Пәні: География
|
6
сынып
|
Уақыты:
11.05.18.ж.
|
Тақырыбы:
|
59. Елді мекендер, олардың
картада бейнеленуі
|
Мақсаты:
|
1.
Елді
мекендерді географиялық орнына байланысты
топтастырады
2.Елді мекендердің
таралуын ұғындыру.
3.Елді мекендердің
картада бейнеленуін ажырата білу
|
Күтілетін нәтиже:
|
1.Елді мекендер туралы білім
алды
2.Елді мекендердің таралуын
сипаттайды.
3.Картадан елді мекендердің
түрлерін біледі
|
Керекті жабдықтар:
|
Ноутбук, проектор,атлас, кескін карта, стикер,
маркер, т.б.
|
Модульдер:
|
-
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
-
Сыни ойлауға үйрету
-
Оқыту Үшін Бағалау және Оқуды
Бағалау
-
АКТ
-
Талантты және дарынды балаларды
оқыту
-
Оқушылардың жас ерекшелігі
-
Оқытудағы басқару және
көшбасшылық
|
Бағалау
|
Қолпаштау және мадақтау
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
2мин
|
Оқушылардың зейінін сабаққа
аудару.
|
Жұмыс істеуге дайындалады.
4 топқа бөлінеді стикер
арқылы) Сынып ішінде ынтымақтастық атмосферасы
орнығады.
|
Тұсау кесер
8мин
|
Үй тапсырмасын
тексеру мақсатында «Кім
шапшаң» әдісін
қолданады.
Сұрақтарға жауап
беру
Сұрақтар:
1.Қай материкте адамдар
қоныстанбаған?
2.Адамзатты сыртқы келбетінің
ерекшеліктеріне қарай неше нәсілге бөлген?
(3)
3. Еуропалық нәсілге
жататындардың түр-тұлғасының ерекшелігі
неде?
4.Монғолоидтық нәсілге
жататындардың түр-тұлғасының ерекшелігі
неде?
5.Негроидтық нәсілге
жататындар қай жерлерде қоныстанған?
6.Неліктен жер бетіндегі
адамдардың сыртқы келбеті, терісінің түсі шашы, көзі, басының,
мұрнының, ернінің бітімі, жағынан бір-бірінен айырмашылығы
барма?
7.Халықаралық Конвенция қай жылы
қабылданды?
8.Миклуха-Маклай қай жылы папуастар тұратын Тынық
мұхиттағы Жаңа Гвинея аралына барды неліктен?
9.Егер еуропеоидтық нәсілді адам ұзақ жылдар
Африкада тұрса, оның терісі, бет пішіні өзгеруі мүмкін
бе?
|
Оқушылар карточкыдағы
сұрақтарға жауап береді.
|
Негізгі бөлім
|
Ой қозғау. Білу және түсіну,
қолдану
Бейне үзінді
Сұрақ?
|
Бейне үзінді көреді.Сұраққа жауап
береді.
|
25
мин
Жаңа сабақ
Картамен жұмыс
|
Осы тақырыпта неге бейне
үзінді көрдік деп ойлайсыздар? Бейне фильм не туралы, не көрдіңіз.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыз? Дұрыс. Ендеше
оқушылар бүгінгі жаңа тақырып Елді мекендер, олардың
картада бейнеленуі
Сабақтың мақсатын
таныстырам.
Дәптерлеріңізді ашып күннің жадын жазып тақырыпты
жазыңдар.
Жаңа сабақ бойынша слайдтар,арқылы түсінік
береді.
1.Топпен
жұмыс
«Ойлан топтас,
бөліс» әдісі арқылы Оқулық мәтінімен
жұмыстанып жаңа сабақты талдайды.
І топ. Елді мекендер
ІІ топ.Елді мекендердің негізгі
түрлері
ІІІ топ. Елді мекендердің картада
бейнеленуі
ІV топ. Қаладағы адам өзін жақсы сезіну үшін не
істеуі керек? Адам денсаулығына зиянды әсері
барма?
«Дереккөз» әдісті
арқылы Дүниежүзінің саяси картасын
пайдаланып, картадан көрсетіп, кескін картаға
белгілеу.
(Бір-бірін тексеру, алмасу)
|
Жаңа тақырыпты
анықтады
Дәптерге жазады.
Оқушылар тыңдайды.
1.Әр топ берілген тапсырманы
оқып бір-біріне түсіндіреді.
2. Әр топ өз тапсырмасы
бойынша мәлімет береді.
Бағалау......? «Жұлдызша
арқылы»
Картадан бағыттарын көрсетеді.
Кескін картаға түсіреді.
Бас бармақ арқылы бағалау
.....???
|
Қорытынды
5 мин
Үйге
тапсырма
Дескриптор
Бағалау
Рефлексия
|
Кері байланыс: «Түймедақ»
әдісі арқылы
(оқушылар бір-бірден жапырақты
суырып жауап береді)
1. Елді мекен дегеніміз не?
2. Елді мекендердің түрлері?
3. Қалалардағы тұрғындардың көпшілігі қайда жұмыс
істейді?
4. Ауыл тұрғындары көбіне қандай шаруашылықпен
айналысады?
5. Қазір Қазақстанда қанша қала, типтес елді
мекендер бар?
6. Неліктен Астана мен Алматы ірі қалаларға
жатады?
7. Елді мекендердің қандай түрлерін
білесіңдер?
8.Халық саны бойынша қалалар
қалай жіктеледі?
9.Неліктен Алматы қаласын миллионер қала деп
атаймыз?
10.Өздерің тұрған елді мекенде шаруашылықтың
қандай түрі дамыған?
11.Қалай ойлайсыңдар, неліктен қалада халық көп
тұрады?
12.Болашақта ауылдар көбейе ме, әлде қалалар
көбейеме?
13.Өзіміздің Орал қаласы болашақта миллионер қала
атануы мүмкін бе?
214-218 бетті
оқу, Елді мекендер, олардың
картада бейнеленуі. (кескін картаға
түсіру)
Дескриптор айтам -сіз
білесіз
1. Елді мекендер туралы білім
алды
2. Елді мекендердің таралуын
сипаттай алады.
3 Картадан елді мекендердің
түрлерін көрсете біледі.
5,4.5,4.
Кері байланыс
|
Қағаздағы сұраққа жауап
береді.
Берілген үй тапсырмасын күнделіктеріне
жазу
Оқушылар стикерларды жапсырады
«Сәттілік сатысы»-ндағы өз орныңызды
бағалаңыз.
|
Кері байланыс: «Түймедақ»
әдісі арқылы
(оқушылар бір-бірден жапырақты суырып жауап
береді)
1. Елді мекен дегеніміз не?
2. Елді мекендердің түрлері?
3. Қалалардағы тұрғындардың көпшілігі қайда жұмыс
істейді?
4. Ауыл тұрғындары көбіне қандай шаруашылықпен
айналысады?
5. Қазір Қазақстанда қанша қала, типтес елді
мекендер бар?
6. Неліктен Астана мен Алматы ірі қалаларға
жатады?
7. Елді мекендердің қандай түрлерін
білесіңдер?
8.Халық саны бойынша қалалар қалай
жіктеледі?
9.Неліктен Алматы қаласын миллионер қала деп
атаймыз?
10.Өздерің тұрған елді мекенде шаруашылықтың
қандай түрі дамыған?
11.Қалай ойлайсыңдар, неліктен қалада халық көп
тұрады?
12.Болашақта ауылдар көбейе ме, әлде қалалар
көбейеме?
13.Өзіміздің Орал қаласы болашақта миллионер қала
атануы мүмкін бе?
Дескриптор айтам -сіз
білесіз
1.
Елді мекендер туралы білім алды
2.
Елді мекендердің таралуын сипаттай алады.
3
Картадан елді мекендердің түрлерін көрсете
біледі.
Дескриптор айтам -сіз
білесіз
1.
Елді мекендер туралы білім алды
2.
Елді мекендердің таралуын сипаттай алады.
3
Картадан елді мекендердің түрлерін көрсете
біледі.
Дескриптор айтам -сіз
білесіз
1.
Елді мекендер туралы білім алды
2.
Елді мекендердің таралуын сипаттай алады.
3
Картадан елді мекендердің түрлерін көрсете
біледі.
Дескриптор айтам -сіз
білесіз
1.
Елді мекендер туралы білім алды
2.
Елді мекендердің таралуын сипаттай алады.
3
Картадан елді мекендердің түрлерін көрсете
біледі.
Дескриптор айтам -сіз
білесіз
1.
Елді мекендер туралы білім алды
2.
Елді мекендердің таралуын сипаттай алады.
3
Картадан елді мекендердің түрлерін көрсете
біледі