Электр өрісі тақырыбындағы сабақ жоспары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Электр өрісі тақырыбындағы сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге арналған күнделікті сабақ жоспары ретінде қолдануға болады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлімі:

Электростатика

Педагогтің аты-жөні:

Ештаева Г

Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электр өрісі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.1.1 электр өрісінің қасиетін талқылау және оның күштік сипаттамасын анықтау;

10.3.1.2 - электр өрісінің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар : электр өрісінің қасиетін талқылай алады және оның күштік сипаттамасын анықтай алады,электр өрісінің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттай алады

Көптеген оқушылар : электр өрісінің күш кернеулігі формуласын есеп шығаруда қолдана алады.

Кейбір оқушылар :тұрмыста және өндірісте денелердің электрленуіне мысалдар келтіре алады


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут







Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Алған білімді тексеру.Сұрақтар:

  1. Электростатика және электродинамика бөлімі қандай бөлім?

  2. Заряд дегеніміз ...

  3. Кулон заңын тұжырымдаңыз

  4. Күш сызықтарының қасиеттері

  5. Кернеулік дегеніміз не? Бағыты?

  6. Өткізгіш дегеніміз не?

  7. Диэлектрик және диполь дегеніміз не?

Оқу мақсаттарымен таныстыру және бағалау критерийлерін айту.

Сабақтың тақырыбын таныстыру

Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.


Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Оқулық








Сабақтың ортасы


35 минут













Жаңа сабақты түсіндіру. Электр өрісі-зарядталған денелердің электрлік өзара әрекеттесуі жүзеге асырылатын материяның нысаны, ол кез келген зарядталған денені қоршайды және зарядталған денеге әрекет бойынша өзін көрсетеді. Күш сызықтары - бұл оның әрбір нүктесінде кернеу векторының бағытымен сәйкес келетін сызық.Оң зарядтарда немесе шексіз күш желілері басталады және теріс жолмен аяқталады немесе шексіз кетеді. Олар ешқашан қиылысады және бір-біріне қатысты емес. Зарядталған денелерге электр өрісінің күштік әсерінің сандық сипаттамасы электр өрісінің кернеулігі деп аталатын e векторлық шамасы болып табылады.

E = F / q пр.

Нүктелік заряд өрісінің кернеулігі. Кулон заңын пайдалана отырып,зарядтан r қашықтықта біртекті изотропты ортада q нүктелі зарядтау арқылы пайда болатын электр өрісінің кернеулігі үшін өрнек табуға болады:

Электр өрісінің кернеулігі. Егер өріс оң зарядпен жасалса, онда ол қарастырылып отырған "зарядтан" нүктесінен, кері жағдайда "зарядқа" бағытталған (2-сурет).


Топтық жұмыс

Бір – бірінен 10 см қашықтықта орналасқан кішкентай екі шардың бірдей теріс зарядтары бар және олар 0,23 мН күшпен өзара әсерлеседі. Әр шардың зарядын табыңыз ?

Басбармақ арқылы бірін-бірі бағалайды.

Жеке жұмыс

І-деңгей тапсырмасы

  1. Электр өрісін күш сызықтары графигі кескінделген.



1.Бірінші шардың заряды оң болса,екінші шардың заряды қандай ?

2.Суреттегі бос жерлерге электр өрісі (күш сызықтары) векторын салыңыз.

2. Бір-бірінен 3 см қашықтықта тұрған, әрқайсысы 20 нКл екі заряд өзара қандай күшпен әсерлеседі? к= 9·109 Н·м2/ Кл2



ІІ-деңгей тапсырмасы

1.Біртекті электр өрісіне 4нКл зарядты орналастырды. Егер өріс оған 36мкН күшпен әсер етсе, өріс кернеулігі неге тең?


2.Нүктелік заряды 27 н Кл-ға тең болғандағы өрісте 3 см, 6 см, 9 см, 12 см, 15 см, 18 см қашықтықтағы кернеулікті есептеп шығарыңдар.


Іr , қашықтықта

3

6

9

12

15

Е·104 Н/Кл

27

6.75

3

1,69

1,08

ІІІ-деңгей тапсырмасы

0,2*10 -7 Кл зарядтардың ортасында жатқан нүктедегі өрістің кернеулігін есепте.Зарядтар бір-бірінен 10см қашықтықта орналасқан




























Бағалау критерийлері: электр өрісінің қасиетін талқылайды және оның күштік сипаттамасын анықтайды, электр өрісінің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттайды

Дескриптор:екінші шардың зарядын анықтайды-1,электр өрісінің күш сызықта-ры графигін дұрыс кескіндейді-1,өлшем бірлікті ХБЖ келтіре-ді-1,Кулон заңын қолданады-1,кернеу-лікті анықтайды-2,сызбасын сызады-1, суперпозиция принципін қолданады-1,нүктелік өріс кернеу-лігін анықтайды-1,А нүктесіндегі өріс кернеулігін анықтайды-1

ҚБ:оқушылар дескриптор бойынша бағаланады,мұғалім кері байланыс береді




Сабақтың соңы.

5 мин





Кері байланыс

Бүгін сабақ маған ұнады,себебі мен...........................үйрендім

Маған ..............................қиын болып көрінді.

Мен енді...................................үйренгім келеді

Үйге тапсырма:Тақырыпты оқу












о

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.03.2025
85
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі