Материалдар / Else циклін басқару 8 сынып ҚМЖ

Else циклін басқару 8 сынып ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Else циклін басқару 8 сынып ҚМЖ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

6-сабақ.



Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: 9 орта мектеп

Python тілінде алгоритмдерді программалау


Күні: 22.02.2024 ж. Мұғалімнің аты-жөні: Туткабаева С.

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

4.6. Else циклін басқару


Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else);


Сабақтың мақсаты

Else ұғымы мен қызметін анықтау;

Else нұсқаулығының орындалуын талдау мен қолдану;

Else нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдау.


Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері/

уақыт


Мұғалім

нің

іс-әрекеті




Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс-та р


Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/5мин

Сыныпта көңілді ахуал орнату


Оқушылармен амандасады.


Оқушылар қоржыннан нөмірленген сахаларды алып сұрақтарға жауап береді.

«Алтын сақа» ойыны


  • Вreak нұсқаулығы цикл жұмысына қалай әсер етеді?

  • for i in range(1,10): if i ==4 : break циклі неше рет жұмыс істейді?

  • Вreak-ті циклде шартсыз қолдансақ, қандай нәтиже аламыз?

  • Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір.

Мұғаліммен амандасады



«Алтын сақа» ойыны кезінде сұрақтарға жауап береді.







Жаңа тақырыпты толық түсіну үшін бейнекөрсетілім көрген кезде керекті ақпаратты түртіп жазып алады.



Жетелеу, қолдау көрсету.

Слайд, видео

  • Вreak пен сontinue цикл басқару нұсқаулықтарын программа жазуда қолдана білу қаншалықты маңызды?

  • Шарт тексеру операторының

  • else командасы қандай қызмет атқарады? Есіңе түсір.




















Программа кодын жазады.




Берілген сұрақтарға жауап береді.









Жаңа сабақты түсіндіру үшін бейнекөрсетілім көрсетіледі.

https://www.youtube.com/watch?v=EvcrvaFLd3o

1 -практикалық тапсырма.

Осы тапсырмаларды орындап, сұрақтарға жауап беріңдер.



1, 2-практикалық тапсырмалардың программа кодын талдаңдар (1, 3-суреттер). Екі


программадағы еlse блогының қызметіне түсініктеме беріңдер.





Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс\5мин






Жеке жұмыс

Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды. Слайд материалы арқылы таныстырылым жасайды.



1-тапсырма жалпы тапсырма.

Мұғалім көмектеседі.

Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.


Мақсаты: аудиал мен визуал оқушыларды біліммен қамтамасыз ету.



1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.

1)

N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып

«Error», әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құрастыр. x=int(input('N='))

k=s=0 while x!=0:

k=x%10 x//=10 s=s+k

if k == 7: print('Error')


break

else:

print(s)

Дескрипторлар:

  • Программада циклдің орындалуын анықтайды;

  • Else циклінің жазылу кодын анықтайды;

  • Программа кодын тексереді










6 балл


Оқулық, жұмыс дәптері.







Компьют ер, оқулық.






























































2-тапсырма көлемі үлкен тапсырма.

Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды.

2)

Латын әріптерінен құралған L жол берілген. Осы жолда «k» әрпі кездесе ме? Анықтаңдар. Егер іздеген әріп кездессе, онда «bar», ал кездеспесе

«joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр.

Программа коды: x=int(input('x=')) k=s=0

while x!=0: k=x%10 x//=10

if k < 5:

print('Joq') break

else:

print('Ia')

Дескрипторлар:

  • Программада циклдің орындалуын анықтайды;

  • Else циклінің жазылу кодын анықтайды;

  • Программа кодын тексереді.

3)

Ұзындығы N(1≤N≤20) бүтін сандар мен бір ғана бөлшек саннан тұратын тізбек берілген. Бөлшек сан кей жағдайларда тізбекте кездеспеуі де мүмкін. Осы тізбекте бөлшек болса, онда санның орнын, әйтпесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр. Программада деректер тігінен енгізіледі.

Дескриптор:

  • Программада циклдің орындалуын анықтайды;

  • Else циклінің жазылу кодын анықтайды;

  • Программа кодын тексереді.











































Сабақтың соңы Ой толғаныс Жаңа білімді бекіту/5мин




Кері байланыс

/2мин

«Венн диаграммасы»







«БББ кестесі» әдісі.

Оқушылар топтық жұмыс жасайды Вreak сontinue, еlse цикл нұсқаулықтарының негізгі ұқсастық пен айырмашылықтарын салыстыра отырып, бағала. Бұл нұсқаулықтардың программа құрудағы маңызы қандай?

Программа құруды қаншалықты жеңілдетеді? Ойыңды ортаға сал.


Оқушылар сабақ туралы бұрыннан не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады.

Бірін-бірі бағалау.

А4

парағы



21 Ақпан 2024
723
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі