Мекеме атауы
|
Ақтөбе қаласы «№51 гимназия»
КММ
|
Бөлім
|
6.4A: Экология және тұрақты
даму
|
Бөлімше
|
Экология
|
Педагогтың аты-жөні
|
Жоламан Аяжан
Ельамановна
|
Күні
|
03.05.2024
|
Сынып: 6
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы
|
Экологиялық мәселелерді шешу
жолдары
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.6.3.2 экологиялық мәселелерді шешу жолдарын
ұсыну
|
Сабақтың мақсаты
|
-
Экологиялық мәселелердің
себеп-салдары мен шешу жолдарын
анықтайды;
-
Экологиялық мәселелерді
шешу жолдары бойынша
талдайды.
-
Экологиялық мәселелерді шешу
жолдарын ұсынады;
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
а)оқушылармен амандасу,
түгендеу;
ә)оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру,
оқушылар зейінін ұйымдастыру;
Үй тапсырмасы: « WordWall» платформасында
«Айналмалы бекет» әдісі
арқылы ашық және жабық сұрақтар қою. Жаңа
сабақтың тақырыбы ашылады.
«Кинометафора» әдісі
арқылы «Қайта өңдеу» туралы видеоролик көрсету арқылы жаңа сабақ
түсіндіріледі.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші сыныптың
және оқушылардың сабаққа даярлығын баяндайды.
Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео
ақпараттар қолданылады.
|
Мұғалім кері байланыс
береді.
Өз
ойын дұрыс мағынада білдіріп, тақылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыларды «Жарайсың!»
«Бес бармақ» әдістерімен, мадақтау сөзімен
ынталандыру.
|
Оқу
құралдары, презентация, https://wordwall.net/resource/61069717/1
https://youtu.be/gMZBiSjygyA?si=tHrwjyzGZwf_5YsG
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ меңгеріліп болған соң, оқушылардың
нәтижесін көру мақсатында қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
таратылады.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
№1
(Топтық жұмыс)
І-топ « SWOT- талдау». Топқа мәтін таратылады.
Берілген мәтінді SWOT
ұяшықтарына орналастыру
тапсырылады.
Күшті жақтары
|
Мүмкіндіктері
|
Әлсіз жақтары
|
Қауіп-қатерлер
|
ІІ- топ «Суретпен жұмыс».
Топқа сурет қиындылары таратылады. Берілген А3
қағазына суреттерді орналастырып, бір-бірімен байланыстыру арқылы
өз ойларымен бөліседі.
ІІІ- топ «Шығармашылық
эссе». Берілген проблемалық сұрақ
төңірегінде өз ойларын дәптерге
түсіреді.
ІV-топ
«Макет». Оқушылар алдарына берілген заттарды пайдалану арқылы
бүгінгі сабаққа қатысты макет дайындайды және
түсіндіреді.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға
салады.
Оқушылар
қалыптастырушы бағалау тапсырмасын дескрипторге сүйеніп
орындайды.
|
Дескриптор
Білім
алушылар
-
Экологиялық мәселелердің
себеп-салдары мен шешу жолдарын анықтайды. -1 балл
- Экологиялық мәселелердің
шешу жолдарын талдайды
;-2балл
- Экологиялық мәселелерді шешу жолдарын ұсынады;-
2 балл
|
сурет қиындылары, интербелсенді тақта,
оқулық
|
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
№2
(Жұптық жұмыс)
«Кестемен жұмыс»,
берілген кестедегі бос орындарды 2 адам біріге
отырып толтырады.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
№3
(Жеке жұмыс)
« WordWall» платформасында «Шындық-Жалған»
әдісі арқылы берілген тұжымдардың шындық немесе жалған
екендігін анықтайды.
|
Оқушылар
қалыптастырушы бағалау тапсырмасын дескрипторге сүйеніп
орындайды.
Оқушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмасын
дескрипторге сүйеніп орындайды.
|
Дескриптор
Білім алушылар
-экологиялық мәселелердің себеп- салдарын
анықтайды;-1балл
- экологиялық мәселелерді шешу жолдарын ұсынады;
- 2балл
Дескриптор
Білім алушылар
- экологиялық мәселелерге байланысты тұжырымдардың
шындық екенін анықтайды;-1балл
- экологиялық мәселелерге байланысты
тұжырымдардың жалған екенін анықтайды ;-1балл
|
қалыптастырушы бағалау парағы
қалыптастырушы бағалау парағы
https://wordwall.net/resource/53322016/%d1%88%d1%8b%d0%bd%d0%b4%d1%8b%d2%9b-%d0%b6%d0%b0%d0%bb%d2%93%d0%b0%d0%bd
Интербелсенді тақта, тарапта
қағаздар
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма:
«Экологиялық мәселелерді шешу жолдары» тақырыбын
оқу, мазмұндау.
Рефлексия «3 қорап»
|
Берілген үй тапсырмасын жазып
алады.
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына
байланысты кері байланыс жасайды.
|
|
Интербелсенді
тақта
Рефлексия
парағы
|