Электр тогының жұмысы мен қуаты.Джоуль-Ленц заңы.

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Электр тогының жұмысы мен қуаты.Джоуль-Ленц заңы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Электр тогының жұмысы мен қуаты.Джоуль -Ленц заңына есептер шығару қысқа мерзімд жоспары жүйелі құрылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы. 8.3.А

Мектеп: Ақкөл жалпы орта мектебі

Сабақтың тақырыбы:

Электр тогының жұмысы мен қуаты, Джоуль-Ленц заңына есептер шығару.

Мұғалімнің аты-жөні:Шамашева Сандуғаш Киндашевна.

Күні:

СЫНЫП: 8


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары оқу бағдарламасына сілтеме

8.4.2.12 Жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану

8.4.2.13 Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану

Сабақ мақсаттары:



  • Элекр тогының жұмысы мен қуаты жәнеДжоуль-Ленц заңының формуласын есептер шығаруда қолдану.

  • Жұмыс пен қуаттың туынды бірлігін негізгі бірлікке айналдыру

  • Электр қыздырғыш құралдарының энергия шығынын анықтау

Бағалау критерийлері

  • Электр тогының жұмысы мен қуаты және Джоуль-Ленц формуласын есептер шығаруда қолданады

  • Жұмыс пен қуаттың туынды бірліктерін негізгі бірлікке айналдырады

  • Электр қыздырғыш құралдарының энергия шығынын анықтайды

Оқу дағдылары

Білу, түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар

Есептер шығаруда электр тогы мен қуатын және Джоуль-Ленц заңын ауызша және жазбаша сипаттайды....

Арнайы пәндік лексика мен терминалогия

Ваттметр, электр есептеуіш, тариф .

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері

Токтың жұмысын өлшеуге арналған құрал .................

Токтың қуатын өлшеуге арналған аспапты........... деп атайды.

Құндылықтарға

Баулу

Еңбек және шығармашылық өмір бойы білім алу құндылықтарына баулу жауапкершіліктерді.сезіну,қарым-қатынас жасау қабілеті,жеке ,топтық жұмыстар арқылы дарытамын.

Ресурстар

Оқулық, суреттер  және топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.видео



Пәнаралық байланыс

Математика,

тарих ғалымның өмірбаяны

Алдыңғы оқу

Энергия, жұмыс ,қуат

Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Сабақтың басы 12мин



Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Түгелдеу. Сынып реттілігін қадағалау.

Топқа бөлу:

1ші топ- «Қуат»

2ші топ-«Жұмыс»

3ші топ-«Энергия»

ІІ. Психологиялық ахуал

Оқытушы:Оқушылар ҚР-ның Перезиденті Қ.К.Тоқаев өз игі бастамасында Абай Құнанбаевты жақыннан танып білу керек екенін ескертті. Олай болса Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін айтып көрейік.


Кернеу тобы:
Ғылым таппай мақтанба,
Орын таппай баптанба.
Құмарланып шаттанба,
Ойнап босқа күлуге.



Жұмыс тобы:
Бес нәрседен қашық бол,
Бес нәрсеге асық бол,
Адам болам десеңіз
Өсек, өтірік,мақтаншақ
Еріншек бекер мал шашпақ –

Бес дұшпаның білсеңіз


Энергия тобы:
Талап, еңбек,терең-ой,
Қанағат, рахым ойлап қой –
Бес асыл іс көнсеңіз.


Олай болса осы өлеңнің ішінен бес асыл іс сөзін сабағымның бағыты етіп аламын.

Олар:

1. Талап .Үй тапсырмасын Word wall платформасы арқылы барабан әдісі арқылы сұраққа жауап беру.
2.
Еңбек. Сәйкестендіру
3.
Терең ой. Есептер шығару.
4.
Қанағат . Физикалық жұмбақтар шешу.
5.
Рахым .Тест жұмысы


«Энергия» тобы- Күн энергиясының қуаты

«Қуат» тобы- Жел энергиясының қуаты

«Жұмыс»тобы- Су энергиясының қуаты


Әр топ постерді Т-тәсілін (артықшылығы, кемшілігі) қолданып қорғайды.

Бұл әдісте Саралаудың диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы айтылым,тыңдалым іздену түсіну тілдік дағдылары мен ақпаратты өңдеу дағдылары қалыптасады

Топтар бір-біріне ауызша кері байланыс жасайды.


. Талап бағыты бойынша«Үй тапсырмасын Word wall платформасы арқылы барабан әдісі арқылы сұраққа жауап беру.

1. Электр тогы дегеніміз не ?

2.Электр тогының жұмысы дегеніміз не ?

3.Электр тогының қуаты деп нені айтамыз ?

4.Электр тогының жұмысы қандай формуламен өрнектеледі?

5.Электр тогының қуаты қандай формуламен өрнектеледі?

6.Джоуль-Ленц заңы қалай тұжырымдалады?

7.Жұмыс пен жылудың арасындағы эквиваленттік қалай дәлелденеді?

8.Тізбек бөлігі үшін Ом заңының формуласы қандай?

9.Ток күшінің формуласы қандай ?

10.Электр тогының жұмысы мен қуаты немен өлшенеді?

Бағалау : «Ауызша мадақтау» әдісі







P-қуат

A-жұмыс

E-энергия


















Сабақтың ортасы

20 мин







Еңбек бағыты бойынша «Сәйкестендіру» кестесі.Топтық жұмыс


І. Өз орнын таба біл


Аты

Формула

1

Ток күші

2

Электр кернеуі

3

Электр тогының жұмыс

4

Электр тогының қуаты

Q=I2*R*t

5

Тізбек бөлігі үшін Ом заңы

A=I*U*t

6

Өткізгіш кедергісі

7

Меншікті кедергі

P=I*U

8

Джоуль-Ленц заңы


Терең ой бағыты бойынша есептер шығару. «Суреттер сыры» әдісі арқылы есептер шығару.

Топқа «Ампер, Вольта, Ом, Джоуль-Ленц» суреттері беріледі. Суреттің артына жазылған деңгейлік есептерді орындайды.


Ампер

  1. Электр шамының қыл сымы арқылы 10 минутта мөлшері 300 Кл электр өтеді деп алып, шамның ток күшін анықтаңдар.

  2. Өткізгіштің ұштарындағы кернеу 6В,кедергісі 2 Ом. Ток күші неге тең?

Ом

  1. Реостат қосылған тізбектегі ток күші 3,2А. Реостаттың клеммаларының арасындағы кернеу 14,4В. Реостаттың ток жүріп тұрған бөлігінің кедергісі қандай?(4,5 Ом)

Вольта

  1. Электр тізбегі тізбектей қосылған 2 Ом және 4 Омдық кедергілерден тұрады. Тізбектегі ток күші 0,3А. Әр бір өткізгіштегі кернеуді және жалпы кернеуді табыңдар?

  2. Токтың жұмысы 500Дж, заряды 100Кл болса, өткізгіштің ұштарындағы кернеу неге тең?

Джоуль-Ленц

  1. Кедергісі 20 Ом және тізбектегі ток күші 6А электр қыздырғышта 2 мин уақыт ішінде қанша жылу бөлінеді?(86,4кДж)



ҮІ.Қанағат бағыты бойынша Сергіту сәті. Жұмбақ шешу
1. Ток бар жерде біреу бар, өлшемі вольт, киловольт,
Ұмытып кетпе тағы бар, гектоват және мегават

(Кернеу)
2. Бойындағы зарядты ұзақ уақыт сақтайды,
Реленің күшімен бүлдірместен баптайды.

(Аккумулятор)
3. Пайдаланады мен жұрт отын және жарыққа,
Қызмет етемін әрқашан, түсіне білген халыққа.

(Электр тогы)
4. Жіпке ілдім мен өзім,
Кіп – кішкентай, күн көзін.

(Шам)
5. Мұз жарғыш жүзіп келеді,
Бауыры қызып келеді.
Абайла ойып түсер,
Ондайлар бұзық келеді

(Үтік)
6. Жоғалмайды ешқашан, түрлендірсең егерде,
Басқа күйге ауысса, жұмыс істейді әрқашан

(Энергия)



Сабақтың ортасы

30 минут


Білу, түсіну

Оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым.




































Білу, түсіну, қолдану

Айтылым, жазылым

2. Еңбек бағыты бойынша «Сәйкестендіру» кестесі.Топтық жұмыс


І. Өз орнын таба біл


Аты

Формула

1

Ток күші

А)

2

Ток тығыздығы

Ә)

3

Электр кернеуі

Б)

4

ЭҚК

В)

5

Тізбек бөлігі үшін Ом заңы

Г)

6

Өткізгіш кедергісі

Д)

7

Меншікті кедергі

Е)

8

Кедергінің температураға сызықты тәуелділігі

Ж)

9

Өткізгіш қимасының ауданы

З)

10

Өткізгіш ұзындығы

И)


ІІ. Шартты белгілердің өз орнын тап


Шартты белгілердің атауы

Шартты белгілер

1

Өткізгіш сымдар

2

Гальвани элементі

3

Кедергі (тұтынушы)

Рисунок 4

4

Кілт

5

Қысқыштар

6

Амперметр

Рисунок 5

7

Вольтметр

8

Аккумлятор, батарея

9

Қыздыру шамы

10

Қосылған сымдардың түйісуі





3.Терең ой бағыты бойынша «Жүзден жүйрік » әдісі арқылы есептер шығару .


4.Қанағат бағыты бойынша «Суреттер сыры»әдісі арқылыесептер шығару.

Топқа «Ампер, Вольта, Ом, Джоуль-Ленц» суреттері беріледі. Суреттің артына жазылған деңгейлік есептерді орындайды.

Ампер

  1. Электр шамының қыл сымы арқылы 10 минутта мөлшері 300 Кл электр өтеді деп алып, шамның ток күшін анықтаңдар.

  2. Өткізгіштің ұштарындағы кернеу 6В,кедергісі 2 Ом. Ток күші неге тең?

Ом

  1. Реостат қосылған тізбектегі ток күші 3,2А. Реостаттың клеммаларының арасындағы кернеу 14,4В. Реостаттың ток жүріп тұрған бөлігінің кедергісі қандай?(4,5 Ом)

Вольта

  1. Электр тізбегі тізбектей қосылған 2 Ом және 4 Омдық кедергілерден тұрады. Тізбектегі ток күші 0,3А. Әр бір өткізгіштегі кернеуді және жалпы кернеуді табыңдар?

  2. Токтың жұмысы 500Дж, заряды 100Кл болса, өткізгіштің ұштарындағы кернеу неге тең?

Джоуль-Ленц

  1. Кедергісі 20 Ом және тізбектегі ток күші 6А электр қыздырғышта 2 мин уақыт ішінде қанша жылу бөлінеді?(86,4кДж)





ҮІ.Сергіту сәті. Жұмбақ шешу
1. Ток бар жерде біреу бар, өлшемі вольт, киловольт,
Ұмытып кетпе тағы бар, гектоват және мегават

(Кернеу)
2. Бойындағы зарядты ұзақ уақыт сақтайды,
Реленің күшімен бүлдірместен баптайды.

(Аккумулятор)
3. Пайдаланады мен жұрт отын және жарыққа,
Қызмет етемін әрқашан, түсіне білген халыққа.

(Электр тогы)
4. Жіпке ілдім мен өзім,
Кіп – кішкентай, күн көзін.

(Шам)
5. Мұз жарғыш жүзіп келеді,
Бауыры қызып келеді.
Абайла ойып түсер,
Ондайлар бұзық келеді

(Үтік)
6. Жоғалмайды ешқашан, түрлендірсең егерде,
Басқа күйге ауысса, жұмыс істейді әрқашан

(Энергия)


5.Рахым бағыты бойынша«АВС» әдісі арқылы

тест жұмысын орындау.


1. Ток күшінің формуласын көрсет

А) Б) В)

2.Ток күшінің өлшем бірлігі

А)В Б)А В)Ом

3. Ток күшін өлшейтін құрал

А)Амперметр Б) Вольтметр В) Реостат

4. Тізбектей жалғағанда қандай шама тең болады?

А)Кернеу Б) кедергі В) ток күші

5. Кернеуді өлшейтін құрал

А)Амперметр Б) Вольтметр В) Реостат

6. Кернеуді қандай әріппен белгілейміз?

А)U Б)I В)R

7. Кернеудің өлшем бірлігі қандай?

А)В Б)А В)Ом

8. Ом заңының формуласы қандай?

А) Б) В)

9. Қуаттың формуласын көрсет

А) Б) В)

10. Қуаттың өлшем бірлігі

А)Вт Б)А В)Ом


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Жауабы

А

Б

А

В

Б

А

А

Б

В

А








А4 парағы

Формулалар жазылған тапсырмалар






























Ток әрекеттерінің суреттері
















































Деңгейлік есептер жазылған кеспе қағаздары

Сабақтың соңы

5 минут








«Ой қорыту» әдісі

Алма ағашындағы жемістерімізді санай отырып жеңіске жеткен топты құттықтаймыз. Белсене қатынасқан оқушылар бағаланады.


  1. Рефлекция.

Кері байланыс: «Даналық ағашы» әдісі


1. Бүгін мен _______________білдім.

2. Бүгін мен үшін _________________ пайдалы болды.

3. Мен ______________ үйренгім келеді.


Сабақ соңында оқушылар сабақтан алған әсерін стикерге жазып «Даналық ағашын» безендіреді.

  1. Үй тапсырмасы. «Электр тогының пайдасы мен зияны» тақырыбында эссе жазып келу.







Рисунок 6


































А4 парағы

Формулалар жазылған тапсырмалар


















Деңгейлік есептер жазылған кеспе қағаздары





















«Миға шабуыл»

Shape1






























«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Оқулық, плакат,

маркерлер, түрлі түсті қағаздар мен қарындаштар


Shape2































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.10.2025
12
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі