|
Сабақтың тақырыбы |
Электр тогы. Электр ток көздері. |
|
Мақсаты |
ойлау, ой өрісін , білім білік дағдысын қалыптастыру. |
|
Оқытудан күтілетін нәтиже |
|
|
Негізгі түйін |
Электр тогының жұмысы ток күші, кернеу және жұмыс істеуге кеткен уақыттың көбейтіндісіне тең. SI жүйесінде джоульмен (Дж) өлшенеді. 1 Дж=1А 1В 1с. Токтың қуатын табу үшін
өткізгіштегі ток күшін және кернеудің өлшеп, олардың көбейтіндісін
табу керек. SI жүйесінде қуат бірлігіне ватт (1Вт) алынған.
Өткізгіш бойымен ток жүрген кезде өткізгіште бөлінетін жылу мөлшері ток күшінің квадратына, өткізгіш кедергісіне және токтың жүру уақытына тура пропорционал. |
|
Дерек көздері |
Видеопроектор, оқулық, плакат, маркер, спикер, қайшы, формула, график, слайд, кеспе қағаздары. |
-
Сабақ
кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
-
Психологиялық тренинг. Шаттық шеңбері.
-
Оқушылар топқа бөлінеді. Түрлі түсті қағаздармен.
Оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі, бір-біріне тілек айтып топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын сұрау
Сұрақ-жауап
-
Электр өрісі дегеніміз не?
Ол нені сипаттайды?
-
Табиғаттағы электр құбылысы?
-
Өндірісте және түрмыста электр тогын қалай пайдаланады?
-
Денелердің электрленуі дегеніміз не?
-
Электр заряды дегеніміз не?
-
Электр энергиясын қай жерлерде пайдаланады?
Оқушылар берілген сұрақтарға топпен жауап береді.
«Миға шабуыл»
Үй тапсырмасын бекіту
-
Янтарь деген не мағынаны білдіреді?
-
Денелердің электрленуі қандай жағдайларда пайда болады?
-
Атом құбылысын кім ашқан?
-
Табиғаттағы денелердің электрленуіне мысал келтіріңдер?
-
Зарядтар қаншаға бөлінеді?
Оқушылар берілген сұрақтарға топпен жауап береді.
-
Сабақтыңкезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушышың іс-әрекеті |
|
Тұсау кесер Жаңа сабақ «Ой шақыру» |
Еркін электр зарядтарын тасмалдаушылардың реттелген қозғалысы электір тогы деп аталады. Ток көздеріне жататындар гальвани элементтері, аккумуляторлар, генераторлар жатады. Өткізгіштегі электр тогын оның өндіретін әрекетінен байқауға болады. Токтың әсері төмендегідей болады. 1. Токтың жылулық әрекеті. 2. Токтың химиялық әрекеті. 3. Токтың физиялогиялық әрекеті. 4. Токтың магниттік әрекеті. Ток көзін алу үшін зарядтарды бөлгенде электрлік емес күштерді қолданады. Оларды бөгде күштер деп атайды. |
Оқушылар жаңа тақырыпты оқулықтан іздеп, топпен жұмыс жасай отырып жаңа сабақты қорғайды. |
|
Бекіту «Ой қорыту» |
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
|
Формулалар құрастыру |
|
Оқушылар формулалар құрастырады. |
|
«Кім жүйрік?» |
двигатель клеммаларындағы кернеу 12 В болса. Электр тогы 30 мин ішінде электродвигательде қандай жұмыс атқарады?
|
Оқушылар есепті тақтаға шығарып көрсетеді. |
|
Бағалау |
Формативті баға қоя отырып, жиынтық баға қоямын.
|
Мұғалімнің пікірімен келіседі. |
|
Пікіралмасу Түртіп алу стратегиясы |
|
Өз ойларын спикерге жазып көрсетеді. |
|
Үйге тапсырма |
№35 электр тогы. Ток көздері. |
Үй тапсырмасын жазып алады.. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр тогы. Электр ток көздері.
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр тогы. Электр ток көздері. |
|
Мақсаты |
ойлау, ой өрісін , білім білік дағдысын қалыптастыру. |
|
Оқытудан күтілетін нәтиже |
|
|
Негізгі түйін |
Электр тогының жұмысы ток күші, кернеу және жұмыс істеуге кеткен уақыттың көбейтіндісіне тең. SI жүйесінде джоульмен (Дж) өлшенеді. 1 Дж=1А 1В 1с. Токтың қуатын табу үшін
өткізгіштегі ток күшін және кернеудің өлшеп, олардың көбейтіндісін
табу керек. SI жүйесінде қуат бірлігіне ватт (1Вт) алынған.
Өткізгіш бойымен ток жүрген кезде өткізгіште бөлінетін жылу мөлшері ток күшінің квадратына, өткізгіш кедергісіне және токтың жүру уақытына тура пропорционал. |
|
Дерек көздері |
Видеопроектор, оқулық, плакат, маркер, спикер, қайшы, формула, график, слайд, кеспе қағаздары. |
-
Сабақ
кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
-
Психологиялық тренинг. Шаттық шеңбері.
-
Оқушылар топқа бөлінеді. Түрлі түсті қағаздармен.
Оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі, бір-біріне тілек айтып топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын сұрау
Сұрақ-жауап
-
Электр өрісі дегеніміз не?
Ол нені сипаттайды?
-
Табиғаттағы электр құбылысы?
-
Өндірісте және түрмыста электр тогын қалай пайдаланады?
-
Денелердің электрленуі дегеніміз не?
-
Электр заряды дегеніміз не?
-
Электр энергиясын қай жерлерде пайдаланады?
Оқушылар берілген сұрақтарға топпен жауап береді.
«Миға шабуыл»
Үй тапсырмасын бекіту
-
Янтарь деген не мағынаны білдіреді?
-
Денелердің электрленуі қандай жағдайларда пайда болады?
-
Атом құбылысын кім ашқан?
-
Табиғаттағы денелердің электрленуіне мысал келтіріңдер?
-
Зарядтар қаншаға бөлінеді?
Оқушылар берілген сұрақтарға топпен жауап береді.
-
Сабақтыңкезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушышың іс-әрекеті |
|
Тұсау кесер Жаңа сабақ «Ой шақыру» |
Еркін электр зарядтарын тасмалдаушылардың реттелген қозғалысы электір тогы деп аталады. Ток көздеріне жататындар гальвани элементтері, аккумуляторлар, генераторлар жатады. Өткізгіштегі электр тогын оның өндіретін әрекетінен байқауға болады. Токтың әсері төмендегідей болады. 1. Токтың жылулық әрекеті. 2. Токтың химиялық әрекеті. 3. Токтың физиялогиялық әрекеті. 4. Токтың магниттік әрекеті. Ток көзін алу үшін зарядтарды бөлгенде электрлік емес күштерді қолданады. Оларды бөгде күштер деп атайды. |
Оқушылар жаңа тақырыпты оқулықтан іздеп, топпен жұмыс жасай отырып жаңа сабақты қорғайды. |
|
Бекіту «Ой қорыту» |
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
|
Формулалар құрастыру |
|
Оқушылар формулалар құрастырады. |
|
«Кім жүйрік?» |
двигатель клеммаларындағы кернеу 12 В болса. Электр тогы 30 мин ішінде электродвигательде қандай жұмыс атқарады?
|
Оқушылар есепті тақтаға шығарып көрсетеді. |
|
Бағалау |
Формативті баға қоя отырып, жиынтық баға қоямын.
|
Мұғалімнің пікірімен келіседі. |
|
Пікіралмасу Түртіп алу стратегиясы |
|
Өз ойларын спикерге жазып көрсетеді. |
|
Үйге тапсырма |
№35 электр тогы. Ток көздері. |
Үй тапсырмасын жазып алады.. |
шағым қалдыра аласыз


