|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Махсутова Шынар Рысалиевна |
|||
|
Күні |
11.10.2024 |
|||
|
Сынып: 5Б |
Қатысушылар саны |
11 |
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екілік ақпаратты ұсыну. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. Құндылық: Тәуелсіздік және отаншылдыққа баулу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу.
Қоршаған ортадан алған ақпаратты компьютерде қалай көрсетуге болады? Ақпаратты компьютерде көрсету үшін екілік кодтау әдісі қолданылады. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
ҚБ: мадақтау |
оқулық |
|
Сабақтың ортасы 6 мин 10 мин 8 мин 6 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Бейнеметафра әдісі Адам мен компьютер арқылы ақпаратты қабылдау тәсілдерін талқылау. Адамның ақпаратты қабылдайтын, сақтайтын және өңдейтін сезім мүшелерін атаңдар. Ұсыну түрлеріне қарай ақпаратты екілік кодтаудың негізгі 3 түрі бар:
ASCII коды кестесінен көрініп тұрғандай, әрбір символға немесе әріпке 8 биттен тұратын бір байттық код сәйкес келіп тұр. ASCII кодтау кестесінде 16 жол, 16 баған бар. Кесте стандартты және баламалы екі бөліктен тұрады. Стандартты бөлік алғашқы 0-ден 127-ге дейінгі 128 символдық код цифрларынан, латын алфавитінің әріптері мен компьютер жұмысын басқаратын арнайы символдардан құралған. Баламалы бөліктегі 128-ден 255-ке дейінгі кодтар ұлттық алфавиттерде (орыс, қазақ, тағы басқа) берілген. «Декодтау»әдісі Оқулық §1.4, 22-бет, 1-тапсырма. Жеке жұмыс. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Төменде латын әріптерінен тұратын сөздер берілген (мағынасы болмауы да мүмкін). abbas, algo, info, expo, demo, delta ASCІІ кестесін пайдаланып, екілік кодпен кодта. abbas: a: 01100001 b: 01100010 b: 01100010 a: 01100001 s: 01110011 3-тапсырма. Электронды оқулықпен жұмыс. Сабақты бекіту: plicers арқылы 1.
2.
3.
4. |
Мұғалімді тыңдайды. Бейнежазбаны көреді ASCII коды кестесімен танысады 1) Byte-Байт-Байт 2) Binary-двоичный-екілік 3) Number-число-сан 4) Code-код-код algo: a: 01100001 l: 01101100 g: 01100111 o: 01101111 info: i: 01101001 n: 01101110 f: 01100110 o: 01101111 expo: e: 01100101 x: 01111000 p: 01110000 o: 01101111 delta: d: 01100100 e: 01100101 l: 01101100 t: 01110100 a: 01100001
plicers карталары арқылы сұрақтардың жауабын көрсетеді |
Бағалау критерийлері: -ASCII коды кестесімен жұмыс істей алады. -Екілік кодпен кодтау және декодтау жасай алады. Ойлау дағдысының деңгейі: -білу, түсіну, қолдану -декодтауды орындайды-3б.; -декодталған терминдерді қазақ және орыс тіліндегі аудармасын табады-1 б. жалпы: /4 балл - берілген сөздерді екілік кодпен жазады. /2 балл -сөздер қанша байт екенін табады/1балл - сөздер қанша бит екенін табады/1балл Жалпы:2балл Дескриптор: -Ақпаратты екілік кодтадың 3 түрін анықтайды -екілік код неден тұратынын анықтайды -1 символ неше байттан тұратынын анықтайды -компьютерде ақпараттың ұсынылуын таңдайды. 2 дұрыс жауапқа 1 балл Жалпы 2балл |
https://www.youtube.com/watch?v=KlQQUEJSJAc 3.15 мин Оқулық §1.4, 21-бет, 2-кесте ASCII коды кестесі
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. 1. Үйге тапсырма: § 1.4, 22-бет 2. Рефлексия: «Мен екілік ақпаратты кодтауды үйрендім ...»
3.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. Мұғалім дескриптор бойынша бағалайды. |
Үйге тапсырма алады. Өзін-өзі бағалайды. Бағалау критерийлері бойынша рефлексия береді |
1) дескриптор бойынша бағалайды; 2) білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру; 1-10 балл Күнделік кз. қойылады. |
Күнделік кз Рефлексия
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Екілік ақпаратты ұсыну
Екілік ақпаратты ұсыну
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Махсутова Шынар Рысалиевна |
|||
|
Күні |
11.10.2024 |
|||
|
Сынып: 5Б |
Қатысушылар саны |
11 |
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екілік ақпаратты ұсыну. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. Құндылық: Тәуелсіздік және отаншылдыққа баулу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу.
Қоршаған ортадан алған ақпаратты компьютерде қалай көрсетуге болады? Ақпаратты компьютерде көрсету үшін екілік кодтау әдісі қолданылады. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
ҚБ: мадақтау |
оқулық |
|
Сабақтың ортасы 6 мин 10 мин 8 мин 6 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Бейнеметафра әдісі Адам мен компьютер арқылы ақпаратты қабылдау тәсілдерін талқылау. Адамның ақпаратты қабылдайтын, сақтайтын және өңдейтін сезім мүшелерін атаңдар. Ұсыну түрлеріне қарай ақпаратты екілік кодтаудың негізгі 3 түрі бар:
ASCII коды кестесінен көрініп тұрғандай, әрбір символға немесе әріпке 8 биттен тұратын бір байттық код сәйкес келіп тұр. ASCII кодтау кестесінде 16 жол, 16 баған бар. Кесте стандартты және баламалы екі бөліктен тұрады. Стандартты бөлік алғашқы 0-ден 127-ге дейінгі 128 символдық код цифрларынан, латын алфавитінің әріптері мен компьютер жұмысын басқаратын арнайы символдардан құралған. Баламалы бөліктегі 128-ден 255-ке дейінгі кодтар ұлттық алфавиттерде (орыс, қазақ, тағы басқа) берілген. «Декодтау»әдісі Оқулық §1.4, 22-бет, 1-тапсырма. Жеке жұмыс. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Төменде латын әріптерінен тұратын сөздер берілген (мағынасы болмауы да мүмкін). abbas, algo, info, expo, demo, delta ASCІІ кестесін пайдаланып, екілік кодпен кодта. abbas: a: 01100001 b: 01100010 b: 01100010 a: 01100001 s: 01110011 3-тапсырма. Электронды оқулықпен жұмыс. Сабақты бекіту: plicers арқылы 1.
2.
3.
4. |
Мұғалімді тыңдайды. Бейнежазбаны көреді ASCII коды кестесімен танысады 1) Byte-Байт-Байт 2) Binary-двоичный-екілік 3) Number-число-сан 4) Code-код-код algo: a: 01100001 l: 01101100 g: 01100111 o: 01101111 info: i: 01101001 n: 01101110 f: 01100110 o: 01101111 expo: e: 01100101 x: 01111000 p: 01110000 o: 01101111 delta: d: 01100100 e: 01100101 l: 01101100 t: 01110100 a: 01100001
plicers карталары арқылы сұрақтардың жауабын көрсетеді |
Бағалау критерийлері: -ASCII коды кестесімен жұмыс істей алады. -Екілік кодпен кодтау және декодтау жасай алады. Ойлау дағдысының деңгейі: -білу, түсіну, қолдану -декодтауды орындайды-3б.; -декодталған терминдерді қазақ және орыс тіліндегі аудармасын табады-1 б. жалпы: /4 балл - берілген сөздерді екілік кодпен жазады. /2 балл -сөздер қанша байт екенін табады/1балл - сөздер қанша бит екенін табады/1балл Жалпы:2балл Дескриптор: -Ақпаратты екілік кодтадың 3 түрін анықтайды -екілік код неден тұратынын анықтайды -1 символ неше байттан тұратынын анықтайды -компьютерде ақпараттың ұсынылуын таңдайды. 2 дұрыс жауапқа 1 балл Жалпы 2балл |
https://www.youtube.com/watch?v=KlQQUEJSJAc 3.15 мин Оқулық §1.4, 21-бет, 2-кесте ASCII коды кестесі
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. 1. Үйге тапсырма: § 1.4, 22-бет 2. Рефлексия: «Мен екілік ақпаратты кодтауды үйрендім ...»
3.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. Мұғалім дескриптор бойынша бағалайды. |
Үйге тапсырма алады. Өзін-өзі бағалайды. Бағалау критерийлері бойынша рефлексия береді |
1) дескриптор бойынша бағалайды; 2) білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру; 1-10 балл Күнделік кз. қойылады. |
Күнделік кз Рефлексия
|
шағым қалдыра аласыз























