндістанда ғылыми білімдер қаншалықты дамыды? ҚМЖ. БЖБ тапсырмасымен қоса
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: Қазақстан тарихы,5 «в» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
23.12.2024ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Үндістанда ғылыми білімдер қаншалықты дамыды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жасампаздық және жаңашылдық (3-тапсырма) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру
шаралары (сәлемдесу, сынып оқушыларын
түгендеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар
аудару.)
1.Буддизмнің қасиетті кітабы қалай аталады?
(
Трипитака) 6.Ежелгі Үнділіктердің негізгі шаруашылықтары (Мал және егін шаруашылығы)
Жаңа тақырыпқа
өту. Суреттер арқылы
өту |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді Суреттерге қарап оқушылар жаңа тақырыпты, мақсатын анықтайды |
Мадақтау |
Презентация № 1бет суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут 3 минут 2 минут 5 минут 20 минут |
1)Мәтінмен жұмыс.
1)
«Махабхарата»«Рамаяна» 1-тапсырма. Сәйкестендіру
құрылысшылар Жер өңдеушілер ұсталар
3-тапсырма. Ежелгі үнділер меңгерген ғылыми білімдер мен жаңалықтарды анықта
1)Астрономдар жердің шар тәрізді екеніне көздері жетті.Бір
жылды 360 күнге, оны 12 айға, әрбір айды 30 күнге бөлді;
БЖБ №2 |
Дескриптор:
Мәтінмен танысып түсінген ойын
айтады
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: |
Оқушылар бірін-бірі бағалайды
Бағалау. Дұрыс жауаппен тексереді
7 балл
3 балл
5 балл
|
Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық https://www.youtube.com/watch?v=kVAYIgzBdGk
Тапсырма парақшасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут |
Рефлексия.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация № 2 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 минут |
Үй тапсырмасы: тақырыпты оқу |
|
|
Презентация № 3 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Ежелгі Үндістан: буддизмнің
гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы» бөлімі бойынша жиынтық
бағалау
1-тапсырма. Термин сөздермен
анықтамасын сәйкестендір. 5 балл
|
1 |
Синд |
|
Үндістанға солтүстік батыстан келген көшпелі тайпалар |
|
2 |
Арийліктер |
|
Олар Брахма құдайдың аяғынан жаратылған. Ауыр да қиын жұмыстар осы топтардың мойнында. |
|
3 |
Пенджаб |
|
Елді қорғаушы, күзетуші, тәртіпті реттеуші топ. Оларды Брахма өзінің қолдарынан жаратқан. |
|
4 |
Кшатрийлер |
|
Үнді өзенінің төменгі ағысы |
|
5 |
Шудралар |
|
«Бес өзен елі» үнді өзенінің жоғарғы арнасы |
2-тапсырма. Ежелгі қоғамның
дамуындағы діндердің ықпалын анықтап, кестедегі бос орындарды
толтырыңыз. 5 балл
|
Индуизм дініндегі басты құдайлары |
||
|
1) |
2) |
3) |
|
Буддизм діннің негізін салушы |
1) |
|
|
Ашок патша не себепті буддизмді қабылдады? |
2) |
|
шағым қалдыра аласыз



