Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі фигур алғандарды 1-топқа «Достар», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «Құрдастар» тобына бөлемін. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады |
слайд |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі - Оқушылар, «терроризм» деген сөзді айтқанда
ең бірінші ойларыңа не
келеді? - Терроризм актісі дегенді қалай түсінесіз? - Террористік ұйымдар дегеніміз не? |
Оқушылар өз ойларын айтады.
|
|
|
Сабақтың ортасы 26 мин. |
- Терроризм не екендігі туралы біздің заманымызда айтылған сөз көп. Бұл сөздің анықтамасы адамдар мен қоғамға байланысты әртүрлі болады. Мысалы, көптеген тұлғалардың анықтамасы бойынша «терроризм» сөзі өзінің ұғымында джихадты, муджахидтарды, шариғат елдерінде жаза қолдануды қамтиды. «Терроризм» – араб тілінде «ирхаб» сөзімен аталады, мағынасы – «қорқыту». Тероризм мен діни экстремизм адамзат баласына қауіп пен қатер төндіретін ұйымдар. Олар өз мүдделерін жүзеге асыру үшін небір озбыр әрекеттерге барады. Билік пен байлыққа қол жеткізу үшін ештеңеден тайсалмайды. Билікті орнынан кетіріп, дінді сылтау етіп, адамдар өміріне қауіп ұялатады. Қоғам арасында алауыздықты тудырып, тыныштықты бұзады. Ендеше біз бүгінгі тақырыбымызда «терроризм» ұғымы туралы кеңінен түсінік алатын боламыз. |
1.
Терроризм - [ лат. terror - қорқыныш, үрей] - саяси
мақсатты сылтауратып күш қолдану; ұғым XVIII соңында ұлы француз
төңкерісі кезінде якобиндықтар жүргізген репрессиялық саясатты
атауда қолданылды. |
|
|
|
Мұқият болыңыздар! Үйдің кіре берісіндегі, ауладағы, көшедегі бөгде заттар мен адамдарды дер кезінде өздеріңіз ғана байқай аласыздар. 2. Қырағы боламыз! Маңайдағы адамдардың жүріс-тұрысына, орынсыз жатқан иесіз затқа көңіл аудармаңыздар. 3.Үйлеріңіздің қауіпсіздігін қамтамасыз етіңіз; кіреберіске домофон мен темір есік орнатыңыз, үй шатырлары мен техникалық бөлмелер есіктердің жабылғанын тексеріңіз. 4. Балаларыңыздың қауіпсіздік шараларын: бейтаныс адаммен сөйлесуіне, есік ашуға, жерде жатқан иесіз ойыншықты алуға, көзге түскен затқа жақындауға болмайтынын үйретіңіз. 5. Көліктегі жолаушының күдікті-жүріс тұрысын көріп тұрып, байқамаған сыңай танытпаңыз! Көлікпен жүру кезінде қауіпсіздікке толық құқыларыңыз бар. 6. Ешқашан, тіпті өте қауіпсіз болса да, қандай да бір затты сақтауға немесе басқаға беру үшін біреудің қолынан зат алмаңыз. |
7. Адам аз жерде күдік тудыратын затты байқау сіздің сақтығыңызды әлсіретпеуі тиіс. Қаскөй адам оны бір нәрседен, біреуден қорыққандықтан тастап кетуі мүмкін. 8. Тіпті, сіздің жарылғыш құрылғыларын білетін жеке тәжірибеңіз болса да, оған жақындамаңыз. Өздігінен жарылғыштар өте сезімтал және айла мен қулыққа толы болып келеді. 9. Күдік тудыратын затқа жақындамаңыз, тіпті қол тигізбеңіз, бұл өміріңізге өте қауіпті. 10. Кез-келген жағдайда немесе келесі телефондарға хабар беріңіз:114,102,11 |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Бүгінгі күнгі тақырып өте ауқымды, қазіргі таңда адам өміріне өте қауіпті мәселе болып отырғаны белгілі. Сондықтан терроризм және экстремизм туралы осы топ сағатында біраз мәселелер айтылды. Енді оқушылар сендер болашақта сақтану бағытында осы түйген ойларыңды жетілдіріп әрі қарай дамытып, қосымша материалдарды пайдаланып, осы тақырыпқа сай терроризм және экстремизм туралы түсінік алды деп ойлаймыз. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экстримизмға жол жоқ. Тәрбие сағаты
Экстримизмға жол жоқ. Тәрбие сағаты
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі фигур алғандарды 1-топқа «Достар», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «Құрдастар» тобына бөлемін. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады |
слайд |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі - Оқушылар, «терроризм» деген сөзді айтқанда
ең бірінші ойларыңа не
келеді? - Терроризм актісі дегенді қалай түсінесіз? - Террористік ұйымдар дегеніміз не? |
Оқушылар өз ойларын айтады.
|
|
|
Сабақтың ортасы 26 мин. |
- Терроризм не екендігі туралы біздің заманымызда айтылған сөз көп. Бұл сөздің анықтамасы адамдар мен қоғамға байланысты әртүрлі болады. Мысалы, көптеген тұлғалардың анықтамасы бойынша «терроризм» сөзі өзінің ұғымында джихадты, муджахидтарды, шариғат елдерінде жаза қолдануды қамтиды. «Терроризм» – араб тілінде «ирхаб» сөзімен аталады, мағынасы – «қорқыту». Тероризм мен діни экстремизм адамзат баласына қауіп пен қатер төндіретін ұйымдар. Олар өз мүдделерін жүзеге асыру үшін небір озбыр әрекеттерге барады. Билік пен байлыққа қол жеткізу үшін ештеңеден тайсалмайды. Билікті орнынан кетіріп, дінді сылтау етіп, адамдар өміріне қауіп ұялатады. Қоғам арасында алауыздықты тудырып, тыныштықты бұзады. Ендеше біз бүгінгі тақырыбымызда «терроризм» ұғымы туралы кеңінен түсінік алатын боламыз. |
1.
Терроризм - [ лат. terror - қорқыныш, үрей] - саяси
мақсатты сылтауратып күш қолдану; ұғым XVIII соңында ұлы француз
төңкерісі кезінде якобиндықтар жүргізген репрессиялық саясатты
атауда қолданылды. |
|
|
|
Мұқият болыңыздар! Үйдің кіре берісіндегі, ауладағы, көшедегі бөгде заттар мен адамдарды дер кезінде өздеріңіз ғана байқай аласыздар. 2. Қырағы боламыз! Маңайдағы адамдардың жүріс-тұрысына, орынсыз жатқан иесіз затқа көңіл аудармаңыздар. 3.Үйлеріңіздің қауіпсіздігін қамтамасыз етіңіз; кіреберіске домофон мен темір есік орнатыңыз, үй шатырлары мен техникалық бөлмелер есіктердің жабылғанын тексеріңіз. 4. Балаларыңыздың қауіпсіздік шараларын: бейтаныс адаммен сөйлесуіне, есік ашуға, жерде жатқан иесіз ойыншықты алуға, көзге түскен затқа жақындауға болмайтынын үйретіңіз. 5. Көліктегі жолаушының күдікті-жүріс тұрысын көріп тұрып, байқамаған сыңай танытпаңыз! Көлікпен жүру кезінде қауіпсіздікке толық құқыларыңыз бар. 6. Ешқашан, тіпті өте қауіпсіз болса да, қандай да бір затты сақтауға немесе басқаға беру үшін біреудің қолынан зат алмаңыз. |
7. Адам аз жерде күдік тудыратын затты байқау сіздің сақтығыңызды әлсіретпеуі тиіс. Қаскөй адам оны бір нәрседен, біреуден қорыққандықтан тастап кетуі мүмкін. 8. Тіпті, сіздің жарылғыш құрылғыларын білетін жеке тәжірибеңіз болса да, оған жақындамаңыз. Өздігінен жарылғыштар өте сезімтал және айла мен қулыққа толы болып келеді. 9. Күдік тудыратын затқа жақындамаңыз, тіпті қол тигізбеңіз, бұл өміріңізге өте қауіпті. 10. Кез-келген жағдайда немесе келесі телефондарға хабар беріңіз:114,102,11 |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Бүгінгі күнгі тақырып өте ауқымды, қазіргі таңда адам өміріне өте қауіпті мәселе болып отырғаны белгілі. Сондықтан терроризм және экстремизм туралы осы топ сағатында біраз мәселелер айтылды. Енді оқушылар сендер болашақта сақтану бағытында осы түйген ойларыңды жетілдіріп әрі қарай дамытып, қосымша материалдарды пайдаланып, осы тақырыпқа сай терроризм және экстремизм туралы түсінік алды деп ойлаймыз. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















