|
Бөлім: |
Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Әлібек Анар Әлібекқызы |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері (3сағат, 1-сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.4.2.1 мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару 9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Білім алушы қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау барысында мәтінді есептерге математикалық модель құрып, теңдеулер жүйесін шешуді 8-10 минутта 3 тапсырманың кем дегенде 2-еуін орындайды. ЕББҚ: Жеңіл мәтінді есептерге теңдеулер жүйесін мұғалім көмегімен жүйесін құра алады. (ЗПР) |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6-8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, ынталарын сабаққа аударады. Plickers әдісі Plickers платформасы арқылы өткен сабақты еске түсіру. Мақсаты: Жалпы сыныпты QR кодтар арқылы қызықтыруға және жылдам бағалауға, статистика жүргізуге тиімді. 1. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер деп қандай теңдеулерді айтамыз? 2. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің графигі? 3. Теңдеулер жүйесін шешудің неше тәсілі бар? 4. х(х+у2)=х+у теңдеуінің дәрежесі? 5. Бір айнымалыны екіншісі арқылы өрнектеу? 6.Алмастыру тәсілі дегеніміз қандай тәсіл? Жаңа тақырыпты атап, оқу мақсатымен таныстырып өтеді. Топқа бөлу. Жүрек әдісі Жүректер таратылады. 1-топ: Парабола 2-топ: Гипербола 3-топ: Шеңбер Үй тапсырмасын тексеру. Learning apps әдісі. Үй тапсырмасын “Learning apps” платформасымен тексереді.
*Оқушы платформадағы “подсказка” көмегімен берілген үй тапсырмасының жауаптарын сәйкестендіреді. |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Экрандағы сұрақтарға әр оқушы QR код қағазы арқылы жауап береді. Күннің ретін, жаңа тақырыпты жазып, оқу мақсатымен танысады. Жүрек (лайк) суретін қолдарына ұстап бір-біріне лебіздерін білдіреді. Жүректің ішінде берілген теңдеулердің графиктерін анықтап, 3 топқа бөлінеді. *Оқушы мұғалім көмегімен анықтап, топқа бөлінеді. Мұғалім жіберген сілтеме арқылы немесе тақтадағы QR код арқылы платформаға смартфонмен кіріп үй тапсырмасының берілгенімен жауаптарын сәйкестіндіреді. |
Әр оқушының пайыздық есебі экранда көрсетіледі. Топтарға берілген бағалау парағына белгіленіп алынады. Тобын дұрыс тапқандары үшін оқушылар өзара шапалақтайды. Жауаптары дұрыс болса соңында “Жарайсың! Үй тапсырмасы дұрыс орындалған!” деген сөз шығады. Бағалау парағы |
Интерактивті тақта QR код қағаздар Жүрек қағаздар Смартфон |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20-25 минут |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Постер әдісі. Оқулықтағы тақырыпта берілген 3 мысалды топтарға бөліп береді. Қосымша-1 *Bilimland-тен түсіндірме видео көрсетеді. Топтық жұмыс. Стоп кадр әдісі. Жаңа білімді пысықтау мақсатында оқулықтағы №1.45,1.47,1.48 есептерді 3 топқа бөліп, стоп кадр арқылы топ оқушылары кезекпен тақтаға жазады. Қосымша-2 *Оқушы топтық жұмысқа қатысады. Жұптық жұмыс.
Әр жұпқа тапсырма беріледі, балықтың қаңқасы берілген сурет таратылады. Тапсырма №1 Азаматтың әкесі жылыжайдың жылу жүйесін қосу үшін 80 дана құбыр алып келді. Олардың ұзындығы 800мм және 1200мм. Жылыжайдың жылу жүйесі 74м. Арман құбырларды санап шыққанда 800 мм-лік құбыр 53 дана, 1200мм-лік құбыр 27 дана болды. Арман құбырларды санаған кезде қателестіма? Тапсырма №2 Әселмен бірге “Талдысу” оқу жаттығу лагеріне 42 оқушы барды. Олар жалпы саны 15 болатын бөлмелерге орналастырылды. Әр бөлмелерге 2 және 3 адамнан орналастырылды. Әселдің есептеуі бойынша 2 адамдық бөлмеге 6 оқушы, 3 адамдық бөлмеге 36 адам орналасты. Әселдің жүргізген есептеуі дұрыс па? Тапсырма №3 Аяна қыркүйек айында бір мысық пен екі итке 20кг Whiskas(мысықтың тамағы) пен Chappi(иттің тамағы) тамағын алады. Ал осы тамақтардан қазан айында екі мысық пен бір итке 28кг алады. Whiskas пен Chappi тамақтарының әр қайсының салмағы қанша? *Тапсырма Фигуралармен жасырынған санды тап.
|
Оқушылар мысалды топпен талқылап постер арқылы басқа топтарға түсіндіреді, жаңа тақырыпты меңгереді. Есептерді топпен шығарып, жауабын бірге нақтылайды, талқылап болған мұғалімнің “стоп” сөзінен кейін кезекпен тақтаға шығып жазады. *Оқушы топпен шығарылған есептің теңдеулер жүйесін тақтаға көшіріп жазады . Оқушылар жұбымен есептің математикалық модельін балықтың басына, шешу жолын балықтың сүйектеріне кезектесіп қадаммен жазады. Екеуі бірлесіп балықтың құйрығына жауаптарын тексереді. *Оқушы берілген тапсырманы мұғалім көмегімен орындайды |
Топтар өзара бір-бірін бағалайды. Бағалау парағы Дескриптор -есептің математикалық модельін құрады -теңдеулер жүйесін шешеді -жауаптарын тексереді Дескриптор -есептің математикалық модельін құрады - жауабын тексереді Дескриптор -есептің математикалық модельін құрады - теңдеулер жүйесін шешеді - жауабын тексереді Дескриптор -есептің математикалық модельін құрады - теңдеулер жүйесін шешеді - жауабын тексереді *Дескриптор -Фигуралармен жасырынған сандарды табады |
Қосымша 1 Алгебра оқулығы, 9 сынып Bilimland Оқулық Алгебра, 9-сынып Қосымша 2 Сурет https://infourok.ru/kvadrat-tedeuge-esepter-shiaru-1763513.html сілтемесінен алынды Қосымша 3 Балық қаңқасының суреті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10-12 минут |
Жеке жұмыс. Өзіңді сына! әдісі Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы берілген карточкалар таратылады. №1. Екі натурал санның біреуі екіншісінен 4-ке кем, ал көбейтіндісі 252-ге тең. Осы натурал сандарды табыңыз. №2. Бір жылқы мен екі сиырға күн сайын 34 кг шөп беріледі, ал екі жылқы мен бір сиырға 35 кг шөп беріледі. Күн сайын бір жылқыға қанша кг және бір сиырға қанша кг шөп беріледі? №3. Картоп егілген жердің бір бөлігінің ауданы екіншісіне қарағанда 2 га артық. Бірінші бөліктен 748 тонна, екіншісінен 720 тонна картоп жиналды. Егер екінші бөліктің 1 гектарынан жиналған картоптан 4 тоннаға көп болса, онда әр бөліктің 1 гектарынан қанша картоп жиналды? *№1
Экранда сұрақтар көрсетіледі. Мен бүгін не туралы білдім? Мен нені жақсы жасадым? Мен неге сенімді болдым? Мен неге сенімсіз болдым? Мен нені білуім керек? Бағалау парағын топтардан жинап алады. Үйге №1.49-1.50 есеп беріледі. |
ҚБ тапсырмасын жеке орындайды. *Суретімен берілген жеңіл мәтін есептің математикалық модельін мұғалім көмегімен құрады.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Әлібек Анар ӘлібекқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелеріМатериал туралы қысқаша түсінік
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері
9.4.2.1 мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару
9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||















