Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль-Ленц заңы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль-Ленц заңы

Материал туралы қысқаша түсінік
Физика пәні бойынша 10 сыныпқа арналған "Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль-Ленц заңы" тақырыбында №130 бұйрық бойынша жасалған қысқа мерзімді жоспар. жоспарда топтық, жұптық және жеке жұмысқа арналған тапсырмалар берілген.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль–Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК-і



Бөлім:

Электр және магнетизм

Педагогтің аты-жөні

Күні:


Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль–Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК-і


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.2.7 -электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің ПӘК-ң формулаларын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің ПӘК-ң формулаларын қолданып, есептер шығарады және Джоуль-Ленц заңын тұжырымдайды

Ойлау дағдысының деңгейі

Қолдану, жоғары ойлау деңгейлері

Сабақ құндылығы

6-құндылық Жасампаздық және жаңашылдық

Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу.

Зерттеуге, экспериментке бағытталған жобалық тапсырмаларды орындау

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы:

(5-7 мин)









Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеружәне назарын сабаққа аудару.Flippity платформасы арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу және үй тапсырмасын«Ашық микрофон» әдісі арқылы сұрау





Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады









«Ауызша мадақтау»


Презентация

https://flippity.net





Сабақтың ортасы:

(35 мин)









Жаңа сабақ

«Электр тогының жұмысы және қуаты. Джоуль – Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК-і» атты сабақтың тақырыбын хабарлайды. Оқу мақсатын және сабақтың мақсаты туралы айтады

«Блум түймедағы» әдісі арқылы сабаққа ену мақсатында оқушыларға интерактивті тақтадан платформадан видеоролик көрсетіледі және сұрақ қойылады. (Блум түймедағының төрткүлтесі – сұрақтар типінің төрт түрі)

1.Қарапайым сұрақ

2.Анықтаушы сұрақ

3. Шығармашылық сұрақтар

4. Тәжірибелік сұрақтар




Топтық жұмыс.Джигсо әдісі арқылы арқылы


Топтарға мәтіннің толық нұсқасы таратылады. Толық мәтін мазмұнымен танысып, ДЖИГСО әдісімен жұмыс ақпарат алу мен пысықтауға, ойлауға ықпал етеді.



Жұптық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс әдісі арқылы платформа арқылы тапсырма орындайды. Оқушыларды «Социометрия» әдісі арқылы бөледі


Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылыққа негізделген мәтінмен жұмыс

Жеңілден күрделіге дейін құрылған құрылымдық тапсырма беріледі.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, шығармашылық жұмыспен айналысады. ЕББҚ оқушы 2 қадамын

орындай алады

Берілген құрылымдық сұрақтарға топ болып жауап береді.

ЕББҚ оқушылар 3 қадамын орындап, формулаларды меңгереді.



Оқушылар көздерінің түстері, жұлдызнамалары, сүйікті түстері, тұрғылықты жерлері, аттарының бас әрпі т.с.с. арқылы бірін-бірі табады. Жүргізуші қандай белгі арқылы жұпқа бөлінетіндігін айтып отырады.

Бұл әдіс сыныптастардың бір-бірін жақыннан тануына мүмкіндік туғызады.Тапсырманы орындайды, ЕББҚ оқушылар тапсырманы барлығын орындайды




Оқушылар есеп шығарады. ЕББҚ оқушылар 2 есепті шығара алады







Оқушылар барлық қадамды орындайды.

ЕББҚ мұғалімнің қолдауы арқылы 1-3 қадамдарды орындайды



Жаңа сабақты бағалау: Фигуралар әдісі










Топаралық бағалау
























БК Джоуль –Ленц заңын мен ПӘК- н қолданып, есептер шығарады

Дескриптор:

1.Құбылысты анықтайды

2.10 минуттағы бөлінетін жылу мөлшерін есептейді

3.Қуаттың 1-1,5 кВт мәнінде бөлінетін жылу мөлшерін салыстырады

4.Құрылғының Джоуль-Ленц заңының мәнін, ПӘК-н есептейді

5.Қорытынды жасайды








Қосымша № 1











Қосымша № 2














Қосымша № 3














Қосымша № 4

Сабақтың соңы:

(3 мин)







Рефлексия


Рисунок 1








Жаңа сабақ.Қосымша №1

Закон Джоуля-Ленца — формулы, применение и примеры (skysmart.ru)


1.Электр тогының жұмысы мен қуаты қалай анықталады?

2.Неліктен Ток көзінің ПӘК-і 100%-дан арта алмайды?

3.Болат сым арқылы ток өткен кезде сым аздап қызады. Егер сымның бір жақ бөлігін суытатын болсақ, екінші жағының жылуы қалай өзгереді?

4.Электр пеші мен амперметрді электрлік тізбекке қосыңдар.Қызған пешке желдеткіш арқылы суық ауа ағынын бағыттайтын болсақ,амперметр көрсеткіші қалай өзгереді?



Топтық жұмыс. Қосымша № 2


«ҚазТрансГаз Аймақ» АҚ Қызылорда өндірістік филиалы инвестициялық бағдарлама аясында салынған газ құбырын қосуға, сондай-ақ газбен жабдықтау жүйесін жақсарту мақсатында 2020 жылдың 21 қазан күні, сағат 8:00-ден 22:00-ге дейін Қызылорда қаласының КБИ, Коммунизм және Қызылжарма шағын ауданындағы тұрғын үйлер мен коммуналдық-тұрмыстық кәсіпорындардың тұтынушыларына табиғи газ беру тоқтатылатынын хабарлайды.



  1. Берілген мәселенің шешімін табу жолдарын ұсыныңыз:

  2. Егер кернеуі 220В, ток күші 0,5А болатын электр плитасының қуаты қандай?

  3. 21 қазан күні электр плитасын қолдану уақытын анықтаңыз:

  4. Сол аралықта бөлінетін жылу мөлшерін есептеңіз:

  5. Егер 22 қазан күні электр плитасын 5 сағат пайдаланса, бөлінетін жылу мөлшері қандай?

  6. 2 күнгі электр қуатына төленетін электр тогының жұмысын салыстырыңыз



Жұптық жұмыс. Қосымша № 3


Құрылғыларды ретпен ең азынан аккумулятор көрсеткішінің ең көбіне дейін орналастырыңыз.Құрылғы бар қуатымен жұмыс істейді деп есептейік.



1-тапсырма



Автомобиль шамдары Фотоаппарат Ноутбук Магнитофон


60Вт, 12 В 15 Вт, 15 В 25 Вт, 20 В 15 Вт, 12 В




Жеке жұмыс.


Балқытылған электрмен дәнекерлеу қысыммен дәнекерлеуді білдіреді. Қысыммен дәнекерлеу кезінде балқыту арқылы электрлік доғалық дәнекерлеудің сипатталған әдістерінен айырмашылығы, дәнекерлеу конструкциялардың дәнекерленген элементтерін тұндыру (қысу) арқылы міндетті түрде жақындастыру кезінде қалыптасады. Бұл процесте жоғары қуатты электр тогы (ондаған мың амперге дейін) дәнекерленген элементтер мен олардың арасындағы байланыс арқылы өтеді. Контактіні жақсарту үшін ток өткізбестен бұрын дәнекерленген элементтер осьтік жүктеме әсерінен бір-біріне жақындайды. Ток беру нүктелері арасындағы металда және әсіресе Ленц — Джоуль Заңына сәйкес байланыс аймағында айтарлықтай электр кедергісі мен үлкен ток күші көп мөлшерде жылу шығарады. Дәнекерленген элементтердің беттері арасындағы байланыс микроскопиялық платформалар (нүктелік байланыс) арқылы жүзеге асырылатындықтан, әрбір осындай микроконтакте лезде балқып, сұйық металл мен оның буларының бөлінуіне әкелетін үлкен жылу мөлшерін шығарады.



1.Жылу мөлшерінің көбірек бөлінгенде қандай құбылыс байқалады:

2.Электрлік дәнекерлеу кезінде дәнекерлеу қосылысы құбырлардың сақиналық қимасының бүкіл аймағында бірден пайда болатындығына байланысты, ал машиналық дәнекерлеу уақыты 10 минут , өтетін ток күші 2,5 А және 220В кернеуіне қосылған кездегі бөлінетін жылу мөлшерін есептеңіз

3.Бұл құбырларды электрмен дәнекерлеуге арналған қуаттың 1-1,5 кВт мәнінде бөлінетін жылу мөлшерімен салыстырыңыз:

4.Осы құрылғының ПӘК-ін есептеңіз

5.Қорытынды жасаңыз



БК Джоуль –Ленц заңын мен ПӘК- н қолданып, есептер шығарады

Дескриптор:

1.Құбылысты анықтайды

2.10 минуттағы бөлінетін жылу мөлшерін есептейді

3.Қуаттың 1-1,5 кВт мәнінде бөлінетін жылу мөлшерін салыстырады

4.Құрылғының Джоуль-Ленц заңының мәнін, ПӘК-н есептейді

5.Қорытынды жасайды






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.01.2025
208
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі