|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№39 сабақ. Электроскоп не үшін қажет? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Зарядтардың оң немесе теріс болатынын білетін болады, заттардың электрөткізгіштігін білетін болады |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық дайындық Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Үй тапсырмасы Үйдегі ыдыстардың жылуды жақсы және нашар өткізетінін біліп,тізімін жасап келу (ата-ананың көмегімен) ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып Саралау: ресурстар ФС тапсырмасы Электр заряды
Зарядтың бар-жоғын анықтайтын құралды «электроскоп» деп атайды. «Белгіле»
1-Тәжірибе Модель жасау. Оқулықтағы суретке қарап электроскоп моделін жасату. Оған әртүрлі заттарды тигізіп байқап көру. 2-тәжірибе ЕҚБ және ЕБҚ Мақсаты: бақылау жасауды бірге жүргізуге бағыт-бағдар беру Металл сым(өткізеді) мен жібек жіптің( өткізбейді) электрөткізгіштік қасиетін бақылап көр Саралау: тапсырма ҚЖ:
Үй тапсырмасы Электр зарядын жақсы өткізетін заттардың тізімін жасап келу
|
Шаттық шеңберін өткізеді Үйдегі зерттеулерінің қорытындысын айтады Жаңа сабақты түсініп алады Сызбалармен жұмыс жасайды Дененің электрленуі туралы тапсырма орындайды Заряд өткізетін заттар: Металл сым, тарақ екеніне көз жеткізеді Тәжірибе жасайды Суреттегі заттардың қайсысының зарядты жақсы өткізетінін белгілейді Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Бәйге» әдісі
Дескриптор: Денелердің электрленуі жайында біледі-1Б Тапсырманы өмірмен байланыстыра алады-1Б
Дескриптор: Электроскоп жасауды үйренді-1Б Тәжірибе жасауды меңгерген-1Б
Тамаша жұмыс! Дескриптор: Электр зарядын жақсы өткізетін заттарды белгілейді-1Б Заттардың қасиеттерін біледі-1Б ҚБ:
Дескриптор: Электр зарядын жақсы өткізетін заттардың тізімін жасап келеді-1б «Ауа райы» әдісі |
Жұмыс нәтижесі https://wordwall.net/resource/83293560 Сызба Суреттер Тапсырма жазылған парақтар Оқулық Шыны құты Жұқа қағаз (фольга) Қақпақ Сым Тарақ, шыны түтік, металл сым, ағаш сызғыш Метал сым Жібек жіп Тапсырманың суреті бар парақтар Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№40 сабақ. Электр тогын қандай денелер өткізеді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Электр тогын өткізетін және өткізбейтін заттармен танысады, Түрлі материалдардың электр тогын өткізуін зерттеп көреді |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық дайындық
Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Үй тапсырмасы Электр зарядын жақсы өткізетін заттардың тізімін жасап келу ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Мұғалімнің түсіндірмесі
Саралау тәсілі: «Жедел сұрақтар» әдісі. 1.Электр тогы деген не? 2.Неліктен электр зарядтары тізбек бойымен қозғалады? 3. Электрик қандай киімдер таңдайды? ЕБҚ Мақсаты: қауіпсіздік ұғымын меңгерту Үйде әкең электр тогын жөндегенде қолына не киеді? Не үшін? 1-Тапсырма Электрөткізгіштер мен электроқшаулағыштар туралы айту Саралау:қолдау Тәжірибе 1.Екі полиэтилен пленканы аламыз, партаның үстіне (бір-біріне параллель) орналастырамыз, олардың үстінен бір рет қолымызбен сипаймыз. Пленкаларды ұшынан ұстап көтереміз, арасын алшақ ұстаймыз және жайлап жақындатамыз да, олардың арасындағы құбылысты байқаймыз. ЕҚБ: Мақсаты: қауіпсіздік ережесін жасату Үй жағдайында электр тогын пайдаланғанда қандай ережелерді сақтау керек? Қауіпсіздік ережесін жаса 2-Тапсырма «Топтастыру» әдісі
Үй тапсырмасы Электр сымының құрылысын сипаттап кел
|
Жақсы тілектер айтады Күміс металы Алюминий
Сұрақтарға жауап береді Сұраққа жауап береді Сұрақтар арқылы білімдерін тексеру Тәжірибе жасайды Бұл әдісті қолдану барысында сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызды рөл атқарады. Ереже құрастырады Заттарды екі топқа бөліп, қасиеттерін атайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Электр зарядын жақсы өткізетін заттардың тізімін жасап келеді-1б ҚБ: «Киіз үй» әдісі
Дескриптор: Электр туралы өз ойларын жеткізе алады-1Б Электр өткізбейтін заттарды электрикке таңдаса алады-1Б Жарайсың!
Дескриптор: Ток өткізгіш қасиетке ие заттарды зерттейді-1Б Зерттеу жұмысынан қорытынды жасайды-1Б Сен мықтысың!
ДескриптоР: Заттарды екі топқа бөле алады-1Б Заттардың қасиеттерін атайды-1Б
Дескриптор: Электр сымының құрылысын сипаттап келеді-1б «Аралдар картасы» әдісі арқылы өз ойларын айтады |
Суреттер Балалар дың жұмысы https://wordwall.net/resource/67826970
Оқулық
Тәжірибеге қажетті заттар Жұмыс парағы Суреттер Суреттер Кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электроскоп не үшін қажет?
Электроскоп не үшін қажет?
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№39 сабақ. Электроскоп не үшін қажет? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Зарядтардың оң немесе теріс болатынын білетін болады, заттардың электрөткізгіштігін білетін болады |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық дайындық Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Үй тапсырмасы Үйдегі ыдыстардың жылуды жақсы және нашар өткізетінін біліп,тізімін жасап келу (ата-ананың көмегімен) ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып Саралау: ресурстар ФС тапсырмасы Электр заряды
Зарядтың бар-жоғын анықтайтын құралды «электроскоп» деп атайды. «Белгіле»
1-Тәжірибе Модель жасау. Оқулықтағы суретке қарап электроскоп моделін жасату. Оған әртүрлі заттарды тигізіп байқап көру. 2-тәжірибе ЕҚБ және ЕБҚ Мақсаты: бақылау жасауды бірге жүргізуге бағыт-бағдар беру Металл сым(өткізеді) мен жібек жіптің( өткізбейді) электрөткізгіштік қасиетін бақылап көр Саралау: тапсырма ҚЖ:
Үй тапсырмасы Электр зарядын жақсы өткізетін заттардың тізімін жасап келу
|
Шаттық шеңберін өткізеді Үйдегі зерттеулерінің қорытындысын айтады Жаңа сабақты түсініп алады Сызбалармен жұмыс жасайды Дененің электрленуі туралы тапсырма орындайды Заряд өткізетін заттар: Металл сым, тарақ екеніне көз жеткізеді Тәжірибе жасайды Суреттегі заттардың қайсысының зарядты жақсы өткізетінін белгілейді Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Бәйге» әдісі
Дескриптор: Денелердің электрленуі жайында біледі-1Б Тапсырманы өмірмен байланыстыра алады-1Б
Дескриптор: Электроскоп жасауды үйренді-1Б Тәжірибе жасауды меңгерген-1Б
Тамаша жұмыс! Дескриптор: Электр зарядын жақсы өткізетін заттарды белгілейді-1Б Заттардың қасиеттерін біледі-1Б ҚБ:
Дескриптор: Электр зарядын жақсы өткізетін заттардың тізімін жасап келеді-1б «Ауа райы» әдісі |
Жұмыс нәтижесі https://wordwall.net/resource/83293560 Сызба Суреттер Тапсырма жазылған парақтар Оқулық Шыны құты Жұқа қағаз (фольга) Қақпақ Сым Тарақ, шыны түтік, металл сым, ағаш сызғыш Метал сым Жібек жіп Тапсырманың суреті бар парақтар Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№40 сабақ. Электр тогын қандай денелер өткізеді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Электр тогын өткізетін және өткізбейтін заттармен танысады, Түрлі материалдардың электр тогын өткізуін зерттеп көреді |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық дайындық
Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Үй тапсырмасы Электр зарядын жақсы өткізетін заттардың тізімін жасап келу ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Мұғалімнің түсіндірмесі
Саралау тәсілі: «Жедел сұрақтар» әдісі. 1.Электр тогы деген не? 2.Неліктен электр зарядтары тізбек бойымен қозғалады? 3. Электрик қандай киімдер таңдайды? ЕБҚ Мақсаты: қауіпсіздік ұғымын меңгерту Үйде әкең электр тогын жөндегенде қолына не киеді? Не үшін? 1-Тапсырма Электрөткізгіштер мен электроқшаулағыштар туралы айту Саралау:қолдау Тәжірибе 1.Екі полиэтилен пленканы аламыз, партаның үстіне (бір-біріне параллель) орналастырамыз, олардың үстінен бір рет қолымызбен сипаймыз. Пленкаларды ұшынан ұстап көтереміз, арасын алшақ ұстаймыз және жайлап жақындатамыз да, олардың арасындағы құбылысты байқаймыз. ЕҚБ: Мақсаты: қауіпсіздік ережесін жасату Үй жағдайында электр тогын пайдаланғанда қандай ережелерді сақтау керек? Қауіпсіздік ережесін жаса 2-Тапсырма «Топтастыру» әдісі
Үй тапсырмасы Электр сымының құрылысын сипаттап кел
|
Жақсы тілектер айтады Күміс металы Алюминий
Сұрақтарға жауап береді Сұраққа жауап береді Сұрақтар арқылы білімдерін тексеру Тәжірибе жасайды Бұл әдісті қолдану барысында сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызды рөл атқарады. Ереже құрастырады Заттарды екі топқа бөліп, қасиеттерін атайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Электр зарядын жақсы өткізетін заттардың тізімін жасап келеді-1б ҚБ: «Киіз үй» әдісі
Дескриптор: Электр туралы өз ойларын жеткізе алады-1Б Электр өткізбейтін заттарды электрикке таңдаса алады-1Б Жарайсың!
Дескриптор: Ток өткізгіш қасиетке ие заттарды зерттейді-1Б Зерттеу жұмысынан қорытынды жасайды-1Б Сен мықтысың!
ДескриптоР: Заттарды екі топқа бөле алады-1Б Заттардың қасиеттерін атайды-1Б
Дескриптор: Электр сымының құрылысын сипаттап келеді-1б «Аралдар картасы» әдісі арқылы өз ойларын айтады |
Суреттер Балалар дың жұмысы https://wordwall.net/resource/67826970
Оқулық
Тәжірибеге қажетті заттар Жұмыс парағы Суреттер Суреттер Кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз


























