|
Пәні: физика, 8 сынып |
Күні: |
|||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Электр тогының жұмысы мен қуаты The work and power of electricity |
|||||||||||||
|
Мақсаты: |
токтың жұмысы, қуаты олардың бірліктері туралы оқып үйрену |
|||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
А) жұмыс пен қуат шамаларын біледі В) формулаларды пайдаланып есептер шығарады С) өмірмен байланыстырып тұжырымдайды |
|||||||||||||
|
Керекті жабдықтар |
Оқулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, маркер, топшамалар. |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||
|
Кіріспе |
Сыныппен амандасу, оқушыларды түгендеп, назарларын сабаққа аудару Психологиялық дайындық.
Оқушылардың қызығушылықтарын ояту мақсатында «Кім тапқыр?» ойыны Congratulations!!! Ток күші – сила тока - Current power Жұмыс – работа – work Джоуль – Джоуль - Joule Уақыт – время - time Кернеу – напряжение - voltage Заряд – заряд - Charge
Ауызша арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша білімдерін тексеру Oral check of knowledge of pupils in the lesson
|
Мұғаліммен амандасу, кезекшілер жоқ оқушыларды түгендейді.
Оқушылар ойынға қызығушылықпен қатынасады. Сұрақтарға жауап береді. Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасы айтылады. |
||||||||||||
|
Тұсаукесер |
« Оқушыларға суреттер көрсетіледі. Видео көрсетіледі |
Оқушылар электр жұмысы туралы өз ойларын айтады. Анықтамасын береді, формуласын тақтада жазады. |
||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
Оқушылар тарапынан күнделікті өмірде пайдаланып жүрген барлық электр құрылғылары, олардың жұмыс істеу принципі, қызметі туралы мәлімет беріледі. Кернеу дегеніміз зарядтардың қозғалып жұмыс жасауы, яғни U = A / q осы формуладан А жұмысты анықтайтын болсақ, ол A = q*U болады. q зарядты ток күші және уақыт арқылы түрлендіріп формуланы былайша жазуға болады: A = I*U*t бұл электр тогының жұмысының формуласы. Жұмыс жасаудың шапшаңдығын, тездігін сипаттайтын шама қуат деп аталады. P = A / t формуладағы А жұмысты түрлендіріп орнына электр тогының жұмысының формуласын қоямыз, сонда P = I*U*t / t болады да алымындағы және бөліміндегі уақыттарды қысқартып қуаттың формуласын P = I*U деп аламыз, бұл электр тогының қуатының формуласы. Өлшем бірлігі 1Вт (Ватт). Теориялық есептер мен топтамаға байланысты есептер шығару The challenges and theoretical tasks related to the package А деңгейінің есептер 1. Егер қалта фонары шамының кернеуі 3,5В, ал ток күші 0,28 А болса, ондағы электр тогы 5 минутта қандай жұмыс істейді. 2. Кернеуі 400В электр двигателіндегі токтың күші 92А.Электр двигателінің орамындағы токтың қуатын анықтаңдар. В деңгейінің есептері 1. Егер резистордағы ток күші10мА,ал кедергісі 1кОм болса, онда 10 минут ішінде қанша жылу мөлшері бөлініп шығады. 2. Кедергісі 1кОм резисторды кернеуі 100В тізбекке қоссақ,онда 10 минут ішінде қанша жылу мөлшері бөлініп шығады. С деңгейінің есептері 1. Тізбектегі деректерді пайдаланып, токтың жылу мөлшерін есепте. Вольтметрдің көрсетуі 5,2 В, амперметрдің көрсетуі 2 А, кедергісі 2 Ом, уақыт 5 минут. 2. Тізбектегі деректерді пайдаланып токтың қуатын есепте. Амперметрдің көрсетуі 0,3 А, вольтметр -120В. |
Оқушылар жаңа тақырыппен жеке танысады. Содан соң сынып болып жаңа тақырыпты талдаймыз Оқушылар тақтада есептер шығарады.
|
||||||||||||
|
Қорытынды |
І топ тапсырмасы Сәйкестендіру.Өлшем бірлігі мен формуласын ағылшынша айту Task group i Identify.Formulas and units of measure English speaking
ІІ топ тапсырмасы. Физикалық диктант дәптермен жұмыс. Ағылшынша, орысша айту. II group assignment. Physical dictation to enter text In English, speak in Russian.
І топ «Жұмыс» ІІ топ «Қуат» Тұжырымдамалық карта арқылы талдау. Сабақ қорытындысы. Through the analysis of concept maps.
Кері байланыс Feedback
Бүгінгі сабақ бойынша өз қорытындыларын жазады. Айтады. |
Топ оқушылары тапсырманы орындайды
Топ оқушылары тапсырманы орындайды
Топтаса отырып тұжырымдамалық карта толтырады. Екі топ бір-біріне барып талдайды.
Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын жазып, айтады
|
||||||||||||
|
Үйге тапсырма
Бағалау |
§42 21-жаттығу
Сабақтың барлық бөлімінде оқушылар жұлдызшалармен, смайликтермен бағаланып отырады. Сонымен қатар өзін-өзі бағалау жүзеге асады. Оқушылар бағалау парағына бағаланып отырады. |
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады. Оқушылар сабақ бойынша қорытынды бағаланады.
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр тогының жұмысы мен қуаты The work and power of electricity
Электр тогының жұмысы мен қуаты The work and power of electricity
|
Пәні: физика, 8 сынып |
Күні: |
|||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Электр тогының жұмысы мен қуаты The work and power of electricity |
|||||||||||||
|
Мақсаты: |
токтың жұмысы, қуаты олардың бірліктері туралы оқып үйрену |
|||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
А) жұмыс пен қуат шамаларын біледі В) формулаларды пайдаланып есептер шығарады С) өмірмен байланыстырып тұжырымдайды |
|||||||||||||
|
Керекті жабдықтар |
Оқулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, маркер, топшамалар. |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||
|
Кіріспе |
Сыныппен амандасу, оқушыларды түгендеп, назарларын сабаққа аудару Психологиялық дайындық.
Оқушылардың қызығушылықтарын ояту мақсатында «Кім тапқыр?» ойыны Congratulations!!! Ток күші – сила тока - Current power Жұмыс – работа – work Джоуль – Джоуль - Joule Уақыт – время - time Кернеу – напряжение - voltage Заряд – заряд - Charge
Ауызша арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша білімдерін тексеру Oral check of knowledge of pupils in the lesson
|
Мұғаліммен амандасу, кезекшілер жоқ оқушыларды түгендейді.
Оқушылар ойынға қызығушылықпен қатынасады. Сұрақтарға жауап береді. Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасы айтылады. |
||||||||||||
|
Тұсаукесер |
« Оқушыларға суреттер көрсетіледі. Видео көрсетіледі |
Оқушылар электр жұмысы туралы өз ойларын айтады. Анықтамасын береді, формуласын тақтада жазады. |
||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
Оқушылар тарапынан күнделікті өмірде пайдаланып жүрген барлық электр құрылғылары, олардың жұмыс істеу принципі, қызметі туралы мәлімет беріледі. Кернеу дегеніміз зарядтардың қозғалып жұмыс жасауы, яғни U = A / q осы формуладан А жұмысты анықтайтын болсақ, ол A = q*U болады. q зарядты ток күші және уақыт арқылы түрлендіріп формуланы былайша жазуға болады: A = I*U*t бұл электр тогының жұмысының формуласы. Жұмыс жасаудың шапшаңдығын, тездігін сипаттайтын шама қуат деп аталады. P = A / t формуладағы А жұмысты түрлендіріп орнына электр тогының жұмысының формуласын қоямыз, сонда P = I*U*t / t болады да алымындағы және бөліміндегі уақыттарды қысқартып қуаттың формуласын P = I*U деп аламыз, бұл электр тогының қуатының формуласы. Өлшем бірлігі 1Вт (Ватт). Теориялық есептер мен топтамаға байланысты есептер шығару The challenges and theoretical tasks related to the package А деңгейінің есептер 1. Егер қалта фонары шамының кернеуі 3,5В, ал ток күші 0,28 А болса, ондағы электр тогы 5 минутта қандай жұмыс істейді. 2. Кернеуі 400В электр двигателіндегі токтың күші 92А.Электр двигателінің орамындағы токтың қуатын анықтаңдар. В деңгейінің есептері 1. Егер резистордағы ток күші10мА,ал кедергісі 1кОм болса, онда 10 минут ішінде қанша жылу мөлшері бөлініп шығады. 2. Кедергісі 1кОм резисторды кернеуі 100В тізбекке қоссақ,онда 10 минут ішінде қанша жылу мөлшері бөлініп шығады. С деңгейінің есептері 1. Тізбектегі деректерді пайдаланып, токтың жылу мөлшерін есепте. Вольтметрдің көрсетуі 5,2 В, амперметрдің көрсетуі 2 А, кедергісі 2 Ом, уақыт 5 минут. 2. Тізбектегі деректерді пайдаланып токтың қуатын есепте. Амперметрдің көрсетуі 0,3 А, вольтметр -120В. |
Оқушылар жаңа тақырыппен жеке танысады. Содан соң сынып болып жаңа тақырыпты талдаймыз Оқушылар тақтада есептер шығарады.
|
||||||||||||
|
Қорытынды |
І топ тапсырмасы Сәйкестендіру.Өлшем бірлігі мен формуласын ағылшынша айту Task group i Identify.Formulas and units of measure English speaking
ІІ топ тапсырмасы. Физикалық диктант дәптермен жұмыс. Ағылшынша, орысша айту. II group assignment. Physical dictation to enter text In English, speak in Russian.
І топ «Жұмыс» ІІ топ «Қуат» Тұжырымдамалық карта арқылы талдау. Сабақ қорытындысы. Through the analysis of concept maps.
Кері байланыс Feedback
Бүгінгі сабақ бойынша өз қорытындыларын жазады. Айтады. |
Топ оқушылары тапсырманы орындайды
Топ оқушылары тапсырманы орындайды
Топтаса отырып тұжырымдамалық карта толтырады. Екі топ бір-біріне барып талдайды.
Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын жазып, айтады
|
||||||||||||
|
Үйге тапсырма
Бағалау |
§42 21-жаттығу
Сабақтың барлық бөлімінде оқушылар жұлдызшалармен, смайликтермен бағаланып отырады. Сонымен қатар өзін-өзі бағалау жүзеге асады. Оқушылар бағалау парағына бағаланып отырады. |
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады. Оқушылар сабақ бойынша қорытынды бағаланады.
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
Миға шабуыл»
әдісі














