Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
41. Электр тогын қандай денелер өткізеді? Бөлім бойынша жиынтық бағалау. №5 |
|||||
|
Оқу мақсаты |
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- электр тогын өткізетін және өткізбейтін заттармен танысады - түрлі материалдардың электр тогын өткізуін зерттеу жасайды |
|||||
|
құндылық Апта дәйексөзі :Жасампаздық –бәрімізге өнеге |
жасампаздық және жаңашылдық Құзыреттілік: шығармашылық қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу; жаңа идеяларды қалыптастыру, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көру және оларды іс жүзінде қолдана алу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Мейірімді жүрекпен Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық Бір жадырап қалайық |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау Мәтінді түсініп оқу. Өткен сабақты пысықтау. 1. Электроскоп деген не? 2. Қандай денелер өз бойынан заряд өткізеді? 3. Электр зарядының неше түрі бар? 4.Аттас зарядтар дегеніміз не? 5. Электрөткізгіштік құбылысын кім ашты? |
Мәтіннен түсінгендерін айтады . Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1.Мәтіннен түсінгендерін айтады . 2.Сұрақтарға жауап береді. |
сурет |
||
|
жаңа сабақ 5 мин Сабақтың ортасы 10 мин БЖБ 20мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Сен - электр тогын өткізетін және өткізбейтін заттармен танысасың; - түрлі материалдардың электр тогын өткізуін зерттейсің. Электр туралы не білеміз? Пиктограммалардың көмегімен электр тогы туралы әңгімеле.
Электрик нені тыңдайды? Электр тогымен жұмыс істегенде қандай материалдарды қолдануға болады? Электрик пайдаланатын заттарды таңда. Таңдау жасағанда нені негізге алдың? Электрик мамандығы туралы не айта аласың? Ол қандай қауіпсіздік шараларын сақтауы тиіс? Ол нені білуі керек?
Оқулықпен жұмыс Мәтінді түсініп оқы. ЕБҚ 1.Электр тогын жақсы өткізетін қандай заттарды білесің? 2.Электр тогымен жұмыс жасағанда нені ескеру керек? Өткізу және оқшаулау Электр сымының құрылысын сипатта. Оның қай бөлігі ток өткізеді, қайсысы оқшаулайды? Зертте Электрөткізгіштер мен электроқшаулағыштарды қалай анықтайды?
Ойлан Ауа электр тогын өткізеді ме?
Сен білесің бе? Электр тогын жақсы өткізетін заттар мен материалдар жылуды да жақсы өткізеді. Осындай қасиеті қолданылатын электр құрылғылары туралы таныстырылым жаса. Есте сақта! Электр сымының ашық жерін қолмен ұстауға болмайды. Себебі сенің денең де жақсы өткізгіш болып табылады. БЖБ тапсырмалары |
Пиктограммалардың көмегімен электр тогы туралы әңгімелейді. Электрик пайдаланатын заттарды таңдайды. Электрик мамандығы туралы әңгімелейді.
Мәтінді түсініп оқиды. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.
Электр сымының құрылысын сипаттайды.
Электрөткізгіштер мен электроқшаулағыштарды қалай анықтайтынын зерттейді.
Сұраққа ойланып жауап беріп, өз ойларын айтады.
Электр тогын жақсы өткізетін заттар мен материалдардың қасиеті қолданылатын электр құрылғылары туралы таныстырылым жасайды. БЖБ тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор: 1.Пиктограммалардың көмегімен электр тогы туралы әңгімелейді.1б Дескриптор: 1. Электрик пайдаланатын заттарды таңдайды.1б 2.Электрик мамандығы туралы әңгімелейді.1б
Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды. 1б Дескриптор: 1. Электр сымының құрылысын сипаттайды. 1б Дескрипор: 1.Электрөткізгіштер мен электроқшаулағыштарды қалай анықтайтынын зерттейді.1б 2.Қорытынды жасайды 1б Дескрипор: 1.Сұраққа ойланып жауап беріп, өз ойларын айтады. 1б Дескрипор: 1.Электр тогын жақсы өткізетін заттар мен материалдардың қасиеті қолданылатын электр құрылғылары анықтайды 1б Ақпарат көздерін қолданады 1б 2. таныстырылым жасайды.1б 1-10 балдық жүйе |
Оқулық
сурет
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау: 1.Электр тогымен жұмыс жасағанда нені ескеру қажет? 2. Электр тогын жақсы өткізетін мталдарды ата. 3. Электрөткізгіштер дегеніміз не? 4. Электроқшаулағыштар дегеніміз не? 5. Электр тогын өткізбейтін қандай заттарды білесің? 6. Өткізгіш сымның сыртын не себепті резеңкемен қаптайды? -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма . Мәтінді түсініп оқы. Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды. Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді. Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
кері байланыс |
||
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Заттар және олардың қасиеттері.Табиғат ресурстары. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
42. Пайдалы қазба деген не? |
|||||
|
Оқу мақсаты |
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас,саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласынанықтау 4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
пайдалы қазбаның не екенін түсінеді - пайдалы қазбалардың қалай өндірілетінін біледі.. |
|||||
|
құндылық Апта дәйексөзі :Жасампаздық –бәрімізге өнеге |
жасампаздық және жаңашылдық Құзыреттілік: шығармашылық қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу; жаңа идеяларды қалыптастыру, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көру және оларды іс жүзінде қолдана алу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау Мәтінді түсініп оқы.
Өткен сабақты пысықтау. 1.Электр тогымен жұмыс жасағанда нені ескеру қажет? 2. Электр тогын жақсы өткізетін мталдарды ата. 3. Электрөткізгіштер дегеніміз не? 4. Электроқшаулағыштар дегеніміз не? 5. Электр тогын өткізбейтін қандай заттарды білесің? 6. Өткізгіш сымның сыртын не себепті резеңкемен қаптайды? |
Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды. 2.Сұрақтарға жауап береді. |
сурет |
||
|
жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15 минут Бекіту 10 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Сен - пайдалы қазбаның не екенін түсінесің; - пайдалы қазбалардың қалай өндірілетінін білесің. Жедел жауап
Қайдан алынады? "Пайдалы" деген сөзді қалай түсінесің? Суреттегі денелердің қайсысы пайдалы? Оларды қайдан алады және не үшін пайдаланады? Мұндай ресурстарды не деп атайды?
Оқулықпен жұмыс. Мәтінді түсініп оқиды.
Сергіту сәті "Қара жорға " әні ЕБҚ 1. Пайдалы қазба дегеніміз не? 2.Өз өлкеңнен қандай пайдалы қазбалар шығады? Не өндіріледі? Фотосуреттерде қандай үдерістер бейнеленген? Бұл жерлерде қандай пайдалы қазбалар өндіріледі және оларды қалай қазып алады? Пайдалы қазба өндіруге байланысты қандай мамандықтарды білесің?
Зертте Үй салу үшін қандай пайдалы қазбалар қолданылады? Ойлан Пайдалы қазба өндіретін жерлердің қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар?
Есте сақта! Пайдалы қазбалар жер қойнауында болады. Оларды ашық әдіспен карьерлерден, жабық әдіспен шахталардан қазып алады. Сұйық күйдегі пайдалы қазбалар бұрғылау арқылы алынады. |
Сұрақтарға жауап береді табиғат ресурстарын атайды Суретке қарап, сұрақтарға жауап береді. Ақпарат көздерін қолднаып Қазақстандағы пайдалы қазбаларды атайды Мәтінді түсініп оқиды. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Фотосуреттерде қандай үдерістер бейнеленгенін айтады. Пайдалы қазба өндіруге байланысты мамандықтарды атайды. Үй салу үшін қандай пайдалы қазбалар қолданылатынын зерттейді. . Пайдалы қазба өндіретін жерлердің қандай ұқсастығы мен айырмашылығы барын айтады |
Дескриптор: 1. табиғат ресурстарының пайдасын біледі 1б 2.Табиғат ресурстарын қайдан алатынын біледі 1б Дескриптор: 1.Суреттегі заттардың пайдасымен оның қолданылуын біледі 1б 2.Ақпарат көздерін қолднаып Қазақстандағы пайдалы қазбаларды атайды 1б Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды. 1б Дескриптор: 1.Фотосуреттерде қандай үдерістер бейнеленгенін айтады.1б 2.Пайдалы қазба өндіруге байланысты мамандықтарды атайды.1б Дескриптор: 1. Үй салу үшін қандай пайдалы қазбалар қолданылатынын зерттейді.1б 2.Қорытынды жасайды 1б Дескриптор: 1.Пайдалы қазба өндіретін жерлердің қандай ұқсастығы мен айырмашылығы барын айтады1б |
Оқулық сурет
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау: 1. Пайдалы қазба дегеніміз не? 2. Кен дегеніміз не? 3.Карьер дегеніміз не? 4. Шахтада пайдалы қазбаны қалай өндіреді? 5. Бұрғылау әдісі қалай жүзеге асырылады? 6. Ашық әіс және жабық әдістің айырмашылығы мен ұқсастығын айтып көр. -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе?
Үй тапсырма . Мәтінді түсініп оқу.
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды. Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді. Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
кері байланыс |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр тогын қандай денелер өткізед? Заттар және олардың қасиеттері.Табиғат ресурстары
Электр тогын қандай денелер өткізед? Заттар және олардың қасиеттері.Табиғат ресурстары
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
41. Электр тогын қандай денелер өткізеді? Бөлім бойынша жиынтық бағалау. №5 |
|||||
|
Оқу мақсаты |
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- электр тогын өткізетін және өткізбейтін заттармен танысады - түрлі материалдардың электр тогын өткізуін зерттеу жасайды |
|||||
|
құндылық Апта дәйексөзі :Жасампаздық –бәрімізге өнеге |
жасампаздық және жаңашылдық Құзыреттілік: шығармашылық қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу; жаңа идеяларды қалыптастыру, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көру және оларды іс жүзінде қолдана алу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Мейірімді жүрекпен Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық Бір жадырап қалайық |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау Мәтінді түсініп оқу. Өткен сабақты пысықтау. 1. Электроскоп деген не? 2. Қандай денелер өз бойынан заряд өткізеді? 3. Электр зарядының неше түрі бар? 4.Аттас зарядтар дегеніміз не? 5. Электрөткізгіштік құбылысын кім ашты? |
Мәтіннен түсінгендерін айтады . Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1.Мәтіннен түсінгендерін айтады . 2.Сұрақтарға жауап береді. |
сурет |
||
|
жаңа сабақ 5 мин Сабақтың ортасы 10 мин БЖБ 20мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Сен - электр тогын өткізетін және өткізбейтін заттармен танысасың; - түрлі материалдардың электр тогын өткізуін зерттейсің. Электр туралы не білеміз? Пиктограммалардың көмегімен электр тогы туралы әңгімеле.
Электрик нені тыңдайды? Электр тогымен жұмыс істегенде қандай материалдарды қолдануға болады? Электрик пайдаланатын заттарды таңда. Таңдау жасағанда нені негізге алдың? Электрик мамандығы туралы не айта аласың? Ол қандай қауіпсіздік шараларын сақтауы тиіс? Ол нені білуі керек?
Оқулықпен жұмыс Мәтінді түсініп оқы. ЕБҚ 1.Электр тогын жақсы өткізетін қандай заттарды білесің? 2.Электр тогымен жұмыс жасағанда нені ескеру керек? Өткізу және оқшаулау Электр сымының құрылысын сипатта. Оның қай бөлігі ток өткізеді, қайсысы оқшаулайды? Зертте Электрөткізгіштер мен электроқшаулағыштарды қалай анықтайды?
Ойлан Ауа электр тогын өткізеді ме?
Сен білесің бе? Электр тогын жақсы өткізетін заттар мен материалдар жылуды да жақсы өткізеді. Осындай қасиеті қолданылатын электр құрылғылары туралы таныстырылым жаса. Есте сақта! Электр сымының ашық жерін қолмен ұстауға болмайды. Себебі сенің денең де жақсы өткізгіш болып табылады. БЖБ тапсырмалары |
Пиктограммалардың көмегімен электр тогы туралы әңгімелейді. Электрик пайдаланатын заттарды таңдайды. Электрик мамандығы туралы әңгімелейді.
Мәтінді түсініп оқиды. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.
Электр сымының құрылысын сипаттайды.
Электрөткізгіштер мен электроқшаулағыштарды қалай анықтайтынын зерттейді.
Сұраққа ойланып жауап беріп, өз ойларын айтады.
Электр тогын жақсы өткізетін заттар мен материалдардың қасиеті қолданылатын электр құрылғылары туралы таныстырылым жасайды. БЖБ тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор: 1.Пиктограммалардың көмегімен электр тогы туралы әңгімелейді.1б Дескриптор: 1. Электрик пайдаланатын заттарды таңдайды.1б 2.Электрик мамандығы туралы әңгімелейді.1б
Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды. 1б Дескриптор: 1. Электр сымының құрылысын сипаттайды. 1б Дескрипор: 1.Электрөткізгіштер мен электроқшаулағыштарды қалай анықтайтынын зерттейді.1б 2.Қорытынды жасайды 1б Дескрипор: 1.Сұраққа ойланып жауап беріп, өз ойларын айтады. 1б Дескрипор: 1.Электр тогын жақсы өткізетін заттар мен материалдардың қасиеті қолданылатын электр құрылғылары анықтайды 1б Ақпарат көздерін қолданады 1б 2. таныстырылым жасайды.1б 1-10 балдық жүйе |
Оқулық
сурет
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау: 1.Электр тогымен жұмыс жасағанда нені ескеру қажет? 2. Электр тогын жақсы өткізетін мталдарды ата. 3. Электрөткізгіштер дегеніміз не? 4. Электроқшаулағыштар дегеніміз не? 5. Электр тогын өткізбейтін қандай заттарды білесің? 6. Өткізгіш сымның сыртын не себепті резеңкемен қаптайды? -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма . Мәтінді түсініп оқы. Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды. Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді. Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
кері байланыс |
||
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Заттар және олардың қасиеттері.Табиғат ресурстары. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
42. Пайдалы қазба деген не? |
|||||
|
Оқу мақсаты |
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас,саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласынанықтау 4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
пайдалы қазбаның не екенін түсінеді - пайдалы қазбалардың қалай өндірілетінін біледі.. |
|||||
|
құндылық Апта дәйексөзі :Жасампаздық –бәрімізге өнеге |
жасампаздық және жаңашылдық Құзыреттілік: шығармашылық қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу; жаңа идеяларды қалыптастыру, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көру және оларды іс жүзінде қолдана алу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау Мәтінді түсініп оқы.
Өткен сабақты пысықтау. 1.Электр тогымен жұмыс жасағанда нені ескеру қажет? 2. Электр тогын жақсы өткізетін мталдарды ата. 3. Электрөткізгіштер дегеніміз не? 4. Электроқшаулағыштар дегеніміз не? 5. Электр тогын өткізбейтін қандай заттарды білесің? 6. Өткізгіш сымның сыртын не себепті резеңкемен қаптайды? |
Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды. 2.Сұрақтарға жауап береді. |
сурет |
||
|
жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15 минут Бекіту 10 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Сен - пайдалы қазбаның не екенін түсінесің; - пайдалы қазбалардың қалай өндірілетінін білесің. Жедел жауап
Қайдан алынады? "Пайдалы" деген сөзді қалай түсінесің? Суреттегі денелердің қайсысы пайдалы? Оларды қайдан алады және не үшін пайдаланады? Мұндай ресурстарды не деп атайды?
Оқулықпен жұмыс. Мәтінді түсініп оқиды.
Сергіту сәті "Қара жорға " әні ЕБҚ 1. Пайдалы қазба дегеніміз не? 2.Өз өлкеңнен қандай пайдалы қазбалар шығады? Не өндіріледі? Фотосуреттерде қандай үдерістер бейнеленген? Бұл жерлерде қандай пайдалы қазбалар өндіріледі және оларды қалай қазып алады? Пайдалы қазба өндіруге байланысты қандай мамандықтарды білесің?
Зертте Үй салу үшін қандай пайдалы қазбалар қолданылады? Ойлан Пайдалы қазба өндіретін жерлердің қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар?
Есте сақта! Пайдалы қазбалар жер қойнауында болады. Оларды ашық әдіспен карьерлерден, жабық әдіспен шахталардан қазып алады. Сұйық күйдегі пайдалы қазбалар бұрғылау арқылы алынады. |
Сұрақтарға жауап береді табиғат ресурстарын атайды Суретке қарап, сұрақтарға жауап береді. Ақпарат көздерін қолднаып Қазақстандағы пайдалы қазбаларды атайды Мәтінді түсініп оқиды. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Фотосуреттерде қандай үдерістер бейнеленгенін айтады. Пайдалы қазба өндіруге байланысты мамандықтарды атайды. Үй салу үшін қандай пайдалы қазбалар қолданылатынын зерттейді. . Пайдалы қазба өндіретін жерлердің қандай ұқсастығы мен айырмашылығы барын айтады |
Дескриптор: 1. табиғат ресурстарының пайдасын біледі 1б 2.Табиғат ресурстарын қайдан алатынын біледі 1б Дескриптор: 1.Суреттегі заттардың пайдасымен оның қолданылуын біледі 1б 2.Ақпарат көздерін қолднаып Қазақстандағы пайдалы қазбаларды атайды 1б Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды. 1б Дескриптор: 1.Фотосуреттерде қандай үдерістер бейнеленгенін айтады.1б 2.Пайдалы қазба өндіруге байланысты мамандықтарды атайды.1б Дескриптор: 1. Үй салу үшін қандай пайдалы қазбалар қолданылатынын зерттейді.1б 2.Қорытынды жасайды 1б Дескриптор: 1.Пайдалы қазба өндіретін жерлердің қандай ұқсастығы мен айырмашылығы барын айтады1б |
Оқулық сурет
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау: 1. Пайдалы қазба дегеніміз не? 2. Кен дегеніміз не? 3.Карьер дегеніміз не? 4. Шахтада пайдалы қазбаны қалай өндіреді? 5. Бұрғылау әдісі қалай жүзеге асырылады? 6. Ашық әіс және жабық әдістің айырмашылығы мен ұқсастығын айтып көр. -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе?
Үй тапсырма . Мәтінді түсініп оқу.
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды. Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді. Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
кері байланыс |
||
шағым қалдыра аласыз





















