Сабак такырыбы: Экожүйе құрамбөліктері
|
Бөлім: |
5.4 A Экология және тұрақты даму |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Орта факторлары және олардың экожүйелерге әсері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.6.1.3 – экологиялық факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: « Арқаға сурет салу» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « 1 ,2, 3 »тәсілі арқылы топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар «Арқаға сурет салу» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « 1, 2, 3 »тәсілі арқылы топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Атом, молекула суреттері |
|||||||||||||||||||||
|
5мин |
ІІ Үй тапсырмасы «wordwall» платформасы арқылы оқушылардың белсенділіктерін арттыру және тақырып бойынша білімдерін бағалау « Миға шаубыл» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды |
Оқушылар «wordwall » платформасыарқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Табиғи және жасанды экожүйе https://wordwall.net/ru/resource/54908442 https://wordwall.net/ru/resource/31377179 Оқушылар « Миға шабуыл» тәсілі сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||||||||
|
3 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ « Биотикалық факторлар» 2-топ «Абиотикалық факторлар» 3-топ «Антропогендік факторлар» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, суретті талдап, өз ойларымен бөлісуді ұсынады. |
Оқушылар .мұғалімнің түсіндіруін мұқият тыңдайды, керекті ақпаратты дәптерге жазып алады. Қосымша интернет ресурстарын пайдалану керек 1-топ « Биотикалық факторлар» 2-топ «Абиотикалық факторлар» 3-топ «Антропогендік факторлар» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, талдап, өз ойларымен бөліседі, таныстырылым жасайды №11 сарамандық жұмыс Тұқымның өнуіне температура мен судың әсері |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы суреттер |
|||||||||||||||||||||
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады |
1-тапсырма. Жеке жұмыс «Конверт сұрақ» тәсілі
2-тапсырма Жеке жұмыс (ЕБК) «Шындық» немесе «жалған» тәсілі
3-тапсырма. Жұптық жұмыс Мәтінді мұқият оқыңыз. Мәтіннен экологиялық факторларды теріп жазыңыз және ықпал ету себептерін сипаттаңыз. Адам табиғатсыз өмір сүре алмайды. Адамдар табиғат байлықтарын есепсіз пайдаланып, экологиялық ойсырауға ұшырады. Елді мекен маңындағы ағаштардың кесілуі, бұлақ көздері мен өзендерінің ластануы, қоқыстардың көбеюі, кейбір аңдар мен құстардың жойылуы – бұл үлкен мәселе. Әсіресе автокөліктер мен өнеркәсіптердің көбеюі ауаны және топырақты ластауда. Адамдардың электр қуатына сұранысының артуы жер қойнауындағы минералды ресурстардың игерілуін тездетіп, пайдалы қазбалардың сарқылуына және жер бедерінің өзгеруіне әсерін тигізуде.
|
Дескриптор: сұрақтарға толық жауап береді; Жалпы балл-4 Әр дұрыс жауап үшін ҚБ: «Өзін өзі бағалау парағы» Дескриптор: тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтайды; Жалпы балл-4 ҚБ: «Өзін өзі бағалау парағы» Дескриптор : экожүйеге ықпал ететін экологиялық факторларды атайды; - экожүйеге экологиялық факторлардың ықпал ету себептерін сипаттайды. Жалпы балл-2 ҚБ: «Өзін өзі бағалау парағы» |
А4 парағы, маркер, тапсырма жазылған парақтар т.б |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Банкомат» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Банкомат» арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Банкомат» тәсілі арқылы |
||||||||||||||||||||||
|
1мин |
Үй тапсырмасы § 47 оку |
|
|
|
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экожүйе құрамбөліктері ҚМЖ 5-сынып
Экожүйе құрамбөліктері ҚМЖ 5-сынып
Сабак такырыбы: Экожүйе құрамбөліктері
|
Бөлім: |
5.4 A Экология және тұрақты даму |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Орта факторлары және олардың экожүйелерге әсері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.6.1.3 – экологиялық факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: « Арқаға сурет салу» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « 1 ,2, 3 »тәсілі арқылы топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар «Арқаға сурет салу» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « 1, 2, 3 »тәсілі арқылы топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Атом, молекула суреттері |
|||||||||||||||||||||
|
5мин |
ІІ Үй тапсырмасы «wordwall» платформасы арқылы оқушылардың белсенділіктерін арттыру және тақырып бойынша білімдерін бағалау « Миға шаубыл» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды |
Оқушылар «wordwall » платформасыарқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Табиғи және жасанды экожүйе https://wordwall.net/ru/resource/54908442 https://wordwall.net/ru/resource/31377179 Оқушылар « Миға шабуыл» тәсілі сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||||||||
|
3 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ « Биотикалық факторлар» 2-топ «Абиотикалық факторлар» 3-топ «Антропогендік факторлар» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, суретті талдап, өз ойларымен бөлісуді ұсынады. |
Оқушылар .мұғалімнің түсіндіруін мұқият тыңдайды, керекті ақпаратты дәптерге жазып алады. Қосымша интернет ресурстарын пайдалану керек 1-топ « Биотикалық факторлар» 2-топ «Абиотикалық факторлар» 3-топ «Антропогендік факторлар» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, талдап, өз ойларымен бөліседі, таныстырылым жасайды №11 сарамандық жұмыс Тұқымның өнуіне температура мен судың әсері |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы суреттер |
|||||||||||||||||||||
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады |
1-тапсырма. Жеке жұмыс «Конверт сұрақ» тәсілі
2-тапсырма Жеке жұмыс (ЕБК) «Шындық» немесе «жалған» тәсілі
3-тапсырма. Жұптық жұмыс Мәтінді мұқият оқыңыз. Мәтіннен экологиялық факторларды теріп жазыңыз және ықпал ету себептерін сипаттаңыз. Адам табиғатсыз өмір сүре алмайды. Адамдар табиғат байлықтарын есепсіз пайдаланып, экологиялық ойсырауға ұшырады. Елді мекен маңындағы ағаштардың кесілуі, бұлақ көздері мен өзендерінің ластануы, қоқыстардың көбеюі, кейбір аңдар мен құстардың жойылуы – бұл үлкен мәселе. Әсіресе автокөліктер мен өнеркәсіптердің көбеюі ауаны және топырақты ластауда. Адамдардың электр қуатына сұранысының артуы жер қойнауындағы минералды ресурстардың игерілуін тездетіп, пайдалы қазбалардың сарқылуына және жер бедерінің өзгеруіне әсерін тигізуде.
|
Дескриптор: сұрақтарға толық жауап береді; Жалпы балл-4 Әр дұрыс жауап үшін ҚБ: «Өзін өзі бағалау парағы» Дескриптор: тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтайды; Жалпы балл-4 ҚБ: «Өзін өзі бағалау парағы» Дескриптор : экожүйеге ықпал ететін экологиялық факторларды атайды; - экожүйеге экологиялық факторлардың ықпал ету себептерін сипаттайды. Жалпы балл-2 ҚБ: «Өзін өзі бағалау парағы» |
А4 парағы, маркер, тапсырма жазылған парақтар т.б |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Банкомат» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Банкомат» арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Банкомат» тәсілі арқылы |
||||||||||||||||||||||
|
1мин |
Үй тапсырмасы § 47 оку |
|
|
|
.
шағым қалдыра аласыз













