9сынып. Алгебрадан ҚМЖ: «Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
ОҚО Сарыағаш ауданы №82 Ж.Жабаев жалпы орта мектебі
9 сынып. Алгебра. Пән мұғалімі: Бишеева Бибігүл Көлбайқызы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2.2.3-4 |
Мұғалімнің аты-жөні Бишеева Бибігүл Көлбайқызы |
|
||||||
|
Күні: 8.11.2017 |
Қатысқандар саны: 30 |
Қатыспағандар саны: жоқ |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы : |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу |
|
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
9.2.2.3 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу; 9.2.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу; |
|
||||||
|
Жетістік критерийлері |
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шеше біледі - Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің тәсілдерін анықтай біледі |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Нақты сандар жиыны, шамалар, жиын, айнымалы, сәйкестік, координаталар жазықтығы. |
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіклер жүйесін шешуде жаубын график арқылы берілетінін ажырату |
|
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сызу, физика, тарих |
|
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
bilimland.kz сайтын пайдалану дағдысын арттыру |
|
||||||
|
Бастапқы білім |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер мен теңдеулер жүйелері |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин Білу Түсіну |
1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не? 2. .Теңдеулер жүйеесінің шешімі дегеніміз не? 3. Теңдеулер жүйесін шешудің қандай тәсілдері бар? 4. Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен қалай шешеміз? 5. Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен қалай шешеміз? 6. Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен қалай шешеміз? |
www.ustaz.kz «Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі» |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 17 мин |
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешуі деп жүйенің әр теңсіздігін дұрыс теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәнін айтамыз.
Е
№118
Алдымен бірінші теңсіздіктің графигін салу керек.
Ол үшін түрлендіру жасаймыз: Теңсіздіктің шешімі – төбесі (0;1) нүктесі болатын, ал тармақтары төмен қарай бағытталған, Ох осін (-1;0) және (1;0) нүктелерінде қиятын парабола және оның тармақтарымен шектелген, координаталар басын қамтитын жазықтықтың бөлігі. Екінші теңсіздіктің шешімі координаталар осьтерін (0;-1), (1;0) нүктелерінде қиятын түзумен шектелген және координаталар басын қамтитын жарты жазықтық.
Берілген теңсіздіктер жүйесінің шешімін табу үшін шыққан екі шешімді біріктіріп, олардың қиылысуын табамыз. Сонда жоғарыдан параболамен, ал төменгі жағынан түзумен шектелген жазықтықтың бөлігі теңсіздіктер жүйесінің шешімі болады.
№119
А Оқулық Тапсырмалар орындалады. Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.Теңсіздікті шешу дегенді қалай түсінесіздер?Теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?
Талдау АКТ-ы қолдану Түртіп алу стратгиясы Қандай теңсіздіктерді мәндес теңсіздіктер деп атайды? Қандай теңсіздіктерді квадрат теңсіздік-тер деп атайды? Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін қалай шешіледі? Оқулықтан есептер шығарады. № Жинақтау: АКТ-ны қолдану Әртүрліекі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесіншешу үшін есептер құрастырыңдар? (салыстырыңдар) Теңсіздіктер қалай құрастыруға болады? 2. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: |
Алгебра 9 сынып А.Әбілқасымова «Мектеп» 2009 32-36 беттер |
|
|||||
|
Сабақтың соңы 12 мин с.бекіту 3 мин үйге тапсырма, бағалау |
Сабақты бекіту кезеңі: №116, №117. 1. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер? 2. Шеңбердің теңдеуі? 3. Координаталық жазықтық? 4. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін қалай шешеді? Үй тапсырмасын беру. Оқулықтан №121 (б). Өз-өзін бағалайды. Кері байланыс: «Аяқталмаған сөйлем»: Аяқталмаған сөйлемдер * Бүгін мен..................................................................................................... білдім *................. .............................................................................................қызықты болды. *..........................
.........................................................................................қиын
болды. *.........................
...................................................................................екенін
түсіндім. * Мен...............................
.................................................................................сезіндім *
Мен..............................................................................................................
үйрендім. *.................. ...................................................................................мені таң қалдырды. * Сабақ менің өміріме........................................................................................ берді. |
Алгебра 9 сынып А.Әбілқасымова «Мектеп» 2009 32-36 беттер |
|
|||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіп. тех. сақталуы |
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сыып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиыншылықтары туралы нен ні білдім, келесі сабақта неге жете көңіл бөлу қажет: |
|
|||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
9сынып. Алгебрадан ҚМЖ: «Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
ОҚО Сарыағаш ауданы №82 Ж.Жабаев жалпы орта мектебі
9 сынып. Алгебра. Пән мұғалімі: Бишеева Бибігүл Көлбайқызы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2.2.3-4 |
Мұғалімнің аты-жөні Бишеева Бибігүл Көлбайқызы |
|
||||||
|
Күні: 8.11.2017 |
Қатысқандар саны: 30 |
Қатыспағандар саны: жоқ |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы : |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу |
|
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
9.2.2.3 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу; 9.2.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу; |
|
||||||
|
Жетістік критерийлері |
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шеше біледі - Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің тәсілдерін анықтай біледі |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Нақты сандар жиыны, шамалар, жиын, айнымалы, сәйкестік, координаталар жазықтығы. |
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіклер жүйесін шешуде жаубын график арқылы берілетінін ажырату |
|
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сызу, физика, тарих |
|
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
bilimland.kz сайтын пайдалану дағдысын арттыру |
|
||||||
|
Бастапқы білім |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер мен теңдеулер жүйелері |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин Білу Түсіну |
1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не? 2. .Теңдеулер жүйеесінің шешімі дегеніміз не? 3. Теңдеулер жүйесін шешудің қандай тәсілдері бар? 4. Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен қалай шешеміз? 5. Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен қалай шешеміз? 6. Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен қалай шешеміз? |
www.ustaz.kz «Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі» |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 17 мин |
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешуі деп жүйенің әр теңсіздігін дұрыс теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәнін айтамыз.
Е
№118
Алдымен бірінші теңсіздіктің графигін салу керек.
Ол үшін түрлендіру жасаймыз: Теңсіздіктің шешімі – төбесі (0;1) нүктесі болатын, ал тармақтары төмен қарай бағытталған, Ох осін (-1;0) және (1;0) нүктелерінде қиятын парабола және оның тармақтарымен шектелген, координаталар басын қамтитын жазықтықтың бөлігі. Екінші теңсіздіктің шешімі координаталар осьтерін (0;-1), (1;0) нүктелерінде қиятын түзумен шектелген және координаталар басын қамтитын жарты жазықтық.
Берілген теңсіздіктер жүйесінің шешімін табу үшін шыққан екі шешімді біріктіріп, олардың қиылысуын табамыз. Сонда жоғарыдан параболамен, ал төменгі жағынан түзумен шектелген жазықтықтың бөлігі теңсіздіктер жүйесінің шешімі болады.
№119
А Оқулық Тапсырмалар орындалады. Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.Теңсіздікті шешу дегенді қалай түсінесіздер?Теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?
Талдау АКТ-ы қолдану Түртіп алу стратгиясы Қандай теңсіздіктерді мәндес теңсіздіктер деп атайды? Қандай теңсіздіктерді квадрат теңсіздік-тер деп атайды? Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін қалай шешіледі? Оқулықтан есептер шығарады. № Жинақтау: АКТ-ны қолдану Әртүрліекі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесіншешу үшін есептер құрастырыңдар? (салыстырыңдар) Теңсіздіктер қалай құрастыруға болады? 2. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: |
Алгебра 9 сынып А.Әбілқасымова «Мектеп» 2009 32-36 беттер |
|
|||||
|
Сабақтың соңы 12 мин с.бекіту 3 мин үйге тапсырма, бағалау |
Сабақты бекіту кезеңі: №116, №117. 1. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер? 2. Шеңбердің теңдеуі? 3. Координаталық жазықтық? 4. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін қалай шешеді? Үй тапсырмасын беру. Оқулықтан №121 (б). Өз-өзін бағалайды. Кері байланыс: «Аяқталмаған сөйлем»: Аяқталмаған сөйлемдер * Бүгін мен..................................................................................................... білдім *................. .............................................................................................қызықты болды. *..........................
.........................................................................................қиын
болды. *.........................
...................................................................................екенін
түсіндім. * Мен...............................
.................................................................................сезіндім *
Мен..............................................................................................................
үйрендім. *.................. ...................................................................................мені таң қалдырды. * Сабақ менің өміріме........................................................................................ берді. |
Алгебра 9 сынып А.Әбілқасымова «Мектеп» 2009 32-36 беттер |
|
|||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіп. тех. сақталуы |
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сыып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиыншылықтары туралы нен ні білдім, келесі сабақта неге жете көңіл бөлу қажет: |
|
|||||||

шағым қалдыра аласыз
кі теңсіздіктің шешімі
олардың шешімінің ортақ бөлігі
болады.
КТ-ны қолдану
114, №115,












