|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Елдімекендер қандай болады? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
3.1.3.1. елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі,қызметі) ажырату |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі,қызметі) ажырату |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады (психологиялық ахуал) Сәттілік тілеймін саған, Сәттілік тілеймін өзіме, Сәттілік тілеймін бәріңізге!!! Топтар: 1 – топ «Елді мекендер» 2 – топ «Қалалар» 3 – топ «Ауылдар» Үй тапсырмасы пысықтау: (Көшпенділер мен отырықшылардың өмір салты) «Найзағай» әдісі
Керемет!
Балалар, біз бүгін Қазақстандағы елдімекендерге саяхатқа шығамыз; Сабақтың мақсаты: Елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі,қызметі) ажырату Елді мекендер қалалық және ауылдық болып бөлінеді. Қала – 12 мыңнан астам тұрғыны бар мекен. Бүгінгі күні Қзақастанда 88 қала бар. Қалалар көлеміне қарай ірі, үлкен, орта болып бөлінеді. Астана мен Алматы қалаларында млн астам адам тұрады. Қарағанды мен Шымкент ірі қалаға жатады. Балалар, ауылдық жер мен қалалық елдімекендердің айырмашылығы туралы толығырақ ақпарат алайық (жасанды интеллект) 1 – тапсырма (жеке жұмыс) А) Картадан Астана, Алматы, Шымкент,Қарағанды, Атырау, Ақтау; Құлсары қалаларын көрсетіңдер; Ә) Өзің анықта: «Планшет» әдісі Ауыл............. адам тұратын елді мекен. Ауыл тұрғындары .... шаруашылықпен айналысады. Ірі қалалар тізімін жалғастырып көр: Облыс орталықтары: Атырау, Орал ... Теміржол өтетін қалалар: Ембі, Қандыағаш..... Куротты қалалар: Сарыағаш.... 2 – тапсырма (жұптық жұмыс) Қаламен ауылды салыстыр: Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма Саралау – диалог
СЕРГІТУ СӘТІ
3 – тапсырма (топтық жұмыс)
1 – топ Мынандай қиял – ғажайып жаңдайды елестет; Жер бетінде ешбір қала қалмаса адамдардың өмірі қалай өзгерер еді?
2 – топ Мен қоныс аударғым келеді, бірақ әлі шешім шығарған жоқпын. Сендер мені қайда көшуге үгірттер едіңдер? Оған қандай дәлелдерің бар?
3 – топ Ауылды дамыту жолдары
4 – тапсырма Балалар, мен сендермен бір ұлттық ойынымызды ойнап көрсек деп отырмын; Ойымыздың ұшқырлығын дамытып, жылдам жауап беріп көрелік:
«Ақсүйек ойыны»
Қай қала? 1) Тауы жоқ маңайында, қырат бәрі, Бұл қала тау есімді бірақ тағы. Қорытқан шойын, болат домнасының Табысы тау міндетін тұр атқарып. (Теміртау)
2) Аты оның тәтті жеміс есіміндей, Жемісі халқының мол несібіндей. Білмесең бұл қаланы, онда сенің Қалады қателігің кешірілмей. (Алматы)
3) Алаудай туымыздың түсіменен Есімін бұл қаланың мүсіндеген. Күрішті, ырысты деп және айтамыз, Ұл-қызы атына дақ түсірмеген. (Қызылорда)
4) Есімінде екі сөз бірігіпті, Балалар бірін ұқпай, бірін ұқты. Ақпанда Арқа жақтан барған кісі Бұл қала тұрған маңда жылыныпты. (Шымкент)
5) Бұл қаланың сыйы осы – Ұнар көпке жүйесі. Елімдегі алғашқы, «Үлкен көпір» иесі. (Семей)
6) Көксіз, талсыз айнала, Қала екен-ау жәй ғана. Есесіне бәрінен, «Қара алтынға» бай қала. (Атырау)
7) Жақын мекен алысқа, Тіпті сонау Марсқа. Бұл қалада тұрып-ақ, Кетем ұшып ғарышқа. (Байқоңыр)
Халық қалап, Көш ұлы – Қала болды шешімі. Мағжан атам жазғандай, «Екі дүние есігі». (Түркістан)
Жарайсыңдар!
5 – тапсырма «Бәйтерек» әдісі
Жарайсыңдар!
Үйге: Қазақстан ауылдары тақырыбына қосымша ақпараттар іздеу;
«Білім шыңы» әдісі арқылы кері байланыс беру
|
Амандасады
Психологиялық ахуалға қатысады
Үй тапсырмасын пысықтайды
Сабақ мақсатымен танысады
Жасанды интеллект арқылы жұмыс жасайды
Картамен жұмыс
Көп нүктенің орнын толтырады
Қала мен ауылды салыстырады
Сергіту сәтіне қатысады
Топтық жұмыстарды орындайды
Жұмбақта жасырылған қай қала екенін табады
Қортынщы сұрақтарға жауап береді
Үйге тапсырма алады Кер байланыс береді |
Алған ұпайларын өзін – өзі бағалау парағына жазады
Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді; ҚБ: Тамаша!
Дескриптор: Картадан ҚР қалаларын көрсетеді – 1 б Көп нүктенің орнына қалалар мен анықтамаларды жазады – 1 б Жалпы – 2 б
ҚБ:
Дескриптор: Қала туралы ақпарат жазады – 1 б Ауыл туралы ақпарат жазады – 1 б Жалпы – 2 б
ҚБ:
Дескриптор: Сұрақтарға ерекше нұсқалар ұсынады – 1 б Өз шешімдерін ұсынады – 1 б Сурет, өлең жолдарын кіріктіреді – 1 б Жалпы – 3 б
ҚБ:
Дескриптор: Қала аттарын табады – 1 б Өз жауабын дәлелдейді – 1 б Жалпы – 2 б
ҚБ:
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді – 1 б
ҚБ: |
Слайд
Топ аттары
Презентациялық жұмыс
Жасанды интеллект
Сызбалар
А4 сурет
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Елдімекендер қандай болады? 3 сынып
Елдімекендер қандай болады? 3 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Елдімекендер қандай болады? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
3.1.3.1. елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі,қызметі) ажырату |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі,қызметі) ажырату |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады (психологиялық ахуал) Сәттілік тілеймін саған, Сәттілік тілеймін өзіме, Сәттілік тілеймін бәріңізге!!! Топтар: 1 – топ «Елді мекендер» 2 – топ «Қалалар» 3 – топ «Ауылдар» Үй тапсырмасы пысықтау: (Көшпенділер мен отырықшылардың өмір салты) «Найзағай» әдісі
Керемет!
Балалар, біз бүгін Қазақстандағы елдімекендерге саяхатқа шығамыз; Сабақтың мақсаты: Елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі,қызметі) ажырату Елді мекендер қалалық және ауылдық болып бөлінеді. Қала – 12 мыңнан астам тұрғыны бар мекен. Бүгінгі күні Қзақастанда 88 қала бар. Қалалар көлеміне қарай ірі, үлкен, орта болып бөлінеді. Астана мен Алматы қалаларында млн астам адам тұрады. Қарағанды мен Шымкент ірі қалаға жатады. Балалар, ауылдық жер мен қалалық елдімекендердің айырмашылығы туралы толығырақ ақпарат алайық (жасанды интеллект) 1 – тапсырма (жеке жұмыс) А) Картадан Астана, Алматы, Шымкент,Қарағанды, Атырау, Ақтау; Құлсары қалаларын көрсетіңдер; Ә) Өзің анықта: «Планшет» әдісі Ауыл............. адам тұратын елді мекен. Ауыл тұрғындары .... шаруашылықпен айналысады. Ірі қалалар тізімін жалғастырып көр: Облыс орталықтары: Атырау, Орал ... Теміржол өтетін қалалар: Ембі, Қандыағаш..... Куротты қалалар: Сарыағаш.... 2 – тапсырма (жұптық жұмыс) Қаламен ауылды салыстыр: Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма Саралау – диалог
СЕРГІТУ СӘТІ
3 – тапсырма (топтық жұмыс)
1 – топ Мынандай қиял – ғажайып жаңдайды елестет; Жер бетінде ешбір қала қалмаса адамдардың өмірі қалай өзгерер еді?
2 – топ Мен қоныс аударғым келеді, бірақ әлі шешім шығарған жоқпын. Сендер мені қайда көшуге үгірттер едіңдер? Оған қандай дәлелдерің бар?
3 – топ Ауылды дамыту жолдары
4 – тапсырма Балалар, мен сендермен бір ұлттық ойынымызды ойнап көрсек деп отырмын; Ойымыздың ұшқырлығын дамытып, жылдам жауап беріп көрелік:
«Ақсүйек ойыны»
Қай қала? 1) Тауы жоқ маңайында, қырат бәрі, Бұл қала тау есімді бірақ тағы. Қорытқан шойын, болат домнасының Табысы тау міндетін тұр атқарып. (Теміртау)
2) Аты оның тәтті жеміс есіміндей, Жемісі халқының мол несібіндей. Білмесең бұл қаланы, онда сенің Қалады қателігің кешірілмей. (Алматы)
3) Алаудай туымыздың түсіменен Есімін бұл қаланың мүсіндеген. Күрішті, ырысты деп және айтамыз, Ұл-қызы атына дақ түсірмеген. (Қызылорда)
4) Есімінде екі сөз бірігіпті, Балалар бірін ұқпай, бірін ұқты. Ақпанда Арқа жақтан барған кісі Бұл қала тұрған маңда жылыныпты. (Шымкент)
5) Бұл қаланың сыйы осы – Ұнар көпке жүйесі. Елімдегі алғашқы, «Үлкен көпір» иесі. (Семей)
6) Көксіз, талсыз айнала, Қала екен-ау жәй ғана. Есесіне бәрінен, «Қара алтынға» бай қала. (Атырау)
7) Жақын мекен алысқа, Тіпті сонау Марсқа. Бұл қалада тұрып-ақ, Кетем ұшып ғарышқа. (Байқоңыр)
Халық қалап, Көш ұлы – Қала болды шешімі. Мағжан атам жазғандай, «Екі дүние есігі». (Түркістан)
Жарайсыңдар!
5 – тапсырма «Бәйтерек» әдісі
Жарайсыңдар!
Үйге: Қазақстан ауылдары тақырыбына қосымша ақпараттар іздеу;
«Білім шыңы» әдісі арқылы кері байланыс беру
|
Амандасады
Психологиялық ахуалға қатысады
Үй тапсырмасын пысықтайды
Сабақ мақсатымен танысады
Жасанды интеллект арқылы жұмыс жасайды
Картамен жұмыс
Көп нүктенің орнын толтырады
Қала мен ауылды салыстырады
Сергіту сәтіне қатысады
Топтық жұмыстарды орындайды
Жұмбақта жасырылған қай қала екенін табады
Қортынщы сұрақтарға жауап береді
Үйге тапсырма алады Кер байланыс береді |
Алған ұпайларын өзін – өзі бағалау парағына жазады
Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді; ҚБ: Тамаша!
Дескриптор: Картадан ҚР қалаларын көрсетеді – 1 б Көп нүктенің орнына қалалар мен анықтамаларды жазады – 1 б Жалпы – 2 б
ҚБ:
Дескриптор: Қала туралы ақпарат жазады – 1 б Ауыл туралы ақпарат жазады – 1 б Жалпы – 2 б
ҚБ:
Дескриптор: Сұрақтарға ерекше нұсқалар ұсынады – 1 б Өз шешімдерін ұсынады – 1 б Сурет, өлең жолдарын кіріктіреді – 1 б Жалпы – 3 б
ҚБ:
Дескриптор: Қала аттарын табады – 1 б Өз жауабын дәлелдейді – 1 б Жалпы – 2 б
ҚБ:
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді – 1 б
ҚБ: |
Слайд
Топ аттары
Презентациялық жұмыс
Жасанды интеллект
Сызбалар
А4 сурет
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















