|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
IV бөлім. Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жаңыл Қайсарқызы |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 9
|
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Практикум. Элементтердің орнын ауыстыру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
9.3.3.1- бірөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Массив элементтерін қасиеттері бойынша іздеуді анықтау; Python программалау тілінде массивтен қасиеттері бойынша деректерді іздеу; Берілген қасиеттері бойынша массив элементтерін іздеу жобасын қолданудың қажеттілігін тұжырымдау |
|||
|
ЕБҚЕ бар балалар үшін |
-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту -Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау) -Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы) |
|||
|
Заң және тәртіп құндылығы
|
Дәйек сөз - Әділет жолы- адал жол - заң және құқық нормаларын білу; - өз міндеттеріне жауапкершілікпен қарау; - қиын жағдайда басқаларға көмектесуге дайын болу; |
|||
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Программалау тілінде де математикадағыдай өрнектерді орындаудың өз ережесі бар.
https://wordwall.net/ru/resource/84950049/белгіленген-сипаттары-бар-элементті-іздеу wordwall.net қосымшасымен жұмыс |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады |
Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
|
Сабақтың ортасы 35 мин. |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Элементтердің орнын ауыстыру. Массив элементтерінің орнын ауыстыру алгоритімін қарастырайық. Ол үшін бірінші айнымалы мәнін уақытша жылжытатын айнымалы ұяшықты пайдалану керек. Содан кейін бірінші айнымалы мен екінші айнымалы мәнін араластырамыз. Ал аралықтағы бірінші айнымалының сақталған мәні екінші айнымалыға ауысады. Бұл рәсім кесте ретінде мынадай түрде жазылады:
Компьютермен жұмыс.
1-тапсырма. Х массивіндегі жұп индексті элемент пен тақ индексті элементтің орындары ауысатындай етіп, оларды керісінше орналастырып, кейін у массивіне әкеліп қойыңдар. 2-тапсырма. Берілген массивтегі ең үлкен және ең кіші (max және min) мәндерді ауыстырыңдар. 3-тапсырма. n элементтері бар сандық мәндердің бірөлшемді массиві берілген. Массив элементтерін айналдыра оңға қарай жылжыту керек: A[1]->A[2]; A[2]->A[3];…A[n]->A[1]
|
Мұғалімді тыңдайды
Дескриптор Массив элементтерін орнын ауыстырады Бірөлшемді массивтерді құрып, ұсынады. Оқушылардың жұмыстарын бағалау парағына балл қою арқылы бағалау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады
3/балл
3/балл
|
Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Сабақты бекіту. https://wordwall.net/ru/resource/52386801/элементтердің-орнын-ауыстыру /wordwall. жұмыс |
Өзін-өзі бағалау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады |
Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
|
Үй тапсырмасы |
Өзіңе таныс күнделікті қолданыста кездесетін мысалдардың арасынан массив элементтерін іздеу қызметіне 1 қарапайым және 1 визуалды жобаға тапсырма құрастыр. Құрастырған тапсырмаларыңның шешу жолын жаз. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады |
Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Элементтердің орнын ауыстыру 9 сынып ҚМЖ
Элементтердің орнын ауыстыру 9 сынып ҚМЖ
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
IV бөлім. Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жаңыл Қайсарқызы |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 9
|
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Практикум. Элементтердің орнын ауыстыру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
9.3.3.1- бірөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Массив элементтерін қасиеттері бойынша іздеуді анықтау; Python программалау тілінде массивтен қасиеттері бойынша деректерді іздеу; Берілген қасиеттері бойынша массив элементтерін іздеу жобасын қолданудың қажеттілігін тұжырымдау |
|||
|
ЕБҚЕ бар балалар үшін |
-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту -Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау) -Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы) |
|||
|
Заң және тәртіп құндылығы
|
Дәйек сөз - Әділет жолы- адал жол - заң және құқық нормаларын білу; - өз міндеттеріне жауапкершілікпен қарау; - қиын жағдайда басқаларға көмектесуге дайын болу; |
|||
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Программалау тілінде де математикадағыдай өрнектерді орындаудың өз ережесі бар.
https://wordwall.net/ru/resource/84950049/белгіленген-сипаттары-бар-элементті-іздеу wordwall.net қосымшасымен жұмыс |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады |
Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
|
Сабақтың ортасы 35 мин. |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Элементтердің орнын ауыстыру. Массив элементтерінің орнын ауыстыру алгоритімін қарастырайық. Ол үшін бірінші айнымалы мәнін уақытша жылжытатын айнымалы ұяшықты пайдалану керек. Содан кейін бірінші айнымалы мен екінші айнымалы мәнін араластырамыз. Ал аралықтағы бірінші айнымалының сақталған мәні екінші айнымалыға ауысады. Бұл рәсім кесте ретінде мынадай түрде жазылады:
Компьютермен жұмыс.
1-тапсырма. Х массивіндегі жұп индексті элемент пен тақ индексті элементтің орындары ауысатындай етіп, оларды керісінше орналастырып, кейін у массивіне әкеліп қойыңдар. 2-тапсырма. Берілген массивтегі ең үлкен және ең кіші (max және min) мәндерді ауыстырыңдар. 3-тапсырма. n элементтері бар сандық мәндердің бірөлшемді массиві берілген. Массив элементтерін айналдыра оңға қарай жылжыту керек: A[1]->A[2]; A[2]->A[3];…A[n]->A[1]
|
Мұғалімді тыңдайды
Дескриптор Массив элементтерін орнын ауыстырады Бірөлшемді массивтерді құрып, ұсынады. Оқушылардың жұмыстарын бағалау парағына балл қою арқылы бағалау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады
3/балл
3/балл
|
Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Сабақты бекіту. https://wordwall.net/ru/resource/52386801/элементтердің-орнын-ауыстыру /wordwall. жұмыс |
Өзін-өзі бағалау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады |
Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
|
Үй тапсырмасы |
Өзіңе таныс күнделікті қолданыста кездесетін мысалдардың арасынан массив элементтерін іздеу қызметіне 1 қарапайым және 1 визуалды жобаға тапсырма құрастыр. Құрастырған тапсырмаларыңның шешу жолын жаз. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады |
Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
шағым қалдыра аласыз














