Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Елдің саяси-географиялық жағдайы.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
8 сынып
Қысқа мерзімді жоспар.
Күні: Сынып:8 |
Мектеп: «Жаңа дала» жалпы орта мектебі КММ Мұғалімнің аты-жөні: Алипова Газиза Сабитовна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Елдердің саяси-географиялық жағдайы |
||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.6.1.4 Елдерінің саяси-географиялық жағдайына баға береді |
||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Елдердің географиялық орнын картадан таба алады; Басым бөлігі: Елдер туралы мәліметтермен танысып оларға мәліметтер бере алады. Кейбір оқушылар: Елдерді географиялық орындарына байланысты топтастырады ,саяси-географиялық жағдайына баға бере алады |
||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Елдердің географиялық орныныа сипаттама береді. Елдердің саяси- географиялық жағдайына баға бере отырып қорытынды жасайды. Кескін картада елдерді географиялық орнына байланысты топтастырып көрсете алады. |
||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқылым-айтылым: Мәтінді оқи отырып елдерінің саяси-географиялық жағдайы туралы зерделейді. Елдердің саяси-географиялық жағдайы айтып шығады Тыңдалым-айтылым: Ойларын ортаға салады,бір-бірінің пікірін тыңдайды. Елдердің саяси-географиялық жағдайы жазып шығады. Геосаяси,макро,мезо,микро, хартленд,ішкі жарты ай,сыртқы жарты ай ұғымдарға анықтама бере алады . |
||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік , өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы.Оқушылардың басқа елге, жерге, мемлекеттерге деген көзқарастарын біле отырып, елін, жерін, табиғатты аялауға, қорғауға, бірін-бірі сыйлауға тәрбиелеу |
||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих- Дүние жүзінде тарихи-географиялық аймақ |
||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер |
||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дерексөздер, ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы 10минут |
Ұйымдастыру кезеңі:Мұғалім оқушылармен амандасып, балалардың кім-жоғын сұрайды. Сосын оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы әр ұлттың тілінде сәлемдесіп, бір – біріне тілек білдіріп, сәттілік тілейді.
Өткен
тақырыптарды қайталау.қандай тарауды
аяқтадық. 3 топқа: 1топ«Геосаясат», 2топ.«Саяси», 3топ «Микро». |
Жұмыс дәптері, картка,кескін карта
Түрлі түсті қағазға топтың аты жазылып жеребе тасталады.Мәтін беріледі. Дүниежүзінің саяси
картасы.постер
қорғау |
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20минут |
Ой қозғау сұрақтары 1.Саяси география мен геосаясат нені зерттейді? 2.Олардың байланысы қандай? Ойталқылау № 1 тапсырма: «Қара,оқып шық,жап,жаз» әдісі жеке тапсырма ретінде тақырыппен танысу беріледі (оқушыларға оқулықтағы мәтін бөліп беріледі, мәтінді оқып топ ішінде талқылайды,постер жасап,тақтада қорғайды). 1.Дүниежүзі елдерінің саяси- географиялық жағдайына баға беру 2.Елдердің саяси –географиялық жағдайы туралы зерттеулер. 3.Қазақстаның саяси –географиялық жағдайы Дискриптор
«Гүлдер» әдісі
арқылы бағалау Кім көп жауап бергеніне қарай «Күн, көк шөп,бұлт»әдісі арқылы бағаланады.
№3 тапсырма: «Жадыңда сақта» әдісі Картамен жұмыс және кескін картаға оқулық мәтіні мен атлас карталарына қарап, 16 тарихи-географиялық аймақтарды түсіреді.
«Жапсырмалы смайлик» арқылы бағалау |
«Қара,оқып шық, жап, жаз» әдісі
Жасыл гүл-ең көп көмектескенге, сары гүл –ең сыпай оқушыға, ал қызыл гүл-ең жақсы тыңдай білген оқушыға
|
|||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 минут |
"Рефлексия" Оқушыларға ақ параққа күннің, бұлттың, жаңбырдың, жасыл шөптер бейнеленген парақ таратылады. Сабақтан алған әсерін,бір-біріне тілектерін сол берілген суреттердің біреуіне жазады. Талдау: Күннің суреті-сабаққа қатысушының толық қанағаттанғаны, көңілденгені. Бұлттың суреті- алған әсері төмен. Жаңбырдың суреті- ешқандай әсер алмаған. Жасыл шөптер- көңілді, жақсы әсер алғаны. Үйге тапсырма: §52 оқып, мазмұнын айту. 2. Кескін картаға тарихи-географиялық аймақтарды түсіру.
|
|
|||||||||||||||
Саралау- сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық –коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||||||||||
Білімді меңгеруі баяу,түсіну қабілеті төмен білімге деген құштарлығы әлсіз оқушылар өздігінен тапсырманы орындауға қиналатын оқушылар «Қара, оқып шық, жап, жаз» әдісі арқылы мәтінімен жұмыс берілді. оқушылар топтық жұмыста бір- бірінің пікірін тыңдап,өз ойын толықтырып Елдер туралы мәліметтермен танысып оларға тапсырмалар беріледі, Мұғалімнің көмегіне аздап сүйенетін оқушыларға «Мені түсін» әдісі тапсырмасында жауап беруде қиналмайды. Оқушылар терминдер мен суреттерді сәйкестендіре алады Қабілеті жоғары оқушылар«Жадыңда сақта» әдісі салыстыру, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмалар берілді. Дүниежүзі елдерінің саяси- географиялық жағдайына баға беріп,түсіндіреді |
· Критерий бойынша бағалау оқушылардың алдын- ала белгіленген критерийлер мен дискрипторлармен бағаланады. Сұрақ-жауап; · Гүлдер жасыл гүл-ең көп көмектескенге, сары гүл –ең сыпай оқушыға,ал қызыл гүл-ең жақсы тыңдай білген оқушыға · Кескін карталардың толтыруын бақылау; · Бағалау парағы; Кері байланыс. |
Топпен жұмыста жабдықтарды талапқа сай қолдану туралы ескерту жасалады, сабақ үдерісінде мұғалім тарапынан қадағаланады қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер. АКТ-ны пайдалану ережесін таныстыру |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болады ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізеді ме ? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
Оқушылар елдерді географиялық орнына байланысты топтастыра білді. Сабақ қалыпты деңгейде өтті. Оқу мақсаты орындалды,оқушылар жаңа сөздердің мағынасын түсінеді,картадан таба алады,сипаттай біледі.
Тапсырмалар сәйкес болды.
Уақытты тиімді пайдаландым.
Жоспарыма өзгеріс енгізген жоқпын. |
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:«Қара, оқып шық, жап, жаз» әдісі арқылы мәтінімен жұмыс берілді. Оқушылар топтық жұмыста бір- бірінің пікірін тыңдап,өз ойын толықтырып Елдер туралы мәліметтермен толық қанды таныстырғаны. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:«Жадыңда сақта» әдісі салыстыру, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды орындау барысында уақытты он есептеп жұмыстар жүргізгенде бары ойдағыдай болар еді. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?Сабақ барысында әр топқа уақыттың тапшылығын ,әр тапсырманы орындау барысында жылдам ойланып тез әрекет етулеріне назар аударамын. |