Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану 211екке баулу,табиғатты қорғау,өсімдіктерді ы1 төленедітеңгеге арзан екені белгілі болса, онда плац-сабақ
|
Мектеп |
№1 ҚОМ |
|||||
|
Бөлім |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Мұқан Ү.Ө |
|||||
|
Күні: |
24.02.2026 |
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дыбысты бәсеңдетуге бола ма? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы ментаралуына әсерін зерттеу және түсіндіру; 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдаусебебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланыстынегіздеу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым Өткен сабақты пысықтау. 1. Дыбыс қалай таралады? Оның таралуына қашықтық әсер ете ме? 2. Шағылу деген не? Дыбыстың шағылуы мүмкін бе? 3.Жаңғырық деген не? 4. Шағылған дыбысты қалай естуге болады?
|
|
Бағалау парақшасы «Менің дауысымның шкаласы»
Әр алған балға бір шкаланы белгілейді.Дескриптор: Сұраққа жауап беріп, өз ойларын айтады.2балл |
|
||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Оқу мақсатын таныстырамын. ҚБ 1-тапсырма ОДД:білу,түсіну,қолдану Жаңа тақырыпты ашу. «Ойлан ,жұптас ,талқыла » әдісі ««АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» Құндылық: Әртүрлі объектілердің жекелеген белгілерін салыстыра білу, талдау, объектілерді ортақ белгілері бойынша біріктіру. Сен - дыбыс қаттылығына кедергінің әсерін білесің. Жедел жауап Дыбыстың шағылуы мен жарықтың шағылуының ұқсастығы бар ма? Айырмашылығы неде? Дыбыстың шағылуынан тауда қандай құбылыс болады? Салыстыр Суреттерге қарап, бөлмелерді сипатта. Бөлменің қайсысында дыбыс жаңғырады? Неліктен? Қай бөлмеде? Дыбыс құлаққа жағымды естіледі? Неліктен?
Оқулықпен жұмыс Мәтінді түсініп оқы.
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Сұрақтарға жауап береді Саралау тапсырмасы «Иә / Жоқ» 1.Сұрақтарға жауап бер: Дыбыс есту арқылы қабылданады. ⬜ иә ⬜ жоқ Қалың заттар дыбысты бәсеңдетеді. ⬜ иә ⬜ жоқ Ашық терезе дыбысты азайтады. ⬜ иә ⬜ жоқ Мақта дыбысты өткізе береді. ⬜ иә ⬜ жоқ 2.Сөйлемдерді толықтыр: Дыбыс ______________ арқылы таралады. Қалың және жұмсақ заттар дыбысты ____. Үйде шуды азайту үшін _______қолдануға болады. 3.«Тәжірибе жаса»
Қажетті заттар: Жұмыс барысы: Қоңырауды соқ (немесе дыбыс қос). Үстіне кезекпен кітап, мата, мақта жап. Қай кезде дыбыс әлсіз естілді?
|
Сұрақтарға жедел жауап беріп, өз ойларын айтады. Суреттерге қарап, бөлмелерді сипаттайды. Мәтінді түсініп оқиды.
|
Бағалау критерийі: Кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіреді Дескриптор: Сұрақтарға жедел жауап беріп, өз ойларын айтады. 2 балл Суреттерге қарап, бөлмелерді сипаттайды.1балл Мәтінді түсініп оқиды. 1балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл
|
оқулық |
||
|
5 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
||
|
15 мин |
ҚБ 2-тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Зертте» әдісі Нұсқау Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болады? Қажет заттар: сағат, сүлгі, телефон, металл түтік, кішкентай жастықша
Дыбыстың қасиетін қалай қолданады? Фотосуреттерді қара. Дыбыстың шағылуы мен жұтылуын қайда пайдалануға болады? Тағы қандай мысал келтіре аласың?
Ойлан Неліктен даусымыз аудиожазбада өзгеше естіледі?
Сен білесің бе?
|
Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болатынын зерттейді. Фотосуреттерді қарап, дыбыстың шағылуы мен жұтылуын қайда пайдалануға болатынын айтады. Өзі мысал келтіреді.
|
Дескриптор: Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болатынын зерттейді.1балл Фотосуреттерді қарап, дыбыстың шағылуы мен жұтылуын қайда пайдалануға болатынын айтады. 1балл Өзі мысал келтіреді.1балл
|
Оқулық,
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: « Менің дауысымның шкаласы» 1.Дыбыстың шағылуы мен жарықтың шағылуының ұқсастығы бар ма? Айырмашылығы неде? 2.Дыбыстың шағылуынан тауда қандай құбылыс болады? 3. Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болады? 4. Дыбыстың шағылуы мен жұтылуын қайда пайдалануға болады? 5. Жұтылу дегеніміз не? -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үйге тапсырма: Мәтінді оқы
|
|
ҚБ қойылады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр тогын қандай денелер өткізеді? 4 сынып
Электр тогын қандай денелер өткізеді? 4 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану 211екке баулу,табиғатты қорғау,өсімдіктерді ы1 төленедітеңгеге арзан екені белгілі болса, онда плац-сабақ
|
Мектеп |
№1 ҚОМ |
|||||
|
Бөлім |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Мұқан Ү.Ө |
|||||
|
Күні: |
24.02.2026 |
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дыбысты бәсеңдетуге бола ма? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы ментаралуына әсерін зерттеу және түсіндіру; 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдаусебебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланыстынегіздеу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым Өткен сабақты пысықтау. 1. Дыбыс қалай таралады? Оның таралуына қашықтық әсер ете ме? 2. Шағылу деген не? Дыбыстың шағылуы мүмкін бе? 3.Жаңғырық деген не? 4. Шағылған дыбысты қалай естуге болады?
|
|
Бағалау парақшасы «Менің дауысымның шкаласы»
Әр алған балға бір шкаланы белгілейді.Дескриптор: Сұраққа жауап беріп, өз ойларын айтады.2балл |
|
||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Оқу мақсатын таныстырамын. ҚБ 1-тапсырма ОДД:білу,түсіну,қолдану Жаңа тақырыпты ашу. «Ойлан ,жұптас ,талқыла » әдісі ««АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» Құндылық: Әртүрлі объектілердің жекелеген белгілерін салыстыра білу, талдау, объектілерді ортақ белгілері бойынша біріктіру. Сен - дыбыс қаттылығына кедергінің әсерін білесің. Жедел жауап Дыбыстың шағылуы мен жарықтың шағылуының ұқсастығы бар ма? Айырмашылығы неде? Дыбыстың шағылуынан тауда қандай құбылыс болады? Салыстыр Суреттерге қарап, бөлмелерді сипатта. Бөлменің қайсысында дыбыс жаңғырады? Неліктен? Қай бөлмеде? Дыбыс құлаққа жағымды естіледі? Неліктен?
Оқулықпен жұмыс Мәтінді түсініп оқы.
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Сұрақтарға жауап береді Саралау тапсырмасы «Иә / Жоқ» 1.Сұрақтарға жауап бер: Дыбыс есту арқылы қабылданады. ⬜ иә ⬜ жоқ Қалың заттар дыбысты бәсеңдетеді. ⬜ иә ⬜ жоқ Ашық терезе дыбысты азайтады. ⬜ иә ⬜ жоқ Мақта дыбысты өткізе береді. ⬜ иә ⬜ жоқ 2.Сөйлемдерді толықтыр: Дыбыс ______________ арқылы таралады. Қалың және жұмсақ заттар дыбысты ____. Үйде шуды азайту үшін _______қолдануға болады. 3.«Тәжірибе жаса»
Қажетті заттар: Жұмыс барысы: Қоңырауды соқ (немесе дыбыс қос). Үстіне кезекпен кітап, мата, мақта жап. Қай кезде дыбыс әлсіз естілді?
|
Сұрақтарға жедел жауап беріп, өз ойларын айтады. Суреттерге қарап, бөлмелерді сипаттайды. Мәтінді түсініп оқиды.
|
Бағалау критерийі: Кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіреді Дескриптор: Сұрақтарға жедел жауап беріп, өз ойларын айтады. 2 балл Суреттерге қарап, бөлмелерді сипаттайды.1балл Мәтінді түсініп оқиды. 1балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл
|
оқулық |
||
|
5 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
||
|
15 мин |
ҚБ 2-тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Зертте» әдісі Нұсқау Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болады? Қажет заттар: сағат, сүлгі, телефон, металл түтік, кішкентай жастықша
Дыбыстың қасиетін қалай қолданады? Фотосуреттерді қара. Дыбыстың шағылуы мен жұтылуын қайда пайдалануға болады? Тағы қандай мысал келтіре аласың?
Ойлан Неліктен даусымыз аудиожазбада өзгеше естіледі?
Сен білесің бе?
|
Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болатынын зерттейді. Фотосуреттерді қарап, дыбыстың шағылуы мен жұтылуын қайда пайдалануға болатынын айтады. Өзі мысал келтіреді.
|
Дескриптор: Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болатынын зерттейді.1балл Фотосуреттерді қарап, дыбыстың шағылуы мен жұтылуын қайда пайдалануға болатынын айтады. 1балл Өзі мысал келтіреді.1балл
|
Оқулық,
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: « Менің дауысымның шкаласы» 1.Дыбыстың шағылуы мен жарықтың шағылуының ұқсастығы бар ма? Айырмашылығы неде? 2.Дыбыстың шағылуынан тауда қандай құбылыс болады? 3. Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болады? 4. Дыбыстың шағылуы мен жұтылуын қайда пайдалануға болады? 5. Жұтылу дегеніміз не? -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үйге тапсырма: Мәтінді оқы
|
|
ҚБ қойылады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз




















