Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Электромагниттiк индукция заңы. Ленцережесі.Өздік индукция. ИндуктивтілікАбдуллаева Г.Р
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы «Тараз қаласы әкімдігінің білім бөлімінің №57 орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Механикалық жұмыс.
Қуат.
Сынып: 7 «Ә»
Пән мұғалімі: Абдуллаева Г.Р
2022-2023 оқу жылы
Мектеп: №57 орта мектеп
Пәні: Физика
Сабақтың тақырыбы: Электромагниттiк индукция заңы. Ленцережесі.Өздік индукция. Индуктивтілік. Практикалық сабақ
Педагогтің аты-жөні: Абдуллаева Г.Р
Бөлімі: |
Магнит өрісі |
Педагогтің аты-жөні: |
Абдуллаева Г.Р |
Күні: |
2.04.2024 ж |
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Электромагниттiк индукция заңы. Ленцережесі.Өздік индукция. Индуктивтілік. Практикалық сабақ. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.5.2 - электромагниттік индукция заңын есептер шығаруда қолдану; |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: магниттік-резонанстық томографияның практикалық маңызын түсінеді Көптеген оқушылар істей алады:Томографтың жұмыс істеу принципін түсінеді. Кейбір оқушылар істей алады: МРТ жұмыс істеу принципін түсінеді. |
Бағалау критерийлері . |
- Электромагниттiк индукция заңы, Ленц ережесі, өздік индукция, индуктивтілік ұғымдарының мағынасын түсінеді - Электромагнитік индукция заңының қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды - Формулаларды есептер шығаруда қолданады |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. – жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру «Бинго» әдісі арқылы топқа бөлу І топ – Электромагниттік индукция ІІ топ – Индуктивтілік |
Оқушылар қораптағы ұяшықтар арқылы 2 топқа бөлінеді |
Электромагниттiк индукция заңы, Ленц ережесі, өздік индукция, индуктивтілік ұғымдарының мағынасын түсінеді, электромагнитік индукция заңының қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды, формулаларды есептер шығаруда қолданады |
Бинго қорапшасы, ұяшықтар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин
|
Үй тапсырмасын тексеру. «Wordwall» платформасы, викторниалық сұрақтар. Алған білімдеріңді еске түсіріп, төмендегі сұрақтарға тездетіп бірге жауап берелік. Жеке жұмыс 1. Электромагниттік индукция құбылысын ашқан кім? А) Андри Мари Ампер В) Александро Вольта С) Майкл Фарадей Д) Георг Ом Е) Шарль Кулон 2. Магнит өрісі жоқ планета А) Жер В) Марс С) Шолпан Д) Юпитер Е) Сатурн 3. Шамалы әлсіздеу магнит қандай заттарды тартады? А) Темір, болат В) Никель, кобальт С) Магниттік аномалия Д) Магниттік полюстер Е) Магнит тілшесінің осі 4. Магнит сызықтары магнит ішінде А) Жиналады В) Шашырайды С) Тұйықталады Д) Болмайды Е) Дұрыс жауабы жоқ 5. Генератордың айналатын бөлігі? А) Ротор В) Статор С) Индуктор Д) Якорь 6. Магниттағы Марс өрісі Жердегіге қарағанда неше есе әлсіз? А) 500 есе В) 5есе С) 50 есе Д) 1000 есе Е) 10 есе 7. Генератордың қозғалмайтын бөлігі А) Ротор В) Статор С) Индуктор Д) Якорь 8. Магнит өрісін тек қандай заттар тудырады? А) Электр тогы В) Тұрақты магниттер С) Газдар, тұрақты магниттер Д) Электр тоғы мен тұрақты магниттер Е) Газдар мен сұйықтар 9. Магнит сызықтары бір-біріне А) Перпендикуляр В) Параллель С) Қиылысады Д) Перпендикуляр, параллель Е) Әсерлері күштірек 10. Индукция латын тілінен аударғанда қандай иағына береді? А) Магнит В) Өріс С) Бағыттау Д) Күш Е) Ток |
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, тест түрінде жауап беруге тырысады Дескриптор - Дұрыс жауабын табады |
Бағалау парағы 1 балл |
Оқулық ДК экраны |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы. 10 мин. «Ой талқы» әдісі
Топтық жұмыс «Ойлан, Жұптас, Бөліс» әдісі 6 мин
Сабақтың ортасы «Кім жылдам?» Есептер шығару 10 мин
«Socrative» 7 мин Рефлексия 4 мин |
1 – тапсырма «Жаубын жалғастыр» 1-топ – Электромагниттік индукция 2-топ – Индуктивтілік
2 - тапсырма Миға шабуыл. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы формулалардан мозайка құрастыру Ф=BScos Ф=LI
3 – тапсырма Жұппен жұмыс, жеке жұмыс «Кім жылдам?» деңгейлік есептер шығару І топ
4 – тапсырма. Жеке жұмыс 1. Шарғының инерттілік қасиетін сипаттайтын физикалық шама А) индуктивтілік Б) магнит ағыны С) индукция 2. Магнит өрісіне енгізілген тұйықталған контурды тесіп өтетін магнит индукция сызықтарының саны А) Магнит ағыны Б) индуктивтілік С) өздік индукция 3. Өткізгіш контур арқылы өтетін ток өзгергенде осы контурда индукциялық ЭҚК пайда болу құбылысы А) магнит ағыны Б) индуктивтілік С) өздік индукция 4. Механикалық энергияны электр энергиясына айналдыратын мәшине А) электр генераторы Б) электромагниттік индукция С) трансформатор 5. Индуктивтіліктің өлшем бірлігі Гн. Шын, Жалған 6. Магнит ағыны Ф әрпімен белгіленеді Шын, Жалған 7. Индуктивтіліктің өлшем бірлігі Вебер Шын, Жалған
Көңіл-күй ағашы |
Оқушылар берілген тапсырмаға байланысты постер қорғайды Дескриптор - Электромагниттiк индукция заңын біледі 1 балл -Ленц ережесі, өздік индукция, индуктивтілік ұғымдарының мағынасын түсіндіреді - Электромагнитік индукция заңының қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды
Оқушылар формулалардан мозайка құрастырады Оқушылар топта бірлесіп есептерді шығарады, шығарылу жолын тақтаға жазады Дескриптор - есептің берілгенін шартын дұрыс жазады - өлшем бірліктерді ХБЖ не айналдырады -қажетті формуланы дұрыс жазады - есептеуді дұрыс жүргізеді, дәлелдеме келтіреді
Оқушылар cұрақтарға жауап береді Дескриптор - Дұрыс жауабын табады Оқушылар саабақты түсінсе қызыл алма, сабақты орташа түсінсе сары алма, сабақты мүлдем түсінбесе жасыл алмаға стикерлерді жабыстырады. |
Бағалау парағы 3 балл Бағалау парағы 1 балл Бағалау парағы 4 балл Бағалау парағы 1 балл |
Оқулық Қима қағаздар Таратпа қағаздар (есептер) https://b.socrative.com/teacher/#results/77850886 Көңіл-күй ағашы |
||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 1 мин |
Электромагниттiк индукция заңы. Ленцережесі.Өздік индукция. Индуктивтілік. Рымкевич есептер жинағы №846-756 есептер |
|
|
Рымкевич есептер жинағы |
||||||||||||||||||||||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
|||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар істей алады: Кері итеруші күш, Архимед заңы ұғымдарының физикалық мағынасын түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Кері итеруші күштің қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды, формуласын жазады, есептеулер жүргізеді. Кейбір оқушылар істей алады: Кері итеруші күш Архимед заңын өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді Тапсырмаларды орындауда қиналған оқушыларға ресур арқылы қолдау көрсетемін. Әр тапсырма барысында тапсырмаларды дұрыс әрі нақты орындау деңгейлері арқылы саралаймын |
|
«Бинго» әдісі топқа бөлу
Үй тапсырмасын сұрау. Викториналық сұрақтар. Wordwall платформасы
«Ойлан, жұптас, бөліс» формулалардан мозайка құрастыру
«Кім жылдам» Есептер шығару
«Socrative» платформасы. Сабақты бекіту
«Көңіл-күй» ағағшы. Рефлексия