Қ.Р. Оқу-ағарту министрлігі
«№24-жалпы білім беретін мектеп» КММ
Тексерілді:
|
Бөлім: |
ІІ бөлім Экология: Ядролық және мұнай өндірістері. Шешендік сөздер. Сөз мәдениеті. Сыни пікір |
||||
|
Педагогтің тегі, аты |
Муханбетқали Салтанат |
||||
|
Күні: |
05.11.2025 |
||||
|
Сынып: |
11 «Г» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Экологиялық проблемалар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.4.1. Мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау; 11.4.3.1. Белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптай білу(образды-эстетикалық). |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалайды. Белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдаланады: көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптай біледі (образды-эстетикалық). |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басталуы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу Cабақтың мақсаты мен тақырыбы, бағалау критерийі таныстырылады. |
Сабаққа дайындалады. 3 топқа бөлінеді. |
|
|
|
|
Сабақ ортасы 30 минут |
Ой түрткі. Бейнежазба көрсетіледі. Тақырыбы: «Экология және Қазақстан». https://www.youtube.com/watch?v=m8U8d3bJIFU Экологиялық проблемалар туралы ойларыңызды ортаға салыңыздар. Ғаламдық экологиялық проблемалар Қазақстандағы экологиялық проблемалар Оқулықпен жұмыс. «Серпілген сауал» әдісі. 1-тапсырма. «Егемен Қазақстан» газетінен алынған үзіндіні оқып, онда көтерілген мәселеге байланысты талқылау сұрақтарын құрастырады. Құндылық: Тәуелсіздік және отаншылдық Шығармашылық жұмыс. Төменде берілген тақырыптарды басшылыққа алып, постер қорғайды. Пайдасы мен зиянын салыстырады. 1-топ . «Арал теңізі және экологиясы». 2-топ . «Семей полигоны». 3-топ . «Байқоңыр ғарыш айлағы». Құндылық: Жасампаздық және жаңашылдық 2-тапсырма. «Мен қоршаған ортаны қорғау министрі болсам...» «Ашық микрофон» әдісі. Әр оқушы өз ойын білдіреді. Құндылық: Жасампаздық және жаңашылдық
|
Бейнероликті мұқият тамашалайды. Экологиялық проблемалар жайлы ойларын ортаға салады. Үзіндіні оқып, көтерілген мәселеге қатысты сұрақ құрастырады. Топқа бөлініп, берілген тақырыпты жан-жақты іздестіру арқылы постер қорғайды. Қоршаған ортада болып жатқан мәселелерге тоқтала отырып, өз пікірін жүйелі түрде білдіреді. |
Ғаламдық экологиялық проблемаларға шолу жасайды – 1 балл. Қазақстандық экологиялық проблемаларға шолу жасайды – 1 балл. Жүйелі сұрақ қояды – 1 балл. Көтерілген мәселені анықтайды – 1 балл. Сұрақтарға жауап береді – 1 балл Басты мәселені анықтайды – 1 балл. Қосымша ақпараттар жазады - 1 балл Постер қорғайды – 1 балл. Басты мәселені анықтайды – 1 балл Өз ойын жүйелі түрде жеткізе алады – 1 балл |
|
|
|
Сабақтың аяқталуы 5 минут |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экологиялық проблемалар
Экологиялық проблемалар
Қ.Р. Оқу-ағарту министрлігі
«№24-жалпы білім беретін мектеп» КММ
Тексерілді:
|
Бөлім: |
ІІ бөлім Экология: Ядролық және мұнай өндірістері. Шешендік сөздер. Сөз мәдениеті. Сыни пікір |
||||
|
Педагогтің тегі, аты |
Муханбетқали Салтанат |
||||
|
Күні: |
05.11.2025 |
||||
|
Сынып: |
11 «Г» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Экологиялық проблемалар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.4.1. Мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау; 11.4.3.1. Белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптай білу(образды-эстетикалық). |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалайды. Белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдаланады: көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптай біледі (образды-эстетикалық). |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басталуы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу Cабақтың мақсаты мен тақырыбы, бағалау критерийі таныстырылады. |
Сабаққа дайындалады. 3 топқа бөлінеді. |
|
|
|
|
Сабақ ортасы 30 минут |
Ой түрткі. Бейнежазба көрсетіледі. Тақырыбы: «Экология және Қазақстан». https://www.youtube.com/watch?v=m8U8d3bJIFU Экологиялық проблемалар туралы ойларыңызды ортаға салыңыздар. Ғаламдық экологиялық проблемалар Қазақстандағы экологиялық проблемалар Оқулықпен жұмыс. «Серпілген сауал» әдісі. 1-тапсырма. «Егемен Қазақстан» газетінен алынған үзіндіні оқып, онда көтерілген мәселеге байланысты талқылау сұрақтарын құрастырады. Құндылық: Тәуелсіздік және отаншылдық Шығармашылық жұмыс. Төменде берілген тақырыптарды басшылыққа алып, постер қорғайды. Пайдасы мен зиянын салыстырады. 1-топ . «Арал теңізі және экологиясы». 2-топ . «Семей полигоны». 3-топ . «Байқоңыр ғарыш айлағы». Құндылық: Жасампаздық және жаңашылдық 2-тапсырма. «Мен қоршаған ортаны қорғау министрі болсам...» «Ашық микрофон» әдісі. Әр оқушы өз ойын білдіреді. Құндылық: Жасампаздық және жаңашылдық
|
Бейнероликті мұқият тамашалайды. Экологиялық проблемалар жайлы ойларын ортаға салады. Үзіндіні оқып, көтерілген мәселеге қатысты сұрақ құрастырады. Топқа бөлініп, берілген тақырыпты жан-жақты іздестіру арқылы постер қорғайды. Қоршаған ортада болып жатқан мәселелерге тоқтала отырып, өз пікірін жүйелі түрде білдіреді. |
Ғаламдық экологиялық проблемаларға шолу жасайды – 1 балл. Қазақстандық экологиялық проблемаларға шолу жасайды – 1 балл. Жүйелі сұрақ қояды – 1 балл. Көтерілген мәселені анықтайды – 1 балл. Сұрақтарға жауап береді – 1 балл Басты мәселені анықтайды – 1 балл. Қосымша ақпараттар жазады - 1 балл Постер қорғайды – 1 балл. Басты мәселені анықтайды – 1 балл Өз ойын жүйелі түрде жеткізе алады – 1 балл |
|
|
|
Сабақтың аяқталуы 5 минут |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз













