ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Каирова М.А. |
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тізбегі дегеніміз не? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.5.5.3 қарапайым электр тізбегін элементтерін көрсете отырып, сызба түрінде ұсыну; 3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Электр тізбегі элементтерін cызба түрінде ұсынады; Жүргізілген эксперимент нәтижесінде жоспарға сәйкес қорытынды жасайды; |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин
Үй тапсырмасын сұрау. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңберіне тұрып «Біз қандаймыз?» өлеңін барлығы айтады. Біз қандаймыз? Жаңа атқан таңдаймыз. Біз қандаймыз? Жанып тұрған шамдаймыз. Біз қандаймыз? Жымыңдаған жұлдыздаймыз. Біз қандаймыз? Шуағын шашқан күндейміз.
«Flippity net» платформасы арқылы сұрау. Өтілген тақырып.Электр құбылысы. -Қандай жануарлардан электр заряды бөлінеді? -Неліктен найзағай жарқылдайды?т.б |
Шаттық шеңберіне тұрып «Біз қандаймыз» өлеңін бәрі бірге айтады.
Таңдап алынған оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Ауызша мадақтау Жарайсыңдар!
Бас бармақ әдісі
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны
Слайд №1,2 |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
4 мин |
Қызығушылықтарын ояту Әдіс «Броундық қозғалыс». Жасырылған суреттер беріледі. Топтастырған суреттерді пайдалана отырып, сабақ тақырыбы мен мақсатын оқушыларға болжатады. Мұғалім сұрақ қояды. Ой шақыру 1.Қай сурет артық? Неліктен? 2.Топтастырылған суреттерге не ортақ? 3.Бұл заттар не арқылы жұмыс жасайды? Оқушылардың болжау жауаптары арқылы сабақ тақырыбы мұғалім ашып алады. Сабақ мақсатымен оқушыларды таныстырады. |
Оқушылар «Броундық қозғалыс» әдісі бойынша жасырынған суреттерді жинап, артығын анықтайды. Сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Топтастырған суреттер негізінде жаңа тақырып пен оқу мақсатын болжайды. Кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын толықтай таныстырып өтеді. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
От шашу әдісі |
Иллюстрациялық суреттер
Слайд №3,4
|
|
Сабақтың ортасы Мағына ны ашу. 6 мин |
Мұғалімнің электр тізбегі жайлы түсіндірмесі. Электр тізбегінің элементтерімен таныстырады. Оларды жалғап, шамды қосып көрсетеді. Кілт алынғанда шамның жанбайтынына көз жеткізеді. Мұғалім оқушыларға электр тізбегіндегі элементтерді алып келіп, оларды жалғап көрсетеді. Қандай жағдайда шамның жанатынын, қандай жағдайда шамның жанбайтынын дәлелдейді. Электр тізбегі неше элементтен және қандай элементтен тұратынын -нақтылайды. ФС.Өмірде электр көзімен қалай жұмыс жасау керекті туралы кеңес береді. |
Оқушылар бір-бірімен ой бөліседі. Тізбектерді салыстырады. Сурет бойынша қай шамның жанатынын, қай шамның жанбайтынын айтады. Оны талдайды. Оқушылар электр элементтерін жалғануын өз көздерімен көріп, қандай жағдайда шамның жанатынын, қандай жағдайда шамның жанбай қалатынын байқайды. Электр тізбегі неше элементтен және қандай элементтен тұратынын үйренеді. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Мұғалімнің ауызша кері байланысы.
|
Слайд №5
Электр тізбегіндегі элементтер (шам, кілт, электр көзі, сым тізбегі) |
|
Топтық жұмыс Зерттеу жұмысы 7мин
|
Бағалау критерий: Жүргізілген эксперимент нәтижесіне сәйкес қорытынды жасайды. Нұсқаулық: 1-топ: шарды үрлеп, оны киімдеріңе үйкеле де қағазға апарыңдар. 2-топ: берілген теріні үйкеп, қағазға апарыңдар. 3-топ: қаламды шаштарына үйкеп, қағазға апарыңдар. Дескриптор:
ЕББҚ тапсырма:
Дескриптор:
|
1-топ оқушылары шарды үрлеп, оны киімдеріне үйкелейді де қағазға апарады. Шарға қағаздың жабысқанын көреді. 2-топ оқушылары берілген теріні үйкеп, қағазға апарады. Қағаздың жабысып қалғанын көреді. 3-топ оқушылары қаламды шаштарына үйкеп, қағазға апарады. Қағаздың жабысып қалғанын көреді. Бақылаушылар зерттеу жұмысында не болды бәрін бақылап, жазып отырады. Зерттеу жұмысының қорытындысын шығарады. |
Топтардың бірін-бірі бағалауы, «Комментарий айт» әдісі. Мұғалімнің ауызша кері байланысы. |
Шар, қалам, тері Электроскоп
Слайд №6,7,8
|
|
Жұптық жұмыс Тәжірибе жасау 6мин |
Бағалау критерий: Электр тізбегінің жұмысымен танысады. Нұсқаулық:
Дескриптор: -Электр тібегінің элементтерін орналастырады; -Электр тізбегінің модельін дұрыс құрастырады. ЕББҚ тапсырма:
Дескриптор:
|
Оқушылар жұптасып «Онлайн симуляция» әмбебап қосымшасы арқылы электр тізбегінің онлайн модельін құрасытырады, жұмыстарының нәтижесінде кілтті қосып шамды жағады. |
Жұптар бірін-бірі бағалауы, «Басбармақ» әдісі. Мұғалімнің ауызша кері байланысы. |
«Онлайн симуляция» әмбебап қосымшасы |
|
Жеке жұмыс
12 мин |
Бағалау критерий: Электр тізбегі неден тұратынын біледі; Электр тізбегінің жұмысымен танысады. Нұсқаулық: Электр тізбегінің элементтерін анықта
белгіле;
Дескрипторлар: -Электр тізбегінің элементтерін анықтайды (шам, кілт, электр көзі, сым тізбегі). 4 балл -Шам жанатын суретті белгілейді; 1 балл -Екінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады 1 балл -Үшінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады; 1 балл -Төртінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады; 1 балл - Үйдегі күнделікті қолданып жүрген электр құрылғыларын жазады. 2 балл Жалпы: 10 балл ЕББҚ тапсырма:
Дескриптор:
|
Оқушылар электр тізбегінің элементтерін анықтайды. Берілген суреттердің қайсысында шам жанады белгілейді. Қалғандарының неге жанбай тұрғанын жазады. Электрлену, тоқ көзі сөз тіркестерін пайдаланып өмірмен байланыстырып екі сөйлем құрастырып жазады. |
10 баллдық жүйемен бағаланады. Дескрипторлар бойынша бағалау |
Слайд №9 Слайд №10 Шаблонды тіркестер. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс
3мин
Үй тапсырмасы: |
Мұғалім оқушыларға рефлексия парағын таратады. «Аяқталмаған сөйлемдер» : Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. Бүгін сабақта қуантқаны..... Сабақтан соң маған........келді. Бүгін маған..........сәті түсті. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Үйге тапсырма оқулықтың 70-71 бетін оқу, әңгімелеіге дайындалу. Электрлену құбылысын үйде бақылау. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушылардың қалыптастырушы бағалау тапсырмасын дескрипторлар арқылы бағалап, сабақ барысындағы іс-әрекеттерге ауызша кері байланыс беріп өтеді. |
Слайд №12 Слайд №13 Таратпа материалдар |
Қосымша №1
1-топ: шарды үрлеп, оны киімдеріңе үйкеле де қағазға апарыңдар.
2-топ: берілген теріні үйкеп, қағазға апарығдар.
3-топ: қаламды шаштарына үйкеп, қағазға апарыңдар.
_______________________________________________________________________________________
Қосымша №2
-
планшетті интернет көзіне қос.
-
«Онлайн симуляция» әмбебап қосымшасына сілтеме арқылы кір.
-
Электр тізбегінің жұмысымен таныс.
Қосымша №2
Электр тізбегі неден тұратынын біледі; Электр тізбегінің жұмысымен танысады.
-
Электр тізбегінің элементтерін анықта
-
Шам жанатын суретті
белгіле;
-
Екінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жаз;
-
Үшінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жаз;
-
Төртінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жаз;
-
Үйдегі күнделікті қолданып жүрген электр құрылғыларын жаз.
-Электр тізбегінің элементтерін анықтайды (шам, кілт, электр көзі, сым тізбегі). 4 балл
-Шам жанатын суретті белгілейді; 1 балл
-Екінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады 1 балл
-Үшінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады; 1 балл
-Төртінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады; 1 балл
- Үйдегі күнделікті қолданып жүрген электр құрылғыларын жазады. 2 балл
Жалпы: 10 балл
-
Электр тізбегінің элементтерін анықта (шам, кілт, электр көзі, сым тізбегі).
-
Үйдегі күнделікті қолданып жүрген электр құрылғыларын жаз.
-
Электр тізбегінің элементтерін анықтайды (шам, кілт, электр көзі, сым тізбегі).
Үйдегі күнделікті қолданып жүрген электр құрылғыларын жазады.
_______________________________________________________________________________________
Қосымша №4
Зерттеу

_______________________________________________________________________________________
Қосымша №5
Электр тізбегі құрылғылары


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр тізбегі дегеніміз не?
Электр тізбегі дегеніміз не?
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Каирова М.А. |
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тізбегі дегеніміз не? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.5.5.3 қарапайым электр тізбегін элементтерін көрсете отырып, сызба түрінде ұсыну; 3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Электр тізбегі элементтерін cызба түрінде ұсынады; Жүргізілген эксперимент нәтижесінде жоспарға сәйкес қорытынды жасайды; |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин
Үй тапсырмасын сұрау. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңберіне тұрып «Біз қандаймыз?» өлеңін барлығы айтады. Біз қандаймыз? Жаңа атқан таңдаймыз. Біз қандаймыз? Жанып тұрған шамдаймыз. Біз қандаймыз? Жымыңдаған жұлдыздаймыз. Біз қандаймыз? Шуағын шашқан күндейміз.
«Flippity net» платформасы арқылы сұрау. Өтілген тақырып.Электр құбылысы. -Қандай жануарлардан электр заряды бөлінеді? -Неліктен найзағай жарқылдайды?т.б |
Шаттық шеңберіне тұрып «Біз қандаймыз» өлеңін бәрі бірге айтады.
Таңдап алынған оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Ауызша мадақтау Жарайсыңдар!
Бас бармақ әдісі
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны
Слайд №1,2 |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
4 мин |
Қызығушылықтарын ояту Әдіс «Броундық қозғалыс». Жасырылған суреттер беріледі. Топтастырған суреттерді пайдалана отырып, сабақ тақырыбы мен мақсатын оқушыларға болжатады. Мұғалім сұрақ қояды. Ой шақыру 1.Қай сурет артық? Неліктен? 2.Топтастырылған суреттерге не ортақ? 3.Бұл заттар не арқылы жұмыс жасайды? Оқушылардың болжау жауаптары арқылы сабақ тақырыбы мұғалім ашып алады. Сабақ мақсатымен оқушыларды таныстырады. |
Оқушылар «Броундық қозғалыс» әдісі бойынша жасырынған суреттерді жинап, артығын анықтайды. Сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Топтастырған суреттер негізінде жаңа тақырып пен оқу мақсатын болжайды. Кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын толықтай таныстырып өтеді. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
От шашу әдісі |
Иллюстрациялық суреттер
Слайд №3,4
|
|
Сабақтың ортасы Мағына ны ашу. 6 мин |
Мұғалімнің электр тізбегі жайлы түсіндірмесі. Электр тізбегінің элементтерімен таныстырады. Оларды жалғап, шамды қосып көрсетеді. Кілт алынғанда шамның жанбайтынына көз жеткізеді. Мұғалім оқушыларға электр тізбегіндегі элементтерді алып келіп, оларды жалғап көрсетеді. Қандай жағдайда шамның жанатынын, қандай жағдайда шамның жанбайтынын дәлелдейді. Электр тізбегі неше элементтен және қандай элементтен тұратынын -нақтылайды. ФС.Өмірде электр көзімен қалай жұмыс жасау керекті туралы кеңес береді. |
Оқушылар бір-бірімен ой бөліседі. Тізбектерді салыстырады. Сурет бойынша қай шамның жанатынын, қай шамның жанбайтынын айтады. Оны талдайды. Оқушылар электр элементтерін жалғануын өз көздерімен көріп, қандай жағдайда шамның жанатынын, қандай жағдайда шамның жанбай қалатынын байқайды. Электр тізбегі неше элементтен және қандай элементтен тұратынын үйренеді. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Мұғалімнің ауызша кері байланысы.
|
Слайд №5
Электр тізбегіндегі элементтер (шам, кілт, электр көзі, сым тізбегі) |
|
Топтық жұмыс Зерттеу жұмысы 7мин
|
Бағалау критерий: Жүргізілген эксперимент нәтижесіне сәйкес қорытынды жасайды. Нұсқаулық: 1-топ: шарды үрлеп, оны киімдеріңе үйкеле де қағазға апарыңдар. 2-топ: берілген теріні үйкеп, қағазға апарыңдар. 3-топ: қаламды шаштарына үйкеп, қағазға апарыңдар. Дескриптор:
ЕББҚ тапсырма:
Дескриптор:
|
1-топ оқушылары шарды үрлеп, оны киімдеріне үйкелейді де қағазға апарады. Шарға қағаздың жабысқанын көреді. 2-топ оқушылары берілген теріні үйкеп, қағазға апарады. Қағаздың жабысып қалғанын көреді. 3-топ оқушылары қаламды шаштарына үйкеп, қағазға апарады. Қағаздың жабысып қалғанын көреді. Бақылаушылар зерттеу жұмысында не болды бәрін бақылап, жазып отырады. Зерттеу жұмысының қорытындысын шығарады. |
Топтардың бірін-бірі бағалауы, «Комментарий айт» әдісі. Мұғалімнің ауызша кері байланысы. |
Шар, қалам, тері Электроскоп
Слайд №6,7,8
|
|
Жұптық жұмыс Тәжірибе жасау 6мин |
Бағалау критерий: Электр тізбегінің жұмысымен танысады. Нұсқаулық:
Дескриптор: -Электр тібегінің элементтерін орналастырады; -Электр тізбегінің модельін дұрыс құрастырады. ЕББҚ тапсырма:
Дескриптор:
|
Оқушылар жұптасып «Онлайн симуляция» әмбебап қосымшасы арқылы электр тізбегінің онлайн модельін құрасытырады, жұмыстарының нәтижесінде кілтті қосып шамды жағады. |
Жұптар бірін-бірі бағалауы, «Басбармақ» әдісі. Мұғалімнің ауызша кері байланысы. |
«Онлайн симуляция» әмбебап қосымшасы |
|
Жеке жұмыс
12 мин |
Бағалау критерий: Электр тізбегі неден тұратынын біледі; Электр тізбегінің жұмысымен танысады. Нұсқаулық: Электр тізбегінің элементтерін анықта
белгіле;
Дескрипторлар: -Электр тізбегінің элементтерін анықтайды (шам, кілт, электр көзі, сым тізбегі). 4 балл -Шам жанатын суретті белгілейді; 1 балл -Екінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады 1 балл -Үшінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады; 1 балл -Төртінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады; 1 балл - Үйдегі күнделікті қолданып жүрген электр құрылғыларын жазады. 2 балл Жалпы: 10 балл ЕББҚ тапсырма:
Дескриптор:
|
Оқушылар электр тізбегінің элементтерін анықтайды. Берілген суреттердің қайсысында шам жанады белгілейді. Қалғандарының неге жанбай тұрғанын жазады. Электрлену, тоқ көзі сөз тіркестерін пайдаланып өмірмен байланыстырып екі сөйлем құрастырып жазады. |
10 баллдық жүйемен бағаланады. Дескрипторлар бойынша бағалау |
Слайд №9 Слайд №10 Шаблонды тіркестер. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс
3мин
Үй тапсырмасы: |
Мұғалім оқушыларға рефлексия парағын таратады. «Аяқталмаған сөйлемдер» : Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. Бүгін сабақта қуантқаны..... Сабақтан соң маған........келді. Бүгін маған..........сәті түсті. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Үйге тапсырма оқулықтың 70-71 бетін оқу, әңгімелеіге дайындалу. Электрлену құбылысын үйде бақылау. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушылардың қалыптастырушы бағалау тапсырмасын дескрипторлар арқылы бағалап, сабақ барысындағы іс-әрекеттерге ауызша кері байланыс беріп өтеді. |
Слайд №12 Слайд №13 Таратпа материалдар |
Қосымша №1
1-топ: шарды үрлеп, оны киімдеріңе үйкеле де қағазға апарыңдар.
2-топ: берілген теріні үйкеп, қағазға апарығдар.
3-топ: қаламды шаштарына үйкеп, қағазға апарыңдар.
_______________________________________________________________________________________
Қосымша №2
-
планшетті интернет көзіне қос.
-
«Онлайн симуляция» әмбебап қосымшасына сілтеме арқылы кір.
-
Электр тізбегінің жұмысымен таныс.
Қосымша №2
Электр тізбегі неден тұратынын біледі; Электр тізбегінің жұмысымен танысады.
-
Электр тізбегінің элементтерін анықта
-
Шам жанатын суретті
белгіле;
-
Екінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жаз;
-
Үшінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жаз;
-
Төртінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жаз;
-
Үйдегі күнделікті қолданып жүрген электр құрылғыларын жаз.
-Электр тізбегінің элементтерін анықтайды (шам, кілт, электр көзі, сым тізбегі). 4 балл
-Шам жанатын суретті белгілейді; 1 балл
-Екінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады 1 балл
-Үшінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады; 1 балл
-Төртінші суретте шамның неге жанбайтынын дәлелдеп жазады; 1 балл
- Үйдегі күнделікті қолданып жүрген электр құрылғыларын жазады. 2 балл
Жалпы: 10 балл
-
Электр тізбегінің элементтерін анықта (шам, кілт, электр көзі, сым тізбегі).
-
Үйдегі күнделікті қолданып жүрген электр құрылғыларын жаз.
-
Электр тізбегінің элементтерін анықтайды (шам, кілт, электр көзі, сым тізбегі).
Үйдегі күнделікті қолданып жүрген электр құрылғыларын жазады.
_______________________________________________________________________________________
Қосымша №4
Зерттеу

_______________________________________________________________________________________
Қосымша №5
Электр тізбегі құрылғылары


шағым қалдыра аласыз















