Ұлытау облысы
Қаражал қаласы
Жәйрем кенті
«№10 жалпы білім беретін мектебі»
Биология пәні мұғалімі: Дамешкен Лайла
.
|
Бөлім: |
11.4 Биосфера, экожүйе, популяция |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Дамешкен Лайла |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.1 - экологиялық пирамида ережесін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар сабақты жақсы көніл-күймен бастау мақсатында «Ассоциацияның көмегімен көрініс» жаттығуы беріледі Үй тапсырмасын пысықтау. Жұмыс формасы: Жеке Әдіс: «Монофон» |
Қатысушылар өздерінің есімдерімен қоса бір затты (пикникке алып шығатын немесе қызығушылығына байланысты) ұйқастырып айту керек. Мысалы: Есімім – Жантас, ұнататын сусыным – квас; Есімім – Жанар, ұнататын жемісім – анар т.с.с. Бір әріптен басталатын сөздерді қосып өтілген тақырыпқа қатысты бір тұжырым айтады. |
Дескриптор: қарым-қатынас түріне байланысты кез-келген дерек қабылданады Бағалау: Бағалау парағы (1 балл) Кері байланыс: Мадақтау |
Презентация Презентация |
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Мұғалімнің баяндауы Есептердің шығару жолын түсіндіреді. 1-есеп: Экологиялық пирамида ережесінің негізінде теңізде массасы 300 кг болатын дельфин өсуі үшін қанша планктон қажет екенін анықтаңдар. Мұндағы қоректену тізбегі: планктон, жыртқыш емес балық, жыртқыш балық, дельфин. 2-есеп: Стратосферада 20-30 км биіктікте О3 озон қабаты орналасқан, ол Жерді күшті ультракүлгін сәулелерден қорғайды. Егер атмосфераның «озон экраны» болмаса, онда үлкен энергия фотондары Жер бетіне жетіп, ондағы барлық тірі нәрсені жояр еді. Орта есеппен қаланың тұрғынына әуе кеңістігінде 150 моль озоннан келеді деп есептесек, орта есеппен бір тұрғынға озонның қанша молекуласы және оның қандай массасы сәйкес келеді? 3-есеп: Экологиялық пирамида бойынша орманда массасы 3,5 кг үкі өсуі үшін қанша дән керек екенін анықтаңыз. Мұндағы қоректік тізбек түрі: дәнді дақыл – тышқан – үкі. |
Есептің шешуін жазады. Есептің шешуін жазады Есептің шешуін жазады |
Дескриптор: -Планктон салмағын есептеп шығарады. Бағалау: 3 балл. Дескриптор: -Озонның массасын есептейді. Бағалау: 3 балл Дескриптор: -Дәннің мөлшерін анықтайды. Бағалау: 3 балл |
Презентация |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия: «Мидағы ақпарат» әдісі Үйге тапсырма: «Басқару жүйесінің маңызы» тақырыбына кемі 200 сөзден тұратын ойтолғау жазады. |
Мидың суретіне сабақ бойы алған жаңа ақпаратын түртіп отырады. Саабақ соңында қорытындылап, ауызша айтады. |
|
Қосымша 3 |


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу
Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу
Ұлытау облысы
Қаражал қаласы
Жәйрем кенті
«№10 жалпы білім беретін мектебі»
Биология пәні мұғалімі: Дамешкен Лайла
.
|
Бөлім: |
11.4 Биосфера, экожүйе, популяция |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Дамешкен Лайла |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.1 - экологиялық пирамида ережесін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар сабақты жақсы көніл-күймен бастау мақсатында «Ассоциацияның көмегімен көрініс» жаттығуы беріледі Үй тапсырмасын пысықтау. Жұмыс формасы: Жеке Әдіс: «Монофон» |
Қатысушылар өздерінің есімдерімен қоса бір затты (пикникке алып шығатын немесе қызығушылығына байланысты) ұйқастырып айту керек. Мысалы: Есімім – Жантас, ұнататын сусыным – квас; Есімім – Жанар, ұнататын жемісім – анар т.с.с. Бір әріптен басталатын сөздерді қосып өтілген тақырыпқа қатысты бір тұжырым айтады. |
Дескриптор: қарым-қатынас түріне байланысты кез-келген дерек қабылданады Бағалау: Бағалау парағы (1 балл) Кері байланыс: Мадақтау |
Презентация Презентация |
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Мұғалімнің баяндауы Есептердің шығару жолын түсіндіреді. 1-есеп: Экологиялық пирамида ережесінің негізінде теңізде массасы 300 кг болатын дельфин өсуі үшін қанша планктон қажет екенін анықтаңдар. Мұндағы қоректену тізбегі: планктон, жыртқыш емес балық, жыртқыш балық, дельфин. 2-есеп: Стратосферада 20-30 км биіктікте О3 озон қабаты орналасқан, ол Жерді күшті ультракүлгін сәулелерден қорғайды. Егер атмосфераның «озон экраны» болмаса, онда үлкен энергия фотондары Жер бетіне жетіп, ондағы барлық тірі нәрсені жояр еді. Орта есеппен қаланың тұрғынына әуе кеңістігінде 150 моль озоннан келеді деп есептесек, орта есеппен бір тұрғынға озонның қанша молекуласы және оның қандай массасы сәйкес келеді? 3-есеп: Экологиялық пирамида бойынша орманда массасы 3,5 кг үкі өсуі үшін қанша дән керек екенін анықтаңыз. Мұндағы қоректік тізбек түрі: дәнді дақыл – тышқан – үкі. |
Есептің шешуін жазады. Есептің шешуін жазады Есептің шешуін жазады |
Дескриптор: -Планктон салмағын есептеп шығарады. Бағалау: 3 балл. Дескриптор: -Озонның массасын есептейді. Бағалау: 3 балл Дескриптор: -Дәннің мөлшерін анықтайды. Бағалау: 3 балл |
Презентация |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия: «Мидағы ақпарат» әдісі Үйге тапсырма: «Басқару жүйесінің маңызы» тақырыбына кемі 200 сөзден тұратын ойтолғау жазады. |
Мидың суретіне сабақ бойы алған жаңа ақпаратын түртіп отырады. Саабақ соңында қорытындылап, ауызша айтады. |
|
Қосымша 3 |


шағым қалдыра аласыз













