|
Бөлім: |
Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Екіөлшемді массив (2 сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде бағдарламаларды жасау |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Екі өлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау тіліндегі есептерді шығарады |
|
|
Қаңтар айы |
«Заң және тәртіп» |
|
|
Аптаның дәйексөзі |
Тәртіп бар жерде — табыс бар |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық жағымды ахуал орнату: “Мен қандаймын?? ” Оқушыларға мультфильм кейіпкерлерінің суреттері бейнеленіп, оқушылара мотивация беретін сөздер жазылған фотокарточкалар таратылады. Оқушыларды түгендеу. Ұжымдық жұмыс: “Миға шабуыл”әдісі Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында оқушыларға Leаrning аpp платформасында тапсырма(Сәйкестендіру) беріледі. Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі:
Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен критерийлерімен таныстыру. |
Мұғаліммен амандасады
Карточкаларды алып, сөздерді оқиды
Leаrning аpp платформасындағы сұрақтарға жауап береді.
Бір-бірінің жауабын тыңдау және тәртіп сақтау арқылы «Заң және тәртіп» құндылығы дамытылады.
ЕҚБ(зейінін шоғырландыруда қиындығы бар бала) оқушыға мұғалім тарапынан «Диалог және қолдау көрсету» әдісі арқылы көңіл бөліп отыру |
Ауызша мадақтау “Жарайсың!”, “Тамаша!”, “Жақсы!” |
Карточкалар тарату
Leаrning.аpp https://learningapps.org/watch?v=pd5hd3wvt23
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут 5 минут |
Тапсырма №1. Жеке практикалық тапсырма. «Озат оқушы» 10 «Е» сыныбында Т оқушы бар (1<Е<20). Q пәні бойынша оқушылардың үлгерімінің жиынтық есебін экранға шығар. Сыныпта қанша озат оқушы бар? Барлық бағасы «5» болған оқушыны ғана Озат оқушы деп айта аламыз.
Тапсырма ЕБҚ оқушысына: Диас анасының туған күніне
телефон алып бермекші болды. Технодом магазиніне барып, әр түрлі
телефондар қарады. Екі қатарда жаңа 10 телефон тұр. Диасқа ең арзан
телефонды табуға көмектес.
array = [ [250000, 290000, 320000, 1490000, 190000], [350000, 295000, 650000, 450000, 255000] ] min_element = array[0][0] for row in ______: for element in row: if element < min_element: min_element = ______ print("Ең арзан телефон:",
min_element) *Бос орындарды толтырады (2ұпай) *Жауабын экранға шығарады (1 ұпай) Тапсырма №2. Жеке практикалық жұмыс. «Кинотеатр». «Атамекен» кинотеатрында O орындар бойынша Q қатар бар(қатар мен орындар саны 20-дан аспайды). Екі өлшемді массивте сатылған билеттер туралы ақпарат берілген: 1 саны орынның сатылғанын, 0 саны орынның бос екенін білдіреді. Бір қатардағы көрші орындарға B билеттерін сатуға сұраныс түсті. Осы сұранысты орындауға бола ма анықта.
ЕБҚ оқушысына тапсырма: «Жұп нөмірлі үйлер»
Көшедегі үйлердің нөмірлері
екі өлшемді массивте берілген. houses
=
[ ЕБҚ (зейінін шоғырландыруда қиындығы бар бала) оқушыға мұғалім тарапынан «Диалог және қолдау көрсету» әдісі арқылы көңіл бөліп отыру Дескриптор:*екі өлшемді массивті қолданады; *массив элементтерін қарайды; *жұп сандарды анықтайды. (3ұпай) Тапсырма №3. Сабақты бекіту. lovable.ai платформасында құрастырылған Тест жұмысын орындау
|
Оқушылар практикалық тапсырмаларды дербес комьютерде, пайтон бағдарламасында орындайды. Оқушылар практикалық тапсырмаларды дербес комьютерде, пайтон бағдарламасында орындайды. Оқушылар практикалық тапсырмаларды дербес комьютерде, пайтон бағдарламасында орындайды.
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды
|
Дескриптор:
ЕБҚ (зейінін шоғырландыруда қиындығы бар бала)оқушысы мұғалім көмегімен орындайды. Мүғалім «Қадағалау, бақылау, жетеулеуші сұрақтар» қою арқылы қолдау көрсетеді. Дескриптор: - Екі өлшемді массивті құрастырады(2 ұпай) - Сұраққа жауап береді(1ұпай) Дескриптор: Әр дұрыс 2 жауапқа 1 ұпай |
Карточкалар https://ekiolshemdimassiv.lovable.app |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылауды «БББ әдісі» арқылы кесте толтыру
Оқушыларға кері байланысты “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі арқылы беремін.
|
Оқушылар сабақ туралы не білетінін, сабақта не білгенін, не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Сабақ бойында белсенділік танытқан оқушыға 1 ұпай
Білім классқа баға қою |
Таратпа қағаз |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Екі өлшемді массив
|
Бөлім: |
Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Екіөлшемді массив (2 сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде бағдарламаларды жасау |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Екі өлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау тіліндегі есептерді шығарады |
|
|
Қаңтар айы |
«Заң және тәртіп» |
|
|
Аптаның дәйексөзі |
Тәртіп бар жерде — табыс бар |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық жағымды ахуал орнату: “Мен қандаймын?? ” Оқушыларға мультфильм кейіпкерлерінің суреттері бейнеленіп, оқушылара мотивация беретін сөздер жазылған фотокарточкалар таратылады. Оқушыларды түгендеу. Ұжымдық жұмыс: “Миға шабуыл”әдісі Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында оқушыларға Leаrning аpp платформасында тапсырма(Сәйкестендіру) беріледі. Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі:
Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен критерийлерімен таныстыру. |
Мұғаліммен амандасады
Карточкаларды алып, сөздерді оқиды
Leаrning аpp платформасындағы сұрақтарға жауап береді.
Бір-бірінің жауабын тыңдау және тәртіп сақтау арқылы «Заң және тәртіп» құндылығы дамытылады.
ЕҚБ(зейінін шоғырландыруда қиындығы бар бала) оқушыға мұғалім тарапынан «Диалог және қолдау көрсету» әдісі арқылы көңіл бөліп отыру |
Ауызша мадақтау “Жарайсың!”, “Тамаша!”, “Жақсы!” |
Карточкалар тарату
Leаrning.аpp https://learningapps.org/watch?v=pd5hd3wvt23
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут 5 минут |
Тапсырма №1. Жеке практикалық тапсырма. «Озат оқушы» 10 «Е» сыныбында Т оқушы бар (1<Е<20). Q пәні бойынша оқушылардың үлгерімінің жиынтық есебін экранға шығар. Сыныпта қанша озат оқушы бар? Барлық бағасы «5» болған оқушыны ғана Озат оқушы деп айта аламыз.
Тапсырма ЕБҚ оқушысына: Диас анасының туған күніне
телефон алып бермекші болды. Технодом магазиніне барып, әр түрлі
телефондар қарады. Екі қатарда жаңа 10 телефон тұр. Диасқа ең арзан
телефонды табуға көмектес.
array = [ [250000, 290000, 320000, 1490000, 190000], [350000, 295000, 650000, 450000, 255000] ] min_element = array[0][0] for row in ______: for element in row: if element < min_element: min_element = ______ print("Ең арзан телефон:",
min_element) *Бос орындарды толтырады (2ұпай) *Жауабын экранға шығарады (1 ұпай) Тапсырма №2. Жеке практикалық жұмыс. «Кинотеатр». «Атамекен» кинотеатрында O орындар бойынша Q қатар бар(қатар мен орындар саны 20-дан аспайды). Екі өлшемді массивте сатылған билеттер туралы ақпарат берілген: 1 саны орынның сатылғанын, 0 саны орынның бос екенін білдіреді. Бір қатардағы көрші орындарға B билеттерін сатуға сұраныс түсті. Осы сұранысты орындауға бола ма анықта.
ЕБҚ оқушысына тапсырма: «Жұп нөмірлі үйлер»
Көшедегі үйлердің нөмірлері
екі өлшемді массивте берілген. houses
=
[ ЕБҚ (зейінін шоғырландыруда қиындығы бар бала) оқушыға мұғалім тарапынан «Диалог және қолдау көрсету» әдісі арқылы көңіл бөліп отыру Дескриптор:*екі өлшемді массивті қолданады; *массив элементтерін қарайды; *жұп сандарды анықтайды. (3ұпай) Тапсырма №3. Сабақты бекіту. lovable.ai платформасында құрастырылған Тест жұмысын орындау
|
Оқушылар практикалық тапсырмаларды дербес комьютерде, пайтон бағдарламасында орындайды. Оқушылар практикалық тапсырмаларды дербес комьютерде, пайтон бағдарламасында орындайды. Оқушылар практикалық тапсырмаларды дербес комьютерде, пайтон бағдарламасында орындайды.
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды
|
Дескриптор:
ЕБҚ (зейінін шоғырландыруда қиындығы бар бала)оқушысы мұғалім көмегімен орындайды. Мүғалім «Қадағалау, бақылау, жетеулеуші сұрақтар» қою арқылы қолдау көрсетеді. Дескриптор: - Екі өлшемді массивті құрастырады(2 ұпай) - Сұраққа жауап береді(1ұпай) Дескриптор: Әр дұрыс 2 жауапқа 1 ұпай |
Карточкалар https://ekiolshemdimassiv.lovable.app |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылауды «БББ әдісі» арқылы кесте толтыру
Оқушыларға кері байланысты “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі арқылы беремін.
|
Оқушылар сабақ туралы не білетінін, сабақта не білгенін, не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Сабақ бойында белсенділік танытқан оқушыға 1 ұпай
Білім классқа баға қою |
Таратпа қағаз |
шағым қалдыра аласыз










