Түркістан облысы, Төлеби ауданы,
Нысанбек ауылы,
"Балдәурен" РОСО филиалы.
Физика пәнінің мұғалімі:
Әжібаев Нұрғазы Шаймұратұлы.
Сабақтың тақырыбы: Электромагниттер және оларды қолдану
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.3.4 Жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Басым бөлігі: 2. Тогы бар өткізгіш пен тогы жоқ өткізгіштің артықшылықтарын салыстыру. Кейбір оқушылар: 3. Электромагнитті қалай құрастыруға болатынын білу және магнит өрісін токтың көмегімен қалай күшейтуге болатынын мысалдармен түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
2. Тогы бар өткізгіш пен тогы жоқ өткізгіштің артықшылықтарын салыстыра алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнді оқыту мақсаты: Электромагниттің қолданылуын, жалпы тіршілік үшін маңыздылығын түсіндіре алады. Тілді оқыту мақсаты: Жолақ магнит пен соленойдтың магнит өрістеріннің пайда болу себептеріне мысалдар келтіреді. Пәндік лексика және терминология Магнит, өріс, шарғы, электромагнит,Ампер,соленойд.
Диалогқа/жазуға қажетті сөзтіркестері: Ішіне темір өзекше орналастырылған катушка............ аталады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу Ең маңыздысы оқушылар «өмірде электромагниттерді қайда қолданады?» деген сұраққа жауап алады. Ең қарапайым қолданыс-бұл есіктің қоңыраулары мен электромагниттік құлыптар. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс Алдыңғы білім |
Жаратылыстану, география Жерде едәуір магнит өрісі бар екені, оны жер бетіне жақын, әр нүктеде істіккебекітілген немесе жіпке ілінген магнит тілшесінің бір ұшы солтүстікті, екіншісі оңтүстікті көрсетіп орналасатынына қарап білуге болатыны бізге мәлім. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезендері |
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері. |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2-мин 5-мин Сабақтың ортасы 10-мин
10-мин 10мин Сабақтың соңы: 3 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. 1.1. Жағымды ахуалды қалыптастыру үшін «Сатамын, сатып аламын» әдісін қолданамын. «Ашық журнал» Бағалау парақшасын беремін.
БО « сұрақ қою және талқылау» түрін ескере отырып үй тапсырмасын сұрауда «Өрмекшінің торы» әдісі пайдаланамын. ( Бұл әдіс арқылы оқушылардың бойында қайталау, нақтылау, қорытындылау, топтау дағдыларын қалыптастырамын)
Дескриптор:1.Тогы бар өткізгіштің айналасында магнит өрістерінің пайда болу себептерін түсіндіреді 2.Электрмагнитті қалай құрастыруға болатынын көрсетеді 3.Токтың көмегімен магнит өрісін қалай күшейтуге болатынын түсіндіреді Жаңа сабақты түсіндіру.Видеокөрсетілім (Электромагниттік кран) Топқа біріктіруІ-топ Магнит,ІІ-топ Электромагнит,ІІІ-топ Шарғы«Автобус аялдамасы» әдісін жаңа сабақты түсіндіруде қолданамын (әр топқа тақырып бөлініп беріледі де, бір-біріне барып тақырыпты түсіндіреді) Оқушылар топта бағалау парақшасын толтырады Саралау :. «Тапсырма» тәсілі бойынша Б.О «Түсіндіру және сипаттау» түрін қолданып, ұсынылған ақпаратты түсіну; мәселелерді өз сөзімен тұжырымдау үшін «Суреттер сөйлейді» әдісін пайдаланамын. Тәжірибе көрсетіледі тәжірибеге қажетті құралдар:өткізгіш сымдар,электромагнит,ток көзі, кілт Оқушылар топта бағалау парақшасын толтырады Рефлексия.Барлық оқушыларға "БББ"кестесі беріледі
Бағалау: Бағалау парақшаларын толтырады. Үйге тапсырма: қайталау |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау парақшасы стикерлер Интербел сенді тақта Суреттер Интербел сенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электромагниттер және оларды қолдану
Электромагниттер және оларды қолдану
Түркістан облысы, Төлеби ауданы,
Нысанбек ауылы,
"Балдәурен" РОСО филиалы.
Физика пәнінің мұғалімі:
Әжібаев Нұрғазы Шаймұратұлы.
Сабақтың тақырыбы: Электромагниттер және оларды қолдану
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.3.4 Жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Басым бөлігі: 2. Тогы бар өткізгіш пен тогы жоқ өткізгіштің артықшылықтарын салыстыру. Кейбір оқушылар: 3. Электромагнитті қалай құрастыруға болатынын білу және магнит өрісін токтың көмегімен қалай күшейтуге болатынын мысалдармен түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
2. Тогы бар өткізгіш пен тогы жоқ өткізгіштің артықшылықтарын салыстыра алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнді оқыту мақсаты: Электромагниттің қолданылуын, жалпы тіршілік үшін маңыздылығын түсіндіре алады. Тілді оқыту мақсаты: Жолақ магнит пен соленойдтың магнит өрістеріннің пайда болу себептеріне мысалдар келтіреді. Пәндік лексика және терминология Магнит, өріс, шарғы, электромагнит,Ампер,соленойд.
Диалогқа/жазуға қажетті сөзтіркестері: Ішіне темір өзекше орналастырылған катушка............ аталады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу Ең маңыздысы оқушылар «өмірде электромагниттерді қайда қолданады?» деген сұраққа жауап алады. Ең қарапайым қолданыс-бұл есіктің қоңыраулары мен электромагниттік құлыптар. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс Алдыңғы білім |
Жаратылыстану, география Жерде едәуір магнит өрісі бар екені, оны жер бетіне жақын, әр нүктеде істіккебекітілген немесе жіпке ілінген магнит тілшесінің бір ұшы солтүстікті, екіншісі оңтүстікті көрсетіп орналасатынына қарап білуге болатыны бізге мәлім. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезендері |
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері. |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2-мин 5-мин Сабақтың ортасы 10-мин
10-мин 10мин Сабақтың соңы: 3 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. 1.1. Жағымды ахуалды қалыптастыру үшін «Сатамын, сатып аламын» әдісін қолданамын. «Ашық журнал» Бағалау парақшасын беремін.
БО « сұрақ қою және талқылау» түрін ескере отырып үй тапсырмасын сұрауда «Өрмекшінің торы» әдісі пайдаланамын. ( Бұл әдіс арқылы оқушылардың бойында қайталау, нақтылау, қорытындылау, топтау дағдыларын қалыптастырамын)
Дескриптор:1.Тогы бар өткізгіштің айналасында магнит өрістерінің пайда болу себептерін түсіндіреді 2.Электрмагнитті қалай құрастыруға болатынын көрсетеді 3.Токтың көмегімен магнит өрісін қалай күшейтуге болатынын түсіндіреді Жаңа сабақты түсіндіру.Видеокөрсетілім (Электромагниттік кран) Топқа біріктіруІ-топ Магнит,ІІ-топ Электромагнит,ІІІ-топ Шарғы«Автобус аялдамасы» әдісін жаңа сабақты түсіндіруде қолданамын (әр топқа тақырып бөлініп беріледі де, бір-біріне барып тақырыпты түсіндіреді) Оқушылар топта бағалау парақшасын толтырады Саралау :. «Тапсырма» тәсілі бойынша Б.О «Түсіндіру және сипаттау» түрін қолданып, ұсынылған ақпаратты түсіну; мәселелерді өз сөзімен тұжырымдау үшін «Суреттер сөйлейді» әдісін пайдаланамын. Тәжірибе көрсетіледі тәжірибеге қажетті құралдар:өткізгіш сымдар,электромагнит,ток көзі, кілт Оқушылар топта бағалау парақшасын толтырады Рефлексия.Барлық оқушыларға "БББ"кестесі беріледі
Бағалау: Бағалау парақшаларын толтырады. Үйге тапсырма: қайталау |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау парақшасы стикерлер Интербел сенді тақта Суреттер Интербел сенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













