___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қолда бар ақпаратқа негізделген деректерді талдау
|
Бөлім: |
Электрондық кестелердегі ақпаратты өңдеу |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Нұрсолтанова Қ.Н. |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолда бар ақпаратқа негізделген деректерді талдау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларды Excel бағдарламасының негізгі кіріктірілген функцияларымен таныстыру (КОРЕНЬ, ОКРУГЛ, ЧАСТНОЕ, ЦЕЛОЕ, СТЕПЕНЬ); практикалық тапсырманы орындау үшін функцияларды қолдануды үйрету. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділеттілік пен жауапкершілік құндылықтары топтық жұмыста рөлдерді адал бөлу, басқалардың пікірін құрметтеу және электрондық кестелерде есептеулерді ұқыпты орындау арқылы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Шағын сұрақ: • "Неліктен адамдар кейде есептеулерде қателеседі, ал компьютер олай емес?» * Экранда шағын деректер жиынтығын көрсету:
Мұғалім сұрақтар қояды: - Сатылымның қай күні жоғары болғанын қалай түсінуге болады? - Барлығы қанша ақша тапқанын қалай анықтауға болады? - Орташа мәнді қалай білуге болады? |
Сұрақтарға жауап береді, талқылайды |
Мақтау
|
Интербелсенді тақта Тапсырма ChatGPT көмегімен жасалды |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру: 1. Мұғалім деректері бар шағын электрондық кестені көрсетеді (мысалы, "бір аптаға сату" немесе "оқушылардың ұпайлары"). 2. Деректерді талдау үшін маңызды көрсеткіштерді тез алуға мүмкіндік беретін кіріктірілген функциялар қолданылатынын түсіндіреді. 3. Экранда функциялардың қолданылуын біртіндеп көрсетеді:
4. Мұғалім нақтылайтын сұрақтар қояды: - Деректер сомасы нені көрсетеді? - Орташа мәнді қашан қолдану керек? - Максималды мән бойынша қандай қорытынды жасауға болады? Жұптық жұмыс Excel электрондық кестесінде "10 күндік ауа температурасын талдау" кестесін жасаңыз Жеке ұяшықтарда есептеу: 1. 10 күндегі орташа температура =СРЗНАЧ 2. Минималды температура =МИН 3. Максималды температура =МАКС 4. Температурасы 0°С-тан төмен күндер саны =СЧЁТЕСЛИ 5. Температурасы 0°С жоғары немесе оған тең күндер саны =СЧЁТЕСЛИ Сергіту сәті
Жеке жұмыс жасау
|
Мұғалімнің демонстрациясын бақылайды. Функциялардың мысалдарын дәптерге жазады. Оқушылар жұпта жұмыс істейді, бір-бірінің жұмысын әділ тексереді. Көз жаттығуларын орындайды Жұмыс парағы бойынша тапсырмаларды орындайды: Тиісті сөздерді жазады - функциялардың қызметін жазады; - ЖИ қолданып, функцияларға сипаттама береді - функциялардың мәнін анықтайды - интерактивті тапсырманы орындайды - үлгі бойынша кесте жасайды, есептеулер жүргізеді |
Бағалау критерийі: - кірістірілген функциялардың мақсатын түсінеді - КОРЕНЬ, ОКРУГЛ, ЧАСТНОЕ, ЦЕЛОЕ, СТЕПЕНЬ функцияларын қолдана алады Дескрипторлар: кесте құрады және функцияларды қолданады Бағалау: (1 ұпай)
Бағалау критерийі: - Кірістірілген функциялардың мақсатын түсінеді - кірістірілген функцияларды қолдана алады Дескрипторлар: - бос орындарға тиісті сөздерді жазады; (1 ұпай)
- функциялардың қызметін жазады; (2 ұпай)
- ЖИ қолданып, функцияларға сипаттама береді (1 ұпай)
- функциялардың мәнін анықтайды (2 ұпай)
- интерактивті тапсырманы орындайды (1 ұпай) - кестені үлгі бойынша ресімдейді (1 ұпай) - МИН, МАКС есептеу үшін функцияларды қолданады (1 ұпай) - орташа мәнді есептеу үшін функцияларды қолданады (1 ұпай) |
Интербелсенді тақта, Оқулық, дәптер Жұмыс парағы, оқулық Жасанды интеллект (ChatGPT/ Gemini/ YandexGPT/ Copilot) |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: "1 аптаға ауа райы" кестесін құрыңыз, кем дегенде 3 функцияны қолданыңыз (СУММ, СРЗНАЧ, ЕСЛИ). Рефлексия.
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
Интербелсенді тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электронды кесте
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қолда бар ақпаратқа негізделген деректерді талдау
|
Бөлім: |
Электрондық кестелердегі ақпаратты өңдеу |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Нұрсолтанова Қ.Н. |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолда бар ақпаратқа негізделген деректерді талдау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларды Excel бағдарламасының негізгі кіріктірілген функцияларымен таныстыру (КОРЕНЬ, ОКРУГЛ, ЧАСТНОЕ, ЦЕЛОЕ, СТЕПЕНЬ); практикалық тапсырманы орындау үшін функцияларды қолдануды үйрету. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділеттілік пен жауапкершілік құндылықтары топтық жұмыста рөлдерді адал бөлу, басқалардың пікірін құрметтеу және электрондық кестелерде есептеулерді ұқыпты орындау арқылы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Шағын сұрақ: • "Неліктен адамдар кейде есептеулерде қателеседі, ал компьютер олай емес?» * Экранда шағын деректер жиынтығын көрсету:
Мұғалім сұрақтар қояды: - Сатылымның қай күні жоғары болғанын қалай түсінуге болады? - Барлығы қанша ақша тапқанын қалай анықтауға болады? - Орташа мәнді қалай білуге болады? |
Сұрақтарға жауап береді, талқылайды |
Мақтау
|
Интербелсенді тақта Тапсырма ChatGPT көмегімен жасалды |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру: 1. Мұғалім деректері бар шағын электрондық кестені көрсетеді (мысалы, "бір аптаға сату" немесе "оқушылардың ұпайлары"). 2. Деректерді талдау үшін маңызды көрсеткіштерді тез алуға мүмкіндік беретін кіріктірілген функциялар қолданылатынын түсіндіреді. 3. Экранда функциялардың қолданылуын біртіндеп көрсетеді:
4. Мұғалім нақтылайтын сұрақтар қояды: - Деректер сомасы нені көрсетеді? - Орташа мәнді қашан қолдану керек? - Максималды мән бойынша қандай қорытынды жасауға болады? Жұптық жұмыс Excel электрондық кестесінде "10 күндік ауа температурасын талдау" кестесін жасаңыз Жеке ұяшықтарда есептеу: 1. 10 күндегі орташа температура =СРЗНАЧ 2. Минималды температура =МИН 3. Максималды температура =МАКС 4. Температурасы 0°С-тан төмен күндер саны =СЧЁТЕСЛИ 5. Температурасы 0°С жоғары немесе оған тең күндер саны =СЧЁТЕСЛИ Сергіту сәті
Жеке жұмыс жасау
|
Мұғалімнің демонстрациясын бақылайды. Функциялардың мысалдарын дәптерге жазады. Оқушылар жұпта жұмыс істейді, бір-бірінің жұмысын әділ тексереді. Көз жаттығуларын орындайды Жұмыс парағы бойынша тапсырмаларды орындайды: Тиісті сөздерді жазады - функциялардың қызметін жазады; - ЖИ қолданып, функцияларға сипаттама береді - функциялардың мәнін анықтайды - интерактивті тапсырманы орындайды - үлгі бойынша кесте жасайды, есептеулер жүргізеді |
Бағалау критерийі: - кірістірілген функциялардың мақсатын түсінеді - КОРЕНЬ, ОКРУГЛ, ЧАСТНОЕ, ЦЕЛОЕ, СТЕПЕНЬ функцияларын қолдана алады Дескрипторлар: кесте құрады және функцияларды қолданады Бағалау: (1 ұпай)
Бағалау критерийі: - Кірістірілген функциялардың мақсатын түсінеді - кірістірілген функцияларды қолдана алады Дескрипторлар: - бос орындарға тиісті сөздерді жазады; (1 ұпай)
- функциялардың қызметін жазады; (2 ұпай)
- ЖИ қолданып, функцияларға сипаттама береді (1 ұпай)
- функциялардың мәнін анықтайды (2 ұпай)
- интерактивті тапсырманы орындайды (1 ұпай) - кестені үлгі бойынша ресімдейді (1 ұпай) - МИН, МАКС есептеу үшін функцияларды қолданады (1 ұпай) - орташа мәнді есептеу үшін функцияларды қолданады (1 ұпай) |
Интербелсенді тақта, Оқулық, дәптер Жұмыс парағы, оқулық Жасанды интеллект (ChatGPT/ Gemini/ YandexGPT/ Copilot) |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: "1 аптаға ауа райы" кестесін құрыңыз, кем дегенде 3 функцияны қолданыңыз (СУММ, СРЗНАЧ, ЕСЛИ). Рефлексия.
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
Интербелсенді тақта |
шағым қалдыра аласыз






