Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Электростатика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұханбетқалиева Г.Қ. |
|
Күні: |
29.01.2021 |
|
Сыныбы: |
10 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер; |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.1.7 -диэлектриктердегі поляризация құбылысы мен өткізгіштердегі электросттикалық индукция құбылысына салыстырмалы талдау жасау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады:Неліктен өткізгіштер электр тогын өткізуге қабылетті болатынын білу, теориялық тұрғыдан негіздей отырып түсіндіреді. Көптеген оқушылар істей алады:Электрондық теория көзқарасы бойынша өткізгіштердің диэлектриктерден айырмашылығын біледі. Кейбір оқушылар істей алады:Есеп шығаруда электростика формуларын біледі және қолданады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Осы сабақтың мақсаттарын, оқу мақсаттарын, жетістік критерийлерін айқындау Белсендіру: Бірнеше оқушы ортаға шақырылады. Оларды алдын ала шеңбер жасай орналастырылған орындықтарға отырғызу. Үй тапсырмасын немесе өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында оқушыларға алдын ала таратылған сұрақтар жазылған карточка қағаздарды оқушылар бір – біріне қарма-қарсы отырған оқушыға қояды, ол оқушы жауап беруі керек. Егер жауап берсе, келесі сұрақты ол оқиды. Жауап бере алмаған бала ойыннан шығып отырады, Ең соңында қалған оқушы жеңімпаз атанады. Осылайша өткен материалды жеңіл еске түсіреді. Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. |
Дескриптор: -Кулон заңын біледі -электр өрісінің негізгі қасиеттерін біледі -Гаусс теоремасын біледі -Электр өрісінің күш сызықтарының қасиеттерін біледі |
Оқулық Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа тақырып Жоғары деңгей дағдыларын дамытуға арналған тапсырмалар: Келесіде оқушылар деген сұраққа тәжірибелерді көрсете отырып, жауаптарын негіздей отырып жауап береді.
«Ыстық орындық»әдісін пайдаланып, ортаға орындыққа бір оқушыны отырғызып сұрақтар қойылады.
а) зарядталған; ә) зарядсыз, бірақ сыртқы электр өрісінде тұрғанда неге тең?
Есептер шығару.
1.Судың
ішіне 2.Егер май ішінде бір- бірінен 6 см қашықтықтағы бірдей екі заряд бір- біріне 0,4 мН күшпен әсер ететін болса, бұл зарядтардың әрқайсысының мәндері неге тең болатынын табыңдар. (20 нКл) 3.Сұйық диэлектриктегі 4 нКл зарядтан 3 см қашықтықтағы өрістің кернеулігі 20 кВ/м. Диэлектриктриктің диэлектрлік өтімділігі қандай? (2) 4.Жазық конденсатордың сыйымдылығы 6 мкФ. Егер астарлардың арақашықтығын 2 есе арттырса және олардың арасын диэлектрлік өтімділігі 5-ке тең диэлектрикпен толтырса, онда конденсатордың сыйымдылығы қандай болады? (2,5 ее арталы, яғни 2,4 мкФ) 5. Жазық кондеснсатордың астарларының ауданын 8 есе кемітіп, арасын диэлектрлік өтімділігі 4-ке тең диэлектрикпен толтырса, онда конденсатордың сыйымдылығы қандай болады? (2 есе кемиді) 6. Іші қуыс өткізгіш шардың радиусы Rшар=20 см, заряды 9 нКл. Осы шардың центрінен r1=10 см, r2=15 см, r3=20 см, r4=60 см қашықтықтағы электр өрісінің кернеулігі мен поетнциалдарын анықтаңыздар. (Е1=0, Е2=0, Е3= Е4=; φ1= φ2= φ3= φ4= ) |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
Құралдар: параллель екі пластина немесе жазық конденсатор Эбонит немесе жібек таяқшалар, тері немесе жібек, шыны пластина, ағаш тақтайша, слюда, парафин, сұлтандар, электрометр, пластмасса шыбық, металл шыбық, металл гильза Есептер жинағы, әр есептің соңында жауабы тұр |
|||
|
Сабақтың соңы. 5 мин Рефлекция Бағалау |
Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр: Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау -Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу. |
Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады. |
Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 20балл |
Үлестірме стикерлер Дескриптор Оқулық |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Электростатика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұханбетқалиева Г.Қ. |
|
Күні: |
29.01.2021 |
|
Сыныбы: |
10 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер; |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.1.7 -диэлектриктердегі поляризация құбылысы мен өткізгіштердегі электросттикалық индукция құбылысына салыстырмалы талдау жасау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады:Неліктен өткізгіштер электр тогын өткізуге қабылетті болатынын білу, теориялық тұрғыдан негіздей отырып түсіндіреді. Көптеген оқушылар істей алады:Электрондық теория көзқарасы бойынша өткізгіштердің диэлектриктерден айырмашылығын біледі. Кейбір оқушылар істей алады:Есеп шығаруда электростика формуларын біледі және қолданады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Осы сабақтың мақсаттарын, оқу мақсаттарын, жетістік критерийлерін айқындау Белсендіру: Бірнеше оқушы ортаға шақырылады. Оларды алдын ала шеңбер жасай орналастырылған орындықтарға отырғызу. Үй тапсырмасын немесе өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында оқушыларға алдын ала таратылған сұрақтар жазылған карточка қағаздарды оқушылар бір – біріне қарма-қарсы отырған оқушыға қояды, ол оқушы жауап беруі керек. Егер жауап берсе, келесі сұрақты ол оқиды. Жауап бере алмаған бала ойыннан шығып отырады, Ең соңында қалған оқушы жеңімпаз атанады. Осылайша өткен материалды жеңіл еске түсіреді. Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. |
Дескриптор: -Кулон заңын біледі -электр өрісінің негізгі қасиеттерін біледі -Гаусс теоремасын біледі -Электр өрісінің күш сызықтарының қасиеттерін біледі |
Оқулық Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа тақырып Жоғары деңгей дағдыларын дамытуға арналған тапсырмалар: Келесіде оқушылар деген сұраққа тәжірибелерді көрсете отырып, жауаптарын негіздей отырып жауап береді.
«Ыстық орындық»әдісін пайдаланып, ортаға орындыққа бір оқушыны отырғызып сұрақтар қойылады.
а) зарядталған; ә) зарядсыз, бірақ сыртқы электр өрісінде тұрғанда неге тең?
Есептер шығару.
1.Судың
ішіне 2.Егер май ішінде бір- бірінен 6 см қашықтықтағы бірдей екі заряд бір- біріне 0,4 мН күшпен әсер ететін болса, бұл зарядтардың әрқайсысының мәндері неге тең болатынын табыңдар. (20 нКл) 3.Сұйық диэлектриктегі 4 нКл зарядтан 3 см қашықтықтағы өрістің кернеулігі 20 кВ/м. Диэлектриктриктің диэлектрлік өтімділігі қандай? (2) 4.Жазық конденсатордың сыйымдылығы 6 мкФ. Егер астарлардың арақашықтығын 2 есе арттырса және олардың арасын диэлектрлік өтімділігі 5-ке тең диэлектрикпен толтырса, онда конденсатордың сыйымдылығы қандай болады? (2,5 ее арталы, яғни 2,4 мкФ) 5. Жазық кондеснсатордың астарларының ауданын 8 есе кемітіп, арасын диэлектрлік өтімділігі 4-ке тең диэлектрикпен толтырса, онда конденсатордың сыйымдылығы қандай болады? (2 есе кемиді) 6. Іші қуыс өткізгіш шардың радиусы Rшар=20 см, заряды 9 нКл. Осы шардың центрінен r1=10 см, r2=15 см, r3=20 см, r4=60 см қашықтықтағы электр өрісінің кернеулігі мен поетнциалдарын анықтаңыздар. (Е1=0, Е2=0, Е3= Е4=; φ1= φ2= φ3= φ4= ) |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
Құралдар: параллель екі пластина немесе жазық конденсатор Эбонит немесе жібек таяқшалар, тері немесе жібек, шыны пластина, ағаш тақтайша, слюда, парафин, сұлтандар, электрометр, пластмасса шыбық, металл шыбық, металл гильза Есептер жинағы, әр есептің соңында жауабы тұр |
|||
|
Сабақтың соңы. 5 мин Рефлекция Бағалау |
Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр: Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау -Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу. |
Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады. |
Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 20балл |
Үлестірме стикерлер Дескриптор Оқулық |
|
шағым қалдыра аласыз


