Элемент,қоспа,қосылыс

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Элемент,қоспа,қосылыс

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге көмек ретінде пайдалануға
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар



Пәні:Химия

Мұғалімнің аты-жөні: Нуралина Қымбат Муратовна

Сынып: 7

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Химия пәніне кіріспе 7.1.А






Тақырыбы:

Элемент,қоспа және қосылыс/1 зертханалық тәжірибе ;заттар қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру.

Оқу мақсаттары


7.4.1.1 Элементті бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсіну.

7.4.1.2.-таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінінбілу

7.4.1.3.Элемент /жай зат/,қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата білу

7.4.1.4.қосылыстардың және элементтердің физикалық қасиеттер туралы алған білімдерін қоспа құрамындағы таныс емес заттарды ажыратуға қолдана алу.

Сабақ мақсаттары

Барлығы:

1.Элементтерді атомдардың бірдей жиынтығын қарастыру

2.Таза заттар атомдардың бір түрінен түзілетінін білу

3.Элемент,қоспа,қосылыс түсініктерін ажырату

4.Физикалық қасиеттерін түсіну

Көпшілігі:

Қоспа құрамындағы таныс емес заттарды ажырату қолдана алу, салыстыру

Кейбірі:

Қоспаларды бөлу әдістерін пайдалану

Тілдік мақсаттар


Элемент атомдардың бір түрі

  • Қоспа, таза заттар

  • Қоспаларды бөлу әдісі


Құндылықтарды дамыту



Сабақ барысында ұлтық және жалпы адамзаттық құндылықтарды бойларына дарыту.Пәнге деген көз қарасын арттыру .Барлық уақытта еңбекке деген қабілеттілігін арттыру.


Пән аралық байланыстар

Физика заттардың агрегаттық күйін қатты,сұйық,газ тәрізді заттардың күйлерін ажырата білу

География табиғаттағы химиялық элементтердің қосылыс түрінде кездесуі және таза заттар асыл металдар кездеседі.

Биология судың адам организмі мен өсімдіктердің организмінде маңызы.










Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Өткен сабақпен байланыс жасау

Ресурстар


Сабақтың басы

10 мин


Оқушылармен амандасу, психалогиялық ахуалын жақсарту

(ЖЖ) Бірін бірі тексеру. (Өткен сабақ бойынша)

1.Химия ғылымы нені оқытады-

2.Бізді қоршап тұрған денелер-

3.Заттар дегеніміз не-

4.физикалық денелерді ата-

5.Химия кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақту

6.Қандай таза заттарды білесіңдер


Стикер арқылы 3 топқа бөлу




15 мин
























15 мин







































1.Топпен жұмыс

2.Жекелей

1.Қоспа деген не .Әр түрлі агрегаттық күйдегі табиғи қоспаларда мысалдар келтіріп ,оның құрамындағы заттарды ата.

2.таза заттар мен қоспалады бөліп жаз: тіс пастасы,лимон шырыны,парафин,дистилденген су,сынап,болат,қант, топырақ,күкірт,иод тұндырмасы,мұз

3.біртекті жіне әртекті қоспаларды бөіп жаз су,түтін,сүт,гранит,қола,бұлақ суы,тіс пастасы,теңіз суы,583 көрсеткішті алтын. Әр қоспа заттың 3 агрегаттық күйін көрсет.

4.ғарыш стансасында сүзу арқылы қоспаны бөлуге болама

5.Гомогенді және гетерогенді ауа қай ауаны айтады 6.Қоспаны будан бөлу ідәстері.қоспаны бөлудің әдістері.

7.Астұзы мен қант ерітіндісі және әк суы мен сүттің таза заттарға жататынын анықтау.




Б. Қалыптастырушы бағалау топтағы ең жақсы баяндамашыны анықтайды.




Топтық жұмыс.

Бағалау критерийі

Білім алушы • Таза заттарды сипаттайды.


  1. тапсырма

Суретте орман ауасы құрамына кіретін заттардың атаулары және молекула моделдері берілген: 1 – азот, 2 – оттегі, 3 – аргон, 4 – көмірқышқыл газы, 5 – су, 6 – озон, 7 – терпинеол . Суретке қарап қандай заттардың таза зат екенін атаңыз және ойыңызды негіздеңіз.


Дескриптор

Білім алушы − таза заттарды ажыратады; − таза заттарды алу жолдарын атайды


2-тапсырма

Төмендегі заттарды элемент, қоспа, қосылыстарға жіктеңіз: кетчуп, күміс, теңіз суы, ауа, оттегі, топырақ, алтын, ас тұзы, көміртек (алмаз), көмірқышқыл газы, кока-кола, қант, цемент, әктас, хлор.


Элемент

Қоспа

Қосылыс









3 тапсырма

Берілген заттардың ішінен таза заттарды атаңыз: Ауа, сутегі, мыс, сүт, алтын, металл балқымалары, хлор, ерітінділер, азот, тұман, түтін. Таза заттарды алу жолдарын көрсетіңіз.



Таза заттар темір,күкірт қайда қолданады,қорғасын қолданылуы,теңіз суы, қант, ас тұзы, магнит, су, балауыз оқушыларға жеткілікті мөлшерде дайындау



















ФБ тапсырмалар жинағы

Сабақтың соңы

5 мин







Рефлексия «АЛЬПИНИСТ»






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Барлық оқушылар э лементті/жай зат/бірдей атомдардың жиынтығы және таза заттар мен қоспаларды атай алады. Көпшілігі қосылыс түсініктерін ажыратып, таныс емес заттарды ажыратады. Кейбірі толық қорытынды жасай алады


Әк суы мен сүт қандай жүйелерге жататынын дәлелдеу себебін анықтауды критериалды бағалап, топта қалыптастырушы бағалау ең жақсы баяндамашыны анықтайды.

Шаң сорғыштың ауаны сорып оны тазартуды қалай жүзеге асырады

Темір заты мен күкірттің қасиетін бастапқыдай сақтайма дәлелде

Сабақ барысында қойылған сұрақтар мен тапсырмалар арқылы тексеріледі.


Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Қауіпсіздік техникасы ережелері


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?








  1. Зертханалық жұмыс «Қоспа және таза заттар»

Кластағы оқушыларға Реактивтер 5 гр темір ұнтағы,5 гр күкірт,темір сульфиді 100 мл су ,Ас тұзы мен қант ерітіндісі әк суы мен ас тұзына бақылау әдістерін жүргізіп бақылаулар жүргізу

.Химиялық ыдыстар мен құрал жабдықтар .штатИВ-1

Лабороториялық штатив1, \магнит 1 , сынауық 2,конусты колба 1,сүзгі 2 ,кәрден табақша 2, стақан 2,шыны таяқша 2,сынауық қыстағыш1 ,асбест тор-1,құйғы 1,сіріңке 1,шпатель 1


Қауіпсізд.техн Қыздырғыш аспаптармен жұмыс ережесін сақтау

1.Берілген темір мен күкірт үлгілерін мұқият қарау бақылағандард ы кестеге жазу

2.Күкірт пен темір үлгілерін бір-бірден алып шпательмен стақанға салу бақылауды кестеге жазу

3.ТазА затттарды зерттеу/күкіртті темірді,және темір сульфидін және дайындалған қоспаны магнитпен әсер ету.

4.Суды әр үлгіге құйыңдар таяқшамен қоспаны араластыр,оларды біраз уақыт тұндыр.Не байқадыңдар

5 .Қыздырғыш құралдармен қ.т. ережелерін сақтай отырып,әр үлгіні қыздыру .Бақылауды кестеге түсіру.

Таза заттар және темір күкіртті қоспаның салыстырмалы сипаттамалары.

Салыстырмалы сипаттама

Темір/Ғе/таза заты

Күкірт/ таза заты

қоспа

Темір сульфиді Ғе қосылысы.

Заттың құрамы





Физикалық қасиеттері

-түсі

-тығыздығы

-суда ерігіштігі





Магнитпен бөлінуі





Сумен бөлу

Қыздырғанда өзгеруі











1.Темір мен күкіртті араластырғанда темір заты мен күкірт заты өз қасиеттерін сақтайма

2.Темір сульфидін физикалық тәсілмен жай заттарға бөлуге болама

3.Темір сульфиді күрделі затында темір заты мен күкірт заты өздерінің бастапқы қасиетін сақтайма.жауаптпрыңды түсіндір.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.11.2018
7795
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі