Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Мектеп |
«№12 орта мектебі»КММ |
|
|
Күні |
12.05.2025ж |
|
|
Класс жетекші: |
Еркебалаева Н.С. |
|
|
Мамыр |
Бірлік және ынтымақ айы |
|
|
Дәйек сөз |
Жалғанда ойлап тұрсаң бірлік керек, бірлікті ойлау үшін тірлік керек (Төле би) |
|
|
Класс: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Экологиялық тәртіп ережелері Cаяхат кезіндегі төтенше жағдайлар (өрт, жер сілкінісі, су тасқыны) |
|
|
Құндылық |
«Бірлік және ынтымақ» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды қоршаған ортаға жауапсыздықпен қараушыларға жол бермеу; оқушылардың бойында экологиялық мәдениет дағдысын қалыптастыру; экологиялық білімді насихаттау. Саяхат кезінде төтенше жағдайларда (ТЖ) дұрыс әрекет етуге және пайдалы әдеттерді дамытуға үйрету. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||
|
Ұйымдас тыру кезеңі |
Ынтымақтасу атмосферасында әр оқушы «Гүл силау» әдісі арқылы бір-біріне тілек білдіреді. Ой қозғау Халқымыздың мақтанышы, ғалым Ш.Уәлиханов: «Табиғат! Өзіңіз айтыңызшы, тіршілікте одан ғажап, одан құпия ие бар? деп келе, қазақтар киеліге үлкен мән береді. Табиғаттағы кейбір жануарлар мен құстарды көшпелі тұрмысқа паш етті, заттарды киелі деп қастерледі. Осы аталғандарды құрмет тұтса, адам баласына байлық пен бақыт әкеледі» деп атап көрсеткен. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенде леді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. |
|
Компью тер |
||||||||||||
|
Сабақ басы |
Адамның басты байлығы – денсаулығы. Дені сау адамның қол жеткізер биіктері де көп болады. Бұл өнеркәсіптің тұрақты өсуіне, урбанизацияға және автомобильдер санының көбеюіне байланысты. Фенол, көміртегі оксиді, күкірт диоксиді және басқа да улы заттар атмосфераға зауыттар мен машиналардың құбырлары арқылы түседі. 2 Тапсырма. Мұғалім 5 сынып оқушыларымен баққа ағаш көшеттерін отырғызуға барады. Оқушыларға жұмысты қалай орындау керектігін түсіндіргеннен кейін, олар жұмысқа белсене кірісті. Бірақ 2 сағаттан кейін барлығының жұмыстары баяулана бастады. Көбі күректеріне сүйеніп, өз-өздерімен әңгімелесе бастады. Мұғалім оқушыларға ескерту жасады. Олар жұмысқа кіріскенімен, жұмыс алға баса қоймады. Мұндай жағдайдың неліктен туындағанын түсіндіріңіз! • Жұмыс дұрыс дайындалмаған, мұғалім оқушыларды ұзақ еңбекке ынталандыруды қолданбады. • Экологиялық ағарту жұмыстары аз нәтиже берді. • 5 сынып оқушыларының экологиялық еңбек тәрбиесі дұрыс жүргізілмеген – алғашқы қиындықтар ұжымдағы жұмыс жасау қабілеттерінің төмендігін көрсетті. • Өз пікіріңіз. №2 - САБАҚ: CАЯХАТ КЕЗІНДЕГІ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР (ӨРТ, ЖЕР СІЛКІНІСІ, СУ ТАСҚЫНЫ)
Сабақтың мақсаты: Саяхат кезінде төтенше жағдайларда (ТЖ) дұрыс әрекет етуге және пайдалы әдеттерді дамытуға үйрету. ТЖ кезіндегі ережелер «Есте сақта!»
|
Оқушылар өз ойымен бөліседі.
|
«Мадақтау» арқылы бағалау |
|
||||||||||||
|
Ортасы
|
3 Тапсырма. Сөйлемді аяқтаңыз. • Экологиялық қауіпті апаттардың алдын алу үшін ... • Табиғатты ластанудан қорғау үшін ... ұсынамын. • Менің табиғатты көркейтуге қосар үлесім ... • Экологиялық тәрбиені қалыптастырудың жолдары ... • Табиғатты аялайық! Өйткені
Табиғат туралы мақал-мәтел
1 –топ: Табиғатқа тіл бітсе... айдарымен онда ол адамға қандай өтініштер айтуы мүмкін. 2-топ: Қазақстан қорықтарын қалай жақсартуға болады. Ойларыңды жазыңдар
Табиғат жер байлығы, Батырлар ел байлығы. Нөсер алдында найзағай ойнайды. Күн күркіресе, көп дүркірер |
Оқушылар өз ойларымен бөліседі.
Күркіреген бұлттың жаңбыры аз. Боранда күні ит пен бала құтырады. Қол - аяғы жоқ болса да,Қақпа есікті аша алған .Жел Жол үстінде семіз тоқты, Құйрығын көтере алмай жерге соқты. Боран Мамықтай ұлпа, Қанттай ақ. Қыста жер бетін басады , Жазда сайға қашады. Қар т.б |
Мадақтау» арқылы бағалау |
презентация |
||||||||||||
|
Соңы
|
Рефлексия. Оқушылар сабақ бойы өткен тапсырмалар бойынша не түсінді, нені білгісі келеді және өздерінің ұсыныстарын жазады.
Қорыта келгенде, адамның табиғатсыз тіршілік ете алмайтынына көз жеткіздік қой дейміз. Табиғатты сүйе білу үшін табиғат туралы мол білу керек. Ал мол білім — кітапта, әр пәнді жақсы оқуда. Қашанда табиғатқа қамқорлық керек. Оған қалай болса, солай қарайтын адамдар қайда да болса кездеседі. Мысалы: сөндірілмей тастал ған шырпы, темекі тұқымы жайқалып тұрған орман тоғайды құртып жіберуі мүмкін. Ал бір, ағаштың өсуіне қаншама көп жылдар керек екендігін біз білеміз. Мұндай жағымсыз қылықтардан өзімізді аулақ ұстайық, табиғатты аялайық! Табиғатты сүйе білмеген, туған жерін, елін-де сүйе алмайды.
|
«Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі.
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экологиялық тәртіп ережелері
Экологиялық тәртіп ережелері
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Мектеп |
«№12 орта мектебі»КММ |
|
|
Күні |
12.05.2025ж |
|
|
Класс жетекші: |
Еркебалаева Н.С. |
|
|
Мамыр |
Бірлік және ынтымақ айы |
|
|
Дәйек сөз |
Жалғанда ойлап тұрсаң бірлік керек, бірлікті ойлау үшін тірлік керек (Төле би) |
|
|
Класс: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Экологиялық тәртіп ережелері Cаяхат кезіндегі төтенше жағдайлар (өрт, жер сілкінісі, су тасқыны) |
|
|
Құндылық |
«Бірлік және ынтымақ» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды қоршаған ортаға жауапсыздықпен қараушыларға жол бермеу; оқушылардың бойында экологиялық мәдениет дағдысын қалыптастыру; экологиялық білімді насихаттау. Саяхат кезінде төтенше жағдайларда (ТЖ) дұрыс әрекет етуге және пайдалы әдеттерді дамытуға үйрету. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||
|
Ұйымдас тыру кезеңі |
Ынтымақтасу атмосферасында әр оқушы «Гүл силау» әдісі арқылы бір-біріне тілек білдіреді. Ой қозғау Халқымыздың мақтанышы, ғалым Ш.Уәлиханов: «Табиғат! Өзіңіз айтыңызшы, тіршілікте одан ғажап, одан құпия ие бар? деп келе, қазақтар киеліге үлкен мән береді. Табиғаттағы кейбір жануарлар мен құстарды көшпелі тұрмысқа паш етті, заттарды киелі деп қастерледі. Осы аталғандарды құрмет тұтса, адам баласына байлық пен бақыт әкеледі» деп атап көрсеткен. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенде леді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. |
|
Компью тер |
||||||||||||
|
Сабақ басы |
Адамның басты байлығы – денсаулығы. Дені сау адамның қол жеткізер биіктері де көп болады. Бұл өнеркәсіптің тұрақты өсуіне, урбанизацияға және автомобильдер санының көбеюіне байланысты. Фенол, көміртегі оксиді, күкірт диоксиді және басқа да улы заттар атмосфераға зауыттар мен машиналардың құбырлары арқылы түседі. 2 Тапсырма. Мұғалім 5 сынып оқушыларымен баққа ағаш көшеттерін отырғызуға барады. Оқушыларға жұмысты қалай орындау керектігін түсіндіргеннен кейін, олар жұмысқа белсене кірісті. Бірақ 2 сағаттан кейін барлығының жұмыстары баяулана бастады. Көбі күректеріне сүйеніп, өз-өздерімен әңгімелесе бастады. Мұғалім оқушыларға ескерту жасады. Олар жұмысқа кіріскенімен, жұмыс алға баса қоймады. Мұндай жағдайдың неліктен туындағанын түсіндіріңіз! • Жұмыс дұрыс дайындалмаған, мұғалім оқушыларды ұзақ еңбекке ынталандыруды қолданбады. • Экологиялық ағарту жұмыстары аз нәтиже берді. • 5 сынып оқушыларының экологиялық еңбек тәрбиесі дұрыс жүргізілмеген – алғашқы қиындықтар ұжымдағы жұмыс жасау қабілеттерінің төмендігін көрсетті. • Өз пікіріңіз. №2 - САБАҚ: CАЯХАТ КЕЗІНДЕГІ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР (ӨРТ, ЖЕР СІЛКІНІСІ, СУ ТАСҚЫНЫ)
Сабақтың мақсаты: Саяхат кезінде төтенше жағдайларда (ТЖ) дұрыс әрекет етуге және пайдалы әдеттерді дамытуға үйрету. ТЖ кезіндегі ережелер «Есте сақта!»
|
Оқушылар өз ойымен бөліседі.
|
«Мадақтау» арқылы бағалау |
|
||||||||||||
|
Ортасы
|
3 Тапсырма. Сөйлемді аяқтаңыз. • Экологиялық қауіпті апаттардың алдын алу үшін ... • Табиғатты ластанудан қорғау үшін ... ұсынамын. • Менің табиғатты көркейтуге қосар үлесім ... • Экологиялық тәрбиені қалыптастырудың жолдары ... • Табиғатты аялайық! Өйткені
Табиғат туралы мақал-мәтел
1 –топ: Табиғатқа тіл бітсе... айдарымен онда ол адамға қандай өтініштер айтуы мүмкін. 2-топ: Қазақстан қорықтарын қалай жақсартуға болады. Ойларыңды жазыңдар
Табиғат жер байлығы, Батырлар ел байлығы. Нөсер алдында найзағай ойнайды. Күн күркіресе, көп дүркірер |
Оқушылар өз ойларымен бөліседі.
Күркіреген бұлттың жаңбыры аз. Боранда күні ит пен бала құтырады. Қол - аяғы жоқ болса да,Қақпа есікті аша алған .Жел Жол үстінде семіз тоқты, Құйрығын көтере алмай жерге соқты. Боран Мамықтай ұлпа, Қанттай ақ. Қыста жер бетін басады , Жазда сайға қашады. Қар т.б |
Мадақтау» арқылы бағалау |
презентация |
||||||||||||
|
Соңы
|
Рефлексия. Оқушылар сабақ бойы өткен тапсырмалар бойынша не түсінді, нені білгісі келеді және өздерінің ұсыныстарын жазады.
Қорыта келгенде, адамның табиғатсыз тіршілік ете алмайтынына көз жеткіздік қой дейміз. Табиғатты сүйе білу үшін табиғат туралы мол білу керек. Ал мол білім — кітапта, әр пәнді жақсы оқуда. Қашанда табиғатқа қамқорлық керек. Оған қалай болса, солай қарайтын адамдар қайда да болса кездеседі. Мысалы: сөндірілмей тастал ған шырпы, темекі тұқымы жайқалып тұрған орман тоғайды құртып жіберуі мүмкін. Ал бір, ағаштың өсуіне қаншама көп жылдар керек екендігін біз білеміз. Мұндай жағымсыз қылықтардан өзімізді аулақ ұстайық, табиғатты аялайық! Табиғатты сүйе білмеген, туған жерін, елін-де сүйе алмайды.
|
«Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі.
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













