|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Экожүйелер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.1.4 экологиялық сукцессия үдерісінсипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Экологиялық сукцессия үдерісін сипатта Экологиялық сукцессиясың пайда болу себептерін түсіндіру. Экожүйенің бұзылу себептерін және тұрақты қалыптасуына қажетті жағдайларды анықтау. |
|
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы. Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді. «Суреттер »әдісі бойынша топқа бөлемін қағаз қиындыларындағы суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді
«Сұрақты қағып ал»әдісі. Оқушылардың себеттегі сұрақтарды алу арқылы жауап беруі. 1.Жануарлардың қоректенуіне қарай неше топқа бөлуге болады? 2.Жануартекті қоректенудің сызбанұсқасын көрсет. (тактаға орындатады) 3.Жансыз табиғатты ата. 4.Қоректік тізбекті ретімен орналастыр:шегіртке-кезқұйрық-торғай-шөп 5.Биоалуантүрлілік деген түсінікке анықтама бер.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы проблемалық сұрақ қойып, сурет көрсетіп, жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың мақсаты мен тақырыбын ашады. Суретте су экожүйесі бейнеленген
|
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады. Оқушылар биологиялық әдіспен қағаз қиындыларын құрайды 3- топқа бірігеді. 1-топ Бас қаңқасы 2-топ Кеуде қуысының қаңқасы 3-топ Аяқ- қол қаңқасы Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді, басқа оқушылар толықтырады Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырады. |
ҚБ: «Жарайсың!» «Жақсы» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. «Жарайсың!», «Керемет!», деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау. Дескриптор: -суреттен су экожүйесін атайды -ағзалардың жойылып басқа экожүйе қалыптасуын түсіндіреді Мұғалімнің бонустары |
Презентация, оқулық СТО, Диалогтік оқыту Суреттер Суреттер слаид |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3мин 3-5минн 5—10мин 10-15мин |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 15-30 мин
|
Оқшылар тақырыпты толық меңгеру үшін «Кинометафора » әдісін қолданып бейнекөрсетілімдер ұсынамын. Тақырыпты анықтау мақсатында анаграмма тапсырасын ұсынады Тапсырмалар викторина, сәйкестендіру түрінде де береді https://wordwall.net/ru/resource/59731609 1-топ тапсырмалары Суреттен қандай суксецияны сипаттай аласыздар. Тағы қандай мысалдар ұсынасыздар
2-топ тапсырмалары Бұл құбылыстарды түсіндір. Өртеніп бітген ормандар қайта қалпына келе ме? Түсіндіріңіздер
3-топ тапсырмалары
Сукцессияның қай түрі тез
жүреді? Түсіндіріңіз.
Экожүйеде сукцессияның әр
кезеңінде белгілі бір өсімдік түрі қалыптасады. |
Оқушылар берілген бейнекөрстеілімдерді көреді, тақырыпқа қатысты термин сөздерді жазып алады. Анаграмма тапсырмасын орындап кілтті сөздерді жазады Тапсырмалар виеторина, сәйкестендіру түрінде орындайды. Оқушылар берліген тапсфрманы суреттерді қолдана отырып топта талқылап, түсіндірме жүргізеді |
Дескриптор -анагармма тапсырмасын орындап кілтті сөздерді жазады -сәйкестендіреді Бағалау Сотка әдісі арқылы өзін өзі бағалау Дескриптор:
-1реттік суксецияны сипаттайды -2реттік суксецияны анықтайды -А және В суреттерін түсіндіреді
Топтар бірін-бірі бағалайды Әр дұрыс жауапқа 1 балл
|
https://youtu.be/mtDWwBiK3Is?si=cTEQomrDaD2uakkq https://youtu.be/gRKM7ezJWWA?si=rtPWm55PRpoipcx7 Оқулық, дидактикалық материалдар, жұмыс дәптері.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚ оқушысына ұсынылатын тапсырмалар |
Оқушының қызығушылыгын арттыру тапсырмалары ұсынылады. Сәйкестендір
|
Оқушы мұғалімнің көмегімен берілген тапсырманы орындайды. Сәйкестендіреді |
Дескри птор:
Мұғалімнің бонусытары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Бекіту тапсырмалары Менен сұрақ сізден жауап әдісі 1. Адамның іс-әрекетінің бірлестіктің өзгеруіне әкелеуіне мысалын келтіріңдер. 2. Бірлестіктер неге уақыт өте келе ауысады? 3. Ормандағы өрт туралы әртүрлі пікірлер бар. Өрттің пайдасы бар ма? 4. «Су қоймаларының гүлдеуі»деген не? Неге осы құбылыс судағы барлық тіршіліктің өлуіне себеп болады? 5. Неге шалғынды жердегі биік өскен өсімдіктердің (доминантты белгі) арасындағы өсімдіктер аласа болады (рецессивті белгі)? 6. Су арнасынан асып тасқын болғаннан кейін бір жылдан соң өзен жағасынан оқушы-экологтар тал мен теректің көптеген жас өскіндерін тапты. Өскіннің пайда болу себебін түсіндіріңде |
Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді |
Дескриптор -сұрақтарға жауап береді Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру ұйымының атауы Бөлім: Экожүйелер Педагогтің Т.А.Ә. Күні: Сынып: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші
реттік сукцессиялар. Экожүйелердің
алмасуы. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 7.3.1.4 экологиялық сукцессия
үдерісінсипаттау Сабақтың мақсаты
Экологиялық сукцессия үдерісін
сипатта
Экологиялық
сукцессиясың пайда болу себептерін
түсіндіру. Экожүйенің
бұзылу себептерін және тұрақты қалыптасуына қажетті
жағдайларды анықтау. Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын
тексеру.
Психологиялық жағымды ахуал
қалыптастыру:
«Жылы
лебіз» әдісі
арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы
сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік
тілейді.
«Суреттер »әдісі бойынша топқа
бөлемін
қағаз
қиындыларындағы суреттер арқылы 3 топқа
бөлінеді
«Сұрақты қағып
ал»әдісі. Оқушылардың себеттегі сұрақтарды алу
арқылы жауап беруі. 1.Жануарлардың қоректенуіне қарай неше топқа
бөлуге болады?
2.Жануартекті қоректенудің сызбанұсқасын
көрсет. (тактаға
орындатады)
3.Жансыз табиғатты
ата.
4.Қоректік тізбекті ретімен
орналастыр:шегіртке-кезқұйрық-торғай-шөп
5.Биоалуантүрлілік деген түсінікке анықтама
бер.
«Миға
шабуыл» әдісі арқылы проблемалық сұрақ
қойып, сурет көрсетіп, жетелеу
сұрақтары
арқылы сабақтың мақсаты мен
тақырыбын ашады.
Суретте су экожүйесі
бейнеленген
Су экожүйесінің 1
суретінде неліктен ешқандай тіршілік белгісі көрінбейді деп
ойлайсың?
Уакыт өте келе
ағзалардың қалыптасуы топырақ белдеуінің көтерілуін қалай
түсінесің?
Неліктен су
экожүйесінен құрлық экожүйесі қалыптасты деп
ойлайсың?
Оқушылар дөңгелек
шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы
сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген
қызығушылықтары артады. Оқушылар
биологиялық әдіспен қағаз қиындыларын
құрайды 3- топқа
бірігеді. 1-топ Бас
қаңқасы 2-топ Кеуде
қуысының қаңқасы 3-топ Аяқ-
қол қаңқасы Оқушылар
берілген сұрақтарға жауап береді, басқа оқушылар
толықтырады Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға
сабақтың тақырыбын, мақсатын
таныстырады. ҚБ: «Жарайсың!» «Жақсы»
деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
«Жарайсың!», «Керемет!», деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
Өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой
қозғау.
Дескриптор:
-суреттен су
экожүйесін атайды
-ағзалардың жойылып
басқа экожүйе қалыптасуын
түсіндіреді
Мұғалімнің
бонустары Презентация, оқулық
СТО, Диалогтік
оқыту
Суреттер
Суреттер слаид
Сабақтың
басы
0-3мин
3-5минн
5—10мин 10-15мин
Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу. 15-30
мин
Оқшылар тақырыпты толық меңгеру үшін «Кинометафора » әдісін
қолданып бейнекөрсетілімдер ұсынамын. Тақырыпты анықтау мақсатында
анаграмма тапсырасын ұсынады
Тапсырмалар
викторина, сәйкестендіру түрінде де
береді
https://wordwall.net/ru/resource/59731609
1-топ
тапсырмалары
Суреттен қандай суксецияны
сипаттай аласыздар. Тағы қандай мысалдар
ұсынасыздар
2-топ
тапсырмалары
Бұл құбылыстарды түсіндір.
Өртеніп бітген ормандар қайта қалпына келе ме?
Түсіндіріңіздер
3-топ
тапсырмалары
Сукцессияның қай түрі тез
жүреді? Түсіндіріңіз.
Экожүйеде сукцессияның әр
кезеңінде белгілі бір өсімдік түрі қалыптасады.
Оқушылар берілген
бейнекөрстеілімдерді көреді, тақырыпқа қатысты термин сөздерді
жазып алады. Анаграмма тапсырмасын орындап кілтті сөздерді
жазады
Тапсырмалар
виеторина, сәйкестендіру түрінде
орындайды. Оқушылар берліген тапсфрманы
суреттерді қолдана отырып топта талқылап, түсіндірме
жүргізеді
Дескриптор -анагармма тапсырмасын орындап
кілтті сөздерді жазады -сәйкестендіреді
Бағалау Сотка әдісі
арқылы өзін өзі бағалау
Дескриптор:
-1реттік суксецияны
сипаттайды
-2реттік суксецияны
анықтайды
-А және В суреттерін
түсіндіреді
Топтар бірін-бірі
бағалайды
Әр дұрыс жауапқа 1
балл
https://youtu.be/mtDWwBiK3Is?si=cTEQomrDaD2uakkq
https://youtu.be/gRKM7ezJWWA?si=rtPWm55PRpoipcx7
Оқулық, дидактикалық
материалдар, жұмыс дәптері.
ЕБҚ оқушысына
ұсынылатын тапсырмалар
Оқушының
қызығушылыгын арттыру тапсырмалары ұсынылады.
Сәйкестендір Оқушы мұғалімнің көмегімен
берілген тапсырманы орындайды.
Сәйкестендіреді
Дескри
птор:
Сукцессия
анықтамасын дұрыс
сәйкестендіреді
-бірінші, екінші
реттік сукцесиияны
белгілейді
Мұғалімнің
бонусытары 5
мин
Бекіту
тапсырмалары
Менен сұрақ сізден
жауап әдісі
1. Адамның
іс-әрекетінің бірлестіктің өзгеруіне әкелеуіне мысалын
келтіріңдер.
2. Бірлестіктер неге уақыт өте келе
ауысады?
3. Ормандағы өрт туралы әртүрлі
пікірлер бар. Өрттің пайдасы бар
ма?
4. «Су қоймаларының гүлдеуі»деген не?
Неге осы құбылыс судағы барлық тіршіліктің өлуіне себеп
болады?
5. Неге шалғынды жердегі биік өскен
өсімдіктердің (доминантты белгі) арасындағы өсімдіктер аласа болады
(рецессивті белгі)? 6.
Су арнасынан асып тасқын болғаннан кейін бір жылдан соң өзен
жағасынан оқушы-экологтар тал мен теректің көптеген жас өскіндерін
тапты. Өскіннің пайда болу себебін
түсіндіріңде Оқушылар мұғалімнің қойған
сұрақтарына жауап береді
Дескриптор
-сұрақтарға жауап
береді | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















