|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Әртүрлі ортадағы электр тоғы. |
Мектеп: 50орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Дарибаева.Анаргул. Акмырзакызы. |
|||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||
|
Сынып: 10 |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электролит ерітінділеріндегі және балқыламаларындағы электр тоғы.Электролиз заңы. |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.4.3.5.-электролиттегі электр тоғын сипаттау және электролиз заңын есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
3.Электролиз процесін өндірісте қолдануын көрсету. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Электролиттегі электр тоғын ажырата алады, электролиттік диссоциация арқылы молекулалардың иондарға ыдырауын біледі. - Электрохимиялық эквиваленттің формуласын түрлендіре отырып, электролиз заңына есептер шығарады; - Өнеркәсіпте электролиз әдісімен алынатын металдарды анықтайды. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Балқымалы электролит,ертінділердегі электролит,Фарадей заңы, тотығу,тотықсыздану реакциялары,электролиттік диссоциация,электрохимиялық эквиваленті. Гальваностегия. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер Электролиз деп нені айтамыз.................... Электролитте иондар қандай қозғалыста болады............ Электрохимиялық эквивалентік деп қандай шаманы айтамыз............. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Электролиз заңы арқылы теориямен практикадан алған білімді өмірде қолдануға дағдыландыру,техникалық мамандықтарға оқушыларды баулу. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия- электролиттік диссоциация, балқымалы электролиті, ертінділердегі электролит. Математика –Формулаларды қолдану арқылы есептер шығару ; |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жартылай өткізгіштегі электр тогы. Жартылай өткізгіш құралдар |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
«Мозайка» әдісі арқылы 2 топқа бөлінеді. Құрастырған физикалық форулалар және химиялық элементтер арқылы оқушылар топқа бөлінеді. Жаңа тақырыпты меңгеру. Тапсырма-1. «Миға шабуыл» әдісі. 1.Электролиз жүру үшін қандай жағдай қажет ? 2.Электролиттік диссоциация қандай құбылыс? 3. неліктен мыс сульфатының электролизі кезінде катодтан мыс бөлінді деп ойлайсыз? 4.Реакция нәтижесінде тағыда қандай басқа өнімдер алынады?
|
Мозайкалар
YouTube. com Бейнеролик Электролиз – YouTube https://www.youtube.com/watch?v=TjfTYmVQn5c |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12мин 4минут 10минут |
Тапсырма-2. «Таза тақта»әдісі. А, В, С-деңгейлік есептер. Тақтаға есептер жазылған стикерлер жабыстырылады. Оқушылар сол есептерді шығарады. Соңында барлық есептер шығарылып тақта тазарып қалады. А-деңгейі №1 t=5мин уақыт аралығында I=5А тоқты күкіртқышқылды мырыштың ерітіндісі арқылы өткізгенде ,екі валентті мырыштың қанша атомы бөлініп шығады? Мырыштың электрохимиялық эквивалентін қосымша кесте арқылы анықтаңдар? В-деңгейі №2 Электролит арқылы күші 5А тоқ өткенде 10 мин уақыт ішінде электролиттік ваннада 1.02г екі валентті металл бөлінеді. Металдың салыстырмалы атомдық маассасын анықтаңдар.
С-деңгейі №3 Мыс купорының (CUSO4 ) электролизі кеэінде электролиттен 5сағ бойы тығыздығы 80 А/м2 тоқ өткенде бөлініп шыққан мыс қабатының қалыңдығын есептеңдер.
Бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады. Жасыл – есептің шартын түсінідім; Сары – есептің шартын түсінгеніммен формулаларды түрлендіре алмадым. Қызыл – есеп шартын дұрыс түсінбедім, көмек керек.
Тапсырма-3
|
https://www.youtube.com/watch?v=wcI_D1djZBA&t=441s
Оқулық (ЖМБ), Арман-ПВ баспасы, 10 сынып,
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 6минут |
Кері байланыс: «Қызықты » әдісі. (+ ;-). Оқушылар бүгінгі тақырыптан алған ісерлерін + сабақтың ұнаған жақтарын,- қиын жақтарын жазу арқылы кері байланы алынады. .
|
Слайд
|
||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||
|
«Мозайка» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөліп аламын. Химия пәнімен пән аралық байланыс орнатылады. Жаңа сабақты бастамас бұрын «Миға шабуыл» әдісін қолдану арқылы сұрақтарға қойылады. Бейнефильм көрсетіліп оқушылар сұрақтарға жауап береді. «Жұптас,ойлан,бөліс» әдісі арқылы оқушылардың топпен бірлесе отырып білімдерін жинақтайды,ынтымақтаса отырып, өз ойларын еркін ,дәлді түрде жеткізуге дағдыланады.. «Таза тақта » әдісі арқылы есептер А, В, С деңгейінде беріледі. Оқушыларға есептерді шығаруға бағыт-бағдар беріп отырамын. Осы тапсырма арқылы оқушылардың шапшаңдығы қалыптасады, ойлау қабілеттері арта түседі. «Галереяға саяхат » әдісі арқылы дарынды оқушылардың логикалық ойлау қабілеті ұшталады. Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
Барлық оқушының сабаққа қызығушылығын аудару мақсатында ауызша жарайсың,керемер өте жақсы деген мадақтамалар айтамын. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін «Қызықты » әдісі арқылы кері байланыс жасалады. |
Bilimland.kz сайттарын пайдалану арқылы ақпараттық техникаларды ұтымды қолданады. Сынып бөлмесінің тазалығы, физика кабинетінің қауіпсіздігі |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электролит ерітінділеріндегі және балқыламаларындағы электр тоғы.Электролиз заңы.
Электролит ерітінділеріндегі және балқыламаларындағы электр тоғы.Электролиз заңы.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Әртүрлі ортадағы электр тоғы. |
Мектеп: 50орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Дарибаева.Анаргул. Акмырзакызы. |
|||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||
|
Сынып: 10 |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электролит ерітінділеріндегі және балқыламаларындағы электр тоғы.Электролиз заңы. |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.4.3.5.-электролиттегі электр тоғын сипаттау және электролиз заңын есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
3.Электролиз процесін өндірісте қолдануын көрсету. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Электролиттегі электр тоғын ажырата алады, электролиттік диссоциация арқылы молекулалардың иондарға ыдырауын біледі. - Электрохимиялық эквиваленттің формуласын түрлендіре отырып, электролиз заңына есептер шығарады; - Өнеркәсіпте электролиз әдісімен алынатын металдарды анықтайды. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Балқымалы электролит,ертінділердегі электролит,Фарадей заңы, тотығу,тотықсыздану реакциялары,электролиттік диссоциация,электрохимиялық эквиваленті. Гальваностегия. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер Электролиз деп нені айтамыз.................... Электролитте иондар қандай қозғалыста болады............ Электрохимиялық эквивалентік деп қандай шаманы айтамыз............. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Электролиз заңы арқылы теориямен практикадан алған білімді өмірде қолдануға дағдыландыру,техникалық мамандықтарға оқушыларды баулу. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия- электролиттік диссоциация, балқымалы электролиті, ертінділердегі электролит. Математика –Формулаларды қолдану арқылы есептер шығару ; |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жартылай өткізгіштегі электр тогы. Жартылай өткізгіш құралдар |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
«Мозайка» әдісі арқылы 2 топқа бөлінеді. Құрастырған физикалық форулалар және химиялық элементтер арқылы оқушылар топқа бөлінеді. Жаңа тақырыпты меңгеру. Тапсырма-1. «Миға шабуыл» әдісі. 1.Электролиз жүру үшін қандай жағдай қажет ? 2.Электролиттік диссоциация қандай құбылыс? 3. неліктен мыс сульфатының электролизі кезінде катодтан мыс бөлінді деп ойлайсыз? 4.Реакция нәтижесінде тағыда қандай басқа өнімдер алынады?
|
Мозайкалар
YouTube. com Бейнеролик Электролиз – YouTube https://www.youtube.com/watch?v=TjfTYmVQn5c |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12мин 4минут 10минут |
Тапсырма-2. «Таза тақта»әдісі. А, В, С-деңгейлік есептер. Тақтаға есептер жазылған стикерлер жабыстырылады. Оқушылар сол есептерді шығарады. Соңында барлық есептер шығарылып тақта тазарып қалады. А-деңгейі №1 t=5мин уақыт аралығында I=5А тоқты күкіртқышқылды мырыштың ерітіндісі арқылы өткізгенде ,екі валентті мырыштың қанша атомы бөлініп шығады? Мырыштың электрохимиялық эквивалентін қосымша кесте арқылы анықтаңдар? В-деңгейі №2 Электролит арқылы күші 5А тоқ өткенде 10 мин уақыт ішінде электролиттік ваннада 1.02г екі валентті металл бөлінеді. Металдың салыстырмалы атомдық маассасын анықтаңдар.
С-деңгейі №3 Мыс купорының (CUSO4 ) электролизі кеэінде электролиттен 5сағ бойы тығыздығы 80 А/м2 тоқ өткенде бөлініп шыққан мыс қабатының қалыңдығын есептеңдер.
Бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады. Жасыл – есептің шартын түсінідім; Сары – есептің шартын түсінгеніммен формулаларды түрлендіре алмадым. Қызыл – есеп шартын дұрыс түсінбедім, көмек керек.
Тапсырма-3
|
https://www.youtube.com/watch?v=wcI_D1djZBA&t=441s
Оқулық (ЖМБ), Арман-ПВ баспасы, 10 сынып,
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 6минут |
Кері байланыс: «Қызықты » әдісі. (+ ;-). Оқушылар бүгінгі тақырыптан алған ісерлерін + сабақтың ұнаған жақтарын,- қиын жақтарын жазу арқылы кері байланы алынады. .
|
Слайд
|
||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||
|
«Мозайка» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөліп аламын. Химия пәнімен пән аралық байланыс орнатылады. Жаңа сабақты бастамас бұрын «Миға шабуыл» әдісін қолдану арқылы сұрақтарға қойылады. Бейнефильм көрсетіліп оқушылар сұрақтарға жауап береді. «Жұптас,ойлан,бөліс» әдісі арқылы оқушылардың топпен бірлесе отырып білімдерін жинақтайды,ынтымақтаса отырып, өз ойларын еркін ,дәлді түрде жеткізуге дағдыланады.. «Таза тақта » әдісі арқылы есептер А, В, С деңгейінде беріледі. Оқушыларға есептерді шығаруға бағыт-бағдар беріп отырамын. Осы тапсырма арқылы оқушылардың шапшаңдығы қалыптасады, ойлау қабілеттері арта түседі. «Галереяға саяхат » әдісі арқылы дарынды оқушылардың логикалық ойлау қабілеті ұшталады. Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
Барлық оқушының сабаққа қызығушылығын аудару мақсатында ауызша жарайсың,керемер өте жақсы деген мадақтамалар айтамын. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін «Қызықты » әдісі арқылы кері байланыс жасалады. |
Bilimland.kz сайттарын пайдалану арқылы ақпараттық техникаларды ұтымды қолданады. Сынып бөлмесінің тазалығы, физика кабинетінің қауіпсіздігі |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз













