Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
1 жыл бойы тегін жүктеу мүмкіндігіне ие болыңыз!
жеңілдік
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: №44 Мектеп-гимназия |
||||||||||||||||||||
Күні: 5.04.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Аккайрова Турсунхан |
||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 20 |
қатыспағандар саны - |
|||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу /2сағат/ 2-сабағы |
||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.2.4 Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу |
||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Бөлім бойынша лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
|
||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының құндылықтарына сай «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы. Жауапкершілікке, бірін-бірі құрметтеуге және ынтымақтаса жұмыс істеуге ,өмір бойы үздіксіз білім алуға тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика, геометрия, информатика |
||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Сызықтық функцияның графигін салу білігі. Теңдеулерді шешу және айнымалының белгілі мәнінде өрнектің мәнін есептеу дағдысы. |
||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқыту ресурстары |
|||||||||||||||||||
Сабақтың Басы 7минут |
Ұйымдастыру бөлімі -сынып оқушыларымен амандасу; -сынып оқушыларын түгендеу; -сабаққа назар аударту; Саралау тәсілі "Жіктеу" әдіс арқылы 3 топқа бөлу (аралас гендерлік топ) Стикерлерлерде графиктер сызылған, теңдеулер жүйесі жазылған, функциялар жазылған. Оқушылар стикерлер таңдау арқылы функция, теңдеу, график, болып топтарға бөлінеді. Саралау тәсілі "Диалог және қолдау көрсету": «Қарлы кесек» әдісі арқылы оқушылар мен мұғалім тиімді диалогқа түседі. Бүкіл топ орындайтын жұмыс Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтыру.
ҚБ: «Шапалақ» арқылы Аталмыш жұмыс түрі құрмет көрсету, ақпаратты өздігінен табу, топта жұмыс істеу құндылықтардың қалыптасуына әсері. Үй тапсырмасын тексеру: «Өзара тексеріс» әдісі. Оқушылар дәптерлерін сағат тілі бағытымен алмастырып, үй тапсырмасын интербелсенді тақтада көрсетілген жауаптар арқылы тексереді.
Қ 1 2. Тапсырма орындауда кемшіліктер бар, жауабы дұрыс; 3 Төртбұрыш, үшбұрыш алған оқушылар топтың белсенді оқушыларынан көмек алады. Мұғалімнің мадақтамасы : «Жарайсыңдар!» |
Стикерлер, слайд№1 «Қарлы кесек»
Т.А.Алдамұратова Атамұра,2015ж Интербелсенді тақта көрсетіледі.
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25мин 5мин
|
Оқулықпен жұмыс. Жұптық жұмыс Белсенді оқыту-әдісі «Автобус аялдамасы» Топта жұптарға бөлінеді. 1-қадам жұпта жұмыс жасайды. 2-қадам жұптар жұмыстарын алмастырып тексереді. 3-қадам топта бөліседі. (Функция тобы, график тобы ,теңдеу тобы әр топ ішінен жұп болып берілген есепті орындайды.) №1473(1,3) Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер.
1)
Жауабы:(-3;6)
3)
Жауабы: (1;-4) Дескриптор: Білім алушы:
ҚБ: Сыйлық /жұптардың бірін-бірі бағалауы + жетістігі, - жетілдіру қажет етеді Қолдау көрсету, қателерді түзеу, көмектесу жұмыстары жүргізіледі. Мұғалімнің мадақтамасы : «Өте жақсы!, «Жақсы!» Саралау тәсілі: "Тапсырма" «Буклет» әдіс. Бұл әдіс топпен жасалады және «Автобус аялдамасы» әдісімен түсіндіріледі. Топтық жұмыс №1475. (1,3,5) Теңдеулер жүйесін шешіңдер графиктік тәсілмен шығарады. (Функция тобы, график тобы , теңдеу тобы әр топ берілген есепті орындайды.)
1). Жауабы:(2;3) бір ғана шешімі болады.
3)
Жауабы:шешімдері болмайды.
5)
Жауабы:шексіз көп шешімі болады. Дескриптор: Білім алушы:
ҚБ: топтың бірін-бірі бағалауы /Екі жұлдыз, бір тілек/ Мұғалімнің мадақтамасы : «Марапат» Мұғалім барлық топтың шығарылу жолын қарап шығады да, марапаттайды. Сергіту сәті: Қолымызды шынықтыру Нұсқау: 1,2 – параллель (екі қолымызды жоғары көтеріп, төмен түсіреміз) 3,4 – қиылысу (екі қолымызды алға қайшылатамыз) 5,6- беттеседі (қолымызды шапалақтаймыз) «Конверттегі сұрақ» әдісі топтарға алдын ала әр топқа берілген конвертке ұпай сандарын тігеді. Мұның құрамына білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді. Жасыл түсті конвертте А деңгейіндегі тапсырмалар Сары түсті конвертте В деңгейіндегі тапсырмалар Қызыл конвертте С деңгейіндегі тапсырмалар Жасыл конверттегі тапсырманы шығарған оқушының жұмысын сары конверттегі тапсырманы орындаған оқушылар тексереді. Сары конверттегі тапсырманы орындаған оқушының жұмысын қызыл конверттегі тапсырманы орындаған оқушы тексереді. Қызыл конверттегі тапсырманы орындаған оқушыны мұғалім тексереді. Жасыл түсті конверттегі тапсырма: (А деңгейі) № 1478 теңдеулер жүйесінің неше шешімі бар: Тірек ұғымдар: k1=k2 график параллель k1 мен k2 әртүрлі болса қиылысады K1=k2 және b сандары бірдей болғанда беттеседі.
Дескриптор: Білім алушы:
ҚБ :«Бас бармақ»: Мұғалімнің мадақтамасы (Өте жақсы! Жарайсыңдар! Керемет!) Сары түсті конверттегі тапсырма: (В деңгейі) №1480.9.13-сурет. (а,ә) суреттегі графиктер бойынша
а –суреті
шешімі: Жауабы:(3:2)
ә-суреті Шешімі:
Дескриптор:Білім алушы. -График бойынша теңдеулер жүйесінінің шешімін табады. - Графикке сай жүйе құрады. -Теңдеңдегі у-ті х арқылы өрнектейді. -Шешімініңң дұрыстығын тексереді. ҚБ:Топта бірін-бірі бағалайды,өзара бағалайды, есептерінің жауабын қызыл, сары, жасыл алмаға жазып, «Бағалау ағашына» іледі. Мұғалімнің мадақтамасы : «Өте жақсы!, «Жақсы!» Қызыл түстегі конверттегі тапсырма (С деңгейі) №1481 Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 3 см ұзын.Оның периметрі 22см.Тік төртбұрыштың ұзындығын, енін табыңдар. Шешуі: Берілгені: Ені – х Ұзындығы – у Р=22см
Шешуі:
Жауабы: Ені – 4 см, Ұзындығы – 7 см. Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: «От шашу» Саралау тәсілі «Қарқын» (Тапсырманы тез орындаған оқушыларға беріледі) Қосымша есеп
№1482 (1)Теңдеулер жүйесін алмастыру
тәсілімен шешіңдер.
Жауабы: (7;1) Дескриптор: Білім алушы
Мұғалімнің мадақтамасы : «Өте жақсы!», Саралау тәсілі « Қорытынды » Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Оқу мақсаты:7.4.2.4 сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу. Бағалау критерийі: Білім алушы:
Ойлар дағдыларының деңгейі: Қолдану жоғары деңгей дағдылары 1-тапсырма. Теңдеулер жүйесін графигімен және жауабымен сәйкестеңдіріңіз
Дескриптор: Білім алушы:
2-тапсырма . а-ның қандай мәндерінде
а)
ә)
б)
Дескриптор: Білім алушы
а айнымалысының мәндерін анықтайды;
а айнымалысының мәндерін табады;
Қ.Б «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Бағдаршам – оқушылардың өздерінің қаншалықты түсінгенін көрсетудің жылдам тəсілі. Оқушыларға қызыл, сары жəне жасыл түсті карточкалар беріледі. Сары, қызыл түсті көтерген оқушыларға түсіндіріп,талдауға белсенді оқушылардың көмегіне сүйенемін. Оқушылар: ЖАСЫЛ ТҮСТІ көтерсе, толық шығардым. САРЫ ТҮСТІ көтерсе, жартылай шығарды. ҚЫЗЫЛ ТҮСТІ көтерсе, шығара алмадым. |
Т.А.Алдамұратова Атамұра,2015ж 2-бөлім
Шығару жолы, жауаптары интербелсенді тақтада «GeoGebra» бағдарламасын көрсетіледі https://www.geogebra.org
Т.А.Алдамұратова Атамұра,2015ж 2-бөлім
Қолдау көрсету, қателерді түзеу, көмектесу жұмыстары жүргізіледі.
Шығару жолы, жауаптары интербелсенді тақтада «GeoGebra» бағдарламасын көрсетіледі. https://www.geogebra.org
Конверттер Тапсырмалар жазылған үлестірме материалдар
А.Е.Әбілқасымова Мектеп баспасы,2017ж
Шығару жолы, жауаптары интербелсенді тақтада «GeoGebra» бағдарламасын көрсетіледі https://www.geogebra.org
Қалыптастырушы бағалау бойынша тапсырмалар жинағы
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3мин
|
Үйге тапсырма. № 1473 (2,4) №1490(2) Жаңа білімді меңгеруге дайындалыңдар тапсырмаларын қарау Рефлексия: Бүгінгі сабақтан алған әсерім... : « Шульманның үш ілімі» Басыма қандай байланыс алдым? Қолыммен не жасадым? Жүрегіме қалай әсер етті? Оқушылар белгілеп береді. |
Смайликтерге сабақтан алған әсерлерін жазып, әрқайсысының тұсына іледі. |
|||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||
Саралаудың жіктеу тәсілі бойынша топқа бөлемін. Диалог және қолдау көрсету арқылы сыныппен, топпен жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс кезінде сараланған деңгейлік тапсырмалар орындатамын. «Қарқын», «Тапсырма», « Қорытынды». Саралаудың қорытынды тәсілі арқылы қалыптастырушы тапсырма беремін. Сабақ мақсатына жету үшін жетелеуші сұрақтар қоямын. Сабақта бағалау критерийін пайдаланамын. Белсенді оқу аясында « Қарлы кесек», « Өзара тексеріс», «Автобус аялдамасы», « Буклет» . « Конверттегі сұрақ» әдісі, сараланған тапсырмалар орындалады.
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын, жетелеуші тапсырмаларды орындағанда топтық жұптық, жеке бағалау жүзеге асырылады. «Шапалақ» қөрсетіледі. Үй тапсырмасын тексеруде бірін-бірі геометриялық фигуралар арқылы бағалайды. Жұптық жұмыста сыйлық жұптардың бірін-бірі бағалауы /+ жетістігі, - жетілдіру/қажет етеді. Топтық жұмыста топтың бірін-бірі бағалауы /Екі жұлдыз, бір тілек/ Деңгейлік тапсырмаларда «Бас бармақ» , «Бағалау ағашына» « От шашу» әдісі арқылы бағаланады. Жеке «Қарқын» тапсырмаларына «Жарайсың» десем, қалыптастырушы бағалауда «Бағдаршам» арқылы бағаланады. Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау мақсатында « Шульманның үш ілімі» кері байланыс түрлері қолданылды. |
Оқытудың белсенді әдістері арқылы дене қимыл жаттығуларын жасау. «Мəңгілік Ел» идеясын жүзеге асыруда оқушылардың бойында құндылықтарды дарыту мақсатында өзіне деген сенімділік, азаматтылығы мен əлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер, бəсекеге қабілетті тұлғаға тəн қасиет-сапалары жетілдіріледі. - Сергіту сәті: «Қолымызды шынықтыру» - Оқушылардың партада орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын. - АКТ қолданғанда уақыт ережесі сақталады.
|

