Материалдар / Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар

Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қазан 2024
58
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«А.Розыбакиев атындағы орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар

Бөлім:

Тұрақты электр тогы

Педагогтің аты-жөні:

Асимова Д.Р.

Күні:


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.4.2.17 – қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіреді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин.
































Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Жағымды ахуал орнату.



Үй тапсырмасын тексеру

«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы

1.Өткізгіштерді параллель және тізбектей жалғаудың айырмашылығы қандай?

2.Күнделікті қолданыс үшін қандай мөлшердегі кернеу қолданылады?

3.Толық жұмыс дегеніміз не?

4.Пайдалы жұмыс дегеніміз не?

5.Қуаттың анықтамасы



Жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру:

«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы


Ортақ нәрсе?


Амандасады, сабаққа қатыспаған оқушыларды анықтап айтады.

Сабаққа дайындығын көрсетеді.


Үй тапсырмасын көрсетеді, сұрақтарға жауап береді.










Суретте берілген заттарды не байланыстыратынын анықтайды, тақырыпты ашады, сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатымен танысады.


Тақырыпты дәптерге жазады.








Кері байланыс

Мадақтау











Кері байланыс

Мадақтау











Презентация

Слайд

















Слайд

Суреттер







Сабақтың ортасы

10 мин.

Жаңа сабақты меңгеру.

Түсіндіру. «Ақпарат аялдамасы» әдісі арқылы

Қыздыру шамын қыздырғыш құралдарға жатқызуға болады. Оларды бөлмелерді, үйлерді жарықтандыру үшін қолданылады. Американдық өнертапқыш Томас Эдисон мен орыс электротехнигі Александр Лодыгин жасап шығарған электр шамдарын жатқызуға болады.

Ток көзінің өте аз өткізгішпен тұйықталуын қысқа тұйықталу деп атайды. Қысқа тұйықталу жағдайында туындайтын қауіп-қатерден қорғау үшін балқымалы сақтандырғыштар деп аталатын арнайы құралдар қолданылады.

Білу.Түсіну.

Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар туралы түсінік қалыптасады. Қауіпсіздік ережелерімен танысады.


Кері байланыс

Мадақтау


Слайд


7 мин.

Жеке жұмыс.

1-тапсырма.

Тапсырма орындау барысында ЕББҚ оқушыға көмекші құрал беріледі.

«Кім жылдам» әдісі арқылы.


1.Қыздыру шамының бөлшектерінің атауын жаз.

2.Сақтандырғыш құралдың бөлшектерінің атауын жаз.

Берілген тапсырмаларды жұпта орындайды.

1.вольфрам қыл

2.әйнек

3.Гильза

4.Контакт

5.Металл цоколь


С – металдан жасалған өткізгіш сым

П – фарфорлы пробка

Р – винт

К – орталық контакт










Дескриптор:

-шамдың бөліктерін компьютерде жазып көрсетеді-1 балл

- сақтандырғыш құралдың бөліктерін компьтерде жазып көрсетеді-1 балл












Ноутбук
















8 мин

Жұптық жұмыс.

2-тапсырма.

Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырма

Тапсырма орындау барысында ЕББҚ оқушыға жұпта қолдау көрсетіледі.


1.Тізбекке жалғанған электр тұтынушылар санын көбейтсек, сақтандырғыштардың қыл сымы күйіп кетеді. Неге?

2. Неге өндіріс орындарындағы сақтандырғыштар көбінесе кешкі мезгілде күйіп кетеді?

3.Балқымалы сақтандырғыштың қыл сымын неліктен қорғасыннан жасайды? Цезиден әлде мыстан жасаса не болады?

4. Қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және оның алдын алу амалдарын айтып бер.

Жауабы:

1.Тізбектегі ток күші шекті шамадан артып кетеді.

2. Ток тұтынушылар саны көбейеді, осыдан тізбектегі ток күші сақтандырғыштағы шекті мәннен артады да, қыл сым күйіп кетеді.

3. Қорғасынның балқу температурасы жетекші өткізгіштерден біршама төмен.

Дескриптор

- ток күшінің шекті шамадан артып кететіндігін біледі -1 балл

- тұтынушылар санының көбею себебінен сымның күйіп кететіндігін түсіндіреді-1 балл

- қорғасынның балқу температурасы жетекші өткізгіштерден біршама төмен екендігін айтады -1 балл

- қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін түсіндіреді-1 балл

қысқа тұйықталудың алдын алу амалдарын айтады-1 балл

Слайд

Тапсырма жазылған карточкалар


8 мин.










2-тапсырма.

Жеке жұмыс.

«Лабиринт» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді.


Тапсырманы жеке орындау арқылы сабақты бекіту сұрақтарына жауап береді.










Дескриптор

-барлық дұрыс жауап үшін-3 балл

Ноутбук

«Wordwall» платформасы

https://wordwall.net/


Сабақтың соңы

5 мин.

Рефлексия

«Менің себетім» әдісі арқылы

Жасы алма-түсініті

Сары алма-әлі де түсініксіз

Қызыл алма-мүлдем түсінбедім



Үйге тапсырма:

Электрқыздырғыш құралдар. Қыздыру шамдары. Қысқа тұйықталу. Балқымалы сақтандырғыштар тақырыбын оқу. Тақырыпқа байланысты 5 тест тапсырмасын құрастыру.

БЖБ дайындық


Бағалау

Сабақ бойынша

Түсінікті...

Түсініксіз...

Қиын...болған жерлерін айтады



Үй жұмысын алады









Бағаларын күнделікке қояды


Кері байланыс
















Дескриптор бойынша 10 баллдық жүйе

Слайд





















1.Тізбекке жалғанған электр тұтынушылар санын көбейтсек, сақтандырғыштардың қыл сымы күйіп кетеді. Неге? (1)

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

2. Неге өндіріс орындарындағы сақтандырғыштар көбінесе кешкі мезгілде күйіп кетеді? (1)

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

3.Балқымалы сақтандырғыштың қыл сымын неліктен қорғасыннан жасайды? Цезиден әлде мыстан жасаса не болады? (1)

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

4. Қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және оның алдын алу амалдарын айтып бер. (2)


1.Тізбекке жалғанған электр тұтынушылар санын көбейтсек, сақтандырғыштардың қыл сымы күйіп кетеді. Неге? (1)

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

2. Неге өндіріс орындарындағы сақтандырғыштар көбінесе кешкі мезгілде күйіп кетеді? (1)

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

3.Балқымалы сақтандырғыштың қыл сымын неліктен қорғасыннан жасайды? Цезиден әлде мыстан жасаса не болады? (1)

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

____________________________________________

4. Қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және оның алдын алу амалдарын айтып бер. (2)




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ