Пәні: |
физика |
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
||
|
Бөлім: |
Электростатика |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатысапағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.1.1 - электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі; Сыныпты жағымды орта қалыптастыру. Білім алушыларды түгелдеу. Физикалық шамалар мен формулалар арқылы 2 топқа біріктіру |
Сәлемдеседі Жақсы тілектерін бір біріне айта ортырып, сабаққа назарын аударады Топқа бірігеді |
|
Таратпа материалдар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
«Бір сұрақ, бір жауап» әдісі (жеке жұмыс)
|
Білім алушылар бір сұрақ, бір жауап» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша оқушылар сұраққа жауап береді және келесі оқушыға сұрақ қояды белсене қатысып отырады. |
Қалыптастырушы бағалау. Білім алушылар өзара бағалау жүргізеді. |
Оқулық |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
“Стоп кадр” әдісі. Бейне материал көрсету арқылы сабаққа бағыт бағдар беремін.Тақырыпқа байланысты бейне материал көрсету. Тақырып бойынша пікірін тыңдау мақсатында оқушыларға сұрақтар қоямын. 1.Бейне материалдан не түйдіңдер?. 2.Бүгінгі сабағымыз қандай тақырыпта болмақ? Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Бағалау критерийлері 1. Электр зарядының сақталу заңы және Кулон заңы есептер шығаруда қолданады. 2. Зарядтардың өзара әсерлесу күшін анықтайды.
Білім алушылардың проблемаларды шешу тәсілдерін ұсыну үшін жобалық оқыту әдісін қолдана отырып тапсырма беремін. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Тапсырма 1 (ресурс 1 ) ЕБҚ бар оқушылар үлгі тапсырмаға қарай тапсырмаларды орындауын қолдау көрсетемін. Оқушылардың ізденушілік дағдысын қалыптастыру мақсатында мынандай құрылымдалған тапсырмаларды беремін.Тапсырма қадамдары жеңілден күрделіге қарай бағытталады. «Конверттегі есеп» әдісі Тапсырма 2 (ресурс 2 ) |
Бейне материал көру арқылы білім алушылар өз пікірлерін білдіреді. Білім алушылар сабақ мақсатымен және бағалау критерийімен танысады. Білім алушылардың тақырып туралы танымдық қабілеттерін нығайту мақсатында топқа тапсырмалар беріледі. Топта бірлесіп ізденеді, тақырып туралы ойларын жинақтап, сыныпқа өз жұмыстарын қорғайды. Дескриптор:
- Зарядтардың арасындағы әсерлесу күшін есептейді. -Физикаллық шамаларға тәуелді екендігін анықтайды. Дескриптор:
|
Білім алушыларды «Екі жұлдыз бір тілек »әдісі бойынша бағалайды. Бағалауларына кері байланыс беріп отырады. Оқушылардың тапсырманы орындау барысына қарай кері байланыс беру арқылы бағалау Өзара бағалау Оқушыларды «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бағалау |
http://www.youtube.com/watch?v=6Du0_gcn5_I Кеспе қағаздары Кеспе қағаздар мен үлестірме қағаздар Оқушылардың смартфон дары 10сын арналған оқулық https://learningapps.org/display?v=pr7bwh945 |
|
Сабақты қорытындылау 4 минут |
Минуттық шешім» әдісін қолдана отырып LEARNING APPS платформасы арқылы тест тапсырмасын береді |
LEARNING APPS платформасы арқылы тест тапсырмасын орындайды. |
Бірін-бірі бағалу. |
Интерак тивті такта Оқушылардың смартфон Дары. |
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
БББ-кесетесі Үйге тапсырма «Денелердің электрленуі тақырыбына» эссе жазу 250-300 сөз |
БББ-кестесін білім алушылар сабақ барысында толтырып отырады.Электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын осы уақытқа дейін білетіндерін және білгендерін,сонымен бірге білгісі келетіндерін жазады. |
|
Кеспе қағаздары. |
Ресурс 1 (Тапсырма №1)

Екі бірдей заряд ауада бір-бірінен 0,03 м қашықтықта 2,4·10−4Н күшпен әсерлеседі.
-
Зарядтардың шамасын есептеңіз?
___________________________________________________________________________
-
Осы екі зарядты диэлектрлік өтімділігі ε=81 ортада бір-бірінен 0,03 м қашықтыққа орналастырады.
Зарядтардың
арасындағы Кулон күші қалай өзгеретінін
сипаттаңыз.___________________________________________________________________________
-
Зарядтар диэлектрикте бір-бірінен 0,06 м қашықтықтан өзара 3·10−5 Н күшпен әрекеттеседі деп алып, ортаның диэлектрлік өтімділігін анықтаңыз?
___________________________________________________________________________
-
Зарядтар арасындағы әсерлесу күші қандай физикалық шамаларға тәуелді екендігін сипаттаңыз.
___________________________________________________________________________
Ресурс 2 (Тапсырма №2)
Айдана шашын тарақпен тарап айнаға қарағанда шаштың
тараққа тартылуын байқады. Ол физика пәнінде зарядталған денелер
арасындағы әсерлесуді еске түсірді. Айдана тарақпен бірнеше рет
шашын тарады да ,қағаздың ұсақтарына жақындатқанда қағаз
бөліктерінің тараққа тартылатынын байқады. Бұл құбылыс одан ары
қызықтыра түсті де, Айдана шашын сулап, сулы шашын тарақпен қайта тарап қағаз ұсақтарына жақындатқанда, қағаз бөліктері тараққа тартылмады. Бұл құбылыс оны ойландырды.
2.1Зарядтар қандай жағдайда тартылады және тебіледі ? (ЕҚБ)
_________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2.2 Егер тарақ оң зарядталған болса, неліктен қағаз тараққа тартылатынын түсіндіріңіз (ЕҚБ)
_________________________________________________________________________________
2.3 Егер тарақ q= 2,3*10-8 Кл зарядталған болса, электрондар санын анықтаңыз (ЕҚБ)
_________________________________________________________________________________
2.4 Тарақты қағазға 0,02 м қашықтыққа жақындатқанда қағаз бөліктері тартыла бастады. Егер тартылыс күші 9 мН болса, қағаз бөліктерінің зарядын анықтаңыз? (ЕҚБ)
___________________________________________________________________________________
2.5 Егер q1 мен q2 заряд белгілі болатын болса, 0,5*10-2 м қашықтықтағы Кулон күшін табыңыз
__________________________________________________________________________________
2.6 Айдана тарақпен жүргізген эксприменттен қандай заңды түсіне алды? Сипаттама бер.
__________________________________________________________________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы.10 сынып.ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған
Электр зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы.10 сынып.ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған
Пәні: |
физика |
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
||
|
Бөлім: |
Электростатика |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатысапағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.1.1 - электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі; Сыныпты жағымды орта қалыптастыру. Білім алушыларды түгелдеу. Физикалық шамалар мен формулалар арқылы 2 топқа біріктіру |
Сәлемдеседі Жақсы тілектерін бір біріне айта ортырып, сабаққа назарын аударады Топқа бірігеді |
|
Таратпа материалдар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
«Бір сұрақ, бір жауап» әдісі (жеке жұмыс)
|
Білім алушылар бір сұрақ, бір жауап» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша оқушылар сұраққа жауап береді және келесі оқушыға сұрақ қояды белсене қатысып отырады. |
Қалыптастырушы бағалау. Білім алушылар өзара бағалау жүргізеді. |
Оқулық |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
“Стоп кадр” әдісі. Бейне материал көрсету арқылы сабаққа бағыт бағдар беремін.Тақырыпқа байланысты бейне материал көрсету. Тақырып бойынша пікірін тыңдау мақсатында оқушыларға сұрақтар қоямын. 1.Бейне материалдан не түйдіңдер?. 2.Бүгінгі сабағымыз қандай тақырыпта болмақ? Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Бағалау критерийлері 1. Электр зарядының сақталу заңы және Кулон заңы есептер шығаруда қолданады. 2. Зарядтардың өзара әсерлесу күшін анықтайды.
Білім алушылардың проблемаларды шешу тәсілдерін ұсыну үшін жобалық оқыту әдісін қолдана отырып тапсырма беремін. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Тапсырма 1 (ресурс 1 ) ЕБҚ бар оқушылар үлгі тапсырмаға қарай тапсырмаларды орындауын қолдау көрсетемін. Оқушылардың ізденушілік дағдысын қалыптастыру мақсатында мынандай құрылымдалған тапсырмаларды беремін.Тапсырма қадамдары жеңілден күрделіге қарай бағытталады. «Конверттегі есеп» әдісі Тапсырма 2 (ресурс 2 ) |
Бейне материал көру арқылы білім алушылар өз пікірлерін білдіреді. Білім алушылар сабақ мақсатымен және бағалау критерийімен танысады. Білім алушылардың тақырып туралы танымдық қабілеттерін нығайту мақсатында топқа тапсырмалар беріледі. Топта бірлесіп ізденеді, тақырып туралы ойларын жинақтап, сыныпқа өз жұмыстарын қорғайды. Дескриптор:
- Зарядтардың арасындағы әсерлесу күшін есептейді. -Физикаллық шамаларға тәуелді екендігін анықтайды. Дескриптор:
|
Білім алушыларды «Екі жұлдыз бір тілек »әдісі бойынша бағалайды. Бағалауларына кері байланыс беріп отырады. Оқушылардың тапсырманы орындау барысына қарай кері байланыс беру арқылы бағалау Өзара бағалау Оқушыларды «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бағалау |
http://www.youtube.com/watch?v=6Du0_gcn5_I Кеспе қағаздары Кеспе қағаздар мен үлестірме қағаздар Оқушылардың смартфон дары 10сын арналған оқулық https://learningapps.org/display?v=pr7bwh945 |
|
Сабақты қорытындылау 4 минут |
Минуттық шешім» әдісін қолдана отырып LEARNING APPS платформасы арқылы тест тапсырмасын береді |
LEARNING APPS платформасы арқылы тест тапсырмасын орындайды. |
Бірін-бірі бағалу. |
Интерак тивті такта Оқушылардың смартфон Дары. |
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
БББ-кесетесі Үйге тапсырма «Денелердің электрленуі тақырыбына» эссе жазу 250-300 сөз |
БББ-кестесін білім алушылар сабақ барысында толтырып отырады.Электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын осы уақытқа дейін білетіндерін және білгендерін,сонымен бірге білгісі келетіндерін жазады. |
|
Кеспе қағаздары. |
Ресурс 1 (Тапсырма №1)

Екі бірдей заряд ауада бір-бірінен 0,03 м қашықтықта 2,4·10−4Н күшпен әсерлеседі.
-
Зарядтардың шамасын есептеңіз?
___________________________________________________________________________
-
Осы екі зарядты диэлектрлік өтімділігі ε=81 ортада бір-бірінен 0,03 м қашықтыққа орналастырады.
Зарядтардың
арасындағы Кулон күші қалай өзгеретінін
сипаттаңыз.___________________________________________________________________________
-
Зарядтар диэлектрикте бір-бірінен 0,06 м қашықтықтан өзара 3·10−5 Н күшпен әрекеттеседі деп алып, ортаның диэлектрлік өтімділігін анықтаңыз?
___________________________________________________________________________
-
Зарядтар арасындағы әсерлесу күші қандай физикалық шамаларға тәуелді екендігін сипаттаңыз.
___________________________________________________________________________
Ресурс 2 (Тапсырма №2)
Айдана шашын тарақпен тарап айнаға қарағанда шаштың
тараққа тартылуын байқады. Ол физика пәнінде зарядталған денелер
арасындағы әсерлесуді еске түсірді. Айдана тарақпен бірнеше рет
шашын тарады да ,қағаздың ұсақтарына жақындатқанда қағаз
бөліктерінің тараққа тартылатынын байқады. Бұл құбылыс одан ары
қызықтыра түсті де, Айдана шашын сулап, сулы шашын тарақпен қайта тарап қағаз ұсақтарына жақындатқанда, қағаз бөліктері тараққа тартылмады. Бұл құбылыс оны ойландырды.
2.1Зарядтар қандай жағдайда тартылады және тебіледі ? (ЕҚБ)
_________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2.2 Егер тарақ оң зарядталған болса, неліктен қағаз тараққа тартылатынын түсіндіріңіз (ЕҚБ)
_________________________________________________________________________________
2.3 Егер тарақ q= 2,3*10-8 Кл зарядталған болса, электрондар санын анықтаңыз (ЕҚБ)
_________________________________________________________________________________
2.4 Тарақты қағазға 0,02 м қашықтыққа жақындатқанда қағаз бөліктері тартыла бастады. Егер тартылыс күші 9 мН болса, қағаз бөліктерінің зарядын анықтаңыз? (ЕҚБ)
___________________________________________________________________________________
2.5 Егер q1 мен q2 заряд белгілі болатын болса, 0,5*10-2 м қашықтықтағы Кулон күшін табыңыз
__________________________________________________________________________________
2.6 Айдана тарақпен жүргізген эксприменттен қандай заңды түсіне алды? Сипаттама бер.
__________________________________________________________________________________
шағым қалдыра аласыз













