-
Ұзақмерзімді жоспарлау тарауы: “Қазақстан Ре- спубликасы Қарулы Күш- тері — мемле- кеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі”
мектеп:
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
§3. Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары
Оқытудың бұл сабақта қол жеткізілетін мақсаттары (оқу жоспары- на сілтеме)
Әскери істің негіздері бойынша білімді қалыптастыру, ұлттық қауіпсіздікке қатерлермен таныстыру.
Сабақтың мақсаты
қазіргі кезде террористік қатерлердің өсу себептерін есепке алумен олардың сипатты белгілерін айқындай отырып, экс- тремизм мен терроризмнің пайда болу себептерін айқындау.
Бағалау өлшем- шарттары
Барлық оқушылар:
-
экстремизм мен терроризмнің пайда болу себептерін білетін болады; экстремизмнің түрөзгерістерімен таны- сады;
-
экстремизм мен терроризмнің сипатты белгілерін, за- манауи дүниеде террористік қатерлердің өсу себептерін
біледі.
-
|
|
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
алады. |
|
Тілдік міндеттер |
Оқушылар: қарастырылатын мәселелердің мәнін ашатын ақпараттан мысалдар келтіре алады. Пәндік лексика мен терминология: экстремизм; экстре- мизмнің түрлері:
|
|
Құндылық- тарды дарыту |
сабақ оқушыларға Отанды қорғауға деген жауапкершілік сезімін дарытуға бағытталған. Оқушылар экстремистік қызметтің негізінде мемлекеттің конституциялық негіз- деріне қарама-қайшы немесе жоққа шығаратын радикал идеялардың жатқандығын түсінулері тиіс. Оқушылар радикалды идеяларды тасымалдауыштармен тұрақты алдын алу жұмысын жүргізу, әлеуетті қатерлерді жоюдың құқық қорғау орындары қызметінің ажырамас бөлігі болып табылатындығын түсінулері тиіс. алдын алу жұмысы қауіпсіздік деңгейін төмендетеді, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді, халықтың қоғамдық өміріне қолдау жасайды. |
|
Пәнаралық байланыс |
қазақстан тарихы, география, құқық негіздері, орыс тілі |
|
Мұның алдын- дағы білім |
қазақстанның заманауи тарихын, мемлекетті қорғаудың заңнамалық негіздерін, әскери анттың талаптарын білу |
-
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Сабақтағы қызметтің ұсынылатын түрлері
Ресурстар
Сабақтың басталуы
Ұйымдастыру сәті
сәлемдесу, қатысушыларды тек- серу. Оқушылардың назарын жұ- мылдыру.
сабақтың мақсатын белгілеу.
Білімді өзектендіру
Бұл тараудың, мұның алдындағы сабақтардың тақырыптарын жаңа тақырыппен біріктіретін қысқаша сюжет ұсынылады.
сауалнама жүргізіледі, онда оқу- шылар (интербелсенді) тақтада ұсынылған сұрақтарға жауап бе- реді.
кілт сөздерді пайдалана отырып, сөздердің мәнін әңгімелеу:
-
экстремизм; экстремизм түр- лері:
-
саяси;
-
ұлттық;
-
діни;
-
экономикалық;
-
экологиялық және т.б.; терро- ризм.
Оқушыларға кілт сөздер жазылған қағаз парақтары үлестіріледі.
Оқушыларды топтарға бөлу
Оқулық, тұсаукесер, қазақстан Респуб- ликасының “Экстре- мизмге қарсы іс-қимыл т у р а л ы ” З а ң ы (28.12.2016 ж. берілген өзгерістерімен және толықтыруларымен); қазақстан Республи- касының 1999 жылғы
13 шілдедегі “терро- ризмге қарсы іс-қимыл туралы” №416-I Заңы (11.07.2017 ж. берілген өзгерістерімен және толықтыруларымен). мысалдар келтірілген карточкалар.
Сабақтың ортасы
Жаңа материалды зерделеу Оқушыларға “Инсерт” сыни ойлау стратегиясын пайдалана отырып параграфты, оқулық материалын оқып шығу ұсынылады. кестені толтыру үшін мәтінге қайтадан оралу қажет, осылайша ойлана, зейін қоя оқу қамтамасыз етіледі. кестенің әрбір бағанын кезектес- тіре талқылау.
Бұл ретте оқушылардың өз по-
зициясын қорғауы, оған сілтеме жасай отырып, мәтінді оқуы ма- ңызды.
Оқулық, кестесі бар дәптер
-
|
|
Шағын топтарға (3–5 адам) бірігуге және нәтижелерді талқылауға бо- лады. Сергектік минуты карточкалар бойынша ақпарат сипатын анықтауға тапсырма (оқулықпен жұмыс) |
|
|
|
ҚБ (15 мин) |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия 1. Бүгін мен ... білдім.
мен ие болдым.
Үй тапсырмасы: §3 және оқулықта берілген тапсырмаларды орындау. |
|
-
параттың қосымша де- реккөздерін пайдалана отырып зер- делей алады;
-
топтағы жұ- мыс – рөл- дерді бөлу, орындалатын жұмысты, тапсырманы
таңдау
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары
Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары
-
Ұзақмерзімді жоспарлау тарауы: “Қазақстан Ре- спубликасы Қарулы Күш- тері — мемле- кеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі”
мектеп:
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
§3. Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары
Оқытудың бұл сабақта қол жеткізілетін мақсаттары (оқу жоспары- на сілтеме)
Әскери істің негіздері бойынша білімді қалыптастыру, ұлттық қауіпсіздікке қатерлермен таныстыру.
Сабақтың мақсаты
қазіргі кезде террористік қатерлердің өсу себептерін есепке алумен олардың сипатты белгілерін айқындай отырып, экс- тремизм мен терроризмнің пайда болу себептерін айқындау.
Бағалау өлшем- шарттары
Барлық оқушылар:
-
экстремизм мен терроризмнің пайда болу себептерін білетін болады; экстремизмнің түрөзгерістерімен таны- сады;
-
экстремизм мен терроризмнің сипатты белгілерін, за- манауи дүниеде террористік қатерлердің өсу себептерін
біледі.
-
|
|
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
алады. |
|
Тілдік міндеттер |
Оқушылар: қарастырылатын мәселелердің мәнін ашатын ақпараттан мысалдар келтіре алады. Пәндік лексика мен терминология: экстремизм; экстре- мизмнің түрлері:
|
|
Құндылық- тарды дарыту |
сабақ оқушыларға Отанды қорғауға деген жауапкершілік сезімін дарытуға бағытталған. Оқушылар экстремистік қызметтің негізінде мемлекеттің конституциялық негіз- деріне қарама-қайшы немесе жоққа шығаратын радикал идеялардың жатқандығын түсінулері тиіс. Оқушылар радикалды идеяларды тасымалдауыштармен тұрақты алдын алу жұмысын жүргізу, әлеуетті қатерлерді жоюдың құқық қорғау орындары қызметінің ажырамас бөлігі болып табылатындығын түсінулері тиіс. алдын алу жұмысы қауіпсіздік деңгейін төмендетеді, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді, халықтың қоғамдық өміріне қолдау жасайды. |
|
Пәнаралық байланыс |
қазақстан тарихы, география, құқық негіздері, орыс тілі |
|
Мұның алдын- дағы білім |
қазақстанның заманауи тарихын, мемлекетті қорғаудың заңнамалық негіздерін, әскери анттың талаптарын білу |
-
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Сабақтағы қызметтің ұсынылатын түрлері
Ресурстар
Сабақтың басталуы
Ұйымдастыру сәті
сәлемдесу, қатысушыларды тек- серу. Оқушылардың назарын жұ- мылдыру.
сабақтың мақсатын белгілеу.
Білімді өзектендіру
Бұл тараудың, мұның алдындағы сабақтардың тақырыптарын жаңа тақырыппен біріктіретін қысқаша сюжет ұсынылады.
сауалнама жүргізіледі, онда оқу- шылар (интербелсенді) тақтада ұсынылған сұрақтарға жауап бе- реді.
кілт сөздерді пайдалана отырып, сөздердің мәнін әңгімелеу:
-
экстремизм; экстремизм түр- лері:
-
саяси;
-
ұлттық;
-
діни;
-
экономикалық;
-
экологиялық және т.б.; терро- ризм.
Оқушыларға кілт сөздер жазылған қағаз парақтары үлестіріледі.
Оқушыларды топтарға бөлу
Оқулық, тұсаукесер, қазақстан Респуб- ликасының “Экстре- мизмге қарсы іс-қимыл т у р а л ы ” З а ң ы (28.12.2016 ж. берілген өзгерістерімен және толықтыруларымен); қазақстан Республи- касының 1999 жылғы
13 шілдедегі “терро- ризмге қарсы іс-қимыл туралы” №416-I Заңы (11.07.2017 ж. берілген өзгерістерімен және толықтыруларымен). мысалдар келтірілген карточкалар.
Сабақтың ортасы
Жаңа материалды зерделеу Оқушыларға “Инсерт” сыни ойлау стратегиясын пайдалана отырып параграфты, оқулық материалын оқып шығу ұсынылады. кестені толтыру үшін мәтінге қайтадан оралу қажет, осылайша ойлана, зейін қоя оқу қамтамасыз етіледі. кестенің әрбір бағанын кезектес- тіре талқылау.
Бұл ретте оқушылардың өз по-
зициясын қорғауы, оған сілтеме жасай отырып, мәтінді оқуы ма- ңызды.
Оқулық, кестесі бар дәптер
-
|
|
Шағын топтарға (3–5 адам) бірігуге және нәтижелерді талқылауға бо- лады. Сергектік минуты карточкалар бойынша ақпарат сипатын анықтауға тапсырма (оқулықпен жұмыс) |
|
|
|
ҚБ (15 мин) |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия 1. Бүгін мен ... білдім.
мен ие болдым.
Үй тапсырмасы: §3 және оқулықта берілген тапсырмаларды орындау. |
|
-
параттың қосымша де- реккөздерін пайдалана отырып зер- делей алады;
-
топтағы жұ- мыс – рөл- дерді бөлу, орындалатын жұмысты, тапсырманы
таңдау
-
шағым қалдыра аласыз













