Сабақтың тақырыбы: | «Қазақстан-2050» стратегиясы |
Мақсаты:БілімділікДамытушылықТәрбиелік | Тілдік құрылымдар негізінде оқушылардың ҚР Президентінің халыққа жолдауы жайлы ақпараттық ұғымын қалыптастыру. Лексикалық тақырып аясында ресми стильдің ерекшеліктері туралы мағлұмат беру. Қазақ тіліндегі мәтіндер негізінде оқушылардың бәсекеге қабілетін дамыту. Оқушылардың сезімін ояту. |
Жетістік критерийлері | Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): қазақ тілінде ҚР Президентінің халыққа Жолдауы туралы ақпарат береді, оны өзгелерге таныстыра алады. Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): өз сөзімен «Қазақстан-2050» стратегиясының артықшылықтарын сипаттайды. Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып аясында сыныптастарымен ҚР Президентінің халыққа Жолдауы жайлы тілдеседі,қазақша сөйлеу үлгілері арқылы диалог құра алады. |
Негізгі түсініктер | Мәңгілік ел, зияткер ұлт, Елбасы Жолдауы, саяси бағыт, тұжырымдама, әлемдік деңгей |
Сілтеме | Тақырыптық - күнтізбелік жоспар |
Дереккөздер, құрал жабдықтар | Бағдаршам көздері, үлестірмелі материалдар, фломастер, постер. |
Сабақ кезеңдері,әдіс-тәсілдер | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс- әрекеті |
Психалогиялық ахуал қалыптастыру | «Ыстық алақан» тренингін өткізеді.Кезекші есебін тыңдайды. | Топтар бір-біріне тілектер айтып, сәттілік тілейді.Топ басшыларын сайлайды. |
ІҚызығушылықты оятуОй қозғау | 1.Тіл жаттықтыру мақсатында«Жылдар сөйлейді» тапсырмасы. 1991 ж 1 желтоқсан, 16 желтоқсан1992 жыл 2 наурыз1992 жыл 4 маусым 1993 жыл 15 қараша1993 жыл 28 қаңтар 1995 жыл 1 мамыр1997 жыл 1997 жыл 10 қазан 2014ж 17 қаңтар 2017 жыл | Сиқырлы сандықшадан әр топ жылдар жазылған парақтарды алып жылдарды сөйлетеді. |
ІІ Мағынаны тану
| Өткен сабақта біз сендермен тағы да осындай маңызды құжатпен таныстық. Қазір мынандай сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыпты ашамыз1.«Әлемдік» сөзінің синонимі2. «будущее» сөзінің аудармасы3. Қазақ тілін қандай әліпбиге көшіру қолға алынып жатыр?4. Зор байлық-не?5. Биылғы жыл қандай жыл болып жарияланды?6. Ел ертеңі жарқын болу үшін не істеу керек? | «Жолдау» сөзін шығарады |
| Өткен сабақта осы жолдау туралы, 2050 стратегиясы туралы өттік, бүгін сол тақырыпты ары қарай жалғастырамыз. Ол үшін ең алдымен жұптық тапсырма орындаймыз | Берілген сұрақтарды жұпта талдайды.«Сұрақ-жауап» |
Мәтіналды жұмыс | Биылғы жылы Елбасымыз Қазақстан халқына тағы да ЖОЛДАУ жарияладыБейнефильмге назар аударайық | Жолдау қашан жарияланды?2018 жылы 10 қаңтар |
Мәтінмен жұмыс | Әр топқа Жолдаудан алынған шағын мәтіндер беріледі. | Мәтінді оқиды, түсінгендерін айтады. |
| Грамматикалық тапсырма | Қарамен жазылған сөздерге морфологиялық талдау жасайды. |
Мәтінсоңы жұмыс | Осы екі сабақта айтылған мәліметтерді жинақтай отырып,«4 сөйлем құрылымы» тапсырмасын орындатады. | Менің ойымша,..Себебі, ..Мысалы,...Қорытынды: |
Бекіту | Тест тапсырмаларын орындатады.ТыңдалымОқылымГрамматика | Тест тапсырмаларын орындайды, бірін-бірі тексереді. |
Қорытынды | Сонымен Жолдау деген не екен?Жолдаудың мақсаты не?Біздің міндетіміз не? | Сұрақтарға жауап береді |
Кері байланыс | «3-2-1» стратегиясы бойынша сабақ туралы пікірлерін сұрайды. | Әр оқушы сабақ туралы пікірлерін айтады. |
Үйге тапсырма |
| Оқулықтағы 11, 13-тапсырманы орындау |