|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы №49 мектеп гимназия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
ІІІ. Электронды кестелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
24.11.2021 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
§12 Электронды кестелер элементтерін пішімдеу . |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға кесте элементтерін түсіндіру. Электрондық кесте элементтерін пішімдеуді үйрету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Бағалау Кері байланыс |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушыларды «Смайликтер» әдісі арқылы топқа бөлу. 1 –Баған 2 –Жол 3 – Кесте ІІ. Үй жұмысы Сaбақты пысықтау мақсатында «Көңiлдi қaлпaқ» əдiсiн қoлдaну. Музыкa oйнaтылып, қaлпaқ әр oқушығa кигiзiлeдi, музыкa тoқтaғaндa қaлпaқ кiмнiң бaсындa бoлсa сoл сұрaққa жaуaп бeрeдi.
Экранға презентация қосылады. Жаңа сабақтың тақырыбы шығады. Кестеде үнемі бір ұяшық белсенді болады, ал белсенді ұяшық жиектері басқалардан ерекшеленіп тұрады:
Ұяшықтарды пішімдеу (Формат ячеек) терезесін екі әдіспен ашуға болады: 1-әдіс. Басты (Главная) мәзірінен Сан (Число) бөлімінің төменгі оң жақ бұрышындағы бағыттаушы сызықты таңдау 2-әдіс. Ерекшеленген ұяшықтың жанама мәзірінен Ұяшықты пішімдеу командасын таңдау. Ашылған Ұяшықты пішімдеу терезесі 6 бөлімнен тұрады: Сан (Число), Түзету (Выравнивание), Қаріп (Шрифт), Шекара (Граница), Құйып бояу (Заливка), Қорғау (Защита). Топтық жұмыс. «Кодтау» әдісі. Өнер - білім бар
жұрттар
B2,A2, C3, A3, C2; A1, C1, B3; D2, B1, E1; D3, D1, D4,C4; E4, A4, E3. Практикалық тапсырмалар. Жеке жұмыс. Тапсырма1.
Тапсырма 2.
Microsoft Excel терезесінің негізгі элементтерімен жұмыс жасау.
«Бәйге» әдісі
Оқушылардың жинаған эмодзиларын, балға айналдыру.
«Алма ағашы»
Жасыл
алма Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Ы.Алтынсарин
атындағы №49 мектеп гимназия
Пәні:
Информатика
Бөлім:
ІІІ. Электронды
кестелер
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
24.11.2021 ж
Сынып:
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
§12 Электронды
кестелер элементтерін пішімдеу
.
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 7.2.2.2
электрондық кестенің
элементтерін
пішімдеу;
Сабақтың
мақсаты
Оқушыларға кесте
элементтерін түсіндіру. Электрондық кесте элементтерін пішімдеуді
үйрету.
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Өткен білімді еске
түсіру Жаңа
білім Бекіту Бағалау
Кері байланыс І. Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен амандасу,
түгендеу. Оқушыларды «Смайликтер» әдісі арқылы топқа
бөлу. 1
–Баған 2
–Жол 3 –
Кесте ІІ. Үй
жұмысы Сaбақты пысықтау
мақсатында «Көңiлдi қaлпaқ» əдiсiн
қoлдaну. Музыкa oйнaтылып,
қaлпaқ әр oқушығa кигiзiлeдi, музыкa тoқтaғaндa қaлпaқ кiмнiң
бaсындa бoлсa сoл сұрaққa жaуaп
бeрeдi. Кестедегеніміз не? (Деректерді
жолдар мен бағандар қиылысында орнаастыру арқылы ұсыну
тәсілі) Ұяшық дегеніміз не? (Жол мен
бағанның қиылысуы) Мәтіндік құжатта кесте құру
үшін қандай мәзір жолағын таңдаймыз? (Қою-Кестелер,
Вставка-Таблицы) MS Excel дегеніміз не?
(электрондық кестелермен жұмыс істеуге арналған қолданбалы
программа) Кестеніңсоңынажаңажолқосуүшінқандайпернені басу керек?
(Таb) Кестелік процессорда құрылған
және сақталған құжатты не деп атаймыз? (Жұмыс
кітабы) Ұяшықтың адресі дегеніміз
не? MS Excel қолданбалы
программасының ортасын атап өтіңіз? (Тақырып қатары, мәзір қатары,
құрал-саймандар қатары, формулалар қатары, жұмыс парағы, қалып-күй
қатары) Кестеқұрғаннанкейінмәтіндік
процессоржолаққакестелерменжұмысістейтінқандайбөлімдердіқосады?
(КонструкторжәнеМакет) Ауқым дегеніміз не? (Екі
немесе одан көп ұяшықтардың
жиынтығы) Экранға презентация қосылады.
Жаңа сабақтың тақырыбы
шығады. Кестеде үнемі бір ұяшық
белсенді болады, ал белсенді ұяшық жиектері басқалардан ерекшеленіп
тұрады: Ұяшықты белсенді ету
үшін, меңзерді сол ұяшыққа апарып шерту
керек; Бірнеше ұяшықты таңдау
үшін тінтуір меңзерін ұяшықтардың біріне қойып, тінтуірдің сол жақ
батырмасын басып, оны жібермей созу
керек; Бірнеше ұяшықтар тобын
таңдау үшін Ctrl пернесін басып, оны жібермей таңдаған ұяшыққа
дейін созу қажет; Кестенің тұтас бағанын
немесе жолын таңдау үшін, баған немесе жол атауын нұсқау
керек. Ұяшықтарды пішімдеу
(Формат ячеек) терезесін екі әдіспен ашуға
болады: 1-әдіс. Басты (Главная)
мәзірінен Сан (Число) бөлімінің төменгі оң жақ бұрышындағы
бағыттаушы сызықты таңдау 2-әдіс. Ерекшеленген
ұяшықтың жанама мәзірінен Ұяшықты пішімдеу командасын таңдау.
Ашылған Ұяшықты пішімдеу терезесі 6 бөлімнен тұрады: Сан (Число),
Түзету (Выравнивание), Қаріп (Шрифт), Шекара (Граница), Құйып бояу
(Заливка), Қорғау (Защита). Топтық
жұмыс. «Кодтау»
әдісі. Өнер - білім бар
жұрттар A B C D E 1 Тастан алыс сарай ашып жерлерден, 2 - Өнер жұрттар Айшылық 3 бар салғызды; білім Көзіңді алғызды. 4 хабар жұмғанша, - Жылдам
B2,A2, C3, A3,
C2;
A1, C1,
B3;
D2, B1,
E1;
D3, D1,
D4,C4;
E4,
A4,
E3.
Практикалық
тапсырмалар.
Жеке
жұмыс.
Тапсырма1.
Microsoft Excel программасын іске қосыңдар. Ол үшін Іске
қосу→Барлық программалар→Microsoft Office→ Microsoft
Excelкомандасын орындаңдар.
А5 ұяшығына «Күз»
сөзін жаз.
В5 ұяшығына «215575»
санын жаз. Осы деректі Е8 ұяшығына
көшір.
А7 ұяшығына
«2021
жыл қараша айы» деп жаз. Осы
мәліметті қиып алып, В7 ұяшығына
қойыңдар.
Тапсырма 2.
Microsoft Excel терезесінің негізгі элементтерімен жұмыс
жасау.
C4 ұяшығына мектеп атауын, D4 ұяшығына сыныптарыңды, E4
ұяшығына аты-жөндеріңді жазыңдар.
Ұяшықтарды белгілеп, жанама мәзірден Ұяшықты пішімдеу
терезесін ашыңдар.
Түзету (Выравнивание) қатарын таңдап, Сөз бойынша
тасымалдау (Переносить по словам) командасына белгі қойыңдар. Мәтін
бағдарын өзгертіңдер. Ұяшықтағы өзгерістерді
бақылаңдар.
Шекара,Құйып бояу бөлімдерін таңдап, кесте жиектерінің
қалыңдығын, түстерін өзгертіңдер.
C4, D4, E4 ұяшықтардағы мәтіндерді F5, G5,H5 ұяшықтарына
көшіріңдер.
«Бәйге» әдісі
Оқушылардың жинаған
эмодзиларын, балға
айналдыру.
«Алма
ағашы»
Жасыл
алма | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














