|
Білім беру ұйымының атауы |
№73 ЖББОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5 Экономикалық география 5.2. Әлеуметтік-экономика лық ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Жумабекова К.А |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
1.04.2026ж |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Экономикалық инфрақұрылымның элементтері мен функциялары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8. 5. 2. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде экономикалық инфрақұрылымның элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның экономикалық инфрақұрылым элементтерін (көлік, байланыс, энергетика) жіктеп, олардың ел экономикасындағы рөлін сипаттайды және инфрақұрылымдық нысандардың аймақтық дамудағы маңыздылығына салыстырмалы баға береді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Дәйексөз |
«Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап» |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Тренинг «Цитата» Оқушылар цитата тренингі арқылы қазақтан шыққан ұлы тұлғаларының цитаталарын анықтайды
Өткенге шолу ІІІ тоқсан бойынша өткен ақпараттар бойынша сұрақтарға жауап береді «Сұрақ - жауап» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар «Цитата» тренингі арқы сабақтың басында қолайлы атмосфералық ахуал қалыптастырады
«Сұрақ - жауап» әдісі арқылы Өткенге шолу кезеңі бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор Жалпы:2 балл 1.Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалап, дүниежүзі аймақтарының әлеуетін салыстыра алады — 1 балл. 2.Қазақстандағы ресурстарды өңдеу орталықтарын, технологиялық ерекшеліктерін және дайын өнім түрлерін дәл сипаттайды — 1 балл.
|
https://wordwall.net/ru/resource/110281022
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
3 мин
8 мин
2 мин
8 мин
6 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Жаңа сабақ «Puzzle» әдісі Оқушылар жаңа тақырыпты puzzle әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады
Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?
Мағынаны тану «INSERT» әдісі (көре отырып белгілейді) Бейнероликті көру кезінде кесте толтырады:
Бейнеролик тақырыбы: Экономикалық инфрақұрылымның элементтері мен функциялары
№1.Тапсырма «Джигсо» әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушыла джигсо әдісі арқылы топтық тапсырмаларды орындайды 1-топ: «Көлік дәліздері» (Логистер) Бұл топ көлік жүйесі мен Қазақстан арқылы өтетін жолдарды зерттейді. Тапсырма:
2-топ: «Байланыс және Телекоммуникация» (IT мамандары) Бұл топ ақпараттық технологиялар мен ғаламтордың дамуын зерттейді. Тапсырма:
3-топ: «Нарықтық инфрақұрылым» (Экономистер) Бұл топ сауда, биржа және банк жүйесін зерттейді. Тапсырма:
ҚЫЗЫҚ ЕКЕН Табиғат ресурстары туралы қызықты информациялар таныстырылады
№2. Тапсырма «Нарықтық нысандардың қызметін анықта» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Төмендегі сипаттамаларға суреттегі және оқулықтағы тиісті нысандарды сәйкестендіріп жазыңыз
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Картамен жұмыс» әдісі Оқушылар тақырыпты картамен жұмыс әдісі арқылы қорытындылайды
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «puzzle» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Сабаққа мақсат қояды
Insert әдісі арқылы тақырып бойынша бұрын білетін ақпараттарын белгілеп жаңа ақпараттарды анықтайды
Оқушылар джигсо әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырып бойынша қызық информация беріледі
Оқушылар нысандар қызметін анықта әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «картамен жұмыс» әдісі бойынша карталардан анықтайды
Жауаптар кілті: 1. Ә, 2. Б, 3. А, 4. Ә, 5. Ә, 6. А, 7. Б, 8. Ә, 9. Ә, 10. Ә. |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Бағалау әдістері https://geo-301.my.canva.site/c0j4h24013jan5ws
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Мәтіннен негізгі ұғымдар мен сандық мәліметтерді дұрыс табады 1 б 2.Инфрақұрылым элементтерінің маңызын (көлік, байланыс, сауда) түсіндіреді. 1 б 3. Өз тобының жұмысын сыныпқа нақты әрі түсінікті жеткізеді.1 б
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1.Экономикалық нысандарды олардың функцияларына (анықтамаларына) қарай 1-5 сұрақтар бойынша дәл сәйкестендіреді — 1 балл. 2.Қаржылық және әлеуметтік қызмет көрсету нысандарын (6-10 сұрақтар) терминологиялық тұрғыдан дұрыс анықтайды — 1 балл. 3.нфрақұрылым элементтерінің қоғамдағы маңызы мен қажеттілігін заманауи нарықпен байланыстырып түсіндіреді — 1 балл.
Дескриптор Жалпы 2 балл 1. Дүниежүзілік ірі қалаларды (көлік тораптарын) олардың атқаратын негізгі функцияларына және көлік түрлерінің жиынтығына қарай қатесіз сәйкестендіреді — 1 балл. 2.Сәйкестендірілген нысандарды (мысалы, Сингапур, Ақтау, Роттердам) дүниежүзінің саяси картасынан дұрыс тауып, географиялық орнын сипаттайды — 1 балл. |
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=229497b9b313
https://geo-301.my.canva.site/c503a3z0d3zc50m8
https://geo-301.my.canva.site/c503k0etw2dbk3c4
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «3–2–1» әдісі 3 жаңа ақпарат 2 қызық нәрсе
1 әлі де сұрағым бар
дүние
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
https://geo-301.my.canva.site/3-2-1
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экономикалық инфрақұрылымның элементтері мен функциялары
|
Білім беру ұйымының атауы |
№73 ЖББОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5 Экономикалық география 5.2. Әлеуметтік-экономика лық ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Жумабекова К.А |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
1.04.2026ж |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Экономикалық инфрақұрылымның элементтері мен функциялары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8. 5. 2. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде экономикалық инфрақұрылымның элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның экономикалық инфрақұрылым элементтерін (көлік, байланыс, энергетика) жіктеп, олардың ел экономикасындағы рөлін сипаттайды және инфрақұрылымдық нысандардың аймақтық дамудағы маңыздылығына салыстырмалы баға береді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Дәйексөз |
«Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап» |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Тренинг «Цитата» Оқушылар цитата тренингі арқылы қазақтан шыққан ұлы тұлғаларының цитаталарын анықтайды
Өткенге шолу ІІІ тоқсан бойынша өткен ақпараттар бойынша сұрақтарға жауап береді «Сұрақ - жауап» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар «Цитата» тренингі арқы сабақтың басында қолайлы атмосфералық ахуал қалыптастырады
«Сұрақ - жауап» әдісі арқылы Өткенге шолу кезеңі бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор Жалпы:2 балл 1.Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалап, дүниежүзі аймақтарының әлеуетін салыстыра алады — 1 балл. 2.Қазақстандағы ресурстарды өңдеу орталықтарын, технологиялық ерекшеліктерін және дайын өнім түрлерін дәл сипаттайды — 1 балл.
|
https://wordwall.net/ru/resource/110281022
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
3 мин
8 мин
2 мин
8 мин
6 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Жаңа сабақ «Puzzle» әдісі Оқушылар жаңа тақырыпты puzzle әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады
Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?
Мағынаны тану «INSERT» әдісі (көре отырып белгілейді) Бейнероликті көру кезінде кесте толтырады:
Бейнеролик тақырыбы: Экономикалық инфрақұрылымның элементтері мен функциялары
№1.Тапсырма «Джигсо» әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушыла джигсо әдісі арқылы топтық тапсырмаларды орындайды 1-топ: «Көлік дәліздері» (Логистер) Бұл топ көлік жүйесі мен Қазақстан арқылы өтетін жолдарды зерттейді. Тапсырма:
2-топ: «Байланыс және Телекоммуникация» (IT мамандары) Бұл топ ақпараттық технологиялар мен ғаламтордың дамуын зерттейді. Тапсырма:
3-топ: «Нарықтық инфрақұрылым» (Экономистер) Бұл топ сауда, биржа және банк жүйесін зерттейді. Тапсырма:
ҚЫЗЫҚ ЕКЕН Табиғат ресурстары туралы қызықты информациялар таныстырылады
№2. Тапсырма «Нарықтық нысандардың қызметін анықта» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Төмендегі сипаттамаларға суреттегі және оқулықтағы тиісті нысандарды сәйкестендіріп жазыңыз
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Картамен жұмыс» әдісі Оқушылар тақырыпты картамен жұмыс әдісі арқылы қорытындылайды
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «puzzle» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Сабаққа мақсат қояды
Insert әдісі арқылы тақырып бойынша бұрын білетін ақпараттарын белгілеп жаңа ақпараттарды анықтайды
Оқушылар джигсо әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырып бойынша қызық информация беріледі
Оқушылар нысандар қызметін анықта әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «картамен жұмыс» әдісі бойынша карталардан анықтайды
Жауаптар кілті: 1. Ә, 2. Б, 3. А, 4. Ә, 5. Ә, 6. А, 7. Б, 8. Ә, 9. Ә, 10. Ә. |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Бағалау әдістері https://geo-301.my.canva.site/c0j4h24013jan5ws
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Мәтіннен негізгі ұғымдар мен сандық мәліметтерді дұрыс табады 1 б 2.Инфрақұрылым элементтерінің маңызын (көлік, байланыс, сауда) түсіндіреді. 1 б 3. Өз тобының жұмысын сыныпқа нақты әрі түсінікті жеткізеді.1 б
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1.Экономикалық нысандарды олардың функцияларына (анықтамаларына) қарай 1-5 сұрақтар бойынша дәл сәйкестендіреді — 1 балл. 2.Қаржылық және әлеуметтік қызмет көрсету нысандарын (6-10 сұрақтар) терминологиялық тұрғыдан дұрыс анықтайды — 1 балл. 3.нфрақұрылым элементтерінің қоғамдағы маңызы мен қажеттілігін заманауи нарықпен байланыстырып түсіндіреді — 1 балл.
Дескриптор Жалпы 2 балл 1. Дүниежүзілік ірі қалаларды (көлік тораптарын) олардың атқаратын негізгі функцияларына және көлік түрлерінің жиынтығына қарай қатесіз сәйкестендіреді — 1 балл. 2.Сәйкестендірілген нысандарды (мысалы, Сингапур, Ақтау, Роттердам) дүниежүзінің саяси картасынан дұрыс тауып, географиялық орнын сипаттайды — 1 балл. |
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=229497b9b313
https://geo-301.my.canva.site/c503a3z0d3zc50m8
https://geo-301.my.canva.site/c503k0etw2dbk3c4
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «3–2–1» әдісі 3 жаңа ақпарат 2 қызық нәрсе
1 әлі де сұрағым бар
дүние
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
https://geo-301.my.canva.site/3-2-1
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







