|
Сабақ: Дүние жұзі тарихы |
Мектеп: |
|
|
Күні: 03.05.2017ж |
Мұғалімнің есімі: |
|
|
Сынып: 5 «Г» |
Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: |
|
|
Тақырыбы: |
Ежелгі Үндістанмәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) |
5.2,4.2. ғалымдардың арифметика, геометрия, астрономия, медицина өзгерістерін, ықпалын анықтау |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, даму себептерін түсінеді, оларға шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттайды. Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды. Кейбір оқушылар: Шаруашылықтың діннің дамуына әсерін нықтап сипаттайды. |
|
|
Бағалау критерилері: |
|
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылардың оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамытуды қамтамасыз етуде мәтінмен жұмыс, рөлдік ойын жүргізе отырып шағын топта талқылату. Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады (жазылым дағдысы). |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өзгелердің мәденитіне құрметпен қарауға, білім мен ғылымды игеруге тәрбиелеу. |
|
|
Пән аралық байланыс |
География, биология, әдебиет, математика. |
|
|
Алдыңғы білім |
Математика, астрономия пәндері туралы өткен сыныптарда қайталанады. |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарланған уақыт 45 минут |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|
Басталуы 4 мин ұйымдастыру кезеңі, қызығушылығын ояту 7 минут 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Топтық жұмыс. Оқушыларды геометрик фигура арқылы қарай «Алғырлар», «Зерек», «Тапқырлар» тобына біріктіріледі. Мұнда үшбұрыштың артында алғыр, тапқыр, білгір сөздері жасырынған. Мысалы алғыр сөзі бар оқушы сол топқа бірігеді және «алғыр болсаңалып көр», «Зерек болсаң шешіп көр» мергендіктерін айтады. Әр бір топқа спикер сайланады. Әр топқа бағалау парағын таратып беру. Үй тапсырмасын сұрау. «Қарлы кесек» әдісі
Сәйкесін тап. Термин сөздермен жұмыс. |
5-сынып оқулық Алматы «Атамұра»-2011ж Түрлі-түсті парақтар, үшбұрыш формалары АКТ |
|
Ортасы 20 мин мағынаны тану |
«Ойлап, жұптас, бөліс» әдісі |
|
|
|
Топтағы оқушылар тақырыпты әуелі жеке оқиды соан соң жұбымен талқылап болған соң топта бірлесе отырып талқылауға тапсырма беріледі. Оқулықтағы 100-104 беттерді оқу және топтар өз тақырыптағы бойынша постер қорғайды. Уақыт үнемдей отырып тақырыпты тез менгерді |
Смайликтер Плакат Маркер |
|
Аяқталуы 3 мин |
Кері байланыс. Өрмешек торы
|
Оқулық |
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма: 2 минут |
19-п, 100-104 беттерді мазмұндау |
|
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделеніруді қалай жоспарлайсыз? 3 минут |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
Балдар |
|
1. Үнді мемлекетінің мәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы тұралы талдайды. |
|
|
2. Ежелгі Үндістандың шаруашылығы тұралы сипаттады. |
|
|
3. Ежелгі Үндістандағы әлеуметтік құрылым тұралы сипаттайды. |
|
|
Жүптық, топтық жұмыста оқушылар үйренгендерін бірі-біріне үйретеді, пысықтайды. |
|
АКТ дан дұрыс пайдалану, техника қауіпсіздігін сақтау, математика пәнімен байланыс |
|
Рефлексия: Сабақ оқу мақсаттары шынайыма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды / оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды / оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?
|
||
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Үндістанмәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы
Ежелгі Үндістанмәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы
|
Сабақ: Дүние жұзі тарихы |
Мектеп: |
|
|
Күні: 03.05.2017ж |
Мұғалімнің есімі: |
|
|
Сынып: 5 «Г» |
Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: |
|
|
Тақырыбы: |
Ежелгі Үндістанмәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) |
5.2,4.2. ғалымдардың арифметика, геометрия, астрономия, медицина өзгерістерін, ықпалын анықтау |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, даму себептерін түсінеді, оларға шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттайды. Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды. Кейбір оқушылар: Шаруашылықтың діннің дамуына әсерін нықтап сипаттайды. |
|
|
Бағалау критерилері: |
|
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылардың оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамытуды қамтамасыз етуде мәтінмен жұмыс, рөлдік ойын жүргізе отырып шағын топта талқылату. Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады (жазылым дағдысы). |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өзгелердің мәденитіне құрметпен қарауға, білім мен ғылымды игеруге тәрбиелеу. |
|
|
Пән аралық байланыс |
География, биология, әдебиет, математика. |
|
|
Алдыңғы білім |
Математика, астрономия пәндері туралы өткен сыныптарда қайталанады. |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарланған уақыт 45 минут |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|
Басталуы 4 мин ұйымдастыру кезеңі, қызығушылығын ояту 7 минут 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Топтық жұмыс. Оқушыларды геометрик фигура арқылы қарай «Алғырлар», «Зерек», «Тапқырлар» тобына біріктіріледі. Мұнда үшбұрыштың артында алғыр, тапқыр, білгір сөздері жасырынған. Мысалы алғыр сөзі бар оқушы сол топқа бірігеді және «алғыр болсаңалып көр», «Зерек болсаң шешіп көр» мергендіктерін айтады. Әр бір топқа спикер сайланады. Әр топқа бағалау парағын таратып беру. Үй тапсырмасын сұрау. «Қарлы кесек» әдісі
Сәйкесін тап. Термин сөздермен жұмыс. |
5-сынып оқулық Алматы «Атамұра»-2011ж Түрлі-түсті парақтар, үшбұрыш формалары АКТ |
|
Ортасы 20 мин мағынаны тану |
«Ойлап, жұптас, бөліс» әдісі |
|
|
|
Топтағы оқушылар тақырыпты әуелі жеке оқиды соан соң жұбымен талқылап болған соң топта бірлесе отырып талқылауға тапсырма беріледі. Оқулықтағы 100-104 беттерді оқу және топтар өз тақырыптағы бойынша постер қорғайды. Уақыт үнемдей отырып тақырыпты тез менгерді |
Смайликтер Плакат Маркер |
|
Аяқталуы 3 мин |
Кері байланыс. Өрмешек торы
|
Оқулық |
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма: 2 минут |
19-п, 100-104 беттерді мазмұндау |
|
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделеніруді қалай жоспарлайсыз? 3 минут |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
Балдар |
|
1. Үнді мемлекетінің мәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы тұралы талдайды. |
|
|
2. Ежелгі Үндістандың шаруашылығы тұралы сипаттады. |
|
|
3. Ежелгі Үндістандағы әлеуметтік құрылым тұралы сипаттайды. |
|
|
Жүптық, топтық жұмыста оқушылар үйренгендерін бірі-біріне үйретеді, пысықтайды. |
|
АКТ дан дұрыс пайдалану, техника қауіпсіздігін сақтау, математика пәнімен байланыс |
|
Рефлексия: Сабақ оқу мақсаттары шынайыма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды / оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды / оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?
|
||
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













