Материалдар / Экологиялық пирамидадағы энергия және заттардың ауысымы ҚМЖ

Экологиялық пирамидадағы энергия және заттардың ауысымы ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Экологиялық пирамидадағы энергия және заттардың ауысымы ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Сәуір 2024
99
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

6.4 Экология және тұрақты даму

Педагогтің аты-жөні:

Күн:

Сыныбы : 6

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Экологиялық пирамидадағы энергия және заттардың ауысымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

  • 6.6.1.3 экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • энергия ағымы туралы білу;

  • экологиялық пирамиданың құрылымын түсіндіру;

  • экологиялық пирамидадағы энергия және заттардың ауысымын сипаттау;

Бағалау критерийлері:

  • энергия ағымы туралы біледі;

  • экологиялық пирамиданың құрылымын түсіндіреді;

  • экологиялық пирамидадағы энергия және заттардың ауысымын сипаттайды;

Құндылықтарды дарыту

  • оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу ;

  • оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды, ар ұят, адамгершілік қасиетті қалыптастыру ;

  • оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

«Көршіңмен бөліс» ойыны бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады


« 1, 2, 3» тәсілі арқылы топқа бірігуге нұсқау береді.

Оқушылар шеңберге тұрып «Көршіңмен бөліс» ойыны арқылы бір біріне жылы лебіздерін білдіреді, сыныпта жағымды ахуал орнатады .



« 1, 2, 3» тәсілі

арқылы топтарға бірігеді.


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Атом, молекула суреттері

7 мин

ІІ Үй тапсырмасы

« Аялдама» тәсілі арқылы оқушылардың белсенділіктерін арттыру және тақырып бойынша білімдерін бағалау



«Миға шабуыл» тәсілі арқылы бейнеролик көруді ұсынады

Оқушылар «Аялдама» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.


Энергия ағымы деген не?

Экологиялық пирамида туралы не білесіңдер?


«Миға шабуыл» тәсілі сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Жіп,

Экран


Сабақтың ортасы


15 мин

Мұғалімнің түсіндіруі

Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, ұжымда талқылау жұмысын ұйымдастырады

1-топ «Қоректік тізбек»

2-топ « Экологиялық пирамида түрлері» туралы оқулықтан ақпаратты оқып, танысуды ұсынады

Оқушылар .берілген тақырыптар бойынша оқулықтан оқып танысады, ұжымда талдайды , нұсқаулық бойынша топтық жұмыс жасайды.




1-топ «Қоректік тізбек»

2-топ « Экологиялық пирамида түрлері»

туралы оқулықтан ақпаратты оқып, танысады, қорғайды



Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі



А4 парағы



суреттер


15

Сабақты бекіту тапсырмалары



Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады











Мұғалім сырттай бақылап, әр топтың жауаптарын тыңдап, соңында оқушылармен бірге қорытынды шығарады.



1-тапсырма Жеке жұмыс

Терминдерге анықтама беріңдер.

  • Қоректік тізбек -

  • Экологиялық пирамида-

  • Сандық пирамида-

  • Биомасса пирамидасы-

  • Энергия пирамидасы -



2-тапсырма Жұптық жұмыс

.







(і)Шөптің энергиясы жануар ағзасына қалай өтетінін түсіндіріңіз.









(іі) Осы үрдіске қатысатын микроағзалардың бір тобын атаңыз.








3-тапсырма ЕБК

«Ретімен жаз» тәсілі

DrawObject3 DrawObject1 DrawObject2

Экожүйедегі энергия айналымын ретімен жаз.

Дескриптор:

терминдерге анықтама береді;

Жалпы балл-5

ҚБ: «Өзін өзі бағалау» парағы


Дескриптор :

шөптің энергиясы шөп қоректі ағзаға қалай өтетінін түсіндіреді;

Жалпы балл-4

ҚБ: «Стикер» арқылы

Жұптардың бірін бірі бағалауы











Дескриптор:

зат айналымға қатысатын микроағзалар тобын атайды.

Жалпы балл-1

ҚБ: «Стикер» арқылы

Жұптардың бірін бірі бағалауы


Дескриптор :

экожүйедегі энергия айналымын ретімен жазады;

Жалпы балл-3.

ҚБ: «Өзін өзі бағалау» парағы

А4 парағы, маркер, тапсырма жазылған парақтар т.б
















Сабақтың соңы

4 мин

Кері байланыс

«Банкомат» арқылы кері байланыс жасауды ұсынады

Қатысушылар «Банкомат» арқылы кері байланыс жасайды

Кері байланыс:

«Банкомат» арқылы

Сурет

1 мин

Үй тапсырмасы § 50




.


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ