Сабақтың
тақырыбы: Екі таңбалы санға жазбаша
бөлу тәсілдері
4 - сынып
Пәні: Математика
Сабақтың мақсаты:
• Оқушыларды екі таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілін үйрету;
• есте сақтау, ойлау және математикалық тілде дұрыс сөйлей білу
қабілетін дамыту;
• балаларды ақыл - ой, еңбек тәрбиесіне баулу, пәнге деген
сүйіспеншілігін ояту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта, "МАТЕМАТИКА" сөзі
жазылған көрнекі материал, ойынға қажетті кесте.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
• 11 - бет №4. Оқушы математикалық тілде дұрыс оқып, амалдардың
орындалу ретін түсіндіреді.
ІІІ. Жаңа сабақ:
• Жаңа сабақты бастамас бұрын дайындық кезеңі жүргізіледі.
Слайдта "Кім жылдам" ойыны
• № 1. Бөліндінің мәні мен қалдығын табуға берілген, ауызша
есептелінеді.
4205: 20=210 (қалд. 5) ----------- 8102: 90= 90 (қалд. 2)
---------- 7203: 8=900 (қалд. 3)
24050: 80= 300 (қалд. 50) ---------- 63008: 10=6300 (қалд. 8)
- Балалар, бүгінгі сабағымызда екі таңбалы санға жазбаша бөлу
тәсілдерімен есептер шығарамыз. Енді, сабақ барысында мына көрнекі
қағаздарға назар аударуымыз керек. Әр қағаздың артында бір әріп
бар, 1 есеп дұрыс шықса 2 әріптен ашылады. Қандайсөзжасырылдыекен?!
Мұныбілуүшінбәрімізат салысайық.
• №2
а) оқушыларғатүсіндіреотырыпшығарту,
қосымшабірнешемысалдаркелтіру.
ә) 4 оқушы тақтада
(Үйге)
294: 98=3
345: 69=5
276: 46=6
837: 31=27
420: 84=5
936: 78=12
558: 18=31
667: 29=23
16 692: 52=321
31 458: 98=321
12 456: 24=519
59 215: 65=911
• №3 Слайдтаізденіскежетелейтінтапсырма.
Шешуі: s= (v1 + v2) • t
(66км/сағ + 95км/сағ) • 6сағ = 966 км
Жауабы: екіқаланыңарасы 966 км.
• №4.
Шешуі: 255: (10+7) =15
15•10=150
15•7=105
Жауабы: Әркітапта 150 және 105 бет бар.
IV. Жаңа сабақты пысықтау:
• Слайдта №5. Мысалдартізбегін 3қатардан 3 оқушы шығып
жалғастырады.
1560•17=26520
26520 - 350=26170
26170: 5=5234
5234+3325=8559
8559: 27=317
1358: 14=97
97+926=1023
1023•38=38874
38874 - 10819=28055
28055+1507=29562
115668: 36=3213
3213+38955=42168
42168: 12=3514
3514•18=63252
63252+51486=114738
• №6 Слайдтаереже. Ереженіпайдаланыптеңдеудішешу.
240: а=480: 80 -------------- х•81+67=553
а• (288 - 190)=392 ------------- 489+c•5=9614
V. Сабақтыбекіту.
• №8
берілгенсандардыңцифрларыныңқосындысынешегетеңболатынынесептеужәнешыққансанды
9 - ғажәне 3 - кебөлу. (ауызшаорындалады)
231=2+3+1=6
7887=7+8+8+7=30
624=6+2+4=12
34 281=3+4+2+8+1=18
378=3+7+8=18
- Міне, балалар, №2, 3, 4, 5, 6 есептерді жазбаша орындадық және
көрнекі қағаздардың жасырған сөзі де белгілі
болды. "МАТЕМАТИКА" сөзі. Математикадан алған
бағаларымызды білейік, үйге тапсырма алайық.
Үйге тапсырма
Бағалау