Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні |
Информатика |
|
Бөлім: |
Python тілінде программалау тілінде алгоритмдерді программалау (информатика – 9-сынып) |
|
Педагогтың аты-жөні: |
Бердібек Алмасбек Әбдімұратұлы |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 9ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
23. Екіөлшемді массивтер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.3.3.2 екіөлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Екіөлшемді массивтерді түсініп, жазылуын үйренеді; -Python программалау тілінде есептер шығарады. |
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. (3 мин)
Үй тапсырмасын сұрау (5 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, сынып оқушыларын түгендеу.
«Мен үшін қымбат...» тренингін ұйымдастыру.
Топқа біріктіру. https://qazmath.net/сайты арқылы топқа бөлу, Mассив және Индекс атауымен 2 топқа бірігіп отырады.
Алдыңғы меңгерген білімдерін жаңғыртып, оқушыларды сабаққа ынталандырады. Массив берілген. Тиісті массив сипаттамаларын көрсетіңіз:
https://learningapps.org/view26202897 бағдарламасында сәйкестендіру тапсырмасын орындау. |
Амандасады.
Оқушылар өздеріне қымбат...айтады. Мысалы: мен үшін отан қымбат.
Топқа бөлінеді.
https://learningapps.org бағдарламасында сәйкестендіру тапсырма орындайды.
Жауабы: 1.Массивтің аты:А 2.Массивтің индекстері:0,1,2,3,4,5 3.Массив элементтері:1,2,-3,0,-6,6 4.Массив элементтерінің белгілері:A[0],A[1],A[2], A[3], A[4],A[5] 5.Массив элементтерінің саны:6 |
Бағалау парақшасы
|
Презентация (1 -2 слайд)
https://learningapps.org/view26202897 Презентация (6 -7 слайд) Интерактивті тақта, компьютер
|
|
Жаңа сабақ Мағынаны ашу (7 мин)
Топтық жұмыс (5 мин)
Жеке жұмыс: (3 мин)
|
«Ой қозғау» әдісі. Берілген суреттегі мәліметтер бойынша сұрақтар қою арқылы, тақырыпты ашу.
Тақырып: 23. Екіөлшемді массивтер. Сабақтың мақсатымен таныстырады. – Екіөлшемді массивтерді түсініп, жазылуын үйренеді; -Python программалау тілінде есептер шығарады.
Бейнесабақ көрсетеді Жаңа сабақты түсіндіреді. 111 бет.
Мұғалімнің түсіндірмесі. Тік бұрышты кестеде сақталған деректер матрица немесе екіөлшемді массив деп атайды. Кез келген кесте тізімдер ретінде ұсынылуы мүмкін. Python-дағы тізім кез келген типтегі элементтердің реттелген жиынтығы . Массив – бір типтегі элементтердің реттелген жиынтығы, сондықтан тізім массивке қарағанда икемді. Тізім – динамикалық өзгеретін тип, бұл кез келген уақытта тізімге элементтерді қосуға және тізімдегі элементтерді жоюға болады дегенді білдіреді. Екіөлшемді массивті жазу үлгісін қарастырайық: my_list1 = [[11, 12, 5, 2], [15, 6, 10, 5], [10, 8, 12, 5], [12, 15]] my_list1[2]= [10, 8, 12, 5] my_list1[0]= [11, 12, 5, 2]
Венн диаграммасы көмегімен бірөлшемді және екі өлшемді массивті салыстырыңдар.113 бет Тапсырманы https://jamboard. Тақтасы арқылы орындау.
Тапсырма 4: 113 бет. Берілген кодты орындағанда шығатын нәтижені дәптерлеріңе жазыңдар. my_list = [[7, 12, 4],[9, 50, 3],[45, 0, -1]] print(my_list[1]) print(my_list[2]) print(my_list[-1]) |
Сабақтың тақырыбын тұжырымдайды Бейнесабақты көреді
Сұрақтарға жауап береді
Венн диаграммасы көмегімен бірөлшемді және екі өлшемді массивті салыстырады
Берілген кодты орындағанда шығатын нәтижені дәптерлеріне жазады Нәтижесі: -[1] индексіндегі жол - [9, 50, 3] -[2] индексіндегі жол - [45, 0, -1] -[-1] индексіндегі жол - [45, 0, -1]] |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
ҚБ. Оқушылар «Шапалақ!» әдісі арқылы бірін – бірі бағалайды
Бірін бірі бағалау |
Презентация (8-18 слайд)
Оқулық 9-сынып Авторлары: Г.И.Салғараева, К.А.Калымова, Ж.А.Орынтаева
Оқулық 113 бет https://jamboard.google.com/d/1w2ZMn9UdxPsdVxZzfocQ3Xzv1z-45wu8slKeT-4ZIDM/edit?usp=sharing
Презентация (19-22 слайд) |
|
Практикум (5 мин)
|
Практикалық жұмыс. Компьютерде орындайық. Берілген программаны компьютерде орындаңдар.113 бет. Оқулықпен жұмыс my_list1 = [[7, 12, 4], [9, 50, 3],[45, 0, -1]] my_list2 = [[7, 18, 6], [11, 3]] my_list3 = [['Almaty', 'Dubai', 'London'], ['Kazakhstan', 'UAE', 'England']] print (my_list1[1]) my_list2[1] = [11, 3, 5] print (my_list2) print (my_list3[1][0]) |
Жаңа тақырыпты практикада қолдану арқылы меңгереді нәтижесі: [9, 50, 3] [[7, 18, 6], [11, 3, 5]] Kazakhstan |
Бағалау критерийлерін ұсыну
|
Оқулық 89 бет
Презентация (23-25 слайд) |
|
Сергіту сәті (1 мин) |
Көз жаттығуларын
орындау |
Көз жаттығуларын орындайды. |
|
|
|
Бекіту (5 мин) |
Тест тапсырмасы арқылы тақырыпты меңгергенін анықтау. Оқушылар https://www.flippity.net сайтында тапсырмаларды орындап, Сертификат алады. |
Тест тапсырмаларын орындайды. Сертификат алады. |
|
https://www.flippity.net/cq.php?k=1PLhUVOoJ9-AKtQWNHEY76D5Zs5pMIlkCxvXmvzgb3oo |
|
Қорытынды (2 мин) |
Сабақты қорытындылау, Сабақтың мақсатына оралу: -Екіөлшемді массивтерді қолдана алдық. -Екіөлшемді массивтерді пайдаланып, Python программалау тілінде есептер шығардық |
Сабақтың мақсатына оралу: -Екіөлшемді массивтерді қолдана алды. -Екіөлшемді массивтерді пайдаланып, Python программалау тілінде есептер шығарды. |
|
Презентация (23-25 слайд) |
|
Үйге тапсырма (2 мин) |
Тақырыпты оқу.111 бет. Екіөлшемді массивті төмендегідей түрде көрсететін Python программасын жазыңдар: 113 бет. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 |
Жазып алады. |
|
Оқулық 111 -113 беттер. |
|
Кері байланыс (2 мин) |
Jamboard тақтасымен БББ әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау. |
БББ әдісі арқылы Google Jamboard тақтасында бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
Өзара бағалау |
|
Бағалау критерийлері
|
№ |
Тапсырмалар |
Бағалау критерийлері |
Балл |
|
1 |
Сәйкестендіру тапсырмасы |
Mассив сипаттамаларын сәйкестендіреді – |
5 балл |
|
2 |
Топтық жұмыс. Венн диаграммасы көмегімен бірөлшемді және екі өлшемді массивті салыстырыңдар. |
Венн диаграммасы көмегімен бірөлшемді және екі өлшемді массивті салыстырады |
1 балл |
|
3 |
Жеке жұмыс:Тапсырма 4: Берілген кодты орындағанда шығатын нәтижені дәптерлеріңе жаз. 113 бет. |
нәтижесін алады |
3 балл |
|
4 |
Практикалық жұмыс. Компьютерде орындайық. Берілген программаны компьютерде орындаңдар.113 бет. . |
нәтижесін алады |
3 балл |
|
5 |
«Үздік бағдарламашы» байқауы |
Тест тапсырмаларын орындайды. Сертификат алады. |
6 балл |
|
|
Барлығы |
18 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18-15 балл |
5 |
|
|
|
14-10 балл |
4 |
|
|
|
9-5 балл |
3 |
|
|
|
4-0 балл |
2 |
|
Бағалау парағы
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сәйкестендіру тапсырмасы 1-5 балл |
Топтық жұмыс
1- балл |
Жеке жұмыс:Тапсырма 4: Берілген кодты орындағанда шығатын нәтижені дәптерлеріңе жаз. 113 бет.1-3 балл |
Практикалық жұмыс. Компьютерде орындайық. Берілген программаны компьютерде орынап, нәтижесін ал.113 бет. 1-3 балл |
«Үздік бағдарламашы» байқауы 1-6 балл |
Қорытынды балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Екі өлшемді массивтер
Екі өлшемді массивтер
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні |
Информатика |
|
Бөлім: |
Python тілінде программалау тілінде алгоритмдерді программалау (информатика – 9-сынып) |
|
Педагогтың аты-жөні: |
Бердібек Алмасбек Әбдімұратұлы |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 9ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
23. Екіөлшемді массивтер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.3.3.2 екіөлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Екіөлшемді массивтерді түсініп, жазылуын үйренеді; -Python программалау тілінде есептер шығарады. |
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. (3 мин)
Үй тапсырмасын сұрау (5 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, сынып оқушыларын түгендеу.
«Мен үшін қымбат...» тренингін ұйымдастыру.
Топқа біріктіру. https://qazmath.net/сайты арқылы топқа бөлу, Mассив және Индекс атауымен 2 топқа бірігіп отырады.
Алдыңғы меңгерген білімдерін жаңғыртып, оқушыларды сабаққа ынталандырады. Массив берілген. Тиісті массив сипаттамаларын көрсетіңіз:
https://learningapps.org/view26202897 бағдарламасында сәйкестендіру тапсырмасын орындау. |
Амандасады.
Оқушылар өздеріне қымбат...айтады. Мысалы: мен үшін отан қымбат.
Топқа бөлінеді.
https://learningapps.org бағдарламасында сәйкестендіру тапсырма орындайды.
Жауабы: 1.Массивтің аты:А 2.Массивтің индекстері:0,1,2,3,4,5 3.Массив элементтері:1,2,-3,0,-6,6 4.Массив элементтерінің белгілері:A[0],A[1],A[2], A[3], A[4],A[5] 5.Массив элементтерінің саны:6 |
Бағалау парақшасы
|
Презентация (1 -2 слайд)
https://learningapps.org/view26202897 Презентация (6 -7 слайд) Интерактивті тақта, компьютер
|
|
Жаңа сабақ Мағынаны ашу (7 мин)
Топтық жұмыс (5 мин)
Жеке жұмыс: (3 мин)
|
«Ой қозғау» әдісі. Берілген суреттегі мәліметтер бойынша сұрақтар қою арқылы, тақырыпты ашу.
Тақырып: 23. Екіөлшемді массивтер. Сабақтың мақсатымен таныстырады. – Екіөлшемді массивтерді түсініп, жазылуын үйренеді; -Python программалау тілінде есептер шығарады.
Бейнесабақ көрсетеді Жаңа сабақты түсіндіреді. 111 бет.
Мұғалімнің түсіндірмесі. Тік бұрышты кестеде сақталған деректер матрица немесе екіөлшемді массив деп атайды. Кез келген кесте тізімдер ретінде ұсынылуы мүмкін. Python-дағы тізім кез келген типтегі элементтердің реттелген жиынтығы . Массив – бір типтегі элементтердің реттелген жиынтығы, сондықтан тізім массивке қарағанда икемді. Тізім – динамикалық өзгеретін тип, бұл кез келген уақытта тізімге элементтерді қосуға және тізімдегі элементтерді жоюға болады дегенді білдіреді. Екіөлшемді массивті жазу үлгісін қарастырайық: my_list1 = [[11, 12, 5, 2], [15, 6, 10, 5], [10, 8, 12, 5], [12, 15]] my_list1[2]= [10, 8, 12, 5] my_list1[0]= [11, 12, 5, 2]
Венн диаграммасы көмегімен бірөлшемді және екі өлшемді массивті салыстырыңдар.113 бет Тапсырманы https://jamboard. Тақтасы арқылы орындау.
Тапсырма 4: 113 бет. Берілген кодты орындағанда шығатын нәтижені дәптерлеріңе жазыңдар. my_list = [[7, 12, 4],[9, 50, 3],[45, 0, -1]] print(my_list[1]) print(my_list[2]) print(my_list[-1]) |
Сабақтың тақырыбын тұжырымдайды Бейнесабақты көреді
Сұрақтарға жауап береді
Венн диаграммасы көмегімен бірөлшемді және екі өлшемді массивті салыстырады
Берілген кодты орындағанда шығатын нәтижені дәптерлеріне жазады Нәтижесі: -[1] индексіндегі жол - [9, 50, 3] -[2] индексіндегі жол - [45, 0, -1] -[-1] индексіндегі жол - [45, 0, -1]] |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
ҚБ. Оқушылар «Шапалақ!» әдісі арқылы бірін – бірі бағалайды
Бірін бірі бағалау |
Презентация (8-18 слайд)
Оқулық 9-сынып Авторлары: Г.И.Салғараева, К.А.Калымова, Ж.А.Орынтаева
Оқулық 113 бет https://jamboard.google.com/d/1w2ZMn9UdxPsdVxZzfocQ3Xzv1z-45wu8slKeT-4ZIDM/edit?usp=sharing
Презентация (19-22 слайд) |
|
Практикум (5 мин)
|
Практикалық жұмыс. Компьютерде орындайық. Берілген программаны компьютерде орындаңдар.113 бет. Оқулықпен жұмыс my_list1 = [[7, 12, 4], [9, 50, 3],[45, 0, -1]] my_list2 = [[7, 18, 6], [11, 3]] my_list3 = [['Almaty', 'Dubai', 'London'], ['Kazakhstan', 'UAE', 'England']] print (my_list1[1]) my_list2[1] = [11, 3, 5] print (my_list2) print (my_list3[1][0]) |
Жаңа тақырыпты практикада қолдану арқылы меңгереді нәтижесі: [9, 50, 3] [[7, 18, 6], [11, 3, 5]] Kazakhstan |
Бағалау критерийлерін ұсыну
|
Оқулық 89 бет
Презентация (23-25 слайд) |
|
Сергіту сәті (1 мин) |
Көз жаттығуларын
орындау |
Көз жаттығуларын орындайды. |
|
|
|
Бекіту (5 мин) |
Тест тапсырмасы арқылы тақырыпты меңгергенін анықтау. Оқушылар https://www.flippity.net сайтында тапсырмаларды орындап, Сертификат алады. |
Тест тапсырмаларын орындайды. Сертификат алады. |
|
https://www.flippity.net/cq.php?k=1PLhUVOoJ9-AKtQWNHEY76D5Zs5pMIlkCxvXmvzgb3oo |
|
Қорытынды (2 мин) |
Сабақты қорытындылау, Сабақтың мақсатына оралу: -Екіөлшемді массивтерді қолдана алдық. -Екіөлшемді массивтерді пайдаланып, Python программалау тілінде есептер шығардық |
Сабақтың мақсатына оралу: -Екіөлшемді массивтерді қолдана алды. -Екіөлшемді массивтерді пайдаланып, Python программалау тілінде есептер шығарды. |
|
Презентация (23-25 слайд) |
|
Үйге тапсырма (2 мин) |
Тақырыпты оқу.111 бет. Екіөлшемді массивті төмендегідей түрде көрсететін Python программасын жазыңдар: 113 бет. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 |
Жазып алады. |
|
Оқулық 111 -113 беттер. |
|
Кері байланыс (2 мин) |
Jamboard тақтасымен БББ әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау. |
БББ әдісі арқылы Google Jamboard тақтасында бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
Өзара бағалау |
|
Бағалау критерийлері
|
№ |
Тапсырмалар |
Бағалау критерийлері |
Балл |
|
1 |
Сәйкестендіру тапсырмасы |
Mассив сипаттамаларын сәйкестендіреді – |
5 балл |
|
2 |
Топтық жұмыс. Венн диаграммасы көмегімен бірөлшемді және екі өлшемді массивті салыстырыңдар. |
Венн диаграммасы көмегімен бірөлшемді және екі өлшемді массивті салыстырады |
1 балл |
|
3 |
Жеке жұмыс:Тапсырма 4: Берілген кодты орындағанда шығатын нәтижені дәптерлеріңе жаз. 113 бет. |
нәтижесін алады |
3 балл |
|
4 |
Практикалық жұмыс. Компьютерде орындайық. Берілген программаны компьютерде орындаңдар.113 бет. . |
нәтижесін алады |
3 балл |
|
5 |
«Үздік бағдарламашы» байқауы |
Тест тапсырмаларын орындайды. Сертификат алады. |
6 балл |
|
|
Барлығы |
18 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18-15 балл |
5 |
|
|
|
14-10 балл |
4 |
|
|
|
9-5 балл |
3 |
|
|
|
4-0 балл |
2 |
|
Бағалау парағы
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сәйкестендіру тапсырмасы 1-5 балл |
Топтық жұмыс
1- балл |
Жеке жұмыс:Тапсырма 4: Берілген кодты орындағанда шығатын нәтижені дәптерлеріңе жаз. 113 бет.1-3 балл |
Практикалық жұмыс. Компьютерде орындайық. Берілген программаны компьютерде орынап, нәтижесін ал.113 бет. 1-3 балл |
«Үздік бағдарламашы» байқауы 1-6 балл |
Қорытынды балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



















