|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Электростатика |
|
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.1.3 - зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі Ұйымдастыру кезеңі; Сыныптағы оқушыларды түгелдеу; Оқушылардың оқу құралдарын, сабаққа дайындығын тексеру; Сыныпта «Жылы лебіз» сергіту сәті арқылы жағымды ахуал қалыптастыру; «Ортадағы қаламсап» стратегиясы бойынша топқа бөлемін І топ: Сфера ІІ топ: Жазықтық Ш топ: Шар «Ой қозғау» әдісі арқылы сыныпты үдеріске тарту, ой бөлісу, алдыңғы білімді еске түсіру. Тапсырма №1
|
Оқушылар «Жылы лебіз» сергіту
тренингі арқылы ынтымақтастық атмосферасын
құрады. Қаламсап түрлеріне қарай топтарға бірігеді. Өтілген тақырыптар бойынша берілген сұрақтарға жауап беріп, алдыңғы білімдерін еске түсіреді. |
Дескриптор: 1.Электр өрісінің күштік сипаттамасына анықтама береді. 2.Күш сызықтары ұғымының қолданылу себебін түсіндіреді. 3.Күш сызықтарының бағытын анықтайды. 4.Біртекті өріске анықтама береді. 5.Суперпзиция принципінің мағынасын сипаттайды. 6.Күш сызықтарының қасиеттерін атайды. Қалыптастырушы бағалау: оқушылардың жасаптарына қарай кері байланыс беріп, бағалаймын, ынтыландырамын. |
қаламсаптар Сұрақтар жазылған стикерлер |
|
Сабақтың ортасы 35 мин Білу, түсіну |
«Кинометафора» әдісі
Оқушыларға зарядталған жазықтықтың,
шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін
туралы мәлімет беріп, өз
түсініктерін қалыптастыру үшін тақырып бойынша бейнематериал
ұсынамын. «Джигсо» әдісі (топтық жұмыс) Тақырыптың негізгі түсініктерін оқушылар топтарда бірлесіп жұмыс жасау арқылы, талқылайды. Тапсырма №2 Ойлан, тап, нәтижеге жет!» әдісі Тапсырма №3 (жұптық жұмыс) Формулаларды қолданып, есептер шешу тапсырмасын беремін. |
зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін туралы тың ақпараттармен танысады, негізгі түсініктерді дәптерлеріне жазып алады. Тақырып бойынша берілген сұрақтарға бірлесіп ізденеді, оқулықпен жұмыс жасайды. Оқушылар жаңа тақырып бойынша берілген формулаларды пайдаланып, есептер шығарады.
Тақырып бойынша алған білімдерін қолданып, құрылымдық тапсырманы қадамдап орындау арқылы жеке жұмыс орындайды. |
Дескритоптор (1-топ): 1. Біртекті зарядталған сфералық беттің кернеулігін анықтау формуласын сипаттайды. 2. Біртекті зарядталған сфералық беттің ішкі бетінің электр өрісінің сипаттамасын түсіндіреді. Дескритоптор (2-топ): 1.Біртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісі сипаттайды. 2. Біртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісінің кернеулігін анықтау формуласын жазып, түсіндіреді. 3. Әртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісінің кернеулігін анықтау формуласын жазып, түсіндіреді. 4. Жазықтық сыртындағы кернеулік шамасын сипаттайды. «Басбармақ» әдісі арқылы топтар өзара бірін-бірі бағалайды. Дескриптор: 1.Есептің шартын құрып, өлшем бірлігін ХБЖ-түрлендіріп жаза алады. 2.Есептер шығаруда формуланы пайдалана алады. 3. Есеп шартында берілген жағдайларды ескеріп, кернеулікті анықтау формуласын жазады. 4. Формуланы түрлендіріп, белгісізді анықтау формуласын қорытады. 5.Белгісіз шаманың сан мәнін анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау:«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өзара бағалау жүргізіледі.
|
бейнематериал Ресурс №1
Ресурс №2 Ресурс №3 |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Осы тақырыпта нені меңгердіңдер?
«Алақан» әдісімен бағалау
Үйге тапсырма: Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны тақырыбын оқу. |
Осы тақырыпта нені меңгергені туралы «алақан» әдісі көмегімен кері байланыс білдіріп, пікірлерін айтады.
|
Әрбір тапсырманы орындау кеңінде ауызша кері байланыс беріп отырамын, ынталандыруға бағыттаймын, қолдау көрсетемін. «Басбармақ », «Екі жұлдыз, бір тілек» - әдісі, смайликтер арқылы берілген тапсырмалар бойынша оқушылардың материалды қалай меңгергендерін анықтап, бағалап отырамын, сабақ соңында балдық жүйе арқылы бағалап, қорытынды жасаймын. |
|
Тапсырма №2 (ресурс 1)
Сфера тобы (1-топ)
1.Біртекті зарядталған сфералық беттің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар?
2. Біртекті зарядталған сфералық беттің ішкі қабатында электр өрісі болады ма? Неліктен себебін түсіндіріңдер.
Жазықтық тобы (2-топ)
1. Біртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісі қандай сипатқа ие?
2. Біртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісінің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар.
3. Әртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісінің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар.
4. Жазықтық сыртындағы кернеулік шамасын сипаттаңдар
Шар тобы (3-топ)
1.Біртекті зарядталған шар бетінің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар?
2. Біртекті зарядталған шар ішкі бетінің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар?
3.Біртекті зарядталған шар бетінен l қашықтықтағы нүктенің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар?
Тапсырма №3 (ресурс 2)
1. Радиусы 30 см металл шарикке 6 нКл заряд берілген. Шар бетіндегі электр өрісінің кернеулігінің шамасын анықтаңдар?
2. Егер шардың іші қуыс болса,
радиусы 0,2 м металл шардың бетінде 4π
-8
Кл заряд
орналасқан болса, заряд тығыздығын
анықтаңдар.
3. q және 4q зарядпен аттас зарядталған бірдей екі металл шар бір-бірінен r қашықтықта тұр. Шарларды бір-біріне тиістірген соң өзара әсерлесу күші бұрыңғыдай болып қала беру үшін, оларды қандай х қашықтыққа ажыратып қою керек?
4.
+10-8
Кл және
-4
10-8Кл зарядтардың арақашықтығы 20
см. Олардың ортасында орналасқан нүктедегі электр өрісінің
кернеулігінің шамасын анықтаңдар?
5. Диэлектрлік өтімділігі 2
болатын керосинде бір-бірінен 0,4м қашықтықта
6
10-7
Кл және -
2
10-7
Кл
зарядтар орналасқан. Осы зарядтардың центрлерін қосатын түзудің
ортасындағы нүктедегі өріс кернеулігі шамасын
анықтаңдар?
6. Әрқайсысы 20нКл төрт бірдей нүктелік зарядтардың екеуі – оң, екеуі – теріс зарядталған және қабырғасы а=20 см шаршының төбелерінде орналастырылған. Осы шаршының ортасында орналасқан 20 нКл оң нүктелік зарядқа әсер ететін күш

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны.10 сынып.ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған
Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны.10 сынып.ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Электростатика |
|
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.1.3 - зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі Ұйымдастыру кезеңі; Сыныптағы оқушыларды түгелдеу; Оқушылардың оқу құралдарын, сабаққа дайындығын тексеру; Сыныпта «Жылы лебіз» сергіту сәті арқылы жағымды ахуал қалыптастыру; «Ортадағы қаламсап» стратегиясы бойынша топқа бөлемін І топ: Сфера ІІ топ: Жазықтық Ш топ: Шар «Ой қозғау» әдісі арқылы сыныпты үдеріске тарту, ой бөлісу, алдыңғы білімді еске түсіру. Тапсырма №1
|
Оқушылар «Жылы лебіз» сергіту
тренингі арқылы ынтымақтастық атмосферасын
құрады. Қаламсап түрлеріне қарай топтарға бірігеді. Өтілген тақырыптар бойынша берілген сұрақтарға жауап беріп, алдыңғы білімдерін еске түсіреді. |
Дескриптор: 1.Электр өрісінің күштік сипаттамасына анықтама береді. 2.Күш сызықтары ұғымының қолданылу себебін түсіндіреді. 3.Күш сызықтарының бағытын анықтайды. 4.Біртекті өріске анықтама береді. 5.Суперпзиция принципінің мағынасын сипаттайды. 6.Күш сызықтарының қасиеттерін атайды. Қалыптастырушы бағалау: оқушылардың жасаптарына қарай кері байланыс беріп, бағалаймын, ынтыландырамын. |
қаламсаптар Сұрақтар жазылған стикерлер |
|
Сабақтың ортасы 35 мин Білу, түсіну |
«Кинометафора» әдісі
Оқушыларға зарядталған жазықтықтың,
шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін
туралы мәлімет беріп, өз
түсініктерін қалыптастыру үшін тақырып бойынша бейнематериал
ұсынамын. «Джигсо» әдісі (топтық жұмыс) Тақырыптың негізгі түсініктерін оқушылар топтарда бірлесіп жұмыс жасау арқылы, талқылайды. Тапсырма №2 Ойлан, тап, нәтижеге жет!» әдісі Тапсырма №3 (жұптық жұмыс) Формулаларды қолданып, есептер шешу тапсырмасын беремін. |
зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін туралы тың ақпараттармен танысады, негізгі түсініктерді дәптерлеріне жазып алады. Тақырып бойынша берілген сұрақтарға бірлесіп ізденеді, оқулықпен жұмыс жасайды. Оқушылар жаңа тақырып бойынша берілген формулаларды пайдаланып, есептер шығарады.
Тақырып бойынша алған білімдерін қолданып, құрылымдық тапсырманы қадамдап орындау арқылы жеке жұмыс орындайды. |
Дескритоптор (1-топ): 1. Біртекті зарядталған сфералық беттің кернеулігін анықтау формуласын сипаттайды. 2. Біртекті зарядталған сфералық беттің ішкі бетінің электр өрісінің сипаттамасын түсіндіреді. Дескритоптор (2-топ): 1.Біртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісі сипаттайды. 2. Біртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісінің кернеулігін анықтау формуласын жазып, түсіндіреді. 3. Әртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісінің кернеулігін анықтау формуласын жазып, түсіндіреді. 4. Жазықтық сыртындағы кернеулік шамасын сипаттайды. «Басбармақ» әдісі арқылы топтар өзара бірін-бірі бағалайды. Дескриптор: 1.Есептің шартын құрып, өлшем бірлігін ХБЖ-түрлендіріп жаза алады. 2.Есептер шығаруда формуланы пайдалана алады. 3. Есеп шартында берілген жағдайларды ескеріп, кернеулікті анықтау формуласын жазады. 4. Формуланы түрлендіріп, белгісізді анықтау формуласын қорытады. 5.Белгісіз шаманың сан мәнін анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау:«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өзара бағалау жүргізіледі.
|
бейнематериал Ресурс №1
Ресурс №2 Ресурс №3 |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Осы тақырыпта нені меңгердіңдер?
«Алақан» әдісімен бағалау
Үйге тапсырма: Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны тақырыбын оқу. |
Осы тақырыпта нені меңгергені туралы «алақан» әдісі көмегімен кері байланыс білдіріп, пікірлерін айтады.
|
Әрбір тапсырманы орындау кеңінде ауызша кері байланыс беріп отырамын, ынталандыруға бағыттаймын, қолдау көрсетемін. «Басбармақ », «Екі жұлдыз, бір тілек» - әдісі, смайликтер арқылы берілген тапсырмалар бойынша оқушылардың материалды қалай меңгергендерін анықтап, бағалап отырамын, сабақ соңында балдық жүйе арқылы бағалап, қорытынды жасаймын. |
|
Тапсырма №2 (ресурс 1)
Сфера тобы (1-топ)
1.Біртекті зарядталған сфералық беттің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар?
2. Біртекті зарядталған сфералық беттің ішкі қабатында электр өрісі болады ма? Неліктен себебін түсіндіріңдер.
Жазықтық тобы (2-топ)
1. Біртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісі қандай сипатқа ие?
2. Біртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісінің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар.
3. Әртекті зарядталған шексіз жазықтықтың электр өрісінің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар.
4. Жазықтық сыртындағы кернеулік шамасын сипаттаңдар
Шар тобы (3-топ)
1.Біртекті зарядталған шар бетінің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар?
2. Біртекті зарядталған шар ішкі бетінің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар?
3.Біртекті зарядталған шар бетінен l қашықтықтағы нүктенің кернеулігін анықтау формуласын сипаттаңдар?
Тапсырма №3 (ресурс 2)
1. Радиусы 30 см металл шарикке 6 нКл заряд берілген. Шар бетіндегі электр өрісінің кернеулігінің шамасын анықтаңдар?
2. Егер шардың іші қуыс болса,
радиусы 0,2 м металл шардың бетінде 4π
-8
Кл заряд
орналасқан болса, заряд тығыздығын
анықтаңдар.
3. q және 4q зарядпен аттас зарядталған бірдей екі металл шар бір-бірінен r қашықтықта тұр. Шарларды бір-біріне тиістірген соң өзара әсерлесу күші бұрыңғыдай болып қала беру үшін, оларды қандай х қашықтыққа ажыратып қою керек?
4.
+10-8
Кл және
-4
10-8Кл зарядтардың арақашықтығы 20
см. Олардың ортасында орналасқан нүктедегі электр өрісінің
кернеулігінің шамасын анықтаңдар?
5. Диэлектрлік өтімділігі 2
болатын керосинде бір-бірінен 0,4м қашықтықта
6
10-7
Кл және -
2
10-7
Кл
зарядтар орналасқан. Осы зарядтардың центрлерін қосатын түзудің
ортасындағы нүктедегі өріс кернеулігі шамасын
анықтаңдар?
6. Әрқайсысы 20нКл төрт бірдей нүктелік зарядтардың екеуі – оң, екеуі – теріс зарядталған және қабырғасы а=20 см шаршының төбелерінде орналастырылған. Осы шаршының ортасында орналасқан 20 нКл оң нүктелік зарядқа әсер ететін күш

шағым қалдыра аласыз















