_______________________----
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары №1
|
Бөлім: |
Өркениет: даму ерекшеліктері |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып:11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Экономика және экономикалық жүйелердің типтері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану; |
|
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Ұқсастық пен айырмашылық |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолданады; Көпшілігі: экономикалық жүйелердің түрлерін түсіндіреді: Кейбірі: XX ғасырдың екінші жартысындағы әртүрлі елдердің экономикалық жүйелерінің тиімділігіне баға береді |
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Ой шақыру -Сіз не таңдар едіңіз? –Қалта толы ақша және дүкендердің бос сөрелерін бе немесе дүкендердің толық сөрелері мен бос қалтаны ма? -Бұл неге байланысты? Экономикалық жүйе-бұл қоғамның алдында тұрған мәселелерді шешу үшін шаруашылық өмірін ұйымдастырудың тәсілі. Бұл үшін негізгі мынандай сұрақтарға жауап беру қажет. -Нені өндіру қажет? - Қалай өндіру керек? - Кім үшін өндіру керек? Содан кейін сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 10 минут 10 минут |
Мәтінмен жүмыс Экономикалық жүйелердің бірнеше түрі бар Экономикалық теория негізгі үш түрге бөлінеді: -еркін нарықтық экономика; -командалық экономика; -аралас экономика; 1-тапсырма «Эйлер шеңбері» әдісі Экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау. Идеялар жинақталып, сараланады Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не? Қалай? Неге? Нәтиже? Мәселер бойынша идеялар сараланады Бұл жүйелерден басқа дәстүрлі және өтпелі деп аталатын түрлері бар. \ 2-тапсырма «File» әдісі мемлекеттердің экономика лық даму ерекшеліктерін талдау
. 3 -тапсырма Кестемен жұмыс
Ойлан! Барлық алдыңғы жүйелердің белгілері бар жүйе қалай аталады? Аралас экономика дегеніміз не? |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
оқушылар жасаған жұмысты салыстыру үшін толтырылған кестені көрсете алады
Экономика түрінің анықтамасымен таныстырады, оны талқылағаннан кейін экономикалық жүйелердің сипаттамасы бар глоссарий жазылады
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: -экономика лық жүйелердің тарихи типтерінің бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралайды; Дескриптор: -«File» әдісі мемлекеттердің экономика лық дамудың 4 ерекшелік терін талдайды. Дескриптор: -Экономика түрінің анықтамасын сипаттайды; -экономикалық жүйелерді сипаттайды. ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
"аралас экономика" ресурсын зерттеу, нәтижелерді "экономикалық жүйелер" кестесіне енгізу» |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экономика және экономикалық жүйелердің типтері
Экономика және экономикалық жүйелердің типтері
_______________________----
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары №1
|
Бөлім: |
Өркениет: даму ерекшеліктері |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып:11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Экономика және экономикалық жүйелердің типтері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану; |
|
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Ұқсастық пен айырмашылық |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолданады; Көпшілігі: экономикалық жүйелердің түрлерін түсіндіреді: Кейбірі: XX ғасырдың екінші жартысындағы әртүрлі елдердің экономикалық жүйелерінің тиімділігіне баға береді |
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Ой шақыру -Сіз не таңдар едіңіз? –Қалта толы ақша және дүкендердің бос сөрелерін бе немесе дүкендердің толық сөрелері мен бос қалтаны ма? -Бұл неге байланысты? Экономикалық жүйе-бұл қоғамның алдында тұрған мәселелерді шешу үшін шаруашылық өмірін ұйымдастырудың тәсілі. Бұл үшін негізгі мынандай сұрақтарға жауап беру қажет. -Нені өндіру қажет? - Қалай өндіру керек? - Кім үшін өндіру керек? Содан кейін сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 10 минут 10 минут |
Мәтінмен жүмыс Экономикалық жүйелердің бірнеше түрі бар Экономикалық теория негізгі үш түрге бөлінеді: -еркін нарықтық экономика; -командалық экономика; -аралас экономика; 1-тапсырма «Эйлер шеңбері» әдісі Экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау. Идеялар жинақталып, сараланады Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не? Қалай? Неге? Нәтиже? Мәселер бойынша идеялар сараланады Бұл жүйелерден басқа дәстүрлі және өтпелі деп аталатын түрлері бар. \ 2-тапсырма «File» әдісі мемлекеттердің экономика лық даму ерекшеліктерін талдау
. 3 -тапсырма Кестемен жұмыс
Ойлан! Барлық алдыңғы жүйелердің белгілері бар жүйе қалай аталады? Аралас экономика дегеніміз не? |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
оқушылар жасаған жұмысты салыстыру үшін толтырылған кестені көрсете алады
Экономика түрінің анықтамасымен таныстырады, оны талқылағаннан кейін экономикалық жүйелердің сипаттамасы бар глоссарий жазылады
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: -экономика лық жүйелердің тарихи типтерінің бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралайды; Дескриптор: -«File» әдісі мемлекеттердің экономика лық дамудың 4 ерекшелік терін талдайды. Дескриптор: -Экономика түрінің анықтамасын сипаттайды; -экономикалық жүйелерді сипаттайды. ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
"аралас экономика" ресурсын зерттеу, нәтижелерді "экономикалық жүйелер" кестесіне енгізу» |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













