7.3В Қысқаша
көбейту
формулалары
Күні: 01.02.2018
Мектеп: Ақтөбе облыстық мамандандырылған
физика-математика мектеп интернаты
Мұғалімнің аты-жөні: Арызахметов Еркебулан
Алтынбекулы
Сынып: 7
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ
Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының
Тақырыбы
квадраты (бекіту сабағы)
7.2.1.19
Осы сабақта
қол жеткізілетін (? − ?)(? + ?), (? ± ?)2
түріндегі
көбейтінділерді
оқу мақсаттары тіктөртбұрыштардың аудандары
түрінде өрнектеп
(оқу
түсіндіреді;
бағдарламасын 7.2.1.17
а сілтеме)
қысқаша көбейту формулаларын ?2 − ? 2 = (? − ?)(? +
?),
(? ± ?)2 = ?2 ± 2?? + ? 2
біледі және қолданады;
(a ± b)2 = a2 ± 2ab + b2 екі өрнектің қосындысы мен
Сабақтың
мақсаты
айырмасының квадраты формулаларын өздігінен
дәлелдеу білігін мен дағдыларын қалыптастыру,
формулаларды дұрыс оқу білу және олардың
компоненттерін атау.
Алынған формулаларды геометриялық
интерпритациясын қарастыруда және өрнектерді
түрлендіруге қолдану
Оқушылар мақсатқа жетті, егер:
Бағалау
критерийлері
Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана
алады;
Қысқаша көбейту формулаларын геометриялық
тұрғыдан қорытып шығарады;
Қысқаша көбейту формулаларын есеп шығаруда
қолдана алады;
Оқушылар:
Тілдік
қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай
мақсаттар
біледі;
ауызша
тұжырымдалған
қысқаша
көбейту
формулаларын жаза біледі;
қысқаша көбейту формулалардың геометриялық
интепретациясын түсіндіреді.
Лексика және терминология
қысқаша көбейту формулары;
екі өрнектің квадраттарының айырмасы;
екі өрнектің қосындысының квадраты;
екі өрнектің айырмасының квадраты;
екі еселенген көбейтінді;
топтау тәсілі;
Құндылықтард
ы
Дарыту
Құндылықтар:
Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе жұппен
жұмыс істегенде қатысуы керек, сол сияқты сыныппен
талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып,
қатысуы керек.
Оқушыларға есептерді шығару үшін шығармашыл болу
керек, талап қоя білуі, топпен жұмыста қолдау көрсете
алуы керек.
Жұппен
жұмыста
оқушылар
әріптесіне
қарап,
идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты
болуға үйренеді.
- Ашықтық: оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз
көзқарастарын білдіріп отыруы;
- Құрмет: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің
пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.
Геометрия
Пәнаралық
байланыс
Интербелсенді тақтаны қолдану дағдысы
АКТ қолдану
Дағдылар
Бастапқы білім Бірмүшелер және көпмүшелермен амалдар орындай алу.
Сабақ барысы
Сабақтың
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер
Ресурстар
жоспарланға
н
кезеңдері
Сабақ 2
Ұйымдастыру .
Сабақтың
Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп,
басы
зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын
3мин
аудару
2. «Ой қозғау» (ауызша)
Мақсаты: Өткен материалды қайталау
Сипаттамасы: жаппай сұрақ қою
Оқушыға: сұрақтар қою
Оқушы: сұрақтарға жауап беру
Бағалау: мақтау
«Ой қозғау» Топтық жұмыс.
Оқушылар өз жұптарын тауып бөлінеді.
12 мин
Мақсаты:
Практикалық маңызы бар тапсырмаларды
орындау арқылы оқушылар (? ± ?)2
қысқаша көбейту формуласын өздігінен
геометриялық тұрғыдан қорытып шығарады
Сапаттамасы: Оқушылар тапсырмаларды
топтың ішінде ақылдасып орындайды
Мұғалім: Мұғалім бағыттауыш сұрақтары
арқылы оқушыларды бағыттап отырады
Оқушы: жұппен жұмыс жасап, тапсырманы
орындайды.
Келесі сызбаларды қолданып, екі өрнектің
қосындысы мен айырмасының квадрат
формулаларын қорытып шығарыңдар.
Сызбаларды салып, формулалардың
қорытындысын дәптерге жазыңдар.
1)
Жауаптары.
2)
Шыныбеков
Ә.Н.,
Шыныбеков
Д.Ә. 7-класс
оқулық, 132бет
Презентация бойынша қосымша есептер
орындалады.
Кері байланыс:
Екі өрнектің қосындысының және
айырмасының формуласының
геометриялық қорытындысы қиындық
туғызды ма?
Қандай?
Қосымша талқылауды қажет ететін
сұрақтар бар ма?
Практикалы
қ жұмыс.
Жұптық
жұмыс
10 минут
(3a 5b) 2
⃝
⃝
⃝
⃝
⃝
⃝
⃝
⃝
⃝
⃝
⃝
Презентация
Слайд
4,5,6,7,8
⃝
49t 2 7t 0,25
(0.2 x 2 y) 2
13x 13 y
2
2
(7t 0.5) 2
9a 2 30ab 25b 2
(a 1) 2 2(a 2) 2
16 y 2 2 y 3
(0,1z 0,2 y) 2
0,16 z 2 2 zb 25b 2
(1 5 y) 2 (3 y 2) 2
0,04 x 0,8 xy 4 y
2
2
(3x 2 y) 2 (2 x 3 y) 2
⃝
⃝ 3a 2 6a 9
(0,4 z 5b) 2
⃝
⃝
0,01z 2 0,04 zy 0,04 y 2
Презентация
Слайд
4,5,6,7,8
Өзіндік
жұмыс
Қалыптасты
рушы
бағалау
10 минут
Жаңа алған білімдерін тексеру. Әр оқушы
өздігінен тапсырманы орындайды. «Ізбе-із».
Жасырын тығылған есептерді тауып
шығарады.
№1 Теңдеуді шеш
А) х(х − 4) = 2 + (х − 1)2
B) у(5 − у) = 1 − (у + 2)2
C) (? − 10)2 + (4 − ?)(4 + ?) = 0
№2 көпмүше түрінде жазыңдар
А) (5 + ?)2
B) (1 − 3?)2
C) (3? + 7?)2
№3 Өрнекті ықшамдаңдар
Қосымша 1
A) (? + 4)2 − 4(? + 1)2
B) (? + 1)2 + 3(? − 1)2 + 5(? − 1)(? +
1)
C) (? − 3)2 + 2(? + 2)2
Қосымша 2
Рефлексия.
3 мин
Үй жұмысы
2 мин
№5.24 (2,4,6,8)
№5.25, 5.26
Саралау –оқушыларға
қалай көбірек қолдау
көрсетуді
жоспарлайсыз?Қабілеті
жоғары оқушыларға
Шыныбеков
Ә.Н.,
Шыныбеков
Д.Ә. 7-класс
оқулық, №
5.24, 5.25, 5.26
оқулық, 135бет
Бағалау – оқушылардың
Денсаулық
материалды меңгеру деңгейін
және
қалай тексеруді
қауіпсіздік
жоспарлайсыз?
техникасыны
ң сақталуы.
қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Дифференциалдаутапсырмаларды таңдау
кезінде және арнайы
оқушылардан нәтиже күту
және олардың
қабілеттеріне сәйкес жеке
көмек көрсету( Гарднер
бойынша интелект
теориясы)
Дифференциалдауды
сабақтың кез келген
кезеңінде өткізуге болады
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс
қойылған ба?
Оқушылардың барлығы
ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан
қандай ауытқулар
болды, неліктен?
Оқу мақсаты дұрыс
қойылған.
Оқушылардың барлығы
.
Оқушыларды үй жұмысын
тексеру барысында өзара
бағалауды және өзін өзі
бағалауды, сабақ барысында
ерекше қабілет көрсеткендерге
мадақтауды, мотивациялау
мақсатында жеке дара
жетістіктерімен ынталарын
ескеріп ауызша бағалауды
қолданамын.
Оқу
процесінің
барлық
күйзеліс
түзуші
факторларын
алып тастау
мақсатында
әр оқушы өзін
еркін
ұстауына,
көңіл күйінің
көтеріңкі
болуларына
жағдай
туындатамы
н. Ол
қызықты
математикал
ық
сұрақтардан,
мадақтаудан
тұрады.
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.
ОМ-на жетті. Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді
және сабақтың уақыт
кезеңдері сақталды
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы
да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл
бөлу қажет?