|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Python тілінде алгоритмдерді программалау Күні: 10.02.2023 Сынып: 8 в |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
4.6. Else циклін басқару |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else); |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Python тілінде программалауда Else циклін қандай жағдайда қолдану керек екенін біледі Else циклінде есептерді шешу жолдарын қарастырады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/уақыт |
Мұғалімнің әрекеті іс- |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурста р |
|
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру
Топқа біріктіру
Өткен сабақты пысықтау |
Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал: нейро жаттығу
Random Lists сайты арқылы топқа бөлу
https://wordwall.net/ платформасы арқылы сұрау
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар нейро жаттығуларды орындайды
Оқушылар топқа бөлініп отырады
Wordwall платформасы арқылы берілген сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -берілген анықтамаларды толықтырады -программа кодындағы жетіспеген жолдарды кірістіреді Қ/Б: әр дұрыс жауапқа 1 балл |
Компьютер |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс
Топтық жұмыс
Саралау тапсырмалары Жұптық жұмыс
|
Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау. Бейне материалы арқылы таныстырылым жасау.
Берілген программа кодтарын ретімен орналастырып, топтар бір – бірімен ауысып, топ сол программа кодын компьютерге теріп дұрыстығын тексереді. N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып, «Error», әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құр. x=int(input ('x=')) k=s=0 while x!=0: k=x%10 x//=10 s=s+k if k==7: print('error') break else: print(s)
1-тапсырма Ұзындығы N(1≤N≤20) бүтін сандар тізбегі берілген. Осы тізбек тек оң сандардан тұрса, онда тізбектің қосындысын, әйтпесе «Tizbekte teris san bar» жауабы экранға шығатын программа құрастыр. Программа коды: N=int(input ('N=')) s=0 for i in range(1,N+1): x=int(input()) s+=x if x <0: print (‘Tizbekte teris san bar’) break else print(‘s=’,s) 2-тапсырма Латын әріптерінен құралған L жол берілген. Осы жолда «k» әрпі кездесе ме? Анықтаңдар. Егер іздеген әріп кездессе, онда «bar», ал кездеспесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа берілген. Программаның ішіндегі қатені тауып шығар Программа коды: s=input() for i in s: if i=='k': print('bar') break else: print('Joq') |
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады.
Әр топ берілген программа кодын ретімен орналастырып, келесі топқа береді. Топтар бір-бірінің програмаларын компьютерде тексереді
1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
2-тапсырманы өз бетінше орындайды.
|
Дескриптор:
Дескриптор:
Қ/Б: 3 балл
Дескриптор:
|
Оқулық, жұмыс дәптері.
Компьют ер, оқулық.
Компьютер |
|
|
Сабақтың соңы Жаңа білімді бекіту
Кері байланыс |
Madtest
|
Оқушылар берілген сұрақтарға телефон арқылы сілтемеге кіріп жауап береді.
Сабаққа кері байланыс береді |
Өзін –өзі бағалау
|
https://madte.st/MzR0zqpO сілтемесі
|
|
|
Үй тапсырмасы |
4.6 тақырыпты оқып келу |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Else циклін басқару 8 сынып
Else циклін басқару 8 сынып
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Python тілінде алгоритмдерді программалау Күні: 10.02.2023 Сынып: 8 в |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
4.6. Else циклін басқару |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else); |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Python тілінде программалауда Else циклін қандай жағдайда қолдану керек екенін біледі Else циклінде есептерді шешу жолдарын қарастырады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/уақыт |
Мұғалімнің әрекеті іс- |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурста р |
|
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру
Топқа біріктіру
Өткен сабақты пысықтау |
Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал: нейро жаттығу
Random Lists сайты арқылы топқа бөлу
https://wordwall.net/ платформасы арқылы сұрау
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар нейро жаттығуларды орындайды
Оқушылар топқа бөлініп отырады
Wordwall платформасы арқылы берілген сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -берілген анықтамаларды толықтырады -программа кодындағы жетіспеген жолдарды кірістіреді Қ/Б: әр дұрыс жауапқа 1 балл |
Компьютер |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс
Топтық жұмыс
Саралау тапсырмалары Жұптық жұмыс
|
Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау. Бейне материалы арқылы таныстырылым жасау.
Берілген программа кодтарын ретімен орналастырып, топтар бір – бірімен ауысып, топ сол программа кодын компьютерге теріп дұрыстығын тексереді. N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып, «Error», әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құр. x=int(input ('x=')) k=s=0 while x!=0: k=x%10 x//=10 s=s+k if k==7: print('error') break else: print(s)
1-тапсырма Ұзындығы N(1≤N≤20) бүтін сандар тізбегі берілген. Осы тізбек тек оң сандардан тұрса, онда тізбектің қосындысын, әйтпесе «Tizbekte teris san bar» жауабы экранға шығатын программа құрастыр. Программа коды: N=int(input ('N=')) s=0 for i in range(1,N+1): x=int(input()) s+=x if x <0: print (‘Tizbekte teris san bar’) break else print(‘s=’,s) 2-тапсырма Латын әріптерінен құралған L жол берілген. Осы жолда «k» әрпі кездесе ме? Анықтаңдар. Егер іздеген әріп кездессе, онда «bar», ал кездеспесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа берілген. Программаның ішіндегі қатені тауып шығар Программа коды: s=input() for i in s: if i=='k': print('bar') break else: print('Joq') |
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады.
Әр топ берілген программа кодын ретімен орналастырып, келесі топқа береді. Топтар бір-бірінің програмаларын компьютерде тексереді
1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
2-тапсырманы өз бетінше орындайды.
|
Дескриптор:
Дескриптор:
Қ/Б: 3 балл
Дескриптор:
|
Оқулық, жұмыс дәптері.
Компьют ер, оқулық.
Компьютер |
|
|
Сабақтың соңы Жаңа білімді бекіту
Кері байланыс |
Madtest
|
Оқушылар берілген сұрақтарға телефон арқылы сілтемеге кіріп жауап береді.
Сабаққа кері байланыс береді |
Өзін –өзі бағалау
|
https://madte.st/MzR0zqpO сілтемесі
|
|
|
Үй тапсырмасы |
4.6 тақырыпты оқып келу |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз






















