
Сабак такырыбы: Экожүйе құрамбөліктері арасындағы байланыс
|
Бөлім: |
6.4 Экология және тұрақты даму |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Экожүйе құрамбөліктері арасындағы байланыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.6.1.1 экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын график түрінде көрсету және түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Ұлттық құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Қоғам игілігі үшін қызмет ету, Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: « Додокаэдр» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Фигуралар пішіні» арқылы топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар «Додокаэдр» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Фигуралар пішіні» арқылы топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Атом, молекула суреттері |
||
|
5мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Попкорн» тәсілі арқылы оқушылардың белсенділіктерін арттыру және тақырып бойынша білімдерін бағалау «Суретті сөйлет!» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды |
Оқушылар «Попкорн» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
Оқушылар «Суретті сөйлет!» тәсілі сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Бағалау : «Асық» арқылы бағалау |
Экран https://wordwall.net/resource/54242075 |
||
|
3 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Жаратылыстану |
||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ «Шөл экожүйесіндегі құрамбөліктер байланысы» 2-топ «Экожүйедегі тура және кері байланыс» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, суретті талдап, өз ойларымен бөлісуді ұсынады. |
Оқушылар .мұғалімнің түсіндіруін мұқият тыңдайды, керекті ақпаратты дәптерге жазып алады. 1-топ «Шөл экожүйесіндегі құрамбөліктер байланысы» 2-топ «Экожүйедегі тура және кері байланыс» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, талдап, өз ойларымен бөліседі, таныстырылым жасайды |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы суреттер |
||
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады
Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады ЕБК оқушыға қолдау көрсетеді. |
1-тапсырма. Жұптық жұмыс Сызбада берілген экожүйедегі ағзалардың арасындағы қарым қатынасты анықтаңыз. Ол үшін,егер бір ағза екінші ағзаны қорек ретінде пайдаланса, сол ағзадан бастап бағдаршалар жүргізіңіз. (№1үлгіде көрсетілгендей).
2-тапсырма. Жұптық жұмыс (
(іі) Осы үдерістегі адамның рөліне сипаттама беріңдер.
3-тапсырма Жеке жұмыс Терминдерге анықтама беріңдер. 1.Продуценттер- 2.Консументтер - 3.Редуценттер - |
Дескриптор: экожүйедегі ағзалардың арасындағы қарым қатынасты анықтайды: Жалпы балл-3 Бағалау : «Асық» арқылы бағалау Дескриптор: экожүйедегі тура және кері байланыстың маңызын түсіндіреді; Жалпы балл-2. Бағалау : «Асық» арқылы бағалау Дескриптор : адамның экожүйедегі рөліне сипаттама береді; Жалпы балл-2 Бағалау : «Асық» арқылы бағалау Дескриптор : терминдерге анықтама береді; Жалпы балл-3 Бағалау : «Асық» арқылы бағалау |
А4 парағы, маркер, тапсырма жазылған парақтар т.б |
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Білім қоржыны» арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім қоржыны» тәсілі арқылы |
|
||
|
2 мин |
Үй тапсырмасы § 48 оку |
|
|
|
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экожүйе құрамбөліктері арасындағы байланыс ҚМЖ 6-сынып
Экожүйе құрамбөліктері арасындағы байланыс ҚМЖ 6-сынып

Сабак такырыбы: Экожүйе құрамбөліктері арасындағы байланыс
|
Бөлім: |
6.4 Экология және тұрақты даму |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Экожүйе құрамбөліктері арасындағы байланыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.6.1.1 экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын график түрінде көрсету және түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Ұлттық құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Қоғам игілігі үшін қызмет ету, Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: « Додокаэдр» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Фигуралар пішіні» арқылы топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар «Додокаэдр» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Фигуралар пішіні» арқылы топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Атом, молекула суреттері |
||
|
5мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Попкорн» тәсілі арқылы оқушылардың белсенділіктерін арттыру және тақырып бойынша білімдерін бағалау «Суретті сөйлет!» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды |
Оқушылар «Попкорн» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
Оқушылар «Суретті сөйлет!» тәсілі сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Бағалау : «Асық» арқылы бағалау |
Экран https://wordwall.net/resource/54242075 |
||
|
3 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Жаратылыстану |
||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ «Шөл экожүйесіндегі құрамбөліктер байланысы» 2-топ «Экожүйедегі тура және кері байланыс» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, суретті талдап, өз ойларымен бөлісуді ұсынады. |
Оқушылар .мұғалімнің түсіндіруін мұқият тыңдайды, керекті ақпаратты дәптерге жазып алады. 1-топ «Шөл экожүйесіндегі құрамбөліктер байланысы» 2-топ «Экожүйедегі тура және кері байланыс» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, талдап, өз ойларымен бөліседі, таныстырылым жасайды |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы суреттер |
||
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады
Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады ЕБК оқушыға қолдау көрсетеді. |
1-тапсырма. Жұптық жұмыс Сызбада берілген экожүйедегі ағзалардың арасындағы қарым қатынасты анықтаңыз. Ол үшін,егер бір ағза екінші ағзаны қорек ретінде пайдаланса, сол ағзадан бастап бағдаршалар жүргізіңіз. (№1үлгіде көрсетілгендей).
2-тапсырма. Жұптық жұмыс (
(іі) Осы үдерістегі адамның рөліне сипаттама беріңдер.
3-тапсырма Жеке жұмыс Терминдерге анықтама беріңдер. 1.Продуценттер- 2.Консументтер - 3.Редуценттер - |
Дескриптор: экожүйедегі ағзалардың арасындағы қарым қатынасты анықтайды: Жалпы балл-3 Бағалау : «Асық» арқылы бағалау Дескриптор: экожүйедегі тура және кері байланыстың маңызын түсіндіреді; Жалпы балл-2. Бағалау : «Асық» арқылы бағалау Дескриптор : адамның экожүйедегі рөліне сипаттама береді; Жалпы балл-2 Бағалау : «Асық» арқылы бағалау Дескриптор : терминдерге анықтама береді; Жалпы балл-3 Бағалау : «Асық» арқылы бағалау |
А4 парағы, маркер, тапсырма жазылған парақтар т.б |
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Білім қоржыны» арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім қоржыны» тәсілі арқылы |
|
||
|
2 мин |
Үй тапсырмасы § 48 оку |
|
|
|
.
шағым қалдыра аласыз


і) Суретті мұқият қарап, экожүйедегі тура
және кері байланыстың маңызын түсіндір. .













